PDA

Pogledaj punu verziju : Koliki terarijum za Uromastyx-a



Geni
01.08.08., 14:17
Dakle, kao što naslov kaže koliki bi mi terarijum trebao za Uromastyxa? Najviše me interesuje visina. Imam prostor malo nepravilnog oblika pa moram da procenim šta tu može da stane. VIsina mi je problem jer moram da burnem tu i lampe. Beše treba mu i spot i UVB?

Ideja je sledeća: U nekoj polu šali sam objašnjavao Mariji da ostavi mesta u koferu ako nađem nekog Uromastyxa sada u Egiptu. Ja ću definitivno da idem da tražim nekog ali sam sada u fazonu da ga stvarno i donesem (ako nađem nekog malog), mada ću pre kupiti nekog tamo. Verujem da neće biti skupi. Počelo je kao šala ali mi se sada čini kao skroz izvodljiva ideja.

Koje vrste bi mogle tamo da se nađu?

Geni
01.08.08., 14:22
E cvrc, na CITES-u su svi :evil:.

kimo
01.08.08., 14:26
Verovatno samo onaj najčešći Uromastyx aegypticus...e tu je upravo i problem, jer je on najveći od svih podvrsta...Preporučuju se ogromni terarijumi za njih, recimo 100x50x50 bi bilo neki minimum minimuma po meni, jer oni rastu najmanje 70cm, a nisu baš sitni nego glomazni. Tako da njega otpiši, jedino ako naletiš na neke manje vrste obavezno uzmi, samo što je velika šansa i da ugine brzo...

Proka
01.08.08., 14:28
eh kimo nije to ogromno :) moj je ter za L.Gecko-na 100x50x65 DxSxV

Geni
01.08.08., 14:29
Ma ja imam veliki prostor u osnovi, samo nemam visinu. Mislim da ima oko 85 jedan zid, na njega naslonjen oko 80, preko puta 30 i dijagonala od tih 30 do onih 85. Nacrtaću ti. Samo mi je visina problem.

Geni
01.08.08., 15:58
Evo ovako:

http://img360.imageshack.us/img360/6278/policanv4.jpg

Ovo je osnova. Visina je 35 do sledeće police. To daje zapreminu od oko 107 litara.

E sad, sijalice su mali problem. Ako bi smetale u terarijumu, morale bi da idu kroz policu iznad. Ali može tako. Police su 36mm debele pa sijalice neće smetati.

kimo
01.08.08., 16:09
E pa džabe ti, to je jako nisko za bilo šta sem nekih guštera koji borave isključivo pri dnu ili su jako mali...Uromastyxi su dosta glomazni, ali ne penju se uopšte i bleje pod sijalicom ceo dan :D

Geni
01.08.08., 16:13
Pa kolika mi visina treba? Pazi razmišljao sam da uglavim tu neki terarijum odavno ali ne znam šta da stavim u njega. Ako je osnova dovoljna kolika mi visina treba?

Mislio sam pre da stavim bradatu ali mi za nju mislim treba više mesta.

Proka
01.08.08., 16:21
pa misilim da ti je to nisko i za bradatu agamu ..

Geni
01.08.08., 16:31
Pa za bradatu mi treba vise nego za uromastyxa zato sam i bio odustao od bradate. Ali mislio sam da ce biti dovoljno za uromastyxa jer su oni lencuge koji samo leze na pesku ::D.

Dakle, kolika mi visina treba, ukoliko je ovo dovoljna osnova, za uromastyxa?

Proka
01.08.08., 16:32
pa rece ti kimo oko 40-50 mislim ja kada sam gledao po netu za njim negde kazu preko 65 a negde da je dovoljno 45 ...
sad ### treba videti :)
cekaj zarka znam da je on gajio Uromastyx pa nekti on kaze u koliko teru ih je drzao

kimo
01.08.08., 18:34
Pa ako je neka manja vrsta, onda je dovoljno 40-50cm...neka velika, široka, niska grančuga i da tu kulira i poneka gomila kamenja i to je to. Ako već donosiš onda se seti mene, pa donesi meni kojeg ;)

zarko
01.08.08., 22:15
sto se ticeuromastriksa cinimi se(ako se varam my bad) ja sma jedini cuvao istog....
jako sporo rastu
dostasu izdrzljivi lai opet umiru ti WC!!!!
prostor je ok !!
visina je problemanticna jer je to u sustini nisko, ALI ako budes e ophodio prema njemu ko prema ljubimcu-pas macka!! moze da prodje !
a to znaci daga povremeno vadis iz ter!
puno likova ima b agame u ter koji su totalno neadekvatni, ali ih nose no stop setaj utako da malisani znaju da im je to soba a ne habitat...
tako da bih ja uzeo ladno jednog . na stranu sferci transport i ladna jaja nacarini !

moj je inaceziveo uter koji je 60x30 i visina je bila 40 ali nije mogo da izadje i kamen je bio 20cm visina...malisa je bio oko 18 cm !!! predivni su ..
spot mesto 50 C
uvb obavezno
aegiptus je sigurnoa ko uzimas tako i cena je oko 10E

Geni
02.08.08., 00:56
Nisi jedini, imao ga je i Bluie...

Taj spori rast mi nije problem. Ja čuvam tarantule tako da sam po definiciji veoma strpljiv čovek ::D.

Znači može 40? Toliko bi mogao da izvučem.

zarko
02.08.08., 01:17
ja mislim da moze... samo pod uslovom da ga vadis povremeno.. npr moje agame ne izlaze iz ter jer ih ne pustam. eventualno kada je moja devojka tu ona ih izvuce da napali musterije...mada joj ja kazem striptiz bolje prodaje...ali ona ne veruje !
inace mnogi likovi cuvaju agame u ter koji su tight fit ali ih vade svaki dan idu na poso sa njima ili ih pustaju van ter da se maju po sobi kada pocnu da lupaju...kako se dogovris sa gusterom tako ce biti !!!
a da rece mi nenad zaboravio sam ...blie ...koliko znam nije ziv???
ali ja sam ovog lecio nisam ga uzeo za sebe niti sam ga prodao vec pomogo jednoj deveojci iz bga...i mogu da se pohvalim daje to jedini primerak od preko 70 za koje znam dasu dosli iz Tunisa i preziveo... :)
ove godine su ljudi (moj utisak) doneli manje zivotinja iz egipta tunisa!!! bar po pozivima svega 10-15 zivotinja od kojih je za sada oko 4 uginulo...

geni!!! salmnoela je dosta cesta kod uro...mora odma da nadjes neki lel protiv parazita da ocistis malo!!!
imam neka imena lekova koja se preporucuju!!! ak oti zatreba kazi ima tih lekova i kod nas raspitao sam se !!!
uzmi ga moja je preporuka bices prezadovoljan . ponasa se ko nilski konj a i temperament im je slican tvom. sve laganica sve za sutra i velika stomacina za varenje. oni obozavaju malsacak ne znma ti da li volis ???

silwert
02.08.08., 08:48
geni narucujem jednu egipcanku ako ima mesta u koferu ::D
a sto se tice lecenja imamo celu vet stanicu da ih lecimo ::D ::D

Bluie
02.08.08., 11:49
Upropasti te Zarko sa ovim slicnostima...i sta kazes za maslacak? ::D
Moj je davno uginuo, kupio sam ga mislim krajem 97. od jednog lika sa Dorcola, Dusan ili tako nesto...stvarno se ne secam.
On ih je dosvercovao iz Tunisa zajedno sa gomilom drugih zivotinja... ali to je poenta, svuda se prica da su "hardy" i izdrzljivi, a sa druge strane su prilicno delikatni za cuvanje.

Moj je dobio upalu gingive, pa mu je cela gornja vilica zagnojila..bez obzira sto sam se cimao na sve strane sa nekim melemima i lekovima za njega.
Imao sam ga otprilike godinu dana... :(

Sad mali off, a mozda i nije:
Postoji li neki lek za spoljasnje parazite? Crveni krpelji i to?

silwert
02.08.08., 12:06
mozes da prodas sa frontlajnom on je siguran sto se tice za krpelje ali na psima ::D
to je ono za duze delovanje a trenutno delovanje samo pinceta i sigurna ruka ::D
a za ectoparazite ectanon je dobar ali moras da pazis da nedospe na oci i da se unese u digestivni sistem
ovo je sve za pse i macke ko proba na gusterima nesnosim nikakvu odgovornost ::D ::D ::D ali obavezno da se javi ako neko pokussa da bi znali efekat

zarko
02.08.08., 14:57
blue to sto si opisoa po mom skromnom iskustvu lici na mouth roth...kao da se usta rapsadaju ... dolazi najcesce od eserihije koli koja je normalni stanovnik njihovih usnih supljina...pakad padne imuni sistem one naprave cudo!!!
ajde admin moe da uzme jednog ali ne peterujte jer i onako ima sam omale sanse da prezivi...po mom mozda 30% za prva 3 meseca a godinu dana bih mu dao 15-20 % sansi...i to poduslovom da se odmah cuva kako treba!!!!

Geni
06.08.08., 09:57
Pa i nije baš neka sličnost. Ja travu ne jedem. Ni u kakvom obliku. ::D. A za temperament se slažem, zato mi se i sviđaju. Igrao sam se davno sa jednim kod Peđe i mnogo mi se svideo. Lenčuga neopevana :D.

Znam da su oni puni bakterija i parazita i virusa kada se uzmu iz prirode. Zato bi bilo idealno kada bih u Kairu našao nekog odgajivača ali verujem da su male žanse za to. Lakše im je da ih uzimaju iz prirode. Ako i kada ga budem doneo, odmah ću ga baciti na terapiju. Nije mi problem da nabavim bilo šta od lekova.

Merio sam malo prostor i mislim da mi nije problem da dignem policu iznad i na 50, tako da imam u principu prostora i za najvećeg aegyptusa. Moram još da rešim otvaranje. Imam 2 varijante... da napravim ram za staklo i da se to kompletno otvara na gore ili da usečem staklo i da stavim 2 komada pa da klizaju u stranu.

A moram i ventilaciju da osmislim.

zarko
06.08.08., 20:34
klizaci su najbolji uvek...a ventilacija...pa ak ootvaras svaki dan i nemas izvor vlage(ko sto im ne treba ) stace ti ventilacija kad nema stada se ubudja ipak im treeba 50 ispod lampe !: )