PDA

Pogledaj punu verziju : Voda za tarantulu - pitanja



Liman
05.08.08., 13:46
nisam znao u kojoj temi ovo da pitam ali ajde ,nek bude ovde... ocu da stavi cep sa vodom kod mojih T... zanima me,

1)da li vodu treba mozda prokuvavati ili dati ovu nasu cesmovacu?
2)kako cep da dezinfikujem?
3)cuo sam da treba staviti neke kamencice zbog buba da se ne dave, kamencice samo da properem ili sta?

Geni
05.08.08., 13:56
Izdvojio sam ovo u posebnu temu.

Ja dajem česmovaču samo što vodu kojom prskam ostavim da odstoji par dana. Jedini razlog je da ne ostavlja one tragove kamenca na staklu. Tarantuli ne pravi nikakvu razliku.

Samo ga operi ako treba. Toplom vodom. Ne znam zašto bi ga dezinfikovao. Ako je slučajno bio u kontaktu sa nekim otrovima možda je najbolje da ga ne koristiš.

Samo ih properi toplom vodom. A to za kamenčiće je samo ako je tarantula mala. Ne verujem da će se neki lateralis, cvrčak ili dubia tako lako udaviti u posudi sa vodom (ukoliko nije baš prevelika da iz nje ne mogu da izađu). Hrana retko ostaje živa dovoljno dugo da bi se našla u posudi sa vodom ;). Probaj bez kamenčića pa ako misliš da su ti potrebni, dodaj ih kasnije.

Liman
05.08.08., 14:14
hvala na odgovoru ;) da , razmisljao sam da otvorim temu vezanu za vodu ali eto...

Miroslav
05.08.08., 16:02
Ako baš hoćeš da dezinfikuješ čep, onda to uradi sa sonom kiselinom ( HCl ). Sapuni i ostala sredstva za čišćenje se ne mogu u potpunosti isprati. Mislim da ti kamenčići nisu potrebni. Izaberi posudicu srazmerno veličini T. Ni ja ne prokuvavam vodu. Sigurno neće dobiti kamen u bubregu ::D

Borko
05.08.08., 17:20
ma nemoj da se cimaš.
sipaj običnu vodu i biće im dobro.

gava
05.08.08., 18:55
Ako je pauk mali onda mu ne treba posuda sa vodom. Samo prskanje. Kod velikih dovoljan je poklopac od tegle. Tu se nista nece udaviti, ali moras redovnije da ga punis posto je plitak pa brzo izvetri. Ja zbog zmija uvek imam odstajalu vodu pa tu sipam i tarantuli ali u principu cesmovaca je OK.
Posuda za vodu vise sluzi za odrzavanje vlage u terarijumu nego za pice. Veoma retko ces videti pauka da pije vodu. Kod tropskih tarantula koje zahtevaju vecu vlagu posuda za vodu je suvisna pod uslovom da im se redovno kvasi treset i orosava terarijum. Kod pustinjskih paukova koji ne vole veliku vlagu orosavanje je komplikovano, a kvasenje treseta je nepreporucljivo, onda je posuda dobra ideja. Kod P. murinusa npr. nikakva voda ili orosavanje ili kvasenje nije potrebno jer taj pauk stvarno ne podnosi bilo kakvu vlagu. Svu vodu dobija preko hrane. Moj opstaje bez vode vec neku godinu i nista mu nefali.
Nisam bas siguran da je sona kiselina dobra ideja. Ako ga obicna voda ne moze isprati onda ga nemoj ni koristiti. Ja sebi sudove ne bih prao sonom kiselinom, pa tako necu ni za tarantule

Borko
05.08.08., 19:10
hm... vidiš nisam znao za P.murinusa da nevoli vlagu... mislio sam da voli negdje oko 70ak% :icon_scratch:

Geni
05.08.08., 21:02
Jako je individualno. Moja ženka redovno traži vlagu i pije vodu iz posude. U pricipu P.murinus ne voli vlagu ali ova moja ne voli ni suvo preterano.

Liman
05.08.08., 21:13
ja imam genikulatu (oko 4-5 cm) , aureostriatu(4-5 cm) i boehmi(oko 3 cm) .... e sad ,nisam siguran al da im stavim sada ili kad malo porastu...
...

Geni
05.08.08., 21:19
Pa možeš da im staviš mali čep ali je možda lakše da samo vlažiš. Od malog čepa nema mnogo vajde jer brzo ispari. Eventualno ako imaš mesta u terarijumu stavi im neku veću posudu tipa poklopac za tegle ali onaj dublji. Tu ovolike tarantule ne mogu da se udave a za hranu ćeš morati da probaš. Vlaži im jedan deo više pa vidi šta im više odgovara. geniculati možeš dosta da vlažiš, ove dve umereno. Probaj pa vidi. Ukoliko ne dozvoliš da im bude skroz suvo danima, ništa im neće faliti.

U principu, posuda za vodu služi samo da ne moraš toliko često da prskaš.

Borko
05.08.08., 21:22
nisam znao.trebalo bi da nabavim murinuse pa eto da znam...
hvala na odgovoru...

Geni
05.08.08., 21:31
Nikako im ne preteruj sa vlagom. Pitaj Mirka (bifrost) kako se on proveo.

Samo im umereno vlaži jedan deo i nemaš šta da brineš. P.murinus je jako žilava tarantula.

kimo
05.08.08., 21:47
Video si da ni ja kod odraslih nemam nikakve posude, to je čisto radi preventive, ako ne obraćaš često pažnju na njih i ne stižeš da im daješ vodu redovno. Većina tarantula bi u našim uslovima, pogotovo sada leti kada je vlaga oko 80% mogla da živi samo sa hranjenjem jednom nedeljno(iz hrane bi izvukla dovoljno vode za svoje potrebe)

P.s. Dođi sutra Stefane a brifing oko 18h da vidiš o čemu ti pričam ;)

Liman
05.08.08., 21:52
kontam sta 'oces da kazes 8) ...

da da, stizem sutra, vidimo se ;)

rassa
12.08.08., 12:34
ja ne znam koliko je to umereno prskenje i zato sam prepolovio cep od flase i tu sipao vodu (prepolovio sam ga tako sto je sada plici)
a i malo samo malo poprskao oko cepa
da li je to ok ???

ToPa 12.02.
12.08.08., 13:33
ma oke je, mada nisi morao cep da prepolovis

rassa
12.08.08., 13:37
koliko se cesto treba menjati voda

ToPa 12.02.
12.08.08., 14:03
ja u posudice ne menjam vodu nego samo dolivam

dule87
12.08.08., 16:46
da i ja dodam sta mislim vezano za dezinfikaciju...nije striktno vezano za T moze i za ostale ziv..ja sve stvari za koje mislim da treba dezinfikovati stavljam u mikrovalnu na 20ak sekundi..i smatram da je to najbolji nacin dezinfikacije, jer se vecina predmeta (od plastike, stakla..) ni ne zagrijava u mikrovalnoj...u rernu stavljam samo stvari koje zelim ujedno i da prosusim, npr panjevi i grane..

rassa
13.08.08., 14:28
je neznam koliko treba da se vlazi tj prska podloga :(
evo da li je ovo dovoljno vlazno , inace 5mm zemlje je vlazno pa da li treba da jos poprskam da bude vise zemlje vlazno (mislim na 1-2cm zemlje)

http://tubeimage.com/files/ar3u9lkgmmdk8z58yr42_thumb.jpg (http://tubeimage.com/viewer.php?file=ar3u9lkgmmdk8z58yr42.jpg)

Bifrost
13.08.08., 14:33
Nikako im ne preteruj sa vlagom. Pitaj Mirka (bifrost) kako se on proveo.

Samo im umereno vlaži jedan deo i nemaš šta da brineš. P.murinus je jako žilava tarantula.


Da mogu da imaju problema sa velikom vlaznoscu pri presvlacenju kad su odrasle...

Voda: Iako vlazna sredina moze biti stresna za P. murinusa, posuda za vodu bi trebala uvek biti dostupna u terarijumu.

Vlaznost: Umereno niska. Podloga koju koristite (treset...) bi trebala biti suva, ne bas preterano ali suva. Vlaznost bi trebala da bude od 60-70%. Nivo vlaznosti u terarijumu nikad ne bi trebala da bude preko 75% na neki duzi period. Na sve poluodrasle i odrasle jedinke P. murinusa nepovoljno deluje umerena visoka/visoka vlaznost. Vlaznost za mladunce i ne odrasle jedinke do ~7.5cm moze biti malo preko 75% za razliku od poluodraslih i odraslih jedinki.

Gore je prevedeni odlomak sa sajta kojeg vise nema (http://www.exopets.com) ovde se jos neko slaze samnom http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=10108 ovo je najbolji care za murinusa...

evo i celog teksta..
http://tarantule.iz.rs/P.murinus.doc

Geni
13.08.08., 14:35
Ma u cricket keeperu možeš da vlažiš koliko hoćeš. Imaju dobru ventilaciju pa će se brzo osušiti. To je geniculata pa joj previše vlažno neće smetati. Sipaj oko 1-2 deci vode svaki put kada se isuši zemlja i nemoj da brineš (kada već želiš precizne mere).

Za murinusa je druga priča, pogotovu ako je u nečemu sa manjom ventilacijom.

rassa
13.08.08., 14:38
kako onda treba da zalivam pred presvlacenje-isto ovako ili...

Bifrost
13.08.08., 14:53
Vlagu konstantno odrzavas. Nije ti potrebna vlaznost podloge nego vlaznost vazduha, da bi dobio vlaznost vazduha kvasih podlogu... Ne celu nego samo jedan deo... Sam oddredi koliko mislis da je potrebno recimo da ti sad u sobi mia nekih 60-setak % vlage pa vidi kako mislis da je najbolje... Nije to toliki problem kako sto ti se cini.

U praksi, kad vidis da je podloga suva prsnes malo po stranici ter i malo po jednom delu podloge ja nekih 15 prskaja iz prskalice za sve malo vise za one koje traze vise vlaznosti i to ti je.. I nema problema...

rassa
13.08.08., 14:56
ok ;)
sta geniculata voli - vise ili manje vlaznosti

Bifrost
13.08.08., 15:35
Standardnu vlaznost prsni 15-stak puta svaki put kada je suvo i kad se setis i nema problema :D

Borko
13.08.08., 17:18
hvala na odgovorima za murinusa.kad nabavim (za koji dan) slikacu pa cu poslati ::D

rassa
13.08.08., 18:31
kako treba da zalijem pred presvlacenje , isto kao i pre ili vise

marko
13.08.08., 18:55
Kao što je Mirko već rekao:


Vlagu konstantno odrzavas.Znači isto kao pre, ništa se ne brini.

miksajlons
20.08.08., 23:54
Ako neko želi da dezinfikuje nešto neka pokuša sa rastvorom hipermangana - može se kupiti u svakoj apoteci. Bolje deluje ako je rastvoren u toploj vodi. Nije loša ni sona kiselina, takođe mogu da se koriste i druge kiseline ili baze. Nema tu ništa loše, samo treba paziti ako su koncentrovane, obavezno pročitati uputstvo. Svakako je bolje od sapuna i slično, koje je teže isprati.
Mojim kembridžeima koji imaju oko 6 centimetara sam stavio poklopac od hrane za ribice. Jeste plitak i brzo ispari voda, pa se svaki treći dan treba sipati. Inače nekad voda nestane preko noći, što znači da je verovatno tarantula popije. Sipam svežu česmovaču. Tačno je da dosta tečnosti unose preko plena, ali viđao sam ih ranije kako brzo dođu da piju vodu kada im sipam blizu njih, pogotovo pred presvlačenje kada ne jedu.
U početku sam kvasio celu površinu treseta, koji je dubine oko 4 centimetra. Međutim pojavile su se plesni po površini treseta. Sačekao sam da se osuši i sada ima mnogo manje, nestaju. Zbog toga sada sipam 100 ml vode samo na jednu tačku blizu jazbine kada se osuši, pa voda ode dole i vlažno je, a površina je suva i nema plesni. Ne prskam terarijum uopšte.

rassa
21.08.08., 14:06
meni se jedno vreme desavalo da napunim polovinu cepa i posle 2 minuta dodjem i nema nista , zatim ponovo sipam i posle nekog vremena (oko 5-10 min) nema nista , zatim sipam ponovo i onda ostane oko 2 dana :shock:

Geni
21.08.08., 14:25
Ta voda ne nestaje zato što je tarantule popiju već zato što je prljava posuda. Ako na stranama posude ostane zemlje u kombinaciji sa paučinom, to izvuče svu vodu iz posude kroz nekoliko sati.

Miroslav
21.08.08., 18:38
Zato ja povremeno izvadim posudicu i operem ju pod česmom. Zemlja i paučino po principu kapilare za dva sata izvuku skoro svu vodu iz posude.

Borko
21.08.08., 19:14
Ta voda ne nestaje zato što je tarantule popiju već zato što je prljava posuda. Ako na stranama posude ostane zemlje u kombinaciji sa paučinom, to izvuče svu vodu iz posude kroz nekoliko sati.


e da... to se i meni dešavalo !!!