PDA

Pogledaj punu verziju : Gekko vittatus iliti palm gekon



Magi_f
26.07.08., 21:00
Narucila sam palm gekona(koji je preeelep),ali posto sam pocetnik,svaka pomoc je dobrodosla.E,sad..moj terarijum je sledecih dimenzija: 50x40x30.Da li je to dovoljno veliki prostor za ovog gekona jer znam da zahteva veliki prostor,pogotovu visinu posto voli da skace i da se pentara po granama ? Takojde bih zamolila za savete oko ishrane i potrebne opreme.


pozzzzz

Moo
26.07.08., 21:22
a gde si ga naručila...i koliko ga starog dobijaš...i jeste prelepi su...al ne znam da li je to vrsta koja je dobra za nekoga ko je početnik...i ja sam od nedavno počeo al sam se usudio da krenem samo sa E.Macularius pa ćemo za dalje da vidimo...al definitivno je palm jedan od najlepših gekona...i dobro nam došla... ::D

kimo
26.07.08., 21:27
Trebala si se prvo naoružati potrebnim informacijama i "opremom" pa tek onda naručiti gekona...pošto je kasno da sada pametujem, taj terarijum mu je dovoljan ali samo ako je visina 50cm. Pošto su to arborealni gušteri, kao što si i sama rekla, onda im je visina najbitnija. Ako je 30cm visina, onda mu je ok terarijum samo dok je mlad, ne znam odakle si ga naručila i koliki je, ali se nadam da je CB tj. da je rođen u zatočeništvu. Nadam se da znaš da ga nećeš moći držati u rukama i čačkati kao neke druge gekone. Oni su dosta plašljivi i skaču, tako da moraš biti dosta oprezna pri hvatanju zbog čišćenja i tako toga. Od opreme ti treba samo jedna sijalica da ima 30-35 stepeni ispod lampe, a u drugom delu neka bude hladnije, kao u sobi. Hrani se insektima, pa će ti toga najviše trebati. Pogledaj oglase i nađi od koga ćeš da kupuješ hranu, ako je već ne gajiš sama. Pošto vidim da pitaš za biljke, tu nema neke preporuke, jedino da je dovoljno jaka biljka da ga izdrži kada se zakači na nju, a to ćeš teško naći, mada možeš koristiti neke vreste Sanseverije, jer su njihovi listovi pogodni i za sakrivanje preko dana. Samo nađi neko lepo granje i to mu postavi po celom terarijum da može da šeta, a na dno i na ivicu neku namesti pod uglom koru drveta da ima da se sakriva. Pologa može biti papir, a može i neki treset. Posuda sa vodom, mada moraš svako večće prskati pa će verovanto tada i piti preko kapljica.

P.s. Nisi ti video onda ni 10% gekona, ako ti je taj najlepši :P

Proka
26.07.08., 21:46
Trebala si se prvo naoružati potrebnim informacijama i "opremom" pa tek onda naručiti gekona...pošto je kasno da sada pametujem, taj terarijum mu je dovoljan ali samo ako je visina 50cm. Pošto su to arborealni gušteri, kao što si i sama rekla, onda im je visina najbitnija. Ako je 30cm visina, onda mu je ok terarijum samo dok je mlad, ne znam odakle si ga naručila i koliki je, ali se nadam da je CB tj. da je rođen u zatočeništvu. Nadam se da znaš da ga nećeš moći držati u rukama i čačkati kao neke druge gekone. Oni su dosta plašljivi i skaču, tako da moraš biti dosta oprezna pri hvatanju zbog čišćenja i tako toga. Od opreme ti treba samo jedna sijalica da ima 30-35 stepeni ispod lampe, a u drugom delu neka bude hladnije, kao u sobi. Hrani se insektima, pa će ti toga najviše trebati. Pogledaj oglase i nađi od koga ćeš da kupuješ hranu, ako je već ne gajiš sama. Pošto vidim da pitaš za biljke, tu nema neke preporuke, jedino da je dovoljno jaka biljka da ga izdrži kada se zakači na nju, a to ćeš teško naći, mada možeš koristiti neke vreste Sanseverije, jer su njihovi listovi pogodni i za sakrivanje preko dana. Samo nađi neko lepo granje i to mu postavi po celom terarijum da može da šeta, a na dno i na ivicu neku namesti pod uglom koru drveta da ima da se sakriva. Pologa može biti papir, a može i neki treset. Posuda sa vodom, mada moraš svako večće prskati pa će verovanto tada i piti preko kapljica.

P.s. Nisi ti video onda ni 10% gekona, ako ti je taj najlepši :P
nema nishta da dodam samo na da se sa ovim zadnjim slazem 100% ...

zarko
26.07.08., 21:49
nisi u pravu kimo.
vittatus je jedan od 20 najlepsih a s obizrom na cenu i dostupnost u prvih 5 gekona.
imao sma 2 komada i mogu da se drze po rukama.
tako da ti bacas na svoju vodenicu zato sto tebe ne zanimaju. postoje razliciti ukusi.

inace magi F sve kritike za tebe. apsolitno je neodgovrno uzimati pa onda se rapsitivati kako i sta!
to mogu ljudi koji imaju iskusva pa se naknadno dograde sa potrebnim info kao sto su nenad, kimo, blue i mnogi sa ovog foruma koji su vec u tim vodama.

s obzirom da si pitao/la predpostavljm da ima interesovanja pa ce sve ,nadma se , biti u redu.
ovkao
toje jako mali ter za odraslog !
mora veci bar 50visina 30x40 osnova... ako zelis da bude kako treba ,nesot manje eventulano sve ispod je neadekvatno.
penju se
jesu agilni i pomalo nepredvidljivi ali mogu se drzati kako rastu....
jedu sve i svasta.. evo ti par linkova proctaj SVE pa ce ti biti jasnije malo
slicno se cuva ko tokai jer su sa istog podneblja i isto se ponasaju sem agresivnosti !

srecno i nadma se da smo pomogli malo

http://www.gekkogecko.co.yu/Gekko%20gecko.html
http://www.gekkogecko.co.yu/Kako%20izabrati%20zdravg%20ljubimca.html
http://www.gekkogecko.co.yu/Supstrat.html

i evo ovo ak opravis ter
http://www.gekkogecko.co.yu/Kako%20napraviti%20terarijum.html

kimo
26.07.08., 22:30
Pa nije da bacam sve na svoju vodenicu, kako možeš to da kažeš? Znaš i sam koliko ljudi ovde drži gekone i koliko su upućeni svi, pa zato uvek treba svima njima izaći u susret i pomoći. Jeste to lep gekon, ali o ukusima ne vredi raspravljati. A ti pod lepotu guštera svrstavaš neki odnos popularnosti i cene, to ne može da ide zajedno. Hoćeš da kaže da Nautilus grayii nije lep zato što košta svega 5000 dolara? To su čiste gluposti. Cena guštera uopšte ne utiče na njegovu lepotu i to se ne sme mešati.

Da se mogu držati po rukama, uopšte nije tačno. Zavisi šta znači držati u ruci. Ako gledamo tako možeš onda sve životinje držati u ruci, ali definitivno ima razlike od jedinke do jedinke. Generalno gledano ta vrsta spada u plašljivije gekone koje nije preporučljivo držati u rukama zato što skaču. Naravno da možeš od malena da ih vadiš i čačkaš i da će biti tolerantniji, ali to opet nije kao leopard ili fat-tail gekon...

Sve u svemu, nije problem da održiš tog guštera, samo napravi viši terarijum, naravno u zavisnosti od veličine gekona. Nemoj odmah bebu, ako j uzimaš, staviti u teraraijum 50cm visine i osnove 30x40 ili slično, neće moći baš dobro da se snađe sa hranom.

Magi_f
26.07.08., 23:07
Jedan moj drug drzi gekone,pa mi je odvojio jednog TAKO DA CU GA UZETI KAD MI BUDE SPREMAN TERARIJUM!Sto se tice visine,svakako cu nabaviti visi kasnije,posto je gekon jos mlad.Od hrane sam vec narucila larve tenebrija,ali ne znam da li je to dovoljno,jer bi trebao da ima raznovrsnu ishranu.I vittatus je (za mene)jedan od najlepsih gekona!!!

Proka
26.07.08., 23:11
.I vittatus je (za mene)jedan od najlepsih gekona!!!


ma ja sam to skapirao to od prvog posta;)
mada koliko vidim kimov zadnji smajli je : :P tako da kapiram da se decko u tom trenutku
kako da kazem Sprdo ....

kao i ja

jer o ukusima ne vredi raspravljati ..

Magi_f
26.07.08., 23:19
Gajila sam laznu koralnu zmiju,ali su mi matorci posizeli kad je jednog dana odlucila da se proseta(nisu mogli da je uhvate 2 dana,a ja sam bila u BG-u)pa su je deportovali u vrt dobre nade.Nadam se da joj je lepo tamo.
A onda sam nja netu nasla sliku vittatusa i zaljubila se...

zarko
26.07.08., 23:59
mislio da teras na svoju vodenicu - za ukus...ides po svojim kriterijuma lepote . :)
inace jako su simpaticni.
novozelantski gecko je superiska ali besmisleno precenjn zbog drugih razloga. :camouflage:
inace magi nije ti dovoljno samo tenebrija ..lateralisi cvrci kalcijum multivitamini sve je to potrebno...
i ja smatram da je NEOPHODNA uvb sijalica!
pogotovu kad su mali!
previsej e rahiticnih geckona da bi se ignorisala ta stvar tako da bi ti bilo bolje da nabavis uvb lampu makar od 3%

znam da ce neki postaviti pitanje da li! i da ce se usportiviti ali to je moj stavi necu objasnjavati !

kimo
27.07.08., 04:42
Da ne bih išli u off topic, taj UV je jako diskutabilna tema...mnogi su ga koristili i mnogi nisu, a imali su uspeha. Ključ je u balansiranoj ishrani, sa određenim količinama vitamina. Ako se to dobro odradi UV nije neophodno, mada je to teško, tako da je bolje kod dnevnih vrsta koristiti UV, a kod noćnih ne mora. Mada ne može da škodi, a koristi biljkama, pa ti odluči šta ćeš...

P.s. Nautilusi su opravdano toliko skupi i tu nema rapsrave, prvo što ih ima jako malo, drugo što su toliko zaštićeni, treće, definitivno su najlepših boja, a četvrto samo 1-2 mladunca ženka rađa godišnje, tako da...ali razumem te, mnogo smo mi daleko od takvih poduhvata :)

zarko
27.07.08., 04:57
ma slazem se skroz...za obe stvari koje si reko ali ipak preporucujem uvb ...malo ko ima iskustva sa mineralima areci :svako 3ce hranjenje nije resenje!
mora i gutload i sve ful ...jednostavno malo vise iskutva !
a 20E za uvb ...pa ustedi se od dzeparca