PDA

Pogledaj punu verziju : Pholcus phalangioides a.k.a. sobni pauk, domacin :)



Alekre
05.09.08., 06:15
Pauk o kome je ovde reč je Pholcus phalangioides, vrsta na koju najčešće nailazimo u svojim domovima, tavanima i podrumima. Ova vrsta pauka živi na svim kontinentima i na svim geografskim širinama. Primerci su pronađeni i na prilično zabitim i negostoljubivim krajevima planete u kojima vladaju temperaturni i drugi ekstremi.
Kao što i sami verovatno znate njihove noge su veoma tanke i dugačke. Spoljni omotač je toliko tanak da je providan pa se i slabijim mikroskopom kod žive jedinke može posmatrati kretanje telesnih tečnosti i drugih organa. Mreže ove vrste ne predstavljaju naročito zanimljive tvorevine i najčešće potsećaju na delimično deformisani čaršav ili neku drugu raširenu tkaninu/krpu. Pauk će napasti svaki objekat koji dotakne mrežu ukoliko mu se naravno ne učini prevelikim. Kućni pauk nema 'predrasuda' kada je u pitanju mreža ili uhvaćeni plen drugih srodnika pa nije redak slučaj da napadne drugog srodnikai izbaci ga iz njihove mreža koju kasnije nastavi da koristi za hvatanje plena.
Čim se nesrećni insekt zalepi za mrežu, pauk munjevito prilazi i kreće da ga obmotava svojim nitima. Kada je insekt potpuno imobilisan pauk ubrizgava otrov a zatim i enzime za varenje. Isisavanje polusvarenog sadržaja može potrajati i duže od jednog dana a pauk je u stanju da na ovaj način izvuče celokupan sadržaj npr. muve kroz samo jednu njenu nogu.
http://farm1.static.flickr.com/225/497962233_987210ef05.jpg?v=0

Text u orig.:
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/divljina/kucni%20pauk.php

Mozda vam nije interesantan ali ja ga obozavam iz razloga sto:
Pravi su drugari, nikada ne ujedaju.
Ubijaju musice i komarce i na tome sam im jako zahvalan te ih nikada nisam dirao po kuci 8)
Zbog njih sam zavoleo pauke i danas vlasnik tarantule :)

miksajlons
06.09.08., 02:38
Prva stvorenja koja sam kao mali klinac počeo da kontam bili su pauci koje sam posmatrao u žbunju, travi, drveću. Bili su mi jako interesantni. Kasnije sam zavoleo i insekte.
Ali ove kućne pauke redovno uklanjam iz stana usisavanjem. Ako ne ja, keva će ih. Jednostavno mislim da im nije tu mesto. Mada stalno ima po neki. Baš danas sam jednom ubacio efemeru, ali je nije odmah ćapio, možda je kasnije. Ako se ne izgubi s tog mesta do sledećeh usisavanja, ima da ga nema.

ToPa 12.02.
11.09.08., 12:00
ja kod mene u sobi imam 2 komada koja hranim redivno, i redovno se i presvlace...
ne smetaju mi, a i nedam nikome da ih skloni ili bilo sta drugo...
oni su skroz oke, nisu nista posebno ali eto meni su zanimljivi!

Proka
13.09.08., 01:57
makarj ubijaju muve i komarce ;)

Bifrost
24.09.08., 21:37
Heheh nabavio i ja domaceg jednog, Krstasa ::D hehehe naso ga u dnevnoj sovi pa ga premestio ovde kod mene u sobu :D. A danas keva dosla iz Kruscica i baba mi ladno poslala pauka... Nasla i stavila u neku kutiju od pavlake da mi da, tako da sam malopre dobio lysosu od babe hehehe, ne mogu da verujem i pre je to radila pa kad dodjem ona mi da ali ja ih pustim... Sa cu da je zadrzim do proleca :D

Ig0r
24.09.08., 22:23
Hahaha, baba ti je baš car! Bravo za babu... I meni je moja jedno vreme slala muve kad je znala da imam malog pauka... I moja baba je car!

Miroslav
25.09.08., 00:33
Ako si uhvati ženku pauka krstaša, onda će ti položiti kokon i na proleće ćeš imati puno mališana ::D To se meni desilo još pre petnaest godina. Jedino me razočaralo što je ona kasnije, u toku zime, geknula :(

Bifrost
25.09.08., 01:00
Nisam obraco paznju sta je jos je mali... Nisam nikad pre video malog krstasa...

Miroslav
25.09.08., 01:09
Nisam siguran, ali mi se čini da su ženke krstaša tamnije (crne), a mužjaci svetli (zeleni).

Sumnjam da ti je to onda krstaš, do sad bi već trebali biti poprilično veliki. :confused2:

Bifrost
25.09.08., 12:15
Kako mislis do sad? nasao sam ga pre nekih nedelu dana...

http://img296.imageshack.us/img296/6362/dsc01748au2.jpg

Miroslav
25.09.08., 13:38
Pa i nije toliko mali, barem gledano u odnosu na te kapi. Ja sam tebe shvatio da je on baš sitan.
To bi treblo da je mužjak. Pogledaj malo po dvotištu ili negde drugde po grmovima ili oko donjih grana drveća, mažda nađeš još kog, samo gledaj da bude crne boje, zato što bi to onda trebalo biti ženka. I ako se spare dobićeš žućkasti kokon veličine 2cm ::D

Bifrost
25.09.08., 15:30
Hehehe, samo mi to fali ::D izbacio bih ga napolje ali aj kad je vec hladno da ne mora da hibernira ili sta vec rade po zimi :D neka se greje kod mene :D, a ima oko 1+cm ja tako malog krstasa do sada nisam video obicno sam gledo one velike debele po supama... A kakav crni krstas ja to nisam video...?

Miroslav
25.09.08., 17:59
Crni, tamno sivi, kakav li je već, ali ima iste šare. Veći je dosta i ima mnogo veći stomak. Dok sam živeo u Zemunu bilo ih je skoro kod svakog žbuna.

Kad je položila kokon postala je mršava kao i taj na slici i onda posle maksimum mesec dana je uginula. A na proleće, kao kad ubaciš šećer u kokakolu, krenuli da izviru mali pauci iz rupe. :)Z