PDA

Pogledaj punu verziju : prvi mravinjak?



jivarocomes4u
18.08.08., 11:21
Cao svima!
Zahvaljujuci Bifrostu i Dahaku uskoro cu dobiti maticu Lasus Flavus-a pa me zanima koako da sredim formikarijum i kako da pazim na njih.
Pre ove sam nabavio jednu i pokusavajuci da vidim sta voli nahranio je cokoladnim keksom. Naravno ubio sam je :(
Ne bih zeleo da se isto dogodi i sa ovom kolonijom.
Cime sve mogu da ih hranim? Sta da preferiram? Sta da izbegavam?

Jos uvek ga nemam pa me zanima i pravljenje formikarijuma.
Koliko staklene ploce treba da su udaljene jedna od druge za ovu vrstu? Sta da koristim kao supstrat?
Gledao sem tutorijal kako da napravite formikarijum
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2677.0.html

pa me zanima pa li ce se matica i mravi zavuci u "kutiju" na dnu a gornji deo koristiti samo u tranzitu. Ako ne stavim "kutiju" nego samo gornje paralelene ploce da li ce im to smetati?

Hvala mnogo!

Bifrost
18.08.08., 13:59
Tu si :D. Pravo da ti kazem oko formikulariuma te nisam bas razumeo... Mislim da nije bitna udaljenost izmedju "dela za hranu" i "dela gde je kraljica" ako se tako razvrstavaju ::D Ja da ih drzim u formikulariumu bih stavio treset kao podlogu... :)

Dahaka
18.08.08., 14:38
Dobro dosao nam.

Ovako.
Taj tutorial i nije bas za takvu vrstu mrava.

Lasius Flavus zivi isključivo u zemlji. Znaci ne ce ti trebati taj bazen ispred. Jer oni ne izlaze napolje za hranim.

Posto je takvo stanje.

Onda treba samo da napraviš taj vertikalni tanki dio. Razmak izmedju stkla neka bude 1cm. Pstro je matica taman tolika +-1mm.

I mogao bi treset.
Ali kod mene u mojem selu taj mrav zivi isključivo u ilovači. To ej jedna crvenkasta zemlja. Ima je bukvalno svuda gdje se kosi trava.
Ona ti je ovako boje cigle i kada se okvasi gnjecava je i prijenja za djonove.

I kada budeš stavio tu zemlju nema bude malo vlažan (A prije toga je ispeci na suncu, posti imas infra-crveo, svjetlost i ultra-ljubicasto zracenje)
I nabij je neka se dobro slijepu. (Samo nemoj da bude mokro, samo malo vlažno).

E sad je najveci problem kako da prebacis cijeli sadrzej u mravinjak.

Ovako.

U tu kutiju u kojoj ti bude matica ili sta vec, napraviš rupu i staviš crijevo koje ce da vodi do vrha mravinjaka. I ostaviš tako, samo nemoj da je predugačko to crijevo.

E kad oni nadju zemlju oni se sve samo da presele.
Za to nemas brige.

A Lasius Flavus se hrani biljnim vasima koje zive na korjenju biljaka. E sad to neces naci nidje bukvalno sto ne ces kopati. Ali nije ni to problem toliki.
Mozes da je hraniš samo sa muvama, popcima, ja mislim da mogu i neki pauci mogu da dodju u obzir(manjim), i naravno medenom vodom.
Sada receptura medene vode nije mi bas poznata.
Bilo bi dovoljno da ih hranis sa muvama. Ali dodaj ti jos popcima i medenom vodom. I naravno VODA je neizbježna, moras nju!
Izbjegavaj secer, previse medene vode.

Ako imas jos pitanja pitaj.
;)

Bifrost
18.08.08., 15:59
E, a sto im smeta keks cokoladni? :|

jivarocomes4u
19.08.08., 13:40
Planirao sam da prepravim stari akvarijum u formikarijum.
Pa bar je na pocetku bio akvarijum posle sam u njemu gajio gustere, zmije, hrcke, leminge, miseve, bogomoljku... sta da vam kazem, razlicite stvari me interesuju :)
Sta god to cudo bilo ima preko 70l i zelim da kod staklara isecem komade stakla tako da napravim prostor za mrave sa zadnje i jedne bocne strane, tako da bih imao dva dela taj sendvic (staklo,zemlja,staklo) sa zadnje i bocne strane a da prednji deo iskoristim kao terarijum i da obavezno zasadim neke biljcice.
Mislio sam da iskoristim obicnu bastensku zamlju,ali da dodam malo zemlje da cvece, cisto da neraspadnuta biljna vlakna malo povezu i stabilizuju zemljiste da bi umanjio verovatnocu urusavanje tunala.
Vodu su resiti us pomoc hidrofilnog kanapa i plasticne flasice.
Pretpostavljem da to nece biti neki narociti problem ali ne znam sta da koristim da pokrijem deo se mravima da li da uguram sundjer ili sta. Kako da odrzim cirkulaciju vazduha i provetravanje a da onemogucim mrave da izlaze?

Da li se Lasus flavus iskljucivo hrane insektima i medenom vodom ili jedu i razlicita semena? Mogu li da im ubacim komadice mesa (junetina ili slicno)?

Bifroste cime ih ti hranis?

Bifrost
19.08.08., 15:53
Ja sam im dao samo jednu domacu bubu... Dahaka mi rece da im dam muvu ali nisam mogo da nadjm ni jednu :lol: kakav stan nemam muve ali zato imam bubue hehehe. Inace kraljicu nisam hranio ni jednom dok nije dobila male...

jivarocomes4u
19.08.08., 17:26
jos uvek imam brasnare od kad sam gajio gustere ali sam negde procitao da oni nisu dobra hrana jer imaju visok procenat masti.
da li ti uzgajas neku zivu hranu?
Voleo bih da zapatim jos neku insekatsku vrsu da bih imao stalan izvor i u toku zime.
Kontam da ce mi mravi biti srecniji ako budu imali svezu hranu.

Bifrost
19.08.08., 17:33
Mislim da su brasnari ok za mrave... Drzo sam brasnare ranije ali sam ih sve podelio odkako sam nabavio lateralise... Sad nemam nisata :(. Tako da Kimo ako citas.... :)

Dahaka
19.08.08., 19:56
Gledajte.

Brasnmjari bi bili mozda dobri za Camponotus Vagus ili Formicu Rufu.

Lasius Flavus je podzemni mrav.
Zapamtite podzemni mrav.
I on iskljucivo jede podsemne biljne vasi (ne znam dali ste to nekada gledali)

Davaj im muve i popce, mogu da zive samo od muva i vode. Ali pomalo im dadnes medene vodice. (vrlo malo meda se stavlja u vodi, da ne bi crkli)

A cokoladni keks ne valja jer ce da mravi jedu dok ne crknu.

A taj akvarijum mozes i tako da sotavis. Cak bi bilo pozeljnije za mrave i mogao bi da zasadih biljke na cije bi korjenju mravi gajili podzemne biljne vasi.

Ali ces tesko da ih vidis jer iskljucivo zive pod zemljom. Bukvalno 1 godisnje kad imaju svadbeni let. Tako da to nije neka solucija.

Znaci 1cm u sirini neka ostane.

Lasius Flavus je mesozder i hrani se sokovima pozemnih biljnih vasi + insekti.

Znaci nikakvo bilje ne jede. To jedu recimo mravi harwester(negl.) ili na srpskom sakljupljaci. ao messor sptuctor, njega ste sigurno gledali.

Mogao bi da napravis 1m x 70cm x 1cm. jer kolonije Lasius Flavusa nije nimalo naivna uprkos tome sto je matica 1cm i isgelda mala.
:D
nece ti faliti mrava, vjeruj mi.

i dobro nabij zeljiu koju stavis. Da mravi mogu da kopaju ali da se ne obrusavca. i napuni jedno 3/4 (u visinu) da ono sto iznesu mogu da stave da stave na povrsinu. da imaju prostora.

Za njih ti ne treba bazen, jer nikada nece poci u njega.

I bilo bi pozeljno da na dnu ostavis ne lijepljeno staklo sa strana (onaj 1cm) da bi mogao ugljen dioksid i sotali gasovi da izadju, ali da mravi ne mogu.

A isto tako da sa jedne strane mravinjaka provuces vatu uzgusni na gore. i da do nje nabijes zemljiste. Da bi tako u nju dodaovao vodu ili ensto drugo sem vate, sto bi mogao da napunis vodom i da to ne curi. nego da zadrzava vlagu, jer mravi upijaju preko koze vodu (piju je oni) ali je to najbolji nacin, kao i u prirodi.

Pitaj sta te jos interesuje ili sta nijesi razumio.
;)

jivarocomes4u
20.08.08., 11:00
kontam da sam razumeo sve i da nece biti nekog narocitog problema. ::D

Jos me interesuje kako da zatvorim formikarijum od gore da mi ne izlaze?Kako si resio problem poklopca kod sebe?

Zima ce definitivno doci i nestace mi muva a i onako te muve mnogo lete na sve strane i mogu da budu zarazene kojekakvim patogenim organizmima.
Sta bi bila dobra zamena da koristim kao hranu a da mogu da gajim i imam konstantan izvor? Pretpostavljam da bih trebao da pocnem da gajim cvrcke?

Kako funkcionise zimi da li treba da ih pustim da zapadnu u nekakvu hibernaciju ili cu ih moci drzati tokom cele godine? Da li bi im to poremetilo bih-ritam pa da se ne roje sledece godine?

Dahaka
20.08.08., 12:47
Napravi neki poklopac.
Bilo šta. Nece oni navirati jer će da žive pod zemljom.
Ali ga ti stavi.

Muvu uzmeš i samo je ti ubaci unutra. Ništa se ne boj. Ako ti baš nije ok ona je ispeci na Suncu ali jakom.
Samo im ti davaj muve i medenu vodicu.

A što se tiče hibernacije moraće da odrade to. Ja ne znam još tačno i kada. Javiću.

;)

Bifrost
20.08.08., 15:16
Pa zimi je valjda hibernacija pa ti tad ne tebaju muve ili hrana...

Dahaka
20.08.08., 21:54
Ali ne možeš da ih staviš recimo na -15, vjerovatno bi pocrkali.


Mozda oko 5C

Tacno na odredjenu temperaturu padaju u nju. i naravno ispod te temperature.

jivarocomes4u
21.08.08., 10:46
mislim da cu se snaci! :)Z
Isplanirao sam i neke biljke radi dekoracije a i mozda uspem da zapatim vasi na njima. :idea:
Zima je jos uvek daleko ali cisto da vidim sta cu trebati da radim, definitivno ce morati da miruju ali moram da vidim na pod kakvim uslovima cu morati da ih cuvam.
Za sada verovatno nece biti problem da nahvatam dovoljno insekata za kolonijicu a kako bude rasla moracu vec da skontam nesto.

Dahaka
21.08.08., 12:46
Ako ti je formikarijum debeo 1cm onda tesko da ces moću da zasadiš biljke...

Probaj, ali tesko da mogu da mravi žive tokom zalijevanja tih biljaka. Jer će zemlja da se ovlaži.
A ako je ne ovlažiš onda će da biljke umru...
:D

Nema potrebe za biljkama kad ej riječ o Laius Flavus-u. Jer on uvijek živi pod zemljom tako da ako bi imao formikarijum poput akvaijuma mogle bi biljke lagano ali ne bi vidio mrave skoro nikad :D

A ovaj je suviše tanak.

Možeš probati ali nema potrebe.


A neće ti trebati nešto puno insekata za početak. Oće od proljeća i to podosta.
;)

Bifrost
21.08.08., 12:56
Nije on reko da ce da pravi poseban ter, razumijes, nego da ce da iskoristi 70l Aq... :D

Dahaka
21.08.08., 16:23
A Ja sam ga razumio da ce od njega da napravi uski. Da će to staklar da mu preradi...

Ali neće onda vidjeti skoro nikada Lasius Flavus-a. On isključivo živi pod zemljom.

jivarocomes4u
21.08.08., 17:23
Prepravicu stari akvarijum tako sto cu dodati staklo sa unutrasnje strane. Na poledjini i na jednoj bocnoj, tako da ce mravi koristiti taj prostor u obliku ciliricnog G kad se gleda iz pticije perspektive a prednji deo cu ostaviti za nesto drugo. Za sad cu da zaplenim majci neko cvece a kasnije cu mozda da kupim stonogu. Fishermans Partner na Novom Beogradu ih ima i super bi se uklopile u taj "podzemni ambijent"!

Ali sam takodje mislio da stavim koju biljcicu i u deo sa mravima. Nesto sto ne raste veliko da bi moglo da stane u tih 1cm. Ne bih je zalivao na klasican nacin, nego bih koristio sinteticki hidrofilni konac koji bih provukao sa strane i jednostavno ga po potrebi potopim u vodu pa koliko zemlja uspe da upije preko njega. Tako zemlja ne bi bila natopljena nego samo mokra pa bi i mravi mogli malo lakse da kopaju. Koliko sam skontao u dvoristu kad kisa padne nadzemnji mravinjaci naglo porastu jer im je lakse da kopaju mokru zemlju nego zapeklu i dehidriranu. Ovaj nacin navodnjavanja se inace rutinski koristi u cvecarstvu. Takodje bih oko tog konca obmotao malo vate pa bi ga mravi mogli da koriste i da piju sa njega.

Znam da je cimanje ali mislim da je vredno toga. Necu zasaditi bilje po celom delu za mrave nego samo u jednom cosku pa zavisno kako se pokaze i kako bude izgledalo mozda ih zasadim vise. Ako ne bude valjalo ostavicu da se osuse pa cu imati malo mrtve prirode :icon_blackeye:

Dahaka
21.08.08., 19:06
Tacno je da mravi lakse kopaju vlazniju zemlju, ali tokom kise im se mravinjak malo isto urisi, pa ga obljavljaju.

Dobra ti je fora sa mraviljakom i akvarijumom.

Sad tu biljku sto staviš ako oces da na njenom korjenju mravi gaje bilje vasi, najbolje je da zastadis travu sa livade. neku oštrih duguljastih listova...
Ili bas travu sa mravinjaka lasus Flavusa (mislim tu vrstu trave).

recimo to su ove vrste trava:
lolium perenne (ljulj)
lolium perenne (Visoka pahovka)

Eto to bi bilo to.

Ali prvo moras pustiti mrave da iskopaju mraviljak i da se ugnijezde u njega pa onda zasaditi travu... Da ne bi pobjegli...
Ali ako bi krenuli da bjeze onda bi svi zajedno.
Sigurno bi ih primjetio.
jer se mravi zajedno sele.

Ali ence najvjerovatnije jer oni ne izlaze iz zemlje.

jivarocomes4u
22.08.08., 12:17
videcemo kako ce sve ispasti. :icon_rabbit:
Bifroste koliko ih ima do sad? U kakvom su stanju? Kakav im je apetit? Imas li koju sliku da okacis?

Ne znam koju boju zemlje bi bilo bolje da iskoristim. Mislio sam da upotrebim neku svetliju da bi se mravi lakse uocavali.

Bifrost
22.08.08., 13:17
Hehehe, postavicu u toku dana... ili sutra ima vec tu nekoliko slika... Ima ih pet pored kraljice bila su jos dva ali su uginula ne znam od cega...

jivarocomes4u
22.08.08., 14:07
aaa.
pa nemoj da me plasis!
Dahaka znas li ti sta moze biti razlog?
Hrana, voda, sunce?
koliki je zivotni vek jednog radnika Lasusa? Sumnjam da je ovo normalno da tako uginu.

Dahaka
22.08.08., 15:15
pa on bi trebalo da živi barem do proljeća.

A moguće da je razlog hrana. Ako nemaju hrane oni ubiju jednog svog...
A isto su prvi radnici ne jaki tako da možda su crkli sami od sebe...

A daj im meda i vode, jednu kap pri čemu treba da bude vrlo malo meda... Da ne bi crkli od viška...

A ovaj mrav ti je žute boje (Bifrost jesu li žuti?). Tako da je crna najbolja ako oćeš da ih uočavaš...

Bifrost
22.08.08., 18:25
Nisu zuti... vec sam bio odgovorio to :). Ma riknula dva bila moguce da je od nedostatka hrane... posle sam im dao bubu...

Dahaka
22.08.08., 21:08
Znam da si mi odgovorio ali velju da nije šta pošlo drugačije.

Ajde daj mi slike tih mrava da vidim koja je vrta pošto je Lasius Flavus ŽUT :D

jivarocomes4u
22.08.08., 22:26
E moji mravici :camouflage:
To je verovatno L.niger.
Bifroste da li ces moci da se vidimo negde u NSu krajem ove nedelje da preuzmem koloniju?

Bifroste ubaci im neku semenku ociscen suncokret, psenica, ocisceno seme jabuke ili vec sta imas.
Pazi samo da nije slana ili tretirana necim drugim.
Cisto da vidis da li jedu i biljnu hranu.Kontam ako su mesozderi da im semenka nece biti zanimljiva i nece je pojesti ali svakako ne bi trbala ni da im smeta da je u njihovoj blizini. S druge strane ako je pocopaju informacija vise!

Dahaka
23.08.08., 11:57
Ne vjerujem da će pojesti ista od biljaka.

Ništa kod ne dobijemo još koju fotografiju. Pa da vidim koja je to vrta kako je crna. ???