PDA

Pogledaj punu verziju : Phelsuma madagascariensis grandis



zarko
13.08.08., 03:10
ovo je jedan od najvecih phelsuma.
http://img294.imageshack.us/img294/2586/dsc0h4993vq7.jpg
potice sa madagaskara mada ga ima i na Floridi.
ima ga na severu i sevorazapadu ostrava gde nastanjuje sume koje su porpilicno tople. cak do 32C. ali zato ima i jako velike vlaznosti.
redovne kise,cak i 3 puta dnevno.

da li ja to dobro kapiram ali tamo ima bambusa...nisma nesto trazio ali ,kako god to bilo, svi im stavljaju isti u ter.vole glatke povrsine!
odlicni penjaci. naravno lamele za penjanje poseduju. zadnje noge imamju 5 prstiju ali je 5 malecak ...gej malisani !!! :)

jedu insekte i papaju nekatar..sto znaci med voda i polen i mozda malo bebi kase...

doalze u raznim bojama tj kombinacijama boja.
malisani imaju mnogo vise crvenog. postepeno se gubi. selektivnim parenjem se dobijaju sa vise crvenog dok neki forsiraju da budubez crvenih fleka.
u prirodi zadrzavaju smao crveno po glavi i eventulano koja tacka po telu. moguceje da se izgube ako se grebu i trljaju od ter jer im je koza nezna. moguce je
ko sto je i moj, nakon gubitka zenke da izgubi boje..nadma se da ce uz pomoz specijalnot svetlosnog tretmana dobti po glavi malo....
http://img390.imageshack.us/img390/2314/dsc04955us8.jpg
inace ovaj malisa meri oko 20cm jede ko lud.
ima calk sack , naslage ko usnog kanala koje se pune Kalcijumom. to u prirodi je redak slucaj al iu ter se deava redovno i kod skoro svih. pogotovu zenke forsiraju
naslage...logicno za jaja!

ne traze veliki ter. arborijalan po mogucstctvu napunjen cvrstim biljkama :sanseverijan bromelije i sl...

nemam mnogo slika za sad samo ove dve!!

e da u opste nije plasljiv i nista slicno sto sam do sad razmnozavao i brigo brigu. a imao preko 10 vrsta gustera u mojoj kolekciji
tako da me je prijatno iznedilo da moze da se pojavi guster sa totalno razlicitim karakterom. nekako bleni i uvek je napolju. drgo za razliku od drugih arborealnih
se ne krije ni uvece i ako je dnevni guster on je i nocu polu aktivan.
aposlutno nikakvog iskustva sa Phelsumam nisma imao tak oda je ovo pravo osvezenje...da li je do njega injegovog karaktera ili su svi slicni
ne znam ali mora da ima tu nesto kad je cela holandija poludela za njima!!!

bas uzivam i maksimalno cu iskortiti dok je tu !!!

evo i ter da se vidi ove kore imaju svaka po supljinu i horizontalna i vertikalna i to celom duzinom imaju stekove i na krajevima se moze izaci...tako da je za gekone odlicno za mene za kasnije hvatanje ocajno !!!
pozadina je od kokosovih vlakana !!!
http://img171.imageshack.us/img171/6759/dsc04948ty0.jpg

mare_lacerta
13.08.08., 03:15
prelep je gugi :D nego,koliki ter bi trebalo za njih?koja im je cena?

Pozz

zarko
13.08.08., 03:16
cenu cu videti kao budem odlucio da ga prodam.
moj je 30X40 osnova i 50 visina to je ekstra a njih!!!

mare_lacerta
13.08.08., 03:19
Koliko zive?jel moze da se nabavi i zenkica za njega?

Pozz ;)

zarko
13.08.08., 03:26
pa sto da ne moze zenkica...
koliko zive pa ko i svi gekoni te velicine ...nista specijalno nema za njih po tom pitanju pa predpostavljam od 8 d o12 god mozes da ocekujes.

Proka
13.08.08., 03:32
ter si zarko radio ona kombinacija silikon , purpena i treset ?!?
a gushter je odlican

zarko
13.08.08., 03:36
da tako sma radio..tako i izmedju kore i sam dodao kako se ne bi cvrci zavlacili

Koby_88
13.08.08., 04:26
Prelep guster Zare i dobar text ;)

Proka
13.08.08., 05:11
ajde samo slikaj ter iz josh uglova ako ti nije problem ...
i daj neshto Panoramixu da popije neshto je smoren :lol:

zarko
13.08.08., 18:09
:) znam da se vidi ali boli me jer ako odlucim da ga cuvam icice novi ter ako nema prostora onda njemu ne smeta panoramiks..
uskoro cu baciti jos slika

kimo
13.08.08., 20:33
Baš je bledunjav nešto ovaj primerak, uglavnom ih ima raznih varijanti, ali najlepša je ona sa plavim i jarko crvenim tačkama takozvani HIGH RED varijetet. Super su ti dnevni gekoni. Ja ću uskoro da čuvam nekoliko komada, najlepši su mi Phelsuma klemmeri, ali su jako sitni, tako da će verovatno prva vrsta biti baš ova, tj. P.mad. grandis.

dragon
18.08.08., 23:38
To kaj vi pričate su premale dimenzije za velikog dnevnog gekona. Minimalna dimenzija bi trebala biti: visina 70cm x dužina 60cm x širina 40cm.
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&task=view&id=491&Itemid=176
Eto slika mojg P.M.Grandis.

zarko
19.08.08., 00:41
moj apsolutno nema problema u ovom....cak ga i ne koristi celog....

cekam uskoro da mu se vrate sare na glavi.
prelep ti je primerak...

Rizzen
19.08.08., 00:59
Je l se moze kod nas inace naci CB i po kojoj ceni?

Nemanja
19.08.08., 01:07
Malo me bunite sad. Na netu sam nasao da je za jednog 30x40x60, a da je za par 40x50x70 ili tako nesto. Sta je sad tacno??

kimo
19.08.08., 01:31
Obe dimenzije su ok...naravno uvek je više bolje, mada ne kod mladih primeraka u toku intenzivnog rasta...

zarko
19.08.08., 02:32
dimenzije su ok koje sma rek o to je 100% jer imam jednog koji je sasvim ok !
vece moze da bude bolje ... dimenzije koje je naveo dragon su isto ok !
rastu izmedju 20 i 3ocm...pa racunaj ...

dragon
19.08.08., 08:13
moj apsolutno nema problema u ovom....cak ga i ne koristi celog....

cekam uskoro da mu se vrate sare na glavi.
prelep ti je primerak...





moj apsolutno nema problema u ovom....cak ga i ne koristi celog....

cekam uskoro da mu se vrate sare na glavi.
prelep ti je primerak...







Moj ga cijelog koristi pogotovo kad mu dam muhu ili leptira. Onda nastupa takva jurnjava da ga je pravi užitak gledati. Moj je vrlo aktivan. cijelo vrijeme se šeče, traži hranu.

Kakvu rasvijetu koristiš? I kako stojiš sa vlagom sa obzirom da oni vole veliku vlagu, a ti imaš cijeli gornji dio mrežu?

zarko
19.08.08., 17:41
fajtam 2 do 3 puta dnevno. veliki je pa nije toliko pipavo sad!!!
vlaga varira izmedju 65 i 100% kad fajtam :)
rasvetu uvb sijalicu i trazim sad neku lampu sa 6500K i CRI index 9...ali nema moracu da napravim kompromis na ustrp Kelvina ...
to je to ....
ti sta koristis od rasvete???
muve mu jos nisam davao mada kazu da ih obozavaju ...

dragon
19.08.08., 17:57
Ja imam jednu day light osram 18w, jedana repti-glo 10 20w, i za grijanje halogena žarulja gu10 50w. Vlagu održavam tak da kao podlogu koristim zemlju za cviječe 5cm, i jedan puta na tjedan natočim 2 litre vode, i svako jutro pošpricam terarij jer oni piju sa lišča. A muhe obožava samo mu se ne smije previše davat ja mu dam jednim tjedno po dva komada, ali sa njima treba biti pažljiv, jer živim u zgradi, a susjedi vjerojatno špricaju sa insekticidima. Ja kad uhvatim muhu stavim ju u teglu sa vočem , pa ju tek nakon dva dana dam gušteru.

zarko
19.08.08., 18:52
ja bih izvodio iz crva za pecanje ne bih hvatao...

Rizzen
24.08.08., 01:00
Vrlo bih rado cuvao ovog gustera, pa ako neko ima neki CB izvor neka mi se obrati... mozda je ovo za "potraznju", ali molio bih da makar par dana bude ovde.