PDA

Pogledaj punu verziju : Domaća Stonoga



petrana
21.06.08., 12:03
Zdravo svima.Imam jedan problem ,a evo nasla sam ovaj sajt ,pa mi mozda neko od vas moze pomoci.Prvo da vam cestitam sto imate hrabrosti da za ljubimce imate stonoge.U kuci su mi se pojavile stonoge ,cak mislim da pripadaju scolopendri dalmatici ili cingulati.Neznam odakle su se pojavile ,ali se ih strasno plasim.Duge su oko 10cm,braon boje.Ako mozete da mi kazete da li su opasne,odnosno otrovne....i sta da uradim da ih se rijesim...koliko brzo se razmnozavaju?

zarko
21.06.08., 13:51
mislim da nema o cemu da brines...

Geni
21.06.08., 15:34
Ovo sam izdvojio iz teme o stonogama jer je malo neodgovarajuče da u istoj temi stoje postovi o čuvanju stonoga i traženje saveta kako da ih se reši.

Domaće stonoge su bezopasne i nemaš šta da se brineš.

ToPa 12.02.
21.06.08., 16:50
nema cega da se plasis, ne razmnozavaju se one bas brzo i lako...

kimo
21.06.08., 19:11
Pa nije da su bezopasne, isto su opasne kao i sve ostale vrste Scolopendri koje rastu do 10cm, nije ništa strašno ako te ujede, ali često znaju da budu agresivne. Ne znam da li su ti se ranije pojavljivale i da li ima veze sa sezonom, tj. temperaturom ili vlagom?

ToPa 12.02.
21.06.08., 19:28
@petrana ajd ako mozes posalji slike da ih vidimo...

petrana
21.06.08., 19:58
Nesto takvo stvarno nisam nikada vidjela.Do sada sam nasla tri,ali su zavrsile napolju. Mislim da su se nastanile ispod laminata.To su prvi "uljezi" u kuci,nije ih bilo citave zime.Sto se tice vlage ima je dosta,a temperature su ovih dana velike.Ako nadjem jos koju fotografisacu je i poslati sliku.Kod vas ima par slika i cini mi se da i ove moje izgledaju tako :).Hvala na odgovorima...Postujem cuvanje stonoga ,ali im ja nisam ljubitelj.....Pa mogu da vam poklonim koju :)

nenad
21.06.08., 20:09
Nisu opasne uopste, ja sam ih imao kuci na moru i u Beogradu, na Vozdovcu. Bile su ogromne, al plasljive i bezopasne. Tesko da ce te ujesti.

petrana
21.06.08., 20:21
Plasljive jesu definitivno.....Jedna mi se cak bila popela na nogu ,i kako sam osjetila krenem da se pocesem a ono......stresem je sa stopala...i jedva je stigoh.... :DMislim da im je Podgorica veoma povoljno staniste.....

Bifrost
21.06.08., 22:38
Ne potcenjujte scolopendre nihov ujed moze biti prilicno bolan (bar sam tako citao :D).

Oces menjas kucu za stan 84m2 u Vrbasu ::D

nenad
21.06.08., 23:44
Menjao bi ja kucu za taj stan u vrbasu. Kuca mnogo laje, a hoce i da ujede. Nadam se da ti to ne smeta. A, preterujete za stonoge. Uopste one nece tako lako da ujedu kako se to prica.

Bifrost
22.06.08., 01:37
Jesi probo? ::D

kimo
22.06.08., 01:55
Neće naravno ako je ne čačkaš, ali ako pokušaš da je uhvatiš rukom onda ćeš da vidiš...

nenad
22.06.08., 02:36
Naravno da sam probao, pa, za sta me ti smatras? :) ona moja africka, koja, usput, vise nije moja, nije pokusavala da me ujede, iako sam je umereno chachkao, a ona, takodje velika, koju sam slikao u Grckoj, je bila jos mirnija. Dirao sam je prstom, al nije htela da me ujede. Mada, kako kaze Kimo, ako pokusas da je uhvatis rukom, verovatno ce te ujesti. Mnogo puta sam kod nas vidjao ogromne primerke, al dok nisam vas upoznao, nisam ni znao da i ove nase mogu da ujedu. Nikad nisam cuo da se to nekom desilo.

Bifrost
22.06.08., 11:12
Naravno da sam probao, pa, za sta me ti smatras? :)


Hehehehe nisam ni sumljao :D

Ta tvoja africka i nije scolopendra... nego Ethmostigmus sta si uradio sa njom?

Ja verujem da imaju bolan ujed... Sad koliko su odbrambene ne znam, moja scolopendra je prilicno odbrambena...

nenad
22.06.08., 11:23
E, kako on meni potcenjuje stonogu, grr. Poklonio sam je drugarici koja je fascinirana takvim oblicima zivota. A, sve jedno, ono sto sam slikao u Grckoj je bila Scolopendra, ali stvarno nije bila agresivna.

Bifrost
22.06.08., 11:27
Nije bila agresivna zasto sto je kao i tvoja drugarica bila fascinirana takvim oblikom zivota ::D

nenad
22.06.08., 15:07
Bas bi zbog toga trebalo da bude agresivna. :D

Geni
23.06.08., 09:29
Pa sada mislim da se malo preteruje. Nisu ovde u pitanju ove (predivne ;)) Vijetnamske vrste pa da pričamo o njihovoj agresivnosti i otrovu. Pričamo o domaćim vrstama. Nije bitno što su iz istog roda, nisu ista vrsta. Kada ste čuli da je nekog ujela stonoga? Nikada. A znate i sami da bi i najmanja indicija da je nešto opasno izazvalo bujicu babskih priča kod nas, kao za sve ostale bube, zmije i tako to...

Kao prvo, da pogledamo agresivnost. Jako bitan faktor pored otrova. Može da bude jako otrovna i da bude bezopasna. Imamo primer morskih zmija koje su često otrovnije od kobri pa su ipak skoro bezopasne je jednostavno ne ujedaju. Domaće stonoge nisu agresivne.

Ajde da malo poredimo sa pčelama. Imaju sličan otrov (ne znam za domaće vrste, mislim da je slabiji), za razliku od pčela ne lete pa im je teže da vas napadnu, mnogo je manja verovatnoća da ćete naleteti na stonogu nego na pčelu i manje su agresivne. I opet, niko ne računa pčelu kao opasnu i agresivnu, niti pokušava da ih istrebi.

Ponavljam, ne govorim o subspinipes i tako tim 'zanimljivijim' vrstama jer to ovde nije tema. Te vrste su jako opasne i nisu za podcenjivanje.

Bifrost
23.06.08., 10:39
Petrana javi nam kad te ujede jedna ::D Vidis da je nema 2 dana na forumu... ::D

petrana
30.06.08., 03:35
E zdravo svima...nije me bilo par dana ....cekala sam stonogu,da se pojavi pa da je slikam i posaljem vam sliku.....doduse malo je presovana :D.....uh kako je zilava ,ali ipak se tragicno zavrsilo po nju..e pa cekam vase misljenje...kakvo je ovo cudo??????Hvala.

Edit: Promenjena sva velika slova

Geni
30.06.08., 08:45
Ali je u pitanju Scolopendra cingulata po mom mišljenju. Dalmatica je manja, ređa i nema ove žute noge, bar koliko sam ja video.

Bifrost
30.06.08., 12:25
Slaem se sa Goranom :D

Bifrost
30.06.08., 19:29
Ima dve vrste dalmatica i cingulata a dalmatica nema narandzaste noge... ;)

Edit:
evo Scolopendra cingulata "Turkey" prlicno lice :D cak potseca na ovog mog subspinipesa samo nema takve terminalne noge....

http://i39.photobucket.com/albums/e188/Alipes/centipede%20website/scolopendra/cingulata-turkey-06.jpg
Maknuto sa www.scolopendromorpha.com

petrana
30.06.08., 23:38
E,pa dobro.........znaci scolopendra cingulata........da nece ko da kupi........ :D

Bifrost
01.07.08., 00:29
Ja licno mislim da je njima lepse u prirodi tj. u tvojoj kuci :lol:.