PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc za izbor prvog gustera



burmajam
07.09.08., 23:36
Pozdrav svima,

Daklem kao sto tema kaze, treba mi pomoc za izbor prvog gustera. Prvi me je zainteresovao Plated Lizard. Posto ne mogu da nadjem da ih neki odgajivac prodaje krenuo sam da trazim i druge. Interesantni su mi Kineski vodeni zmaj, Crothapytus bicinctores i bradata agama. Zanimaju me vasa iskustva i predlozi kao i prednosti i mane drzanja istih.

Hvala u napred

npetrovic
08.09.08., 00:10
Prvo da te pozdravim i pozelim dobrodoslicu na forum.Ovde ces svakako skupiti dovoljno informacija koje te zanimaju. Najpre trebas malo prelistati forum (predpostavljam da vec jesi) jer postoji veliki broj tema u okviru kojih je tacno precizirano do detalja sta se odnosi na pojedine zivotinjske vrste i njihov izbor za kucnog ljubimca, a potom trebas preispitati sebe i to kako se ti uklapas u sve to tj. u taj izbor. I meni je forum bio ulaznica u svet teraristike i pomogao da napravim izbor-L.Gekon stim sto je teraristika jako zarazna kao hobi pa ce tu biti jos zivotinjskih vrsta. Sto se nekih saveta tice bitno je da dosta citas teme o gusterima pa ces do svega sto te zanima doci a ono sto ostane konkretno ne jasno pitas i u kratkom vremenu dobijes odgovor jer ovde ljudi zaista vole da pomognu.
Zelim ti puno srece i jos jednom dobrodosao

zarko
08.09.08., 00:18
dobrodosla....
moj predlog
leopard ili fet tejl ako zelis nesto sto je minimalna obaveza
agama ako zelis interakciju
iguana takodje a da bude velika
eto to je to !
gledaj sam oda je CB i obezbedi buducem ljubimcu sve sto je potrebno...

burmajam
08.09.08., 00:24
Cao Nenade, Cao Zarko (btw, ja sam Milan ;) )

Hvala za toplu dobrodoslicu i predloge. Gledam i citam teme vec danima. Problem je samo sto sam se zakacio za neke vrste za koje ne znam gde mogu da se nabave kod nas a da nije pet shop. To jedino ne vazi za bradatu agamu na koju ce na kraju pasti izbor ako ostale ne nadjem u ponudi odgajivaca. Iguana mi je prevelika a gekoni su mi suvise mali. Upravo citam o kinezima, mozda cu imati problem sa prostorom, mada kada sam video na youtube kako je jedan lik sredio vivarijum za njega, na dupe sam pao!!! Proucavam dalje i upijam predloge :)

npetrovic
08.09.08., 00:40
E pa onda je Agama u nekoj sredini pa je najbolje da popricas sa Zarkom , i ja planiram par Agamica za nekih par meseci cim dodjem do vremena da sredim sve potrebne uslove.A sto se tice kineza procitao sam da su nezgodni zbog tog higijenskog dela jer zahtevaju vodu ali opet ako covek nesto voli onda nista nije tesko

kimo
08.09.08., 01:36
Ima tu mnogo više od ovih informacija koje si na brzaka dobio ovde... što se tiče odgajivača situacija je ovde više nego očajna. Jedine vrste koje su ovde izvedene su Leopard, Fat-tail, Pictus gekon, Bradate agame i ništa više. To je stvarno slabo, ali ti i pored toga ja preporučujem da uzmeš neke od navedenih,samo ako možeš da nađeš CB primerke. WC sa reptilima potpuno zaboravi za ljubimce, eventualno za neke buduće projekte razmnožavanja tj. ukrštanja raznih lokaliteta i genetskog materijala. Gekoni i pored male veličine su idealni za početak,a i ne zahtevaju toliko mnogo hrane i mesta kao bradata agama, koja jako mnogo jede,a ako nisi upućen ovde je dosta loša situacija sa hranom, bar koliko sam ja upućen. Ukoliko ne gajiš nikakve insekte na veće količine, onda će te Bradata agama koštati oko 10 eur minimalno mesečno,samo za hranu.

Kako god da odlučiš imaš ovde dosta tema o gore navedenim vrstama pa pročitaj.

Nemanja
08.09.08., 02:53
Prvo, mala ispravka u vezi hrane: nema sanse da te hrana za agamu kosta ispod 20 evra, ukoliko svom ljubimcu hoces da pruzis raznovrsnu hranu. To bi bilo moguce jedino kada pocne da jede vise bilje nego insekte. Pre ce biti da za leoparda ili fat taila treba 10 evra. Ovo je prvi put da nesto tvrdim i da sam siguran iz licnog iskustva sa l.gekonom!!!
Moj savet je da razmotris i druge zivotinje, a ne da se zadrzis na gusterima u svojoj odluci. Teraristika je zarazna (to ti govorim kao pocetnik, koji je zagrizao malo vise nego sto moze da odgrize (srecom sve ispljunuo), za razliku od veterana, koji su ti pomagali do sada). Ukoliko zelis gustera, jer planiras da ga razvlacis po rukama po ceo dan, zeznuo si se. Vecina je ili preosetljiva ili ne moze da se navikne na preterano drzanje, a i one koje se naviknu, nisu psi ili macke. Realno i da uzmes agamu, koje je kao mnogo pitoma, ne mozes da ocekujes da te ona voli ili sl. Molim te da pogledas i tarantule i zmije i sve ostalo sto mozes da nadjes na forumu. Mozda to sada zvuci ludo, ali meni sada uopste nije (to ti kaze osoba, koja se plasi zmija, a jedva ceka da napuni 18, da bi kupio jednu, jer mu roditelji ne daju). Moj savet je da cak razmotris i nabavku feretke, koja se meni mnogo, mnogo svidja, ali ne smem da je cuvam.
Puno pozdrava i nadam se da sam ti makar malkice pomogao!!

zarko
08.09.08., 03:21
nemanja@oko hrane si preterao.po tvom znaci da sam ja mesecno trosio 1000+E na hranu .


sto se tice hrane ja konstantno imam ali mogu da posaljem samo ogranicenu kolicinu koja bi trajala 20 ako stedis 30 dana!
ali uvek ima neceg....
da gajis to je najisplativije a i zanimljivo.bar jednu hranu.

cisto da znas za 2 meseca necu imati agame jer je ostalo samo nekoliko...
evo ti za pocetak
http://www.gekkogecko.co.yu/Pogona%20vitticeps.html

nego kineski zmajevi su zato problematicni ali inace nisu skupi...

takodje jako je lepo poceti sa nekim sitnim DONT TUCH gekonima :) ali ukusi su razliciti

Nemanja
08.09.08., 03:47
Mozda sam malo preterao za agamu, ali za leoparda nisam. Ajde ovako: 100 tenebrija je kod vecine 500 din., 100 lateralisa takodje. To kazem jer vecina koristi njih kao primarnu hranu, a 100 komada nije sigurno dovoljno za agamu. Koliko znam, mlade agame jedu i po 10 tenebrija ili koliko vec lateralisa dnevno. Da kazemo da jedu 200 mesecno, to je vec 1000 din. Pa ako hoces malo da prosiris ishranu sa malo fobasa i dubia, to je jos 200-300 din. Da ne pominjem da na tvom sajtu pise da treba gusteru nuditi i tek izleglog misa... Pa trebas da kupis i biljnu hranu... Mene za jednog leoparda mesecno izadje oko 600 din. Mozda si malo izasao iz stosa, posto koliko znam odavno ne kupujes hranu. To sto mi je neko pre nego sto sam kupio leoparda rekao da bih za hranu mesecno trosio 200-300 din. smatram kao veliku laz.
Nisam siguran na koje don't tuch gekone mislis ::D??
@burmajam Jel si mozda razmisljao o blue head tree agama (ne znam latinski, a mrzi me da trazim)??

nenad
08.09.08., 11:35
Cekaj malo, kod koje je to vecine 100 tenebrija 500 dinara?! Nije tacno. Druga stvar, tenebrije nisu hrana za bradatu agamu. Agama moze da jede
tenebrije dok je mala, posle to vise nije dobar obrok za nju, zbog velicine. Moja sad ima preko dve godine, i jos nije pocela da jede vise biljnu hranu
nego je jede vrlo umereno, a insekti su joj primarni. Pojede dnevno oko 7 dubija, ili 10-15 fobasa. Tako da te kosta hranjenje. Ne znam koja je
sad cena dubija, 10-20 din po komadu, verovatno, a fobasa oko 5 din po komadu. Tako da nema sanse, ako kupujes da te izadje manje od 20e
mesecno.
E, sad, sta je 20e mesecno? To je kao puno para? ::D Pa, nije kad hranis jednu zivotinju. U svakom slucacaju uvek je bolje sam gajiti. Sto se
tice toga da nema hrane, nije to bas istina. U BGu Bluie sad prodaje, i uvek ima hranu, i to vise vrsta.

Nemanja
08.09.08., 15:16
Za tenebriju sam se zeznuo, nije tacno da je kod vecine ali na jedinom mestu u bg-u ,na kome znam da ima tenebrija, je ta cena. Mozda si me pogresno razumeo, rekao sam da jede tenebriju ili lateralise a tenebriju sam uzeo kao primer, jer ne znam koliko tacno bi agama mogla lateralisa, fobasa ili dubija odjednom da pojede. To sto kazu da nije problem naci hranu je polu tacno. Nije problem da kupis 20 lateralisa 20 dubija i sl. ali kada hoces da uzmes za duzi period uvek se javljaju problemi. Ne mozes da kazes da nije tako. Nije rec da li je 20 evra mnogo ili nije, nego da li hrana kosta 20 evra. To jeste mnogo kada imas mogucnosti da zapocnes svoje kolonije, ali kada gledas i druge ljubimce, mislim da dodje sve na isto, pa cak mozda i jeftinije. Bas smo zavrsili u oftopiku, pa ako mislite da treba jos o tome da se prica, da otvorimo novu temu.

@Zarko: Ne mozes ako gajis hranu da kazes da si potrosio 1000 evra na nju, jer nisi. To je samo neka vrednost te hrane na trzistu. Ako imas kolonije na hranu trosis onoliko novca koliko je potrebno za odrzavanje kolonija. Ako si kupovao hranu, to je druga stvar i samo ti mozes da znas koliko si potrosio. Inace, na toliku kolicinu hrane bi sigurno imao neki bogovski popust ::D ::D.

nenad
08.09.08., 15:39
Za tenebriju sam se zeznuo, nije tacno da je kod vecine ali na jedinom mestu u bg-u ,na kome znam da ima tenebrija, je ta cena. Mozda si me pogresno razumeo, rekao sam da jede tenebriju ili lateralise a tenebriju sam uzeo kao primer, jer ne znam koliko tacno bi agama mogla lateralisa, fobasa ili dubija odjednom da pojede.


Pa, kad ne znas, zasto onda pricas o tome? ::D ::D Moze mnogo, ali i to zavisi od jedinke, od doba godine i slicno. Ne jede uvek isto.
Sto se tice beba miseva, kostaju 40 din, a ne bi trebalo davati vise od 2 mesecno. To je, dakle 80 din.
Ja savetujem da se pocne sa agamom, po mom misljenju su neuporedivo zanimljivije za cuvanje od gekona. Agamu mozes ceo dan da gledas,
dok se gekon dobar deo dana krije. Moze da se uzima u ruke, i mislim da je bolji ljubimac. Trazi vise prostora, hrane i UV, ali nije to neka nauka,
pa da ne moze da se pocne sa ovim gusterom. Ako je neko spreman da mu obezbedi sve sto mu je potrebno, nije nikakav problem da pocne
sa agamom.
Blue head tree agama, Acanthocercus atricollis, kad vec pominjes, ne moze da se nadje kod nas. Mislim da smo vec pricali o tome. Bilo ih je
jedno vreme, sad ih nema, i ne verujem da ce ih i biti uopste. Inace, i to je super vrsta.

Nemanja
08.09.08., 18:09
Pricam da bi neko ko zna vise od mene dotakao i ovaj aspekt. Svi kazu "opusteno" kada ih pitas za bilo sta i zbog toga zameram mnogima. Nista nije opusteno kada kupis nesto sto je zivo, preuzimas na sebe veliku odgovornost. "Opekao" sam se kad sam kupio gekona. Po savetu sam za mesec dana uzeo 50 tenebrija, jer tada nisam znao nista vise od onoga sto sam nasao na nekim sajtovima a i to je bilo zbunjujuce, jer je bilo dosta potpuno razlicitih saveta. Za cas sam istrosio to i onda sam se malo bolje presabrao i video da nije tacno to sto su mi rekli.

nenad
08.09.08., 18:37
Pa nije "opusteno", ali nije bas ni toliko komplikovano. Ti si pogresio i uzeo premalo hrane, i da li je to bila nepopravljiva greska? Ne, otisao si po jos
hrane. Zar je to neki problem? Da je skupo, nije skupo, mislim da ljudi koji cuvaju pse potrose mesecno mnogo vise od 20 e na hranjenje zivotinje.
Tako da nemojte da preterujete. ;)

Proka
08.09.08., 19:48
ma ovo je smeshna bolje reci glupa prica o hrani ...
lepo uzmesh veci broj buba na pocetku i napravish svoju koloniju i ako ti nekada zatreba kontaktirash ljude ..
a ja ti predlazem to jest moj predlog je Bradata Agama ili L.Gecko..
naravno za prvi predlog ti treba malo veci terarijum .
i obe zivotinje mozesh nabaviti od dobrih odgajivaca ili ti proverenih ljudi sa foruma .

burmajam
08.09.08., 22:12
Hvala svima na pomoci i predlozima.

Ceo dan danas citam vase odgovore i sta god mogu da nadjem po netu i ova diskusija mi ja ko puno znaci. Najverovatnije ce izbor pasti na agamu. Sada mi je najveca preokupacija hrana odnosno insekti. Razmisljam da li bi bilo pametno da prvo uzmem insekte i naucim da njih gajim.

Sto se tice terarijuma, da li je za agamu dovoljno 100x50x50? Imate neke predloge oko nabavke(izrade) istog u BG-u?

Proka
08.09.08., 22:23
pod prvo (hrana) pogledaj ovde http://www.teraristika.org/forum/index.php/board,6.0.html
i da znacilo bi ti dosta da sam uzgajash hranu .

velicina terarijuma je dovoljna .

ali odma radcunaj UVB lampu za terarijum .

za terarijum u bg kontaktiraj bogicu (user Bogica1985)

nenad
08.09.08., 22:44
Dovoljno je to za agamu. Pocni prvo da uzgajas insekte, moj savet. Tako neces bacati pare na bube kad kupis gustera. Prvo napravi kolonije, pa
2-3 meseca kasnije gustera. To je najpametnije.

burmajam
09.09.08., 00:15
Hvala za podrsku i korisne linkove. Bacam se na proucavanje istih pa se javljam.

vanja
20.10.08., 21:37
ja imam agamu i leopard gekona klasika preporucujem leopard gekona.

MikiPixel203
18.03.15., 20:16
Zdravo svima ja sam nov na forumu i takođe imam problem pri izboru prvog gustera posto su mi gekoni previse mali ja bih nesto velicine bradate agame ali da ima neke lepse bojei citao sam o kineskim vodenim zmajevima ali cini mi se da je suvise zahtevan hvala na odgovorima :D

hey-ho
18.03.15., 20:29
Jesi razmišljao o nekom morfu bradate agame?
http://www.bloodbankdragons.com/bloodbankphotos2002/P1000735.JPG
http://www.thebeardeddragon.org/images/red-orange-yellow-bearded-dragons.jpg

MikiPixel203
18.03.15., 20:59
Nisam o morfu bradate agame vec o bas nekoj drugoj vrsti gustera ali mogao bi da prodje i ovaj narandzasti morf bradate agame :D

hey-ho
18.03.15., 21:20
Ako hoćeš zelenu boju onda razmisli o Jemenskom kameleonu, onaj kineski zmaj kog si spominjao nije baš za početnike.

MikiPixel203
19.03.15., 12:56
Znam razmislicu jos pa mozda uzmem i bradatu agamu :D