PDA

Pogledaj punu verziju : Zidni gušter (Podarcis muralis)



markozmaj
13.08.08., 20:26
Nisam video da ovo vec postoji tako da ako ima brisite :D
Obični zidni gušter (Podarcis muralis) je vrsta guštera široko rasprostranjena u Evropi. U Amerike je prenet ljudskom zaslugom i tamo ga zovu evropski zidni gušter. Mali je i bezopasan, a raste do 20 cm u dužinu (uključujući rep, na koji otpada 2/3 dužine).

Status ugroženosti:
Niži stepen opasnosti - poslednja briga
Sistematika
carstvo: Animalia
tip: Chordata
klasa: Reptilia
red: Squamata
podred: Sauria
porodica: Lacertidae
rod: Podarcis

http://www.naturenet.net/blogs/media/blogs/eating/lizard3.jpg

Raspoznavanje

Ovo je mali, tanušan gušter, a boja i šare su mu raznoliki. Uglavnom su braonkasto-sivi, a mogu imati i zelenih šara (zelena sa obično javlja samo na leđima). Neki primerci mogu imati tačkice po leđima, a drugi nepravilne šare sa tačkama na bokovima. Rep im je braon, siv ili riđ i takođe može imati svetle pruge sa strana. Na trbuhu imaju 6 redova krupnih pravougaonih pločica koje su obično crvenkaste, ružičaste ili narandžaste. Mogu imati tamne fleke na grlu. U doba parenja, mužjacima se grlo i trbuh boje u narandžasto.

Rasprostranjenost i status

Potiče iz srednje Evrope, a ima ga i u centralnoj Španiji, južnoj Belgiji i Holandiji. Prenet je u Britaniju i Severnu Ameriku. Ne spada u ugrožene vrste; naprotiv, to je najrasprostranjenija vrsta guštera u Evropi.

Staništa

Zidni gušteri najviše vole kamenito okruženje, a odlično se snalaze i u ljudskim naseljima (kako im i ime kaže). Kriju se među kamenjem, u procepima stena, pukotinama i fugama zidova, među ruševinama i na drugim mestima koja su za to pogodna. Zahvaljujući oštrim kandžicama, mogu se peti i uz uspravne površine, samo ako su dovoljno hrapave da se za njih mogu zakačiti.

Ostali podaci

Dnevna je vrsta. Hrani se sitnim beskičmenjacima, uglavnom insektima i paucima, mada jede i druge guštere. Leže se iz jaja, a ženka položi oko osam komada. Spava zimski san od početka novembra do polovine februara. Pari se tokom marta i početkom aprila.

Glavni prirodni neprijatelji su mu: ptice, zmije, mačke i lasice.

U slučaju nužde, može da odbaci rep i tako zavara grabljivca. Novi rep mu izraste kroz neko vreme, ali mu nedostatak repa otežava borbu za životni prostor.

IV@N
13.08.08., 23:01
e imasli nesto o razmnozavanju zanima me,ako ti nije mrsko napisi ;)

markozmaj
13.08.08., 23:50
Nemam nazalost nista :'(
Ja imam jednog i nasao sam ovo kada sam trazio sta jedu :D
Pojeo je malog latelarisa danas. Bice super ako nabavim jos jedno 2-3-4 negde mnogo su zanimljivi kad ih je vise :D

markozmaj
14.08.08., 00:17
Evo ga :D

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF1884.jpg

Dahaka
14.08.08., 00:22
Nijesam znao da se nastanio na taj nacin u americi...

Sta sve covjek nije pogrijesio...

graveceeper
24.04.10., 11:34
marko, nasao si odlican opis gustera i njihovog stanista, bezveze je sto nema nista vise o njihovom razmnozavanju :P
Moj komsiluk ih je pun, brat je uhvatio jednog i stavili smo ga u terarijum...
Nabavio bih mu hranu iz prirode, iako mu iskreno ne bih davao paukove i stonoge...ne znam da li bi dobra solucija bili skakavci, ako to ne uspe da cu mu blatte lateralis :D

nenad
24.04.10., 13:16
Ovde će ti većina ljudi reći istu stvar - vrati guštera u prirodu, gde mu je i mesto. Životinje iz prirode treba da ostanu u prirodi. Ne možeš da mu pružiš ni približno adekvatne uslove. Leopard gekoni, npr, su jeftini, lako dostupni, i neuporedivo bolji za čuvanje od istraumiranog muralisa.

Stufy
24.04.10., 20:53
Slazem se sa Nenadom. Neces ti napraviti neku veliku stetu ekosistemu uzevsi jednog P. muralis ali politika ovog foruma je jasna u pogledu podsticanja clanova na uzimanje zivotinja iz prirode i nase autohtone faune. Niko ti nece odbiti pomoc ako imas problema sa ljubimcem koga si uzeo iz prirode ali takodje necemo podrzavati posredno ili neposredno ohrabrivanje clanova na uzimanje zivotinja iz prirode. Sve u svemu ako imas jos reptila unosenjem divljeg gustera u prostor gde gajis ostale mozes da im preneses parazite koji su za njih kobni i da ih ubijes.