PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje Jemenskog kameleona(C.calyptratus)



kimo
05.09.08., 22:42
Danas su se parili mužjak Calyptratusa sa foruma i moja ženka. Više informacija o mužjaku će vam dati on. Ženka je stara oko 14 meseci, od čega je tačno godinu dana kod mene. Parenje je teklo bez problema. Mužjak je polako približavam terarijumu u kom živi ženka. Pošto ona nije uopšte potamnela ili se napuhala, niti bilo šta slično, pustili smo mužjaka koji je pohitao direkt ka grani na kojoj je ženka bespomično čekala. Mužjak ju je zaskočio tu,ali nije bio pogodan položaj za parenje, a kasnije smo ih malo razdvojili i pustili na drugu granu, gde im ništa nije smetalo. Samo parenje, tj. ubacivanje sperme je trajalo čitavih 7-8 minuta.

Dalje informacije će biti ovde predstavljene.

Evo par slika, iako nisu dobre, dosta govore :)

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/parenje.jpg

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/insert.jpg

Proka
05.09.08., 22:46
e cestitam ... .
a ne mogu da verujem da si dozvolio da "Calyptratusov" manijak bude u istom terarijum gde i
tvoja zenka .. . :D

to prozdljivo stvotenje ...

zokis
06.09.08., 00:00
A mene ni da spomene. :evil: E coveka...... :S
Daj onu sliku na mojim rukama kad se nakostresio.

marko
06.09.08., 00:26
Pa da, sve zasluge je prebacio na sebe a ti si uradio sav posao, c c c c c
Očekivao sam video materijal a ne slike, zašto bre niste snimili ovo? ::D
I zašto ova tema nije otvorena u pod-forumu Razmnožavanja? Kimo jel to praviš sam sebi posla?
Čestitam za parenje!

Calyptratus
06.09.08., 05:25
Opa vidi ti mog kameleona! :D
Svaka mu cas, jes majstor :D

Inace On je star nekih 2 god. i 8 meseci ne znam sta bih jos mogao da kazem o njemu.Nadam se da ce oplodnja uspeti. :camouflage:

Bluie
06.09.08., 12:12
Bravo momci! Dobra saradnja!
koliko cekamo do jaja,a koliko do malih?

silwert
06.09.08., 14:33
pa sta mislite zasto ovo nije snimljeno ::D

kimo
06.09.08., 16:38
Nema tu šta da se snima, sve se odigralo jako brzo. Zoki je inače desna ruka kada god zatreba :)

Do jaja nekih 30-40 dana a do malih 6-7 meseci nakon jaja. Ne znam koju temperaturu ću odabrati za inkubaciju, ali znam da će jaja biti inkubirana u vlažnom vermikulitu, kao i sva ostala koja sam imao.

zarko
06.09.08., 17:09
odlino svaka cas....to je predivno sto ste uradili
drzim vam palceve

npetrovic
06.09.08., 21:26
Veoma veoma interesantno sve pohvale i za slicice samo jedno pitanje :
Koliko se jaja moze ocekivati od jednog koitusa a koliko mladih
jos jednom cestitke

zarko
06.09.08., 21:52
oko 30 -40 iz prvog parenja. kasnije i do 80 ali je to tesko da zenka moze da iznese.
95% je ok skor za jaja...mada i pola da budu ok je super!!

nema nikakve filozofije osim sto treba na sto nizoj da se inkubira 26C je idealno ali ponekad tesko da se izvede....

kimo
07.09.08., 16:00
Hehe, zašto sam ih ja pario krajem leta ;) Na sve se to mora misliti kada se gaje ovakve životinje. Ne da neće biti problema sa inkubacijom, nego se samo brinem kako ću izdržati pola godine čekanja :)

zarko
07.09.08., 20:37
vise 200 do 240 damana nego pola godine...
a mene je s#####o bas to !!!
#####a zima, nestala struja na 16 sati i jaja propala....

zelim svu srecu !!! drzim palceve

dule87
07.09.08., 21:06
mislim da bi UPS za kompjuter odradio dobar posao u ovom slucaju...on radi na 220V, a ako ti grijaci u inkubatru nisu tako jaki mogao bi mozda cak i par sati da ih drzi, u slucaju nestanka struje...

zarko
08.09.08., 00:19
a sta da radis kad je nema 16 i vise ko sto je meni bio slucaj???

esdy_11192
08.09.08., 00:44
a sta da radis kad je nema 16 i vise ko sto je meni bio slucaj???


Pa pazi UPs zvuči ok.. U suprotnom založiš vatricu .. :D
Šalim se, nravno.. Neki agregator bi mogao da posluži.. Ili neka varijana koja bi se odradila sa nekim jačim baterijama (akumulatorima npr)..

dule87
08.09.08., 01:02
a sta da radis kad je nema 16 i vise ko sto je meni bio slucaj???
hehe kad nema toliko struje onda i ja umerem heh a tada mi vise nista nije bitno...sala, ma neznam ovo je samo ideja, jer je kod mene sve (komp., muzika, sijalice..) u sobi spojeno na jedan UPS, koji moze pofino da izdrzi kad nestane struje..a struje (bar kod nas) ne nestaje nikad duze od 3-4 sata...

kimo
08.09.08., 01:29
Ja ne pamtim da je ovde nestajalo struje na više od par sati, tako da problema neće biti ako je suditi po tome. Videćemo doduše. Inače je i jako dobro urađen inkubator, tako da će i izolacija da izdrži neko vreme.

Calyptratus
09.01.09., 22:40
Sta se desava sa jajima? Ima li kakvih novosti?

kimo
09.01.09., 22:45
Pa nije ni bilo jaja...izgleda da je promašen ciklus ili su jaja bila resorbovana, da ih je bilo pisao bih ovde :) Moraćemo da probamo opet na proleće.

zarko
10.01.09., 17:59
obicno su zenke receptivne oko avgusta septembra...
jako si je mladu pario kimo nije ti to bilo pamentno...

kimo
10.01.09., 19:03
Mladu?? Pa nije uopšte bila mlada...taman tada je najbolje da se pare, imala je tačno 14-15 meseci, to je po tebi mlado?

zarko
10.01.09., 19:55
u izvini pobrkao, secas se kad si me pitao da li nosi jaja imala je 6-7 meseci cinimi se. pa je ispalo da ne nosi pa sam steko pogresan utisak da si je pario sa 9-10 meseci
sorry greska
to je odlicno doba 14-15meseci!!

kimo
10.01.09., 21:27
Pa da, nema šanse da bih ja sa tim se zezao, nismo od juče :) Inače opet ima žute boje, htela bi ona opet da se pari, ali nema sada ništa od toga. Na proleće ću možda pokušati ili na leto, ali otom-potom.

zarko
10.01.09., 22:54
ja moje necu pariti ove godine !amo sledece taman da se uzeljkaju ljudi...

Vasker
22.02.10., 02:06
Moze li se opisati inkubator? i koja slicica mozda...
Vodim neki dnevnik pa za svaki slucaj>>> :))))

sasha
22.02.10., 06:52
Iznecu ti moj stav koji naravno ne moras prihvatiti.Dobio si odraslu zenku koja je u nezavidnoj kondiciji i ako uspes da je oporavis vec si uradio veliku stvar.Na njoj stekni vestinu cuvanja a kasnije kupi sebi jednu mladu zdravu i pravu zenku pa onda razmisljaj o razmnozavanju.Za mene je krajnje nehumano zivotinju koja nije negovana koristiti za priplod ne samo zbog rizika po nju samu vec i zbog potomstva koje jednog dana treba da ode kod novih vlasnika a nikako lose cuvana jedinka ne moze dati zdravo potomstvo.

Vasker
22.02.10., 12:53
Ne, ne, ne, ne...
Ja ovu moju zenku necu pariti...Hteo sam ali sam skontao da to nije pametno. Jer je u losijem stanju, jer je mrsava jako...a da bi je pario trebala bi da bude krupnija, jaca, zdravija,etc.
Sledece godine bi ona imala 3.5 godine a onda je pogotovo ne bih pario.
Nemoj se brinuti Sale.
Ja nju volim vise nego sebe :))))
Nju cu da tovim...i da bude zdrava i debela...hehehe

Nego, vodim taj dnevnik jer hocu da znam sve, znas?
Pa imam po rubrikama i temama kako sta gde ide, treba, mora,...

Puno hvala na komentu.
P.S. Ja samo tebe slusam sada... Mam, yes, Mam!
:))))

sasha
22.02.10., 14:08
Sine mislim da sam mama momku starijem od tebe :icon_rofl:Pogledaj malo kod Zareta nutriciju pa kombinuj ishranu,nemoj da ti bude debela a i ne verujem da ce biti ako joj u ishrani dominiraju cvrchci

Vasker
22.02.10., 14:28
Citao vec...hehehe
Nego zezam se za debljinu jer, kao sto sam vec napomenuo, nije bas u dobrom stanju tj. slabija je nego sto bi trebala. Makar ja kontam po slikama vasih i drugih k na netu. Pa zbog toga kazem.
Mam, yes, mam! :icon_salut:

kimo
27.12.10., 00:49
Evo da osvežim temu :)

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/kameleoni.jpg

Stiv
27.12.10., 01:44
bas su lepi, nisam znao da i zimi mogu da se razmnozavaju.Mislio sam da imaju neki bioritam.:D
Cestitke!!!

kimo
27.12.10., 02:16
Pa ni nisu zimi :) Spareni su na proleće/leto, a inkubacija je oko 6-7 meseci, pa ti računaj :)

Koby_88
27.12.10., 02:36
Ooooo pa ovo je super Kimo druze neka je sa srecom i da su malci zivi i zdravi :)

sasha
27.12.10., 06:50
Cestitam, oni su malecki za uzivanje!

kimo
10.01.11., 01:46
Evo još malo sličica :)

Nakon izleganja, još od vermikulita:

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/jemenskibeba3.jpg

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/jemenskibeba2.jpg

Kada već šeta po terarijumu odavno, mada je to možda i neki drugi :)

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/jemenskibeba1.jpg

DigiNS
11.01.11., 13:28
Hahahah mali pajtosi ima ih pet a uvek samo cetiri mozes da nadjes u terarijumu :D

kimo
11.01.11., 13:57
Kada nisi još uvežban :) a to i jeste poenta da se ne vide, mada su ovi ludi kao što si video i samo šećkaju i traže bubice i izazove :D