PDA

Pogledaj punu verziju : A. versicolor Split iz: Nekoliko pitanja u vezi Tarantula



huana
02.10.07., 14:50
kad smo vec kod toga...ni moja versicolor ne jede par dana tj od kako sam je donela od kunija...prebacila sam je u vecu posudu ali ne znam da li ne jede zato sto se adaptira na novo okruzenje ili mozda treba da se presvuce...kako se u opste skonta da li hoce da se presvuce..da li radi jos nesto osim sto ne jede...neko karakteristicno ponasanje??/ ili ne...

ToPa 12.02.
02.10.07., 15:10
ako T ne jede vec duze vreme trebalo bi da se presvuce...moze biti i da ne jede i ako je prebacis u novu posudu pa dok se ne navikne(mada ne mora da znaci)...
dok je T mala mozes joj primetiti jos da hoce da se presvuce kad joj "dupe" pocrni...
pred presvlacenje hoce jos i da se umire...i naravno prave "krevet" od paucine na kom ce se i presvuci...

huana
02.10.07., 15:15
e pa mislim da ima nesto sto lici na krevet....nagomilala je paucine na jednom mestu i to na zemlji...znaci da joj ne dajem vise da jede dok se ne presvuce ili da ipak dajem svvako vece pa da vadim ak nece??

ToPa 12.02.
02.10.07., 15:20
to bi znacilo da treba da se presvuce,ako ne jede nemoj joj davati sve dok se ne presvuce,a kad dodje do toga nemoj joj davati hranu bar jos 7dana

huana
02.10.07., 15:23
oke...primila k znanju:)

gava
02.10.07., 23:06
A. versicolor je pauk kod kojeg je paucina sastavni deo zivotnog okruzenja. Mnogo paucine. Ne mora da znaci da ce se presvuci. Par dana je malo vremena da tarantula ne jede, a da ce se presvuci. A i nesto mi ne lici na versija da ce se presvuci na zemlji.... mada mozda i gresim.
Presvlacenje je period kada se tarantule ne hrane u terarijumu jer su tada jako ranjive i cesto se desi da cvrcak (npr.) ubije tarantulu dok se ova presvlaci.
Posle obavljenog presvlacenja neko vreme je ne treba hraniti posto je mekana i zubi joj nisu dovoljno tvrdi da bi mogla da lovi ili jede (primetices da su odmah nakon presvlacenja potpuno beli). Pocinjes ponovo da je hranis kad postane malo "aktivnija". To se najlepse vidi kod kopaca, jer kad ogladne oni isplivaju iz svojih rupa.

kimo
02.10.07., 23:19
Može da se desi da se A.versicolor presvuče na zemlji, tj. i dešava se...čudna su to bića :) Presvućiće se možda, samo ti pričekaj 5-7 dana ili više pa ćeš videti, nemoj jehraniti pogotovo ako ima veliki abdomen, neće joj ništa faliti bez hrane toliko, a ni duže...

P.s. Otkud ti Gavo? Još si Živ ;)

huana
02.10.07., 23:43
pa ona/on ne jede nista vec 12 dana...kad joj/mu ubacim bubu ona/on bezi od bube..... :exclamation:

kimo
03.10.07., 00:02
Pa to ti je to...tarntule i slične životinje nas uče da budemo strpljivi :) Tako i ta tvoja tebi govori da se opustiš i čekaš nove boje

ToPa 12.02.
03.10.07., 00:24
ma da,ako vec ne jede tako dugo znaci da ce se sigurno presvuci,kad vidis da ti ne jede probaj za koji dan a ako i onda ne jede,znaci da ce se presvuci,tako da joj ne moras davati hranu sve dok se ne presvuce
i nikad ne brini ako tarantula ne jede,one nikad nece umreti od gladi :)

Kuni
03.10.07., 00:27
Ma klasika, ako nece da jede onda nece, nema smisla nuditi joj. Ja sam ocekivao presvlacenje tokom septembra, ali vise nije tako mala da se presvlaci na svakih mesec dana, verovatno je to ceka u oktobru, samo opusteno i odrzavaj umerenu vlaznost, nema panike ako ne jede i mesec dana, od toga nece umreti.

zarko
03.10.07., 01:28
opusti se i uci od T .strpljenje my son

gava
05.10.07., 00:05
Da li sam ziv? Pa ne znam. Videcemo....
Nisam rekao da se nikada ne presvlace na zemlji vec samo da to nije njihov obicaj. Ne mora da znaci da tarantula ako ne jede nekoliko dana da joj je vreme za presvlacenje. Moja smithi povremeno pravi pauze od po desetak dana. Malo jede pa malo odmara pa opet malo jede. Simpatican pauk. Zarko je dao savrsen savet. Samo strpljivo

@survivor
A koji to pauk plete mrezu po zemlji i dijgonalno, svuda po terarijumu...? Ja znam nekoliko koji to rade

ToPa 12.02.
05.10.07., 10:15
@gava ok naravno da ne mora da znaci da ako ne jede da ce se presvuci,ali u vecini slucaja je tako
i moja boehmi nekad pravi pauze ali retko

zarko
05.10.07., 16:33
cynopubenscens i moj nandu hromatus i dijagonalno...
hommeoma sp blue

bar sto se tice mojih T, pletu svuda pa i dijagonalno

huana
08.10.07., 15:25
moja versicolor se upravo presvlaci:)...........JUPIIII....e sad treba mi savet kada mogu da uzmem kosuljicu odmah ili da cekam?? i sta treba da radim sa njom (kosuljicom) da bi se ispravila i bila lepa?? i da li sad na osnovu nje mogu da joj odredim pol??

ToPa 12.02.
08.10.07., 15:43
e ovako,kosuljicu mozes da uzmes tek kad T skroz ne izadje iz nje,ja kosuljice uzmem tek posle par dana(posto je t osetljiva kad se presvuce,pa je ne diram dok malo ne ocvrsne,a i necu da je uznemiravam(pustim je da se odmori)) za t presvlacenje je "bolan" proces
a kad uzmes kosuljicu mozes je slobodno ispraviti kako hoces,ali budi pazljiva,ili je MALO pokvasi sa vodom,da bi lakse rasirila(kosuljicu)
da bi videla pol,moras da...
pogledaj malo po forumu trebalo bi da je lepo napisano i ima i slika,bice ti jasnije nego da pisem sad sve,ja mislim da imas i na zarkovom sajtu pa pogledaj.
poz

marko
08.10.07., 16:34
Ranije sam se i ja tripovao da ne uznemiravam tarantulu dok se presvlači, pa sam se dugo cimao da li mogu da otvorim posudu i gledam dok je ona na leđima, pa da li da uzmem košuljicu odmah ili da čekam par dana kada malo ojača itd... Poslednji put sam uzeo košuljicu smithi-u dok je bila na leđima, tako da možeš slobodno i ti ali samo ako se skroz izvukla iz nje. Što se tiče određivanja pola, treba da pogledaš unutrašnju stranu košuljice (tačnije unutrašnju stranu dupeta), između prvog para pluća, skontaćeš kada budeš gledala košuljicu, vide se pluća jako dobro. E tu između treba da tražiš nešto kao izvrnuti džep, i to se isto teško objašnjava ako ima neko sliku neka postavi.

huana
08.10.07., 16:52
ok...interesovalo me u sustini da li se pol moze videti i kad se kosuljica totalno osusi...ili moram odmah da gledam...inace vec sam zakazala odredjivanje pola kod profesora beskicmenjaka:) tako da ce mi on objasniti kako tacno izgleda to sto treba naci...hvala vam puno na informacijama:) inace dobila sam jos pet tarantula..roseu, minaxa, parahibanu, pubescensa i jos jednog vagansa:) i jakoooo sam :)

zarko
08.10.07., 17:36
ak osi voljna izvadi kosuljicu butni je u neku kutijicu i posalji mi je postekspresom pa cu pogledati pol pod mikroskopom....ako ne trazi po netu, lupa + mikroskop i vezbaj ...

pozdrav

ToPa 12.02.
08.10.07., 18:53
@marko ma ja ipak necu da je diram,bar par dana,ipak je to za nju bolan proces a i malo dok ne ocvrsne
a i onako mi se ne zuri

huana
08.10.07., 19:04
ni ja moju necu dirati...posto je napravila neku vrstu bunkera od mreze i tu se presvukla jedva sam i videla sta radi...tako da necu da joj zeznem to a morala bih ako bih htela vaditi

marko
08.10.07., 19:12
@marko ma ja ipak necu da je diram,bar par dana,ipak je to za nju bolan proces a i malo dok ne ocvrsne
a i onako mi se ne zuri
Ma koliko sam ja skontao oni ne osećaju puno tokom presvlačenja, ne znam da li jeste ili nije bolno, mislim da im čula ne funkcionišu baš najbolje tokom čitavog procesa, tako da vađenje košuljice neposredno posle odvajanja neće nikome naškoditi. Ako se pauk već okrenuo na "stomak" tj. stao na noge onda je bolje sačekati par dana (desilo mi se da se sveže presvučen chromatus zaleteo na štapić) jer postoji jako jako mala šansa da će tako svež nešto da zagrize (pre će da pobegne ili da se skupi)... Ni meni se ne žuri samo komentarišem, uspeo sam da odredim pol punih 10 dana posle presvlačenja, malo vode da košuljica omekša i gotovo.

huana
08.10.07., 19:20
a koliko je to malo vode i sta radim sa tom vodom?stavim kosuljicu u vodu ili je to samo par kapi koje pokvasim po njoj??

ToPa 12.02.
08.10.07., 20:01
ma ne moras kosuljicu da potopis u vodu,nego je samo malo pokvasis na tim delovima koje hoces da rasiris

marko
09.10.07., 13:46
a koliko je to malo vode i sta radim sa tom vodom?stavim kosuljicu u vodu ili je to samo par kapi koje pokvasim po njoj??
Najbolje je par kapi u karapaks (u glavu da tako kažem), da vidiš kako se lepo rašire noge (nisam hteo da zvuči bezobrazno) i jednu/dve kapljice u dupe. To je sve.

huana
09.10.07., 14:54
uzela sam kosuljicu vec sinoc i bilo je ok...nije se cimala uopste, niti je bezala niti se sklupcala, a kosuljicu nije bilo potrebno kvasiti jako lepo se rasirila....znaci sad da joj ne dajem klopu nekih 5,6 dana

ToPa 12.02.
09.10.07., 16:38
ma da jedno nedelju dana...i ja sam do sada bez kvasenja kosuljice uspeo lako da je rasirim...