PDA

Pogledaj punu verziju : Uvoz životinja



ikriss
19.08.08., 20:59
Pošto nema teme "strano tržište", da pitam ovde, mada je pitanje pre za odgajivače: da li iko ima iskustva, lična ili iz prve ruke, što se tiče uvoza egzotičnih životinja?

Pre svega, zanima me kako stoje stvari sa zmijama - skoro sam pitao da li neko ima Dumeril bou ili iskustva sa njom, pa se ispostavilo da nema, pa onda pretpostavljam da niko nema ni Hog Island, ni mnoge druge varijetete BCC / BCI. To, naravno, ne znači da se neka zmija ne može uvesti, naravno legalno, sa papirima itd. Jedna od tema su pare, koje verujem da ne bi bile male (veterinarski pregledi, karantin, sanitarna, ekološka inspekcija, verovatno bi bila potrebna dozvola i vojske, KFOR-a, možda bi i ministarstvo za verske zajednice imalo šta da doda na tu temu), a druga vreme potrebno da se sve to završi i rizik da životinja u tom periodu ugine ili pretpi značajne zdravstvene posledice.

Ako se iko ikada upustio u proceduru nabavke, bez obzira da li je isterao do kraja ili odustao, odnosno ima bilo kakva vredna saznanja, neka napiše. I ja ću pokušati da saznam što više u narednim nedeljama, pa da objedinimo; verujem da će biti korisno svima.

Pozdrav.

kimo
19.08.08., 21:42
To ti je druškane jako,jako komplikovano za tebe...prvo, moraš imati ti dozvolu za uvoz, prodavac dozvolu za izvoz, karantim nekoliko nedelja, čekaš na dozvolu 1 mesec ako je i dobiješ i da moraš ti biti verovatno registrovan kao odgajivač, a i plus ne možeš uvesti samo par životinja, a i CITES su ti boe, pa moraš i to dodatno da plaćaš za svaku vrstu. Uglavnom nema nekih zakona, pa su neke stavke sa CITES-om nejasne skroz...šta god da nađeš samo javi da znamo :)

ikriss
20.08.08., 09:26
Znači niko ovde nije radio uvoz? Pa odakle ovolike životinje? :) Hajde pogledaću koliko mi vreme dozvoljava pa ću da javim ... ono što znam sa "kontra" strane je da većina USA odgajivača ne radi izvoz, i mahom me upućuju na neke prijatelje / poslovne partnere u EU. Probaću da kontaktiram njih ovih dana, pa da vidim šta oni kažu, ali ipak je USA - USA; najveći izbor, najbolje cene i najrazvijenije tržište.

Ipak, koliko god da je komplikovano, mora da postoji način, samo je pitanje da li postoji način ili "način". A i to je korisna informacija.

Moje pitanje ostaje i dalje - da li je iko ikada pokretao neku proceduru uvoza, nabavke i sl., pa makar odustao na pola?

zarko
20.08.08., 14:39
komplikovano je za sve ljude u Srbiji.
posotje ljudi koji su legalno uvezli zivotinje ali kad povuku crtu ,mislim ,da to nece da ponove . pogotovu sa oniz zivotinjama kje nas zanimaju.
jedino, ponavaljm ,jedino isplativo je uvoz iz zemalja koe prodaju WC primerke koje niko.ponavljam, niko nece da kupi jer su nekvalitetni...

najbitnija stavka meni je da je zivotinaj zdrava i dobra ,a to retko ko ima da ponudi i taj mora da se podmaze dobro parama.
inace ja sma sa drugom iz madjarske radio legalan uvoz zivotinja iz Amerike i na kraju je sve to crklo....
tako da cenim tvoj entuzijazam ali mislim da ces ubrzo shvatiti da dok ne postoji interes drzave da pomogne (u ovom slucaju olaksa) proceduru niste od tog nema.

bolje je uvesti neleglano pa da se ceka podvlacenja crte za CITES i onda sa ovde razmnozavamo sve sto je iole intereresatno.
ako hoces za svoju privatnu klekciju , pa prosferciju niko te nece dirati ...a ti cuvaj to za svoju dusicu i uzivaj

poz

ikriss
20.08.08., 15:42
komplikovano je živeti u Srbiji :)

koliko sam uspeo da pronađem informacija po Internetu za ovaj jedan dan, situacija jeste loša, puno je kočnica i klinova u točkovima, puno je administracije, nestručnosti, populizma i ličnog interesa. A najviše ima zlobe i gluposti.

Jasno je meni da u zemlji u kojoj se ljudi zavlače u kuće kad je pomračenje Sunca nema baš previše razumevanja i interesovanja za teraristiku, ali me je zanimalo da li i pored toga postoji način da se nešto uveze za "ličnu upotrebu", a da to bude u razumnom roku, uz razuman novac i pre svega - uz razumnu administraciju. Poslao sam par mejlova na nekoliko adresa nadležnih institucija pa ćemo videti ...

Nemam ambiciju da se bavim uzgajanjem, potpuno sam u drugoj profesiji. Naprosto me je zanimalo da li mogu, legalno, da kupim i čuvam retki morf neke zmije (recimo Hog Island bou), ili CB zmiju koja jeste na CITES I, ali koja ima sve potrebne papire (npr. Dumeril bou). Usputno sam im postavio i pitanje za uzgajanje, najviše da bih preneo odgovor svim zainteresovanim na forumu; verujem da vas ima.

Cela ova inicijativa je potekla od nemogućnosti da lokalno i legalno nabavim nešto što može da se kupi preko. Potpuno mo je OK da neka firma (pet shop, može i privatno lice) odradi sve za mene i to naplati - ja kažem "hoću tu zmiju", a oni "tu" zmiju isporuče, živu, zdravu, sa papirima i ugrade se ako treba i 100% preko konačne cene. No pošto ih nema, moram da ispitam stvar sam ...

zarko
20.08.08., 19:07
"a da to bude u razumnom roku, uz razuman novac i pre svega - uz razumnu administraciju." NEMA SANSE!!!!
ja bih mnogo voleo da moze legalno, ali legalno uvek podrazumeva pdv. a ovde ljudi nemaju ni a zivotinju od 60 E a kamo li 300E pa + pdv...to niko nece kupiti.

ako hoces zmiju mora da platis jos 400% za prevoz i administraciju i jos 400% za tvoj put cimanje i troskovi uplate -i na sve to da mogu dati ne posalju !!!
pa onda ispadne da je lakse da nadjes nekog da ti prosvercuje sa hamma (sajam u nemackoj) nego da se pravis fin prema drzavi....
tesko je

ikriss
21.08.08., 11:33
da, u pravu si ...

nego, dok čekam odgovor nadležnih (još mi niko ne odgovara na e-mail), da postavim još jedno pitanje (izvinjavam se ako je tema već prežvakana) - da li je ikada postojala inicijativa da se osnuje zvanično, regularno udruženje terarista, registruje se, ima svoje organe, sekcije službe itd? I da li uopšte ima interesovanja za to? Ubeđen sam da bi bar neke (ako ne i mnoge) stvari išle lakše nego kad se neko pojavi kao pojedinac / fizičko lice, čak bi se sigurno i medijska slika promenila (od čudaka ka "grupa čudaka" :) ).

Ali! - da opet ne bude "jaooo, teško je brate, papiri, administracija, naša zemlja, muka jedna itd." - naravno da je početak komplikovan dok se ne dobiju sve dozvole, ali je MOGUĆE. I da opet ne bude "jao kako, ovo ono" - sve što pričam je iz ličnog iskustva u bar tri udruženja u BG / SR. Vidim na forumu da ima ljudi koji se ozbiljno bave i čuvanjem i razmnožavanjem reptila, i hranom i opremom, ali svi deluju kao pojedinci; jel problem što nema interesovanja / motiva da se pokrene nešto ozbiljnije (što je veći problem), ili nedostaje znanje za tako nešto (što je manji probem) ili je ljudima sasvim OK da budu pojedinci (onda nema problema ;) )?

Ja sam skoro učestvovao u osnivanju jednog ozbiljnog udruženja građana (profesionalnog) i moram reći da jeste zezanje oko administracije nekoliko nedelja, ali je na kraju to završeno. Sada ostaje "samo" da se plaća godišnja članarina, koja iznosi par stotina dinara, a ta sredstva se koriste za održavanje računa u banci, održavanje web sajta i slično. Uskoro počinju sa radom određene sekcije, svako ima pravo da se uključi, predstavnike udruženja i vođe grupa bira skupština koja se sastaje par puta godišnje i polako se sve to kreće. E da, udruženje ima oko 70 članova, i reč je o veoma ozbiljnim ljudima koji imaju mnogo poslovnih obaveza i jako malo slobodnog vremena.

zarko
21.08.08., 15:58
citaj teme koje su vec pisane o tome...bice ti jasno

ikriss
22.08.08., 12:17
Pročitao, jasno mi je, mislim da je http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,499.msg9127.html#msg9127 ova poruka suština. Žao mi je što se vas nekoliko najuticajnijih na forumu nije nikada ozvaničilo, moj utisak je da bi sigurno bar neke stvari išle bolje. Može poneko odavde na pomogne oko moderisanja web sajta, neko da napravi logo, ja sam, eto, mogao da ustupim sve potrebne up-to-date formulare za registraciju udruženja, samo treba prepraviti datu, imena i naziv. Mogao sam (i mogu) da pomognem oko nekih kontakata, eventualno pomognem pomalo oko medija radi što boljeg predstavljanja novog udruženja, kako bi se izbegli kvazi-novinari koji izmišljaju gluposti i stavljaju reči u usta ljudima koji ih nikada nisu izgovorili (kao onomad onom našem herpatologu, beše Rastko Aj...ić?).

Ali ne mogu (i neću pored svih vas koji imate 1000+ poruka i koji se ovime bavite profesionalno godinama) da glumim "većeg katolika od pape" - to je kao kada bih sa tek kupljenim automobilom organizovao osnivanje udruženja proizvođača i uvoznika motornih vozila.

Sačekaću, ipak, da mi se ovi iz ministarstva jave (ako se uopšte jave), pa ću da prensem kakvo je trenutno stanje. Mada ako ne postoji nikakav PRITISAK sa ove naše / vaše strane (zašta je udruženje, pa makar i na papiru i sa pečatom, ipak "zvučnije" nego "došli pera, žika, laza i ikriss sa ulice da pitaju kako da kupe zmiju i bube preko"), teško da će "inkspektor bane i sekretarica živka" koja overava dozvole jedno jutro da ustane i napiše kratko uputstvo za sve zainteresovane za uvoz životinja. Pa ako ne ide, onda se malo dopisujete sa drugim nadležnima, pa sa ministrom ministrom, pa drugim ministrom, pa se dosađuje, pa se predlaže, pa se piše medijima, pa se na kraju možda nešto i desi. Možda se ne desi ništa, ali samo od sebe se sigurno neće desiti ništa. Za sve to ne treba puno vremena, dovoljno je par ljudi i malo umeća pisanja zvaničnih dopisa (i tu poneko može da pomogne).

A ovu poruku treba shvatiti kao predlog kako da se teraristici pomogne, kao što je Geni i napisao u svom postu na koju sam postavio link.