PDA

Pogledaj punu verziju : Baculum extradentatum, vijetnamski paličnjaci



life4m
15.07.08., 14:38
Ova vrsta paličnjaka je poznata po partenogenetskom razmnožavanju, što znači da za reprodukciju nije nužno prisustvo mužjaka. Vrlo su rijetki i pojavljuju se u omjeru 1 : 6-10000 ženki. Ženke višestruko nesu neoplođena jaja u velikom broju u periodu od nekoliko tjedana.
JAJA

Paličnjaci provode stadij jajeta otprilike 4-5 mjeseci. Radi se o sitnim jajima koja pogotovo traže vlagu, tako da i oni zahtijevaju svakodnevno špricanje vodom. No, radi boljeg zadržavanja topline i vlage, potrebno je jaja staviti na vatu i zatvoriti u posudicu s poklopcem (ja sam uspješno popalila mamine Tupperware posude ;)). Važno je i povremeno provjeriti i po potrebi promijeniti vatu. Pojava plijesni (koja se jasno može omirisati i vidjeti na vati u obliku sivkastih i ružičastih točkica) može rezultirati ugibanjem čitave "ergele", ako se problem ne primijeti na vrijeme i ne odstrani zaražena vata.

PONAŠANJE

Riječ je o vrlo miroljubivim životinjama, koje rado istražuju prostor u kojem se nađu. No, kako su dosta krhki, potrebno je malo više pažnje pri uzimanju u ruke. Nepažnja često dovodi do otpadanja nogu i ticala. Aktivni su noću, stoga je dobro predvečer pošpricati vodom lišće koje jedu. Tako će primiti potrebnu količinu vode, budući da ju ne piju. Danju obično miruju, najčešće na granama.

HRANA

Vijetnamski paličnjak je polifagna vrsta, dakle, nije izbirljiv što se tiče hrane. Preporučujem svaki list, no najbolje ih je hraniti kupinom ili bršljanom (klasika). Ipak, nije loše isprobati i druge biljne vrste, saznala sam da također jedu lipicu (Epimedium sp.), jabukov list, jorgovan, mečkovac... Ne odbijaju ni salatu i hrastov list.

TERARIJ

Ključni faktori su vlažnost i temperatura prostora u kojem se nalaze. Preferiram pliće a šire posude (akvarije) ili kutije potpuno prozračnih postranih stijenki, jer ova vrsta ne podnosi pregrijani prostor. Svakodnevno špricanje vodom iz finog difuzora je obvezno, pogotovo u periodu kad kreće presvlačenje. Naime, naš paličnjak, da bi se presvukao traži povećanu vlažnost zraka. U protivnom svlak ne puca kako treba, paličnjak "zaglavi" u njemu i ugiba. Svjetlost nije toliko esencijalna, iako nije dobro da se terarij nalazi izravno na Sunčevoj svjetlosti, kao ni u konstantnom mraku.

Dimenzije samog prostora izravno ovise o broju jedinki u njemu - mali akvarij preuređen u terarij, pogotovo pretjerano urešen granama i bršljanom je nepogodan iako paličnjaci nisu agresivne životinje i neće se poubijati. Obzirom na to da je vijetnamski paličnjak vrsta koja se progresivno razmnožava, preporučujem odmah veći prostor, otprilike 40x30x45cm.

Također je važno, radi presvlačenja, da je visina terarija minimalno 25 cm. Paličnjaci se pred presvlačenje penju u gornji dio terarija i hvataju za "strop", stoga je dobro da je poklopac mrežast kako bi se za njega mogli zakvačiti kandžicama. Tada presvlaka puca (u optimalnim uvjetima) i iz nje izlazi nježan insekt svijetle boje.


Tekst je pozajmljen sa sajta : http://svartberg.org/ autor: Ivana Bubić (prilikom pozajmljivanja teksta obavezno navesti adresu sa koje je skinut i ko je autor)

spiderboy
15.07.08., 15:00
šta je paličnjak????

life4m
15.07.08., 15:01
stick insekt

spiderboy
15.07.08., 15:04
aha,ovako mi je već poznato,hvala

Liman
15.07.08., 15:52
http://img382.imageshack.us/img382/9234/razno2007ch5.gif


evo slika palicnjaka... bas su super ;)

life4m
10.08.08., 03:20
http://i349.photobucket.com/albums/q370/life4m/DSC00019.jpg
http://i349.photobucket.com/albums/q370/life4m/DSC00020.jpg
http://i349.photobucket.com/albums/q370/life4m/DSC00021.jpg
evo ovi su moji stickovi :)

zarko
10.08.08., 04:07
da li imas exatosoma tiaratum???
nabavio bih opet jednu jako mi se dopadaju !!!

life4m
11.08.08., 15:18
nemam,nazalost odakle sam ove nabavio imali su samo jednog exatosoma tiaratuma.svi im izginuli,krenuli da lezu jaja i onda samo mala promena i... :|

Liman
11.08.08., 17:39
life4m, sta stvaljas kao podlogu u terarijum sa palicnjacima? tj. da li uopste nesto stvaljas?

life4m
12.08.08., 00:02
ne,stavim samo papirne ubruse da lakshe chistim,oni vetjinu vremena provedu na kupini ili na mrezi na vrhu terariuma,a bacaju jaja ko ludi,imam samo dve odrasle zenke i za 2-3 nedelje imam vetj oko 300 jaja.-_- ali inkubacija je 4 meseca

Fudbalica
31.08.08., 21:08
Pozdrav svima, ja sam novi ::D
Ovaj, ja imam paličnjake, i svako veče im kvasim granu koja se nalazi u terarijumu. Sad me interesuje jel treba to kvasiti svako veče, nije mi teško ali da im ne naškodim ?
Primetio sam da od kad im stalno kvasim da se mnogo brže presvlače nego do sada, ili se samo tripujem ;)

Celtic
31.08.08., 21:59
Pozdrav svim teraristicarima. Za pocetak samo da ponudim palicnjake zainteresovanima, naravno u pitanju je poklon. Ko zeli , neka se javi dobice par komada i naravno savet kako da ih drzi.

Proka
01.09.08., 02:29
Celtic ... ajde nabaci koji savet ovde da bi mogli svi da vide ..i naravno slobodno nakaci koju sliku ..

Celtic
01.09.08., 20:35
Evo,kratko... palicnjake smo dobili u januaru ove godine, bili su oko 3-4cm dugacki, tacnije bile su. Negde od maja meseca pocele su da nose jaja, koja su padala svuda po terarijumu bez nekog reda. Posle mesec -mesec i 1/2 dana eto mladunaca! Naravno, majke su "samohrane" tj. u pitanju je partenogenetsko razmnozavanje. Uslovi? Sobna temperatura, svetlost umerena -malo sunca ,malo senke , vlaga uglavnom isparavanje iz posude u kojoj su grancice ruze ili divlje kupine , jednom recju ne mnogo zahtevne zivotinjice, svakih 7 do10 dana sveze grancice bogate listovima , i to je uglavnom to. Interesantno, ove "matore" zenke imaju, znaci vec preko 8 meseci. Slike cu postaviti za koji dan, a Liman je neke vec postavi pre 2 meseca.

huana
01.09.08., 22:25
a jel spaljujete te otpatke kad chistite terarijum..shta ako se namnoze ko ludi i napravite ekoloshku katastrofu?:)
stvarno..da lli se mogu razmnoziti u prirodi kod nas???? chija je to vrsta uopshte???

Nemanja
01.09.08., 22:30
Auu, ala ti ne citas naslov teme :) :).
Verovatno ne mogu da se namnoze, zbog drugacije klime.

huana
02.09.08., 02:04
au..stvarno ne chitam:)
gledala sam neku emisiju o njima..i kazu tamo da se otpad mora spaljivati zato shto se jako lako razmnozavaju i kao dosta su prilagodljivi i mogu haos da naprave...pa zato pitam...:)

Proka
02.09.08., 10:42
gledala si to na discovery channel-u zar ne ;) ...
gledao sam i ja ... ali koliko sam skapirao to je bio toplijideo amerike :) gde se nalazi ta labaratorija