PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje Chromatopelme cyaneopubescens moja ženka i Žarkov mužjak



Geni
21.07.08., 11:58
Hteo sam da sačekam da vidim da li ima nekih rezultata od ovog parenja pre no što napišem nešto o njemu ali pošto se već razvila priča u drugim temama da počnem ::D

Pre nekog vremena sam dobio od Žarka sveže presvučenog mužjaka Chromatopelme cyaneopubescens. Ja već dugo imam odraslu ženku koja se presvukla pre jedno 6 meseci. Da bi ih pripremio za parenje, nju sam prebacio u veliki terarijum 60x30x30 koji ima sigu kao pozadinu (što je napravilo dosta problema kako se kasnije ispostavilo). Napravio sam nekoliko skrovišta da bi i mužjak i ženka lakše pobegli ako nešto krene naopako i podigao sam vlažnost koliko sam mogao. Treset je skroz vlažan.

Mužjaka sam stavio u ženkin stari terarijum koji nisam očistio da bi je malo osetio. Bio je veoma raspoložen kada je osetio i proveo je par dana tražeći je po terarijumu.

Ostavio sam ih tako 2 nedelje dok je ženka dovoljno isplela mreže u svom novom terarijumu. Ovo iz 2 razloga. Da bi se ona osećala sigurnije i da bi je mužjak lakše osetio.

Taman u to vreme je i mužjak napravio spearmweb, tako da sam znao da je spreman.

Postaviću i neke slike ali ću ih možda kasnije zameniti. Em što su ovo slike sa samo jednog aparata (koristio sam 2) em što sam ih razvijao na poslu gde imam jako loš monitor pa nemam predstavu koliko su boje realne i kakva je ekspozicija.

Dakle, mužjak i njegov spearmweb:

http://img225.imageshack.us/img225/7654/cyano5625td9.jpg

http://img369.imageshack.us/img369/6007/cyano5633by0.jpg

http://img369.imageshack.us/img369/8056/cyano5638la7.jpg

Mužjaka sam stavio kod ženke u terarijum ali sam ga poklopio kutijom sa prorezima. Da mogu da se upoznaju a da ne rizikujem. Ženka je odmah osetila mužjaka i obigravala je oko kutijice lupkajući konstantno. Tako su se upoznavali jedan dan dok ih nisam pustio. E tu nastaje problem. Sliku na kojoj se bolje vidi kako izgleda ta siga u pozadini ću staviti kasnije jer sam to slikao sa drugim aparatom na kojem je bio širokougaoni objektiv ali problem je što ona ide do 10cm od vrha. Ženka se lepo smestila na tu sigu i mužjak je naravno došao do nje. Čitav problem je u razlici u veličini između mužjaka i ženke. Ženka je skoro duplo veća (normalno za ovu vrstu) a mužjak nije nešto mnogo krakat.

Sve je krenulo lepo. Lupkali su oboje i mužjak je polako prilazio ženki (ovde će da ide neka slika ;)), međutim, kada bi pokušao da je podigne (a ona je bila veoma raspoložena za to) nije moga dovoljno da je podigne jer je došla do plafona ::). Pošto ženka nije bila dovoljno podignuta, mužjak nije mogao da dohvati njene spermateke (ali se svojski trudio) i pošto nije bio rad da previše ostaje ispod njenih zuba a nervozan je po prirodi, odustajao je posle par sekundi. Sve je to bilo jako smešno ::D.

Nakon jedno 50 pokušaja i sat vremena stajanja pored terarijuma sa 2 foto aparata na velikoj vrućini jer sam ugasio klimu da im ne bi bilo hladno, svojski sam se smorio i otišao sam da pravim princes krofne. Par sati kasnije sam ih zatekao kako rade isto što su radili i kada sam otišao :confused2:. Nisam znao da li se nešto desilo pa sam malo gledao TV. Negde predveče su polako počeli da se približavaju ivici jer je ženka, valjda iznervirana mužjakovom nesposobnošću, sve više išla ka njemu.

http://img244.imageshack.us/img244/1685/cyano5681jr8.jpg

http://img244.imageshack.us/img244/6708/cyano5684zb2.jpg

http://img201.imageshack.us/img201/576/cyano5808wt6.jpg

http://img367.imageshack.us/img367/41/cyano5809vl9.jpg

Tu se prvo veče neslavno završilo jer je mužjak (kog vidite kako stoji) izgubio tlo pod nogama u pokušaju (jednom od nebrojano mnogo) da podigne ženku i da ne bi pao, uhvatio se za nju i povukao je sa sobom. Pošto joj se to padanje nije ni malo svidelo, napala ga je i on je pobegao. Tada sam ga poklopio onom kutijicom i ostavio sam ih tako da se odmore par dana.

2 dana kasnije sam otkrio da je mužjak prokopao tunel ispod kutijice kojom je bio poklopljen i da sretno živi sa ženkom u terarijumu. Pokušavali su da se sprare kada god su se sreli i nisam video ni jedan znak agresivnosti kod ženke. Čak su se veoma uspešno odmarali u različitim ćoškovima terarijuma kada im nije bilo do toga ::D.

Tako su živeli 3 cela dana dok nisam izvadio mužjaka da bi se oboje malo odmorili. Staviću ih opet zajedno za par dana.

Mužjak nije pravio novi spearmweb a ženka je i dalje na onim sigama. Nemam predstavu da li su se sparili.

Ovakvo ponašanje ženke i kimove i moje je nekarakteristično za njih i pitam se šta je uzrok. Ima indicija da je povećanje vlažnosti pred parenje uzrok ženkine raspoloženosti ali verijem da naša klima ima neke veze sa tim. Moguće je i da je ovo pravo doba godine za parenje.

Ostatak slika ću staviti za par dana.

Nastaviće se...

marko
21.07.08., 12:32
Nakon jedno 50 pokušaja i sat vremena stajanja pored terarijuma sa 2 foto aparata na velikoj vrućini jer sam ugasio klimu da im ne bi bilo hladno, svojski sam se smorio i otišao sam da pravim princes krofne. Par sati kasnije sam ih zatekao kako rade isto što su radili i kada sam otišao confused2. Nisam znao da li se nešto desilo pa sam malo gledao TV. Negde predveče su polako počeli da se približavaju ivici jer je ženka, valjda iznervirana mužjakovom nesposobnošću, sve više išla ka njemu.http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/icon_smile_lol.gif kakav si kralj :lol: ovo mi je najbolji deo teksta, sa sve ovim izrazom lica :confused2: mogu da zamislim :lol:

Stvarno kvalitetan tekst, začuđujuće kako si uspeo da napraviš komunalni terarijum sa ovom vrstom pa makar i na par dana :shock:
Posle toliko pročitanih priča kako su teški za parenje i kako mužijak strada u većini slučajeva ovo što si ti uradio je za svaku pohvalu!
Srećno ti u narednim pokušajima! Samo napred!

Edit: imaš li predstavu kolika je ta tvoja ženka?

Geni
21.07.08., 12:38
Pa samo da ponovim zaključak iz komove teme da izgleda ženkina tolerantonost prestaje momentom oplodnje i da mužjaci stoje u niskom startu da zbrišu par milisekundi nakon što je oplode. Većina stradanja se dešava nakon oplodnje. Moguće je da ovi nisu ništa uradili i da je zato ženka toliko tolerantna. Videćemo...

A faca je stvarno bila takva. Moja manje više ali je zato moja devojka bila skroz smorena. Prvo je sa entuzijazmom gledala njih dvoje, pa je gledala mene i pitala da li su uvek ovako spori, pa je onda pitala da li su uvek ovako nesposobni, pa je malo prilegla jer je to trajalo i trajalo pa smo na kraju otišli u kuhinju i ostavili ovo dvoje da se zabavljaju.

zarko
21.07.08., 13:00
ako je to sto kazete onda ja imama oplodjenu rufilkatu... sinoc je pojela partnera :)

kimo
21.07.08., 13:49
Ohohoho, jel pojela mog ili komšijinog :D Neka je sa srećom, mada bih ja pario Poecilotherie kao što sam ti rekao, sa otvorenim terarijumom, jer se često pare na neutralnoj teraritoriji(na, a ne u terarijumu...), neka ti je sa srećom :)

Bifrost
21.07.08., 14:15
Kako je mocna ova prva slika sa sperm webom.

Ig0r
21.07.08., 14:26
Jako interesantan i poucan teks... neuobicajeno da je C cyaneopubescens tako pitom prema bilo cemu sto mrda pa makar to bio i partner,,, Svaka cast na uspesnom parenju, jer ako se za 3 dana zajednickog zivota nisu toliko zblizili onda ne znam sta da kazem..
Sve pohvale jos jednom i neka je sa srecom!

Geni
21.07.08., 14:34
Kako je mocna ova prva slika sa sperm webom.


Imam 20-ak, oćeš da ti pošaljem koju ::D?

I neka ti je sa srećom Žarko. Šteta za mužjaka ali se nadamo da je odradio posao.

kimo
21.07.08., 14:40
Ja se iskreno nadam da jesu, ali ipak mislim da nisu, čim njemu ništa ne fali, a nije pravio novi sperm web. Nije to toliko veliki terarijum da ne mogu da se nađu, osete se oni, pogotovo što je tu dosta paučine po tlu...mada ko zna, uvek ima izuzetaka, ali kao što sam već Goranu, a i tebi pričao, onaj Rus, što mi je pisao, jer tako ostavljao mužjake sa ženkom na po jednu noć i vadio, imao je 2 komada. Prvom je sutradan falila 1 ili 2 noge, ali je pušten ponovo i drugi put je pojeden. Drugi mužjak je isto na smenu bio puštan i završio je pojeden, da li posle 2 puta ili odmah ne znam. Tu je mana što se ne zna jeli bilo nešto ili ne.

zarko
21.07.08., 18:48
kimo ti si poslao regalisa a ne rufilatu :) koliko je meni poznato ???

kimo
21.07.08., 19:25
Aha, da... :D Ma nisam dobro ni pročitao, jer si rekao da je pojeo, pa rekao sam ti da mog ubaciš da ga jede opušteno :D Jer imam još jednog ako treba, javi.

zarko
21.07.08., 20:15
pa da ali problem je sto je muzijak tik (moj) uz zenku i nikako da se pomere a nikako ne mogu da ih dovatim ni zicom..tako da jos ne mgu da ih razdvojim. pederi...a ti rece da ne stavljam oboicu istovremeno pa cekam.a tvoj je u novom ter i spreman da se pusti cim ovaj peder izadje...a zenka izgleda cudno ..dupe joj se izduzilo i jako je tolerantna prema partneru...

zokis
21.07.08., 22:24
Fin tekst i lepe slike. Svaka cast.
Cekam da postavis jos koju sliku zenke i muzjaka na sigi.
Bas me interesuje razlika u velicini. Aj odokativno koliki im je raspon ?

marko
22.07.08., 03:32
Gorane, ajd samo nešto da raščistim u glavi, mužijak je pravio onaj spearmweb sa prve slike na njenoj teritoriji, u njenom terarijumu?? :confused2:

kimo
22.07.08., 03:36
Ne...tj. koliko sam ja razumeo to je on napravio kada je bio u svom ter, a onda je pušten u njen stari ter gde je ostala paučina i tu je lupkao i tražio je, pa je onda pušten sa njom u 60x30x30cm.

Geni
22.07.08., 08:36
Ne bre, kada je mužjak stigao ženka je prebačena u veliki terarijum a mužjak je odmah stavljen u njen bivši na njenu mrežu. Tu je pravio spearmweb i živeo oko 2 nedelje pe nego što je prebačen zajedno sa njom u veliki terarijum da se pare..

marko
22.07.08., 09:56
Hvala, hvala, dilema u glavi rešena. Nego, kad se opet vratim na prvi post tamo lepo piše šta se i gde dešavalo :shy:

Geni
22.07.08., 10:14
Dodao sam još neke slike (one lošije :S).

A evo jedne iz drugog ugla, manje više za njih ali pogledajte u pozadini

http://img157.imageshack.us/img157/4326/cyano5821lq5.jpg

To je Marija koja spava ::D. Vidi se koliko su smorili.