PDA

Pogledaj punu verziju : molim za misljenje



npetrovic
06.08.08., 23:19
ovo je moj terarijum i i posto sam ga sam radio hteo bi da obezbedim sve uslove za recomo leopard gekona, naravno jos treba ubaciti posudu za hranu i vodu kao i uredjaje za merenje temperature i vlaznosti vazduha a do zime cu napraviti grejac za termostatom. toliko za sada hvala

mare_lacerta
06.08.08., 23:22
Lepo,lepo ;) Koje su dimenzije?Jesi sam pravio pozadinu,jako mi se svidja :D

Pozz

npetrovic
06.08.08., 23:24
Dimenzije su 60x40x40, da sam sam pravio pozadinu u pitanju je stiropor i gradjevinski lepak pa preko farba za beton a ubacio sam i mahovinu koju sam predhodno ispekao zbog sterilizacije

IV@N
07.08.08., 00:36
super ali bi trebao da stavis neku podlogu posto ni jedna zivotinja nije navikla da zivi na staklu.stavi treset ako hoces gekona.nadam se da me nisu culi kimo i zarko :)Z

Ig0r
07.08.08., 00:37
Šta god da nameravaš da držiš u tom terarijumu obavezna bi bila nekakva podloga pošto se dole vidi stolnjak a gekoni to ne vole ::D
+++ pretekao me ivan... ovo može da se briše

kimo
07.08.08., 00:43
Terarijum je odgovarajućih dimenzija, ali ne treba praviti visoke terarijume za njih, tj. ne visoke bukvalno, nego sa pozadinom i predmetima sa kojih mogu lako da padnu, pošto su oni loši penjači, po recimo takvim pozadinama, i mogu se lako povrediti tako. No,ako želiš da skućiš tu nekog L.gekona, neće ti biti problem, jer oni nisu zahtevni. Uređaj za merenje vlažnosti je čist višak. Oni zahtevaju relativno nisku vlažnost i dovoljno je da kvasiš treset u skloništu. Lepo je estetski sređen, samo što u staništu Leopard gekona nema mahovine, ali to mu neće sigurno smetati, pogotovo ako je već ispečena i mrtva :)

Sve u svemu ubaci sijalicu ako možeš i već ga možeš skućiti. Naravno prvo uskladiš temperaturu.

npetrovic
07.08.08., 01:01
naravno da ce doci podloga , samo jos nisam do toga dosao a sto se tice mogucnosti za penjanje najveca platforma na koju se moze popeti je oko 10 cm sada sto znaci kada dodje podloga bice jos nize i sacekacu sa useljavanjem dok se sve ne dovede u optimum i dok mu ne ustalim bas adkvatne mikroklimatske uslove hehe to je jace od mene prof. deformacija vezana za zivotinje - veterinar

zarko
07.08.08., 01:32
lepo si to udesiO. smao je pozadina mali znak pitanja...visoko je dosta!

kimo
07.08.08., 01:44
To i govorim, nema veze tu platforma, nego oni imaju kratke nokte i nespretni su, a može se popeti nekako višlje od 10cm i pasti, ali to nije čest slučaj, no može se desiti, zato za njih ne valja pozadina...

npetrovic
07.08.08., 01:51
ja sam u pocetku i razmisljao o agami ali bi brzo prerasla ovaj terarijum pa sam odustao od nje i onda rekoh ajde gekona oni su kao manji a do te odluke je vec terarijum bio skoro gotov a samim tim i pozadina ali se iskreno nadam da nece biti bas problema kod mene jer su reptili najmanje evoluirali za sve ovo vreme a opet uspeli da prezive do danas ali ok posto smo utvrdili eventualni nedostatak sada bi dobro dosao savet kako da se spreci eventualni pad i povredjivanje jer i ako sam veterinar bolje spreciti nego kasnije leciti... e da i ako znaci nesto i sijalica je relativno blizu pa greje pa ce ga i ona mozda srecavati da krene uz sam zid, jos jednom hvala

kimo
07.08.08., 02:16
To može samo da predstavlja novi problem, jer oni ne osete odmah toplotu, pa može da se desi da se opeče...sijalica je najbolje kada je na dovolnoj razdaljini da je ne može dohvatiti nikako ili da je izvan terarijuma. Možda bolje da napraviš novi ter za L.gekona, a ovaj ostaviš za nešto drugo u budućnosti? Mislim može on da se preuredi nekako da L.gekonu bude ok, ali šteta to sve kvariti, mislim na pozadinu.

npetrovic
07.08.08., 12:16
sijalica i jeste na dovoljnoj razdaljini, pricvrscena je za plafon terarijuma i mislim da to nece predstavljati problem jer trebao bi da se popne do samog vrha da bi se opekao sto znaci preko 20cm uz vertikalnu pozadinu, stim sto ce i sama sijalica raditi samo preko dana kada je on neaktivan dok ce za nocno osmatranje biti postavljena crvena dosta slabija sijalica svega oko 20w na mestu koje svakako ne moze da dohvati ostaje samo da se spreci da se penje ako bude pokusavao ali i to cemo valjda zajednicki resiti hehe jer nije problem napraviti drugi imam jos akvarijuma ali bih radije ovaj jer je najveci i jos jedna stvar : posto se radi o homeotermnim zivotnjama njima temperatura samo zavisi od spoljasnje jer ne poseduju sistem za termoregulaciju ali poseduju termo receptore i trenutno osecaju extremne promene temperature tako da bi do samih opekotina doslo ako bi covek bio toliko nesmotren pa da postavi sijalicu extremno blizu tako da zivotinja nema gde da se skloni ili da je dodirne u radu sto kod mene ne moze da se desi, inace veoma sam zahvalan na razmatranju ove teme i zajednickom trudu da obezbedimo sve sto je neophodno i da se odklone sve nedoumice jer ja i ako dosta znam spreman sam da ucim jos vise, a sta mislite o podlozi sta je najlakse za odrzavanje a da ujedno odgovara i gekonu .

npetrovic
07.08.08., 15:22
Ok procitao sam na tvom sajtu za podlogu hvala Kimo

kimo
07.08.08., 16:27
Podloga može da se koristi svakojaka, ali moraš da vidiš da li će je gekon jesti,ako je u pitanju pesak. Ja bih ti preporučio da staviš papir ako je gekon mlad, a pošto verovatno do tada nećeš moći da nađeš nekog jako malog, onda mu je sve ok...najbolje neko kamenje krupnije malo i neki pesak...najlepše je ali moraš dobro paziti da li ga klopa.

P.s. Nema na čemu, uvek nam je svima ovde drago ukoliko možemo da pomognemo jedni drugima.

npetrovic
07.08.08., 16:56
naravno nisam ni mislio da stavim pesak za pocetak ce u svakom slucaju biti papir da bi mogao da pratim stanje izmeta dok se i ja sam ne naviknem na njegovu fiziologiju

Proka
07.08.08., 16:59
sve zavisi ponovo koliki je gekon i na koju je podlogu naviko ....
slobodno stavi shut ili ti pesak .. ali kao shto kaze kimo prati izmet .. ako pocne da jede postoji i druga solucija treset ...
ili ti cak i treca solucija veliko kamenje ili ti oblutci ..
mada papir je super, ali veoma losh esteticki

zarko
07.08.08., 17:44
jam oje male nikad ne drzim na pesku...a svi koi ih kupe odma ih tutnu na neku podlogu tako da ima mali milion ljudi koji su stavili svoje male gustere na pesak, treset, kvarc i sl i niko se nikad nije pozalio ..sto nzaci da u sustini to nije u opste bitno. mada ja imama svoje preferencije sot su u ovom slucaju pesak i to ne prosejan zanci sa kamencicima do 2cm !!!

npetrovic
08.08.08., 19:38
e ovako posto sam procitao na par mesta na forumu da mladi ponekad pocinju da jedu pesak mogla bi da se otvori posebna tema vezana za tu problematiku jer postoji pravilo za pojavu abnormalnog apetita koji nastaje uglavnom kao posledica u ovom slucaju deficita minerala izmedju ostalog i Ca ili pak lize vece komade kamenja da bi unela deficitarnu so, posto nemoze na taj nacin da zadovolji svoje potrebe ( trebala bi uneti velike kolicine peska maltene u kg da bi zadovoljila kolicine minerala u mg) dolazi do prezderavanja peskom i opstukcije digestivnog trakta koja moze rezultirati uginucem, te je stoga bolje mlade jedinke staviti na papirnu podlogu i obezbeti im izvor minerala pa tek onda prebaciti ih na pescanu podlogu i tada po mom misljenju ne sme doci do ove pojave. Kako vi iskusni odgajivaci i sami kazete da se ovo redje desava to upravo podkrepljuje cinjenicu da se radi o deficitiu koji zivotinja pokusava na neki nacin da kompenzuje pa u tom pokusaju sebi nanosi vecu stetu nego korist.A posto nas ovde na forumu za sada ima troje sa veterine dajte da malo posvetimo paznju problemima koji se javljaju i olaksamo uzgoj egzota pozdrav svima ;)

zarko
08.08.08., 20:34
ako jedu pesak ne mora da znaci nedostatak vit. moze da bude i losa probava tj. b. agamama treba dati nesto sa vise vlakana./...
evo ti pise sta ima vise vlakana ....(iguane i b agame su pogodne za ovov)
http://www.gekkogecko.co.yu/nutricija%20biljaka.html
drugo jedu iz radoznalosti pesak...

u sustini to nije toliki problem koliko sma ja zamisljao da ce biti ali sad je proslo dosta vremena i jako se retko desavaju (ako sam ikada do sad naiso) takav problem...i nikad nije bio do sad fatalan. mislim na pesak i sl....orhidejina vlkna nam nekoliko slucajeva..ali to je drugo

npetrovic
08.08.08., 21:10
ovo sto sam pisao ne odnosi se na vitamine vec na minerale i naravno da ne mora da bude bas do toga takodje sto ti kazes da moze doci u obzir sistem za varanje ali onda je sustina opet sama hrana koju ne moze da svari pa unosi sitan pesak i kamencise kojima pospesuje varenje i to se moze desiti i kod odraslih a kod mladih prevashodno je u pitanju dizbalans u mikroelementima

zarko
08.08.08., 22:02
oni ne jedu kamencice da pospese varenje..to rade kokoske.
slazemo se u sustini
:D

npetrovic
08.08.08., 22:28
nema sta tu da se poredi sa kokoskom hehe :lol: kod kokoske je to fizioloski dok je u ovom slucaju abnormalno i vezano za samu ishranu i cim se tako nesto pojavi pokusaj je kompezacije nekog deficita ali kao sto kazes ako se na vreme uoci ne predstavlja problem ostavljamo onda ovu temu sa neku drugu priliku a dobro ti je uradjena tabela pozdrav

zarko
08.08.08., 23:46
:D
fala..za tabelu.
bilo je rasprava i retko ko je imao bilo koji konkretan dokaz jer su u sustini sve to hipoteziranja. labo ima bilo cega pisanog o tome (mislim na ozbiljne radove i istrazivanja)
znaci pocinej i zavrsava se na praksi ...ko sta voli !!!

poz

npetrovic
09.08.08., 13:39
ja nevolim da pametujem i hipoteziram ono sto sam izneo zasniva se prostoj patoloskoj fiziologiji, sto znaci da je naucno potkrepljeno do te mere u recimo 99% zivotinjskih vrsta, cilj mi je bio da pomognem i da kazem ono sto znam ;)

npetrovic
09.10.08., 22:30
Evo mali update vezan za moje terarijume

npetrovic
09.10.08., 22:32
evo i gekonke, muzjak u gornjem terarijumu spava - ne voli da se slika, inace zenkica u donjem ne pokazuje interesovanje za pentranje po pozadini sto me je u pocetku plasilo, a i postavljen je vestacki brsljen tako da i ne pokusava