PDA

Pogledaj punu verziju : Hranjenje kukruzne zmije



aqua-zoo
08.07.08., 12:31
Način hranjenja kukuruzne zmije

-Jedan pinki miš (2-3g) svakih 4-5 dana (Zmija težine 4-15g)
-Dva pinki miša (3g x 2) svakih 4-5 dana (Zmija težine 16-23g)
-Malo dlakavi miš (5-7g) svakih 5-6 dana (Zmija težine 24-30g)
-Normalno dlakav miš (7-9g) svakih 5-6 dana (Zmija težine 30-50g)
-"Skakač" miš (9-12g) svakih 5-6 dana (Zmija težine 51-90g)
-Skoro odrastao miš (14-20g) svakih 7 dana (Zmija težine 91-170g)
-Odrastao miš (24-30g) svakih 7-x dana (Zmija težine 170+)
-Veliki odrasli miš (40-50g) svakih 7-x dana (Zmija težine 400g+)

Možda će budućim vlasnicima ovo pomoći u pripremi i obezbeđivanju obroka za njih.

nenad
08.07.08., 17:02
Lepo, lepo, ali previse precizno. U principu, mladu zmiju treba hraniti na 4-5 dana, odraslu na 7 dana. Ali, ako proredis, ili hranis cesce, neces
pogresiti. Zmije su prilicno flexibilne. Istrazivanja su pokazala da je zeludac zmija u prirodi, u vecini slucajeva, prazan. Sto znaci da nije toliko
striktno koliko ces cesto da je hranis. Ja gledam da odrasle ili poluodrasle hranim na 7 dana, a manje na 5 iil 6. Vrlo brzo se stekne osecaj za
to koliki plen zmija moze da pojede i koliko cesto treba da jede, tako da nije problem.

aqua-zoo
08.07.08., 18:22
Ma znam da nije bitna tolika preciznost samo sam želeo da skrenem pažnju da zmija dobija plen (veličina) u zavisnosti od njene veličine (težine) a ne starosti, ali i nije na odmet da se na forumu nađe i toliko precizni podatak :D

aqua-zoo
03.08.08., 19:55
evo malaca sa prvim plenom
http://img406.imageshack.us/img406/4879/22ee8.gif

http://img406.imageshack.us/img406/1883/33bz9.gif

ikriss
18.09.08., 12:04
Da li kukuruznu zmiju hranite živim ili mrtvim plenom? I još važnije, da li ove dve vrste ishrane kombinujete?

Negde sam pročitao da povremeno svakoj zmiji treba davati živ plen (f/t je preporučen u svakom slučaju), valjda da bi se održao neki nagon (??), ali ja ne delim to mišljenje. Ako je smuk već naviknut na f/t, onda treba nastaviti sa tim i dalje, a ako nije, treba ga polako privikavati na f/t (što može biti spor, mukotrpan i frustrirajući posao). Ukoliko poslušate savet i povremeno mu dajete živ plen, postoji opasnost da kasnije odbija f/t, što se meni pre par nedelja zamalo desilo - posle 20-ak f/t pinkija i malih miševa, pojeo je jedan živ plen i posle toga je u par navrata odbio f/t; tek ga je iz trećeg puta prihvatio.

Kakva su iskustva drugih?

nenad
18.09.08., 14:35
Uh, stoti put postavljeno pitanje :D Mrtav plen, ne treba komb. sa zivim. Jedino ako je plen oshamucen. Svaki put kad sam colubridama davao zive odrasle miseve, dobijale su po koji sitan ujed. To sam samo par puta uradio, i bilo mi je dovoljno. Koperheda jedino povremeno hranim zivim plenom, jer volim to da gledam ;) ona jako brzo ujede plen, i odmah ga pusta, tako da nema sanse da bude ujedena. Pre par dana je ujela misa pravo za chelo, u delicu sekunde, i samo su mu se pojavile dve krvave tacke iznad ociju. Nije imao vremena ni da shvati sta mu se desilo ;)

Spana
13.10.08., 08:39
Jel moze da se desi da zmija kad pocnes da joj umesto pinkija dajes miseve sa krznom da nece da ih jede neko vreme?dakle,jel postoji verovatnoca da je navikla na pinkije i da joj se nesvidjaju sa krznom ili je nesto drugo u pitanju?

gava
13.10.08., 22:38
Samo budi malo strpljiviji i sve ce biti u redu

ikriss
14.10.08., 10:50
Jel moze da se desi da zmija kad pocnes da joj umesto pinkija dajes miseve sa krznom da nece da ih jede neko vreme?dakle,jel postoji verovatnoca da je navikla na pinkije i da joj se nesvidjaju sa krznom ili je nesto drugo u pitanju?


Jel su miševi živi ili f/t? Ako su živi probaj što pre da pređeš na f/t u svakom slučaju ...

Ako su f/t, onda pomaže sledeće:

da potopiš miša u toplu vodu (pazi da ne bude vrela), i onda da ga ponudiš
da nekom iglicom punktiraš miša kako bi postao "mirišljaviji"; zamrznuti umeju nakon nekog vremena da postanu "neukusni", tj. da ga zmija ne registruje kao OK plen po mirisu
da ga ostaviš celu noć u terarijumu, pa ako ga ni tad ne pojede, da ga baciš
da povećaš temperaturu par sati pre hranjenja pa probaš onda
da li će uskoro presvlačenje? ako da, sačekaj da se zmija presvuče pa probaj dan, dva nakon toga
probaj da kombinuješ ove metode gore

u svakom slučaju, čekanje je opcija koja je uvek tu ;)

Spana
14.10.08., 13:13
prsvlacenje je u pitanju pobele su mu oci ali nisam primetio odmah mada ranije je jeo i kad se presvlacio nikad nije odbijao zato mi je bilo malo cudno.sacekacu par dana pa cu videti ali hvala u svakom slucaju na savetima ;)

Spana
29.10.08., 08:48
Konacno je pojeo,posle 15 i vise dana posta.ranije mi nije toliko dugo odbijao ali sad je opet alav halapljiv kao sto je i bio ::D

nenad
29.10.08., 12:27
Desi se to ponekad. Meni sad trenutno triangulum odbija hranu. Oko 3 nedelje. Treba da se presvuce, pa je to mozda razlog, mada, ranije je jeo
i kad je trebalo da se presvlaci. Ranije mu nije smetalo, ali sad mu smeta. Ako je to u pitanju. U svakom slucaju, kad odbijaju hranu treba ih
ostaviti na miru, projesce kad-tad. Ako bas prodje par meseci, onda ih treba hraniti na silu.

gordond
29.10.08., 18:41
Kad si nenade vec spomenuo trianguluma, aj da i ja nesto dodam:)
Posto mi je zmija jos uvek mala, dajem joj odledjene bebe miseva. Odledim ih tako sto ih stavim par minuta u vrelu vodu.
Medjutim, kada tako vlazni dodirnu treset, treset se malo zalepi za njih i primetio sam da zmija zajedno sa misem proguta i
nesto malo treseta... Interesuje me samo da li to njoj nesto skodi ili je to za nju sasvim normalno s obzirom da je rijuca zmija?

nenad
29.10.08., 19:13
Nemoj da stavljas miseve u vrelu vodu, to ce im ubiti miris. Mozes u kesu misa da stavis, pa onda u vrelu vodu. Ali pazi da bude dobro odledjen,
nekad spolja deluju odledjeni a iznutra budu jos hladni.
Sto se tice treseta, to se stalno desava, resenje moze da bude da zmiju hranis iz ruke ili van terarijuma. Nekim mojim zmijama se desi da danima
ne mogu da izbace treset koji im se zaglavi izmedju zuba.

gordond
29.10.08., 22:46
Prvo sam ih odledjivao tako sto sam ih ostavljao odredjeno vreme na poklopac terarijuma gde je sijalica, a onda su me savetovali da je bolje u vrelu vodu
i da se taman navlaze i lakse se gutaju. Moram da priznam da od kako ih odledjujem u vreloj vodi zmija ih jede kao luda. Vise ne ceka nego ih odmah zgrabi :D
A u vezi sa tresetom, ja se vise brinem sto one progutaju deo treseta...

nenad
29.10.08., 22:52
Nije problem gutanje treseta. Pomisli samo da zmije gutaju kosti, kandze, dlaku, itd. zivotinja. ;)