PDA

Pogledaj punu verziju : Kako da dojdem do matice?



Teraformer
08.08.08., 19:25
zna li netko kako da iskopam maticu mrava tako da ju mogu sakupit i prenjeti u svoj terarij

IV@N
12.08.08., 00:20
nemoj da kopas barem ja nisam,bilo mi je zao da im unistim kucu,kad je svadbeni let onda uzmes jednu i ako pocne da leze jaja to je matica,onda ti je bolje da uzmes 4-5komada.
pozz...

Dahaka
12.08.08., 22:46
U mravinjaku imas recimo

10 000 mrava i 1 maticu.

Vjerovatnoca je 1 : 1 000 000 da ces da iskopas zivu maticu...
Nema sanse...

ja sam anso u rmavinjak Masor structor mrava 27 matica kada sam zavrnu kamen uzeo sam 5...
ALi to je nevjerovatni kako sam uspio...

probaj tako da zavrnes kamen ali ako enma nemoj da kopas...

Mravi nijesu naivni matica je najsakrivenija i nije pas ispod ulaza mali je pored jedno pola do 1 m...
Zavisi od vrste...

najbolje je da je nadjes nakon svadbenog leta..
To je sada aktualno u Avgustu.

Ako zivis na selu neces sigurno propustiti Lasius Nigera koji se raoji od 1 dana pa da nkoliko dana cak i godinama na sirokom podrucju izlaze sve amtica iz svih mraviljaka te vrste...

Teraformer
13.08.08., 17:12
ok hvala vam decki na informacijama

Dahaka
15.08.08., 23:10
Kad god ti nesto treba ti pitaj...

A kad vatas maticu moras da se malo zagledas po prostoru (predveče kad sunce zadje i ujutru dok se ne ugrije vazduh)

Ključ je u zagledivanju, meni bukvalno svake sedmice iskocu oko 10 matica... Samo sto nijesu sve fine za drzanje...

yanna
27.09.08., 22:59
kako cu razlikovati maticu od muzjaka, nabavila sam jednu pa ne znam sta je

Dahaka
28.09.08., 10:55
Matica ima jako veliki stomak.

Debela je.

Krupnija od mrava.

Ima veliku glavu koja nije ni malo odvojena od tijela (jeste dovojena) ali je priljubljena.

Bifrost
28.09.08., 13:03
Na toraksu se primeti da su nekada bila krila, a mrav je ziv iako nema krila to je sigurno matica :) i to oplodjena.

Dahaka
28.09.08., 14:19
Krupna je.
Ne lici bas na mrava, ono lici ali je nekako krupnija...

Traži na google ant queen.

yanna
28.09.08., 23:59
e, drugari, nisam uspela da nabavim maticu, ipak je u pitanju muzjak :'( ja bas jako zelim da je nabavim sada, a izgleda ne postoji nacin, osim ako, mozda ce zvucati bezobrazno, uspem da izmolim jednu od vas, nadam se da neko ima koju viska, toliko sam bila srecna misleci da je matica ono sto ja imam, a sada ne mogu da vam opisem kako sam tuzna, moze li mi neko pomoci
hvala na razumevanju

Bifrost
02.10.08., 12:15
Hehehe, sa ce ispasti da te izbegavamo :) nije bezobrazno pitati... Ali dahaka je iz Crne gore, a ja nemam vise mrave, i necu imata dok ne uspem negde povoljno da nabavim neku egzoticnu vrstu, sto nije iskljucivo da bude pocetkom sledece godine... Jedini koji bi mozda imao je jivarocomes4u ali on je na odmoru sada...

Zanimljivo da se imamo i suprotni pol koji se zanima za mrave :D hehe

yanna
04.10.08., 12:43
:( zasto nijedna od 4 matice koje su odbacile krila, nije polozila jaja, a sve smo uradili kako treba
p.s. da nije bilo mog momka, ne bih ni ja bila zainteresovana za mrave, pa sada zajedno pokusavamo da nesto napravimo,ali nikako da nam krene.......
bar strpljenja imamo na pretek, mozda ce nam to pomoci da istrajemo
zar je moguce da je toliko tesko, meni bar jeste, a ne znam da li negde gresim :(
pozdrav svima koji mi pomazu

Dahaka
04.10.08., 13:23
Pa maticama mora da je tamno, vlažan vazduh, toplo i da ima vode.

Moraš to da ispuniš i neće biti problma.

Bifrost
04.10.08., 14:53
Ja kad sa mnasao maticu sam je stavio u neku aj da kazem plasticnu pitrijevu solju... Znaci nije bilo ventilacije samo sam prskalicom dodao malo vode.. i kroz nedelju dana je pocela da leze jaja... a kroz oko mesec dana bilo je vec mravaca...

yanna
05.10.08., 18:23
matice su smestene bas kako treba, sve uslove smo obezbedili, nadamo se da ce kroz par dana biti lepih vesti :D
pozdrav svima