PDA

Pogledaj punu verziju : TENEBRIJE



IV@N
13.06.08., 12:49
Koliki najmanji lavor treba da bude da bih razmnozavao tenebrije,i gde da kupim klice???

Promenjena sva velika slova. Pisanje velikim slovima je DRANJE i protivno je pravilima foruma.

Geni
13.06.08., 13:15
Pa što ne pročitaš malo teme o gajenju tenebrija? Kakve klice? Ne gajiš pasulj :D. Crvi se pretvore u lutke, lutke u bube, bube se pare i naprave male crve.

Manji lavor = manje tenebrija. Nema minimuma.

IV@N
13.06.08., 14:25
hvala na savetima

Geni
13.06.08., 14:33
Ma nemaš šta da razmišljaš o njima. Pročitaj lepo temu o njima. Staviš crve u koncentrat za piliće i mekinje. Pokriješ krpom. I daješ neki komad voća ili povrća nedeljno da imaju malo vlage. Par meseci kasnije imaš male crviće. Ne moraš ništa da im pomažeš ;).

Dahaka
13.06.08., 14:35
Kako da cojek dodje do tenebrija?

Geni
13.06.08., 14:38
Kupi. To je najčešće gajena hrana i svi je maltene imaju. Čak i neki koji nisu terarističari je gaje (golubari npr.). Žilava je i lako se transportuje. Može da se pošalje u kutiji post ekspresom. Neka kupi jedno 100-200 komada od nekog.

svemirac50
02.09.08., 21:55
Jos malo treba da dobijem brasnare, pa me interesuje jeli se "podloga" moze napraviti od mjesavine: prezle, griza, palente, i recimo nesto suve hrane za pse ili macke?

Proka
02.09.08., 22:55
naravno ... i dodaj malo ako ocesh brashna ..i to bi bilo to ...

zarko
03.09.08., 00:19
cemu tak oglupo??
griz prepun P(fosfor) a ostlao neam pojma ni stace....

nenad
03.09.08., 00:34
Ja dok sam cuvao tenebrije koristio sam psenicno i kukuruzno brasno, kostano brasno i koncentrat za pilice. A dodavao sam i razene pahuljice i
nesto tome slicno.

Proka
03.09.08., 02:44
Ja dok sam cuvao tenebrije koristio sam psenicno i kukuruzno brasno, kostano brasno i koncentrat za pilice. A dodavao sam i razene pahuljice i
nesto tome slicno.
e to i ja koristim ali identicno .. ta kombinacija :)
i sve super ... za sad . jer trenutno imam oko 100-150 buba i dosta malih .. i ne diram ih ... cekam da izrastu pa posle da bude uzivancija ;)

huana
03.09.08., 02:54
ja ih drzim u meshavini pshenichnih klica i mekinja...klice se kupuju u svakoj prodavnici zdrave hrane...

nenad
03.09.08., 03:32
Ma, ja ih vise ne cuvam. Stvarno mi ne trebaju. Fobasi su neuporedivo bolji ;)

svemirac50
17.09.08., 10:08
Koliko otprilike treba vremena lutki da se pretvori u bubu na temperaturi izmedju 25-28?

npetrovic
17.09.08., 12:57
Od nedelju dana do desetak dana

IV@N
20.09.08., 10:09
e a da li tenebrije trebaju da piju vodu... mislim da li da im stavim vodene kristale?? :confused2:

npetrovic
20.09.08., 11:49
ne ne trebaju vodu mozes im samo ubaciti povremeno malo jabuke ili krompir isecen na listice i to je to ali ni tu ne preteruj jer moze da ti se ubudja supstrat ili pak da zapatis grinje

Miroslav
20.09.08., 13:14
Možeš stavljati vodene kristale, ali ne stavljaj veliki komad zato što će ispariti voda iz njega, pa onda moraš opet da ga natapaš. Bolje im davati svakih dan-dva po manji komadić. Voće je bolja varijanta, zbog vitamina prvenstveno. ::D

svemirac50
26.11.08., 01:36
Ljudi imam problem, pojavile su mi se bas sitne bijele bube (bube ili sta vec) u koloniji. Bas su sitne i izlaze iz kutije ima ih na stotine... sta da radim? Moze li se kolonija na neki hacin ocistiti i smijem li tenebrije sada davati tarantulama?

zarko
26.11.08., 01:41
grinje isusi..... to je resenje blllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Bogica1985
26.11.08., 01:42
To su grinje, nastanile su se u toj koloniji jer im odgovara povišena vlažnost, moraš potpuno isušiti koloniju da bi ih se rešio, prave su napasti.

svemirac50
26.11.08., 02:09
ok, znaci kada se dovoljno isusi kolonija da ce one nestati? A smijem li davati tarantulama sada te tenebrije i jesu li one uopste opasne po zdravlje T i ljudsko zdravlje (znam da nisu opasne ali bolje da mi potvrdite) ?

zarko
26.11.08., 02:18
da nestace. da smes..slobodno... ....................

refineddemon
25.12.08., 10:03
Moje tenebrije su se upravo "presvukle" (kao zmije) i sad ima puno tih "kosuljicu" od hitina u posudici.

Koliko cesto se one presvlace i trebam li sada nekako da odvojim crve u novu posudu i stavim im svezu hranu?

kimo
25.12.08., 10:46
Nema potrebe, to je normalna stvar, svi insekti se presvlače kako rastu. Hranu ne moraš da im menjaš, to nije nikako povezano sa presvlačenjem i nema potrebe za odvajanjem :)

Soulfly
29.12.08., 12:32
Imam ja jedno pitanje.
Sve bube su mi pocrkale pre skoro mesec dana (prirodnim putem :)) a zeleo bih da potpuno zamenim podlogu. Pretpostavljam da je najbolji nacin prosejavanje crvica ali da li je moguce da jos uvek ima jajasca u brasnu posto jos uvek vidjam i one najmanje crvice?
Da li da pricekam jos, da ih slucajno ne bacim?

Miroslav
29.12.08., 14:43
Ako su pocrkale pre mesec dana onda budi siguran da više nemaš jaja. Crvići su jako mali kad se izlegu, tako da im treba vremena da bi porasli čak i do 5mm dužine. Prosej slobodno, samo pazi da ti mali crvići ne bi prošli kroz sito.

Soulfly
06.01.09., 04:41
Konacno sam zavrsio sa prosejavanjem kolonije, koristio sam improvizovano sito od gaze i trebalo mi je vise sati nego sto sam ocekivao :S
Ali sam postigao sta sam hteo i to je bitno. Kolonija mi je prebacena u vecu posudu i sledeci put cu da izdvajam pupe da bih joj uvecao broj.
Dok ne budem imao 500crva/mm^2 kao Proka necu se smiriti :D
Odoh da spavam, ubise me ledja :)

mare_lacerta
06.01.09., 04:50
Evo i moje kolonije tenebrija :D
http://img34.picoodle.com/img/img34/3/1/5/f_P1020727m_c7ec489.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/1/5/f_P1020727m_c7ec489.jpg&srv=img34)


P.S. ovo je slika od letos,zamislite koliko ih sad ima ::D

zarko
06.01.09., 05:36
koliko trosis mesecno?

Soulfly
06.01.09., 15:00
Ne trosim nesto preterano, kao sto vidis iz potpisa imam tri pauka i ponekad crve dam ortaku.

To je vise do toga da mi uspe kolonija, zato sto mi je prva. Lakse je imati vise crva pa im regulisati broj nego da rizikujem smanjivanje kolonije.

Soulfly
20.02.09., 12:07
Izgleda da su mi se nastanili moljci u koloniji :mad:
Sem sto cu ih tamaniti po sobi, mogu li nekako da skode koloniji?

kimo
20.02.09., 12:15
Ne mogu samoj koloniji ali će ti zeznuti substrat kada počnu da muljaju i pletu tamo, a i imaćeš ih svuda kada otvoriš posudu. Jedino da ih skroz zatvoriš u toj posudi i kada vidiš po nekog otvoriš posudu i pustiš ih napolje na zimu, pa tako dok ih ne istrebiš.

Soulfly
20.02.09., 12:19
Aha.....ali meni je posuda uvek otvorena :)
Onda pretpostavljam da cu morati da je zatvorim i da uradim kao sto si mi rekao u proslom postu. Hvala ;)

zarko
20.02.09., 12:26
u moljci su #####ani ..imao sam frke ja sa njima !
sranje ....ja sam poklapao i onda izadjem napolje pa otovrim pa isteram sve

a nazad na poklopac!

kimo
20.02.09., 13:39
Pa da, bap tako sam i ja kao što Žarko kaže...sva sreća pa je napolju bila zima.

Upravo sam bio u radnji zdrave hrane i kaže žena da u tim mekinjama i nekim klicama pšeničnim i još nekim stvarima na merenje joj se često i brzo pojave moljci...izgleda je tako bilo i kod tebe, to stiže sa jajima sigurno.

Soulfly
20.02.09., 14:18
Upravo sam bio u radnji zdrave hrane i kaže žena da u tim mekinjama i nekim klicama pšeničnim i još nekim stvarima na merenje joj se često i brzo pojave moljci...izgleda je tako bilo i kod tebe, to stiže sa jajima sigurno.


Evo samo da potvrdim ovo.
Definitivno se moljci nisu nastanili nego su jaja vec bila u hrani za tenebrije.
To znam zato sto ostatak hrane drzim odvojeno u jednoj kutiji koja je u kesi.
Proverio sam kutiju i ima preko 20 moljaca a kesa nije najbolje zatvorena pa su uspevali i da izadju...

Mushmula
09.04.09., 01:01
Pozdrav ljudi, nova sam u uzgajanju tarantula pa me zanima sledece :)

Na kakvoj podlozi treba da se cuvaju tenebrije?

Hvala na odgovoru unapred!

LARYBG
09.04.09., 01:04
pa procitaj na prvoj strani :)

Koby_88
09.04.09., 01:27
Pozdrav ljudi, nova sam u uzgajanju tarantula pa me zanima sledece :)

Na kakvoj podlozi treba da se cuvaju tenebrije?

Hvala na odgovoru unapred!

Ja ih cuvam na koncentratu za pilice i to im je ok, samo im svaki drugi-treci dan daj po malo voca ili povrca zbog vlage ali nemoj previse da se koncentrat ne bi ubudjao....

SxOne
27.06.09., 03:45
Prvo, bash bzvz shto nikako da se napravi jedna STIKI tema za tenebrije, jer svakako zasluzuje, ima brdo tema o tenebrijama, i vidim da ovi najiskusniji (kimo, geni i ostali) po 10 puta imaju iste postove jer stalno neko novi pita pitanje koje je svega par postova iznad i vec je nekoliko puta dat odgovor, ali ga mrzi da procita, vec posebno pita..... svaka vam cast na zivcima......... sve to moze da se ujedini i postavi u glavni post (naravno da ovo i sami znate nisam nishta novo izmislio, ali se nadam da cu vas ovako pogurati da napravite :P)

imam jedno pitanje za koje nisam nashao odgovor, a interesantno je (mozda i glupo) :)
Zare je napisao negde da je minimum debljina supstrata 3cm (pa na vishe), ok.
ali me interesuje, ako muljash i trazish crve, pa bube zavrshe na dnu cinije, jel su dovoljno sposobne da se kasnije izvuku na povrshinu ?
to su najgluplje bube koje sma ikad video, uvek su na ledjima, ne ulivaju mi nadu da mogu da "izrone" same ????

ja sve mislim da ako ode na dno, nema joj povratka... pa josh kad stavim tkaninu preko :)))))

???

Miroslav
27.06.09., 03:54
Naravno da se mogu izvući ukoliko budu zatrpane supstratom. Supstrat je rahao, pa im nije problem da se probiju kroz njega. Bube ćeš često videti zavučene ispod krpe i to im uopšte ne smeta.
Te bube što vidiš kako se bezuspešno koprcaju na leđima, je zato što nemaju za šta da se zakače i okrenu. Jeste da nisu spretne (zbog čega često završe na leđima), ali im ne predstavlja nikakav da se bilo gde zavuku.
Ako nađeš koju mrtvu bubu u supstratu ili ispod krpe, to je samo zati što joj je završio životni vek.

SxOne
27.06.09., 04:19
hvala na brzom odgovoru Miroslave !!!
lepo si objasnio :)
ja kad god vidim da je neka na ledjima ja je okrenem nazad, jer mislim da se nikad nece vratiti i umreti na ledjima :) zao mi je bash su mnogo trapave... ali se neverovatno brzo zakace za pincetu, i ako samo prodjem pored nje, tu su me iznenadile, bash bash se lako i brzo zakace za pincetu... valjda kad stavim tkaninu nece biti na ledjima jer ce se kaciti za nju (a citao sam da vole da se kriju i video sam kod drugara)

josh jedno pitanje, Tkanina je pozeljna jer se povremeno kvati to sam citao, ali kazu da i ne mora jer uzimaju iz voca tecnost...
jel mogu onda da stavim parcice kartona preko da mogu da se kriju, umesto tkanine... mrzi me da perem tu tkaninu i mislim da ce se budjaviti... pre bih da ostane jednostavnije i cistije....
(i ovo je glupo pitanje ne znam shto ga postavljam, shto ne bi moglo :) al' me interesuje vashe strucno mishljenje ipak ih drzite duze...

Miroslav
27.06.09., 12:37
Moje imaju presavijenu tkaninu (dakle dva sloja) preko godinu dana i nisam imao nikakvih problema sa njom. Tenebrije svu potrebnu vodu dobijaju preko voća (ili povrća) što im dajem, pa nema potrebe da im prskam i to platno.
Možeš im staviti i karton, nema to veze, bitno je da imaju mesto gde će se zavući. Npr. kod fobasa sam stavio platno i parče kartona od jaja. Tako mi deluje praktičnije, nego da sam stavio samo karton. Na tebi je šta ćeš da staviš kod tenebrija.

SxOne
27.06.09., 13:12
kul hvala,
upravo im meljem koncentrat za zeceve i vec sam sipao koncentrat za pilice, napravio sam smeshu ludilo...

kukuruzno brashno, kacamak (zaboravih pun naziv brashna) griz, koncentrat za koke nosilje, i koncentrat za zeceve :)

inace moji se tripuju pa gaje male japanske prepelice i zeceve pa ako nekome treba mozemo da se dogovorimo... drugarski vi meni crve ja vama koncentrat haha :))))))))))

imam sitan zeciji koncentrat (ja kreten mleo a na dnu je sitno ko prashina) i koncentrat za pilice..........

Miroslav
27.06.09., 15:11
Ako hoćeš možeš još dodati pšenične klice (one su poprilično dobre i rado ih jedu) i mekinje.

pilis
27.06.09., 16:42
Moje tenebrije su kolonizovane od strane muva i nekih ljubicastih buba :(

Miroslav
27.06.09., 17:29
Moguće je da ti je supstrat star i/ili vlažan.
Moje tenebrije su u otvorenoj kutiji, pa nemam problem sa vlagom niti sa bubama (i grinjama). Po nekad nađem gusenicu moljca i to je sve.

IV@N
27.06.09., 20:36
meni se desilo to da sam imao koloniju tena oko 1500komada,bila je bas velika,i tako desi mi se da je vlaznost bila veca,a ja nisam bio tu i sve otislo u djavola,sada sam krenuo sa fobasima...za sada je sve ok :)

Dzoni
27.06.09., 22:09
Jel se desilo nekome da mu u roku od 2 dana pocrkaju svi adulti zajedno sa velikim i malim larvama tenebrija? Razumem da adulti uginu nakon nekoliko parenja a ne mogu da provalim zasto su larve uginule. Skroz su pocrnele i mekane su. Kad ih presecem curi tamno crvena/crna tecnost iz njih. Sta bi mogao biti uzrok?

IV@N
27.06.09., 22:49
mozda neka bakterija ##### je!,moguce i visoka temperatura,ili je neki parazit.... da sam na tvom mestu sve bih to unistio i poceo ispocetka....ne znam pitaj,kima zareta genija....ima ih mnogo,cekaj da se jave...

Miroslav
27.06.09., 23:01
Čim su uginule različite generacije u tako kratkom roku, najverovatnije je došlo do trovanja putem hrane. Moguće je da nisi dobro oprao povrće ili voće što stavljaš njima.
Bakterije i paraziti ne izazivaju pomor u tako kratkom vremenu i to različitih generacija, a temperatura ne bi izazvala pojavu te tamne tečnosti.

Geni
27.06.09., 23:17
Ajde da prvo saznamo koliko je stara kolonija... T je veoma bitno jer posle godinu ili dve u zavisnosti od veličine supstrat se pretvori u toksičan otpad koji više ne može da održava koloniju i u kombinaciji sa još nečim može da izazove ovakve posledice.

Dzoni
28.06.09., 19:55
I ja sam prvo pomislio da je zbog parcica jabuke, koja je mozda bila prskana mada je delovala bas gadno, sa oziljcima (zato sam je i uzeo, jer je verovatno bez insekticida).
IV@N je spomenuo visoku temperaturu sto sam takodje mislio da je uzrok jer se to desilo 1 dan nakon sto je 3 uzastopna dana bila visoka temperatura napolju (a i u sobi)
Kolonija je stara mozda 6 meseci, ali sam povremeno vadio govanca u vidu sitnog praha sa dna posude.
Trenutno ima otprilike 0,5 cm izmeta i 3cm mekinja.
Davao sam im da jedu lisnatu i crvenu proteinsku hranu za ribice.
Jel moguce da su se ugusile? Bile su jedan ceo dan poklopljene u kutiji... Sumnjam da je to uzrok, mada u kombinaciji sa toplim vremenom..
Evo slike larvi (koje su jos uvek mekane):http://i196.photobucket.com/albums/aa77/ass_ass_in/28062009014.jpg?t=1246207961

i kutije u kojoj se nalaze:
http://i196.photobucket.com/albums/aa77/ass_ass_in/28062009017.jpg?t=1246207964

aleknestor
29.06.09., 00:23
ja mislim da je toplota...
jedan dan su mi bile moje na terase,dok je bilo jako toplo,kad sam ih davao voce(to je bilo popodne),pola od bube su bile mrtve,a crvi ne toliko,ali oni crvi koji su bile mrtve su bile potpuno isti kao tvoji,crni...
nakon to sam ih stavio u sobu,povecao vlagu i ostali su bile ok,se do dan danas...sto znaci da je toplote,ne je bilo trovanje.

Miroslav
29.06.09., 00:30
Moguće je da su neke pocrkale zbog zatvorene kutije i prevelike temperature, ali su simptomi čudni za tako nešto. Zašto ne izbušiš rupe na poklopcu?

Ova teorija je možda čudna, ali ću je izneti : koliko vidim ubacuješ im kikiriki. Ne znam koliko im on škodi, ali u njemu se nalazi afla-toksin. Mislim (ali nisam siguran) da njega proizvodi jedna vrsta gljivice, koja u njega prodre kad se plod zabode u zemlju. Taj toksin je poprilično jak. Deluje i na nas, ali ako pojedemo veću količinu kikirikija. Sad se ne mogu setiti da li je on termostabilan ili termolabilan.
Ako je ova teorija tačna, to bi onda moglo biti uzrok uginuća i pojave tih mekanih uginulih crvića ispunjenih tamnom tečnošću. Gljivice su opak protivnik!

Dzoni
29.06.09., 04:43
Heh, to sam jedan kikiriki smrvio onako bzv i stoji tamo vec 3 meseca, sumnjam da je do toga :)
Inace kutija je uvek otvorena samo sam je taj jedan dan slucajno zatvorio.

Rokerka
29.06.09., 10:15
Mislim da nije do zatvorene kutije, mojima sam cesto zatvarala kutiju, pa im nije bilo nista. Ne treba njima puno vazduha u jednom danu, da bi zbog toga pocrkale, ali bi ipak trebalo da izbusis rupe na poklopcu.

Miroslav
29.06.09., 20:51
Heh, to sam jedan kikiriki smrvio onako bzv i stoji tamo vec 3 meseca, sumnjam da je do toga :)

Ako stoji toliko dugo, onda nije sigurno od kikirikija. Najverovatnije su se onda skuvale od vrućine. Dešava se to i kod njih i kod fobasa.