PDA

Pogledaj punu verziju : Nove matice



jivarocomes4u
03.09.08., 10:48
::D ::D ::D
Nisam nikako stigao da se javim ali evo.
Imam dobru vest ;)
U nedelju (pre 3 dana) oko podneva sam naleteo na roj mrava. Nemam pojma koji su moram da uzmem fotoaparat da ih slikam pa mi mozda pomognete.
Preko sat vremena sam proveo hvatajuci matice. Kad muzijak uhvati zenku u letu vise ne mogu da se zadrze u vazduhu pa padnu. Srecom da se nisu parili nad travom nego iznad betona pa sam mogao da ih vidim i uhvatim. Kad padnu muzijak nastavlja da oplodjava zenku jos 2-3 secunde pa je pusti posle cega uglavnom oboje odlete, ali u 40tak% slucajeva muziujak ostane u nekakvom grcu i nikad vise ne poleti (bar ne za tih sat vremena)
Hvatao sam ih tako sto ih poklopim nekim plasticnim kutijicama koje sam imao i pustim da zavrse sta imaju. Ne bi bilo u redu da stajem na put ljubavi :lol:
Posle 5-10 min. dignem kutijice a ona, uglavnom, se pokusava da popne pa ostane uhvacena za unutrasnju stranu odakle ju je lako stresti u drugu posudicu.
U roku od 1/2h 8 matica je izgubilo krila. Njih sam odvojio, ostale sam zadrzao do veceri i kako ni jedna nije izgubila krila sve sam ih pustio. Mislim da nisu ni bile oplodjene pa da zato nisu izgubile krila. Ovih 8 sam prebacio u epruvete.Nisma ih imao dovoljno pa sam se ubio trazeci jos, ali sam uspeo :)Z
Stomak im se dosta uvecao. Na pocetku kad se presaviju na pola mogle su glavom da dohvate kraj abdomena sad dohvate ~2/3. Ne znam da li je to zato sto se oplodjenea jaja razvijaju ili zato sto su se napile vode?
u epruvetu sam sipao 1/3 vode, napravio vateni cep i postavio ga kao tampon izmedju vode i dela koji sam smestio po jednu maticu i zatvorio epruvetu drugim vatenim cepom.

Dahaka
03.09.08., 12:40
Uradio si sve kako treba.

I nema sad nikakve bijaznost da se nesto desi.

Sad samo cekaj prva jaja. To bi trebalo da bude dans sjutra.

:D

Daj slike da vidim koje su vrste.

jivarocomes4u
05.09.08., 11:08
Nikako da uspem da ih slikam kako treba. Imam neki budjavi Canon fotoaparat 4Mpixela. Sve slike su zamucene i nejasne. Tako da ih necu ni kaciti, nema svrhe kad se nista ne moze da vidi.
Dugacke su oko 5mm. Glava, torax, i gornja strana abdomena su crni. Donja strana abdomena je braon-zuta. Ne znam koja vrsta je u pitanja ali je jako sitna u svakom slucaju.

Bifrost
05.09.08., 11:48
Daj nam bar te budjave slike da vidimo dahaka ce prepoznati i po mrlji :D.

Super, e a jesi namestio terarijum?

jivarocomes4u
05.09.08., 14:34
To su bas bile uzasne slike. Sumnjam da bi mogao da proceni. Sa takvim zamucenjem svi mravi su isti, ma kakvi mravi da ne znam da sam slikao matice mislio bi da je muva razmazana na zidu.
Pokusacu opet ali cisto sumnjam.

nisam napravio formikarium. Sve sam pripremio i kad sam cuo sta se desilo kod tebe ostavio sam nedovrseno. :(
Staklo sam isekao. Bocna strana ima prostor od 9mm a zadnja je predvidjena da moze da se pomera napred nazad (ili zalepi) tako da se moze napraviti razmak od 4mm pa navise, koliko treba.
Nabavio sam konac za pletenje ribarskih mreza. sinteticki je nece trunuti a dobro upija vodu.
Napravio sam mali preliminarni ogled uzeo sam plasticnu flasu od vode odsekao vrh da bih mogao da nabijem zemlju, probusio dno, provukao konac i zatvorio rupu silikonom. Flasu sam napunio SUVOM zemljom pazeci da konac prolazi kroz vise slojeva zemljei zatim konac koji je virio napolje potopio u vodu. Do ujutro je zemlja bila blago ovlazena ali ne natopljena.
Postavljanjem koncica na razlicita mesta moci cu da kontrolisem vlaznost zemlje u pojedinacnim delovima supstrata. Cak cu ga moci provuci sa donje strane s obzirom da silikon ne ometa transport vode. Kad mi bude trebalo da zalivam biljke jednostavno potobim konac u vodu konac ciji se jedan kraj preplice sa korenjem. Kad mi bude trebalo da vlazim zemlju da bi lakse kopali kvasicu konac koji prolazi kroz donje slojeve supstrata.
Mislim da ce ovo dobro da funkcionise. ::D

A, a, a?
Pohvalite me molim vas. :)Z

Dahaka
06.09.08., 14:11
Dobro si smislio kako da odrzavas valznost.

A ako zelis da imas karljicu na odredjenom mjestu onda stavi samo da je tu valzno :D

D abi fotke ispale kako treba treba da zadovoljis odredjene uslove a to su>

dobro svijetlo, sto krace trajanje ekspozicije i da imas objektiv koji podrzava macro, i da imas sto manji otvor blende.

jivarocomes4u
06.09.08., 22:32
te osnove fotografisanja znam ali sve jedno ne mogu da napravim dobru fotografiju.
Moram da nadjem nekog da pozajmim malo bolji foto aparat jer je ovaj mot totalno S....

jivarocomes4u
11.09.08., 13:57
cao savima.
Imam dobru i losu vest.
Jedna je da putujem na najmanje 5 meseci :D a druga je da moram da dam matice :(
Ako ih neko zeli da bi upotpunio terarijum ili da napravi klasican formikarijum javite se delim matice zainteresovanim za drzanje. Ili to ili cu morati da ih pustim. :|

Dahaka
11.09.08., 20:07
Ne mroas da ih pustas.

Samo im ostavi vode i nesto hrane i to je to prezivjece i godinu dana.

jivarocomes4u
12.09.08., 12:48
:shock: :shock:
Znam da su bas zahvalne zivotinjice, da ne zahtevaju mnogo hrane i prostora, ali izgleda nisam znao koliko su izdrzljivi. ::)
mozda cu ipak da zadrzim 1-2
bilo bi lepo da kad dodjem povremeno da imam da vidim kako napreduje kolonija.

Dahaka
13.09.08., 10:35
Jako su izdrzljivi.

Znaci Ja en znam je su li oni biljojedi ili mesozderi?!

To moras da znas i sve je u redu!.