PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje Heteroscodra maculata



Ig0r
02.09.08., 21:35
Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je današnji pokušaj parenja ove afričke vrste bio više nego uspešan. To posebno i ne čudi kad je bio prisutan sve sam ekspert i stručnjak :D (Kimi, Marko i moja malenkost - Igor)
Evo i kratkog opisa onoga što se desilo:

Ženka je već manje više opisana u temi http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2872... Zadnji put se presvlačila sredinom maja ove godine i tad je dobila adultne boje i sigurno da je polno zrela. Razmak između tog i prethodnog presvlačenja je oko 4 meseca. E sad, jedino što može biti problem je da je otprilike isto toliko prošlo od zadnjeg presvlačenja do danas. Može se desiti da se ženka presvuče pre nego što napravi kokon ali lično mislim da je to malo verovatno jer stvarno je nisam mnogo hranio(iako ne beležim razmake između hranjenja). Pokazaće vreme. Dalje, raspon nogu oko 10 cm, što nije maksimum koji ova vrsta može da dostigne. Ipak pošto se iznenada ispostavilo da Kimi čuva Kunijevog polno zrelog mužjaka već oko 2 meseca pomislili smo da možda vredi probati sa parenjem pre nego što mužjak otegne, uprkos tome što su i mužjak i ženka iste veličine.... O mužjaku nemam nikakvih informacija pa ako se Kuni pojavi možda može on da prokomentariše...
Uslovi pod kojima se desilo parenje neću posebno izlagati ovde jer je već rečeno u gore navedenoj temi. Možda jedino da spomenem da se ženka nalazi u terarijumu dimenzija 30x30x40 sa živom biljkom i pozadinom i da je napravila sklonište nekoliko cm iznad zemlje sa tri izlaza ali da sad o tome ne bih detaljisao potrudiću se da dostavim slike ovih dana(nekako)...

Sam čin parenja je trajao dosta kratko i tekao je bez ikakvih problema i bez ikakve naše intervencije... Mužjak je prešao iz svog kriter-kipera u terarijum na prednji ulaz i pošto sam odmah za njim zatvorio vrata on se sjurio do pozadine pravo "mečki na rupu". Tu smo pomislili da možda može biti nekakvih problema. Stajao je tu nekoliko minuta i bez oklevanja ušao ženki u sklonište odakle ga je ona odmah agresivno isterala. Verovatno nije ni osetila da je u pitanju mužjak. A ni on nije "kucao". Međutim nije otišao daleko i odmah se okrenuo i počeo da lupa palpama na šta je i ona izvirila iz rupe. Inače, kod ove vrste ,užjaci ne poseduju kukice pa se parenje odvija tako što ženka širi "zube i nadvija se nad mužjaka, a ne kao kod terestrijalnih T gde mužjak odiže ženku... Nakon što se ženka pojavila počeli su da se maze i mužjak je prvo jednom a posle i drugom palpom uspeo da dopre do ženkinog polnog organa... Izgleda da je uspelo iz prve! Još samo da napomenem da ženka nije uopšte pokušala da napadne mužjaka nakon parenja(što je, kako nam sve češća iskustva govore, redak slučaj kod arborealnih taranula). Upravo zbog ovoga mužjak je još uvek sa ženkom u terarijumu i tu i planiram da ga ostavim dokle je god moguće, jer ko zna, možda će se u toku narednih nekoliko dana pariti još koji put, a i ne znam da li iko ima spremnu ženku...

Izvinjavam se što nema slika niti video materijala jer je ovo svakako bilo vredno iskustvo, pa zato ako neko ima još nekih pitanja neka slobodno pita.

Pozdrav

kimo
02.09.08., 21:46
Samo da potvrdim današnje parenje i da poželim sreću ženkici virtuelnim putem(iako smo to odradili kako i doliči u kajsije malo :) ) Nadam se da neće biti presvlačenja i da će biti uspešno kao i sva ova parenja do sada od ekipe iz NS :)

Bifrost
02.09.08., 21:54
Cool, najzad i afrikaner u ovakim temama :D. Srecno :D nameravam i ja da ih parim tako da me zanima sve, koliko ce joj trebati do kokona.... Hocu da vidim slike upravo sam montirao novi whidescreen monitor 21.6' ::D sve mi je tako ogromno i slike jako dobro izgledaju... :D

Proka
02.09.08., 22:37
uuuu Heteroscodra maculata pa odlicno ... morace da se ukrade koja cim izadju iz kokona ... jedan od lepshi paukova za mene ..
ali nikako da se odlucim da ga uzmem ;) ...
mada sad kada bude dosta podmladaka moracu da priushtim sebi jednog

zokis
02.09.08., 22:59
Cestitam od srca i zelim da u nastavku sve prodje u savrsenom redu.
Mnogo me raduju teme o razmnozavanju kod nas. Zalim samo sto nisam bio prisutan. :(

zarko
03.09.08., 00:24
lepo bogami.
najotrovnija pa medju prvima!!!! ekstra...
neka je sa srecom pa da vidimo slike kokuna i malisana.
kako stoje info o gastracionom periodu, nosenju i kolicini?
citaliste sad sigurno sve sto ste nasli, pa podelite te info!!!

Ig0r
03.09.08., 00:32
Evo ovako... Došlo je do prvih promena... Mužjak i ženka su skoro isti... Ona u rasponu ima 9cm a on 10+... Ipak, on se čini mnogo veći jer je krakatiji ima duže noge ali abdomen mu je mnogo manje robustan od ženkinog iako su iste dužine, oko 4 cm... Naravno ona je mnogo lepša :D
Evo upravo ih gledam kako se šetaju po terarijumu... Interesantno...
Što se tiče Žarkovog pitanja, Do poleganja kokona obično su ludi čekali 2 do 3 meseca, a prijavljeni su kokoni između 50 i 250 malih... To je za sad što sam našao... Manje više to mi i nije bitno... Videćemo šta će biti do nove godine...

kimo
03.09.08., 00:49
Ja mislim da će se ona lepo sa tim izneti do kraja iako je dosta mala, imaće manji kokon. Ja tipujem 50-100 komada, tj. najpreciznije 65-80 :) Što je sasvim dovoljno. Moguće da joj bude potrebno i malo manje vremena jer je toplije malo sada.

Ja sam sugerisao da ih ostavi zajedno do kraja. Dok se ona ne zabunkeriše, kao i sa P.cambridgei što je bilo. Siguran sam da će biti još koje parenje i da neće biti problema. Držimo palčeve.

ToPa 12.02.
03.09.08., 13:31
samo napred, srecno sa zenkom, nadam se da se nece presvuci...
a sto se kokona tice ja kontam da ce biti do 100kom.

Borko
03.09.08., 15:16
svaka čast momci :D držim palčeve.lijepe vijesti :)

drago mi je sto ste h.maculatu uparili.još da smo mogli vidjeti slike al važno je da sve prodje ok.

želim vam puno puno bebica ::D i nadam se da ću uspijeti da dodjem do barem 3komada ::)

pozzz...

Ig0r
09.11.08., 15:04
Na žalost ženkica se sinoć presvukla... Tako da je ovo parenje bilo neuspešno. Ali kad sad malo bolje razmislim i nije ništa čudno jer je svakako bilo vreme za presvlačenje otprilike(bar sam ja tako očekivao) mesec dana nakon parenja. Ako tarantule i mogu da odlažu presvlačenje nije bilo logično očekivati da ova ženka presvlačenje odlaže 4 meseca.4 kažem jer računam između dva i tri meseca do postavljanja kokona pa još bar mesec dva meseca koliko mladi verovatno provedu kraj majke.
Nema veze. Kunijev mužjak je još uvek u formi pa za dve ili tri nedelje pokušaćemo ponovo. Ovog puta obećavam da će biti i slika...

Koby_88
09.11.08., 15:59
Bas steta, ali drzim vam palceve da sledece parenje bude uspesno, to je prelepa T ;)

Miroslav
09.11.08., 18:32
Ma najverovatnije joj se dopalo, pa sada hoće još. Ispuni joj želju, pa neka bude uspešnije ovog puta.

kimo
09.11.08., 19:19
Kako se ponaša druga parena ženka? Koliko je prošlo od parenja nje?

marko
09.11.08., 20:31
Kako se ponaša druga parena ženka? Koliko je prošlo od parenja nje?
Druga ženka bunari ispod panja (možda dočaram slikom malo kasnije), parena je 26-og septembra, jela je pre možda 7 dana ali nemamo pojma kad se poslednji put presvukla. Možda crazy ima taj podatak?

crazy
09.11.08., 21:00
Poslednji put se presvukla 3-4 jula.. Cetvrti mesec, moguce da ce se presvuci, ko zna !!! ???
Kad je bilo parenje?

marko
09.11.08., 21:10
Druga ženka bunari ispod panja (možda dočaram slikom malo kasnije), parena je 26-og septembra
Ludak jedan crazy, čitaj šta piše ::D ;)
Pa sve mi nešto liči na presvlačenje jer ispod panja nema mesta za pravljenje kokona, a pogotovo nema mesta za "kačenje" kokona za mrežu (to navodno rade). E sad, napravljen je "chamber" van skloništa za koji se nadam da je napravljen sa razlogom ali to je samo moja nada :) Opet ostaje samo da čekićamo...

Borko
09.11.08., 21:38
Na žalost ženkica se sinoć presvukla... Tako da je ovo parenje bilo neuspešno.


e ###....... šteta...

ajd valjda sl put će biti bolje.

Ig0r
19.11.08., 21:20
Danas smo ponovo pokušali parenje. Akteri su bili isti. Ženka je posle presvlacenja jela jednom ili dva puta... Da ne bih dužio priču evo šta se desilo:

(Ponovno) upoznavanje sa terenom:

http://img89.imageshack.us/img89/5899/copyofimg0600rp6.jpg

Pa brzi predah uz cašicu-dve :shock::

http://img219.imageshack.us/img219/8264/copyofimg0608cu1.jpg

Prvi pokušaj na prva vrata:

http://img219.imageshack.us/img219/5720/copyofimg0614tx7.jpg

Pa na druga:

http://img99.imageshack.us/img99/4051/copyofimg0618np1.jpg

Opet zatvoreno:

http://img99.imageshack.us/img99/2522/copyofimg0620kp1.jpg

A posle se desilo ovo:

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/o7w-5vgUx3Y&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/o7w-5vgUx3Y&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

kimo
19.11.08., 23:17
Super. Na 1:50 je bilo insercije, jel? :) Sada bar znamo da nema presvlačenja uskoro.

Koby_88
20.11.08., 01:06
Extra, drzim ti palceve da sve prodje ok ovaj put :D ;)

zokis
20.11.08., 02:06
Opa cestitam. Nadam se da ce sve ici kako treba. Nek im je sa srecom.
Hocete ih pustati jos u narednim danima?

Ig0r
20.11.08., 02:12
Već je zakazan sledeći randevu čim se mužjak napuni... Nismo sigurni da li se ispraznio. Meni se čini sa snimka da je bilo jedno prežnjenje ali nisam gledao uživo jer sam bio zadužen za kameru tj. foto-aparat...

marko
20.11.08., 09:56
Super. Na 1:50 je bilo insercije, jel? :) Sada bar znamo da nema presvlačenja uskoro.
Da, na 1:45 treba da je bilo inserta, ali samo jednom palpom. Probaće se opet naravno, ne može da škodi.

Ig0r
01.12.08., 20:54
Da prijavim da je juče došlo do još jednog parenja. Parenje je prošlo odprilike kao i ne snimku gore samo što se ženka povukla mužjak krenuo za njom, prošao kroz ceo njen tunel i pojavio se na potpuno drugoj strani i izašao na najudaljeniji mogući izlaz. Dakle, morao je bukvalno da pređe preko nje da bi ovo uspeo. U svakom slučaju, živ je i zdrav što još jednom potvrđuje neagresivnost ove ženke prema mužjaku. Mislim da bi bez problema mogli da žive u istom terarijumu. Ipak izvadili smo ga i čekamo novo punjenje pa će vidimo za dalje...

Ig0r
28.04.09., 20:13
Iako je je meni već odavno jasno da ni ovo parenje nije bilo uspešno, danas sam dobio i potvrdu. Ženkica se presvukla.