PDA

Pogledaj punu verziju : Large Hadron Collider - najveći akcelerator na svetu



rassa
10.09.08., 23:10
Lociran na francusko-svajcarskoj granici, Large Hadron Collider je najveci eksperiment u istoriji nauke. Subatomske cestice bice sudarane pri brzinama bliskim brzini svetlosti, i ocekuje se da podaci koji na taj nacin budu dobijeni oznace pravu revoluciju u fizici. Medjutim, postoje naznake da bi sudar (kojim ce se na tren simulirati uslovi jednaki onim u najranijem detinjstvu Svemira) dovesti do nezeljenih efekata. Jedan od tih bi moglo biti stvaranje mikro crnih rupa, koje bi, ukoliko se potrefi par teshko potrefivih stvari, mogle da budu zarobljene u centru Zemlje i odande polako pochnu da gutaju planetu nam. Drugi bi moglo biti stvaranje tzv. strangeleta, specifichnog tipa materije, koji bi takodje pod odredjenim (malo verovatnim) okolnostima mogao da izazove kraj sveta.
Po zvanicnim projekcijama, mogucnost da se ovako nesto dogodi je ravna mogucnosti da neko triput zaredom dobije sedmicu na lotou, a po naucnicima koji spadaju u grupu krajnjih pesimista, izmedju 2-11 odsto.

-uzeto s nekog foruma

Zadnjih 14 godina, na oko 100 metara ispod granice između Švajcarske i Francuske, fizičari u CERN-u („Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire“ — Evropski savet za nuklearna istraživanja) gradili su LHC („Large Hadron Collider“ — Veliki sudarač hadrona), najveći akcelerator u istoriji ljudske vrste. U ovom projektu učestvovali su i blistavi umovi Srbije! Prethodnih par meseci trajala je priprema za ono što se dogodilo danas u 9:30 sati po našem vremenu.Danas su započeli testovi čiji je cilj simulacija velikog praska (eng. Big bang):
-uzeto s nekog sajta

http://www.tamburix.com/2008/09/10/large-hadron-collider-poceo-sa-radom/
link s videom (repom) u kom je lepo objasnjeno (neki detalji)

eto to bi bilo to, pa sta vi mislite o ovome?*!

silwert
11.09.08., 00:00
brod nam uveliko tone a oni ce sad i mikro crne rupe da prave bolje da kloniraju ljude njih bar znamo da zaustavimo

Alekre
11.09.08., 06:09
Ne dao im Bog da mi crna rupa proguta ''Ladu'' ili novcanik :evil:

Nemanja
11.09.08., 07:10
Pa kako da proguta, kad je mikro, nestace u delicu sekunde. Mnogo se vi salite o jednoj veoma ozbiljnoj temi!!!

Proka
11.09.08., 12:51
pa tako je najbolje .. ako budesh previshe ozbiljan mozesh da nastradash ;) ....

D@nijel
18.09.08., 15:02
Ma ludaci igraju se sa sudbinom,ko zna sta mogu da #####u.Bar nece da nas boli ako zeznu sve :D

Bifrost
18.09.08., 16:55
Gledo sam ovo na vestima, islo je nesto o politici, a dole samo slovima to prolazilo... Ove nase televizije nikad nisu znale nesto normalno da puste... Sve neke glupe vesti nista zanimljivo... Ovi ovde pokusavaju da dokazu postojanje cestice, a tv i dalje fura politiku i neke gluposti...

Nemanja
18.09.08., 22:31
Cek, cek. Mozda sam nesto pogresno razumeo. Koliko ja znam oni pokusavaju da dokazu teoriju velikog praska i da ispitaju neke osobine cestice, a ne postojanje cestice?? Tu bi trebalo da saznaju da li je tacno da posle onog postepenog hladjenja nebeskih tela nastaje crna rupa, pa da se te rupe privlace, bla, bla...

Bifrost
18.09.08., 23:47
Neam pojam :D... Ja razumeo da pokusavaju da dokazu postojanje cestice... ::D sa cu proguglam :)Z

Geni
19.09.08., 01:57
Naravno da pokušavaju da dokažu postojanje. Higgs boson. A Hoking se kladio u 100 dolara da je neće otkriti ::D.

Nemanja
19.09.08., 02:10
Ok, hvala. Mene zbunilo to sto u novinama pise jedno, a fizicar u skoli nam pricao malo drugacije (tacnije).

Koliko sam shvatio, njima treba mnogo vremena da ubrzaju cesticu na potrebnu brzinu. Kad je planiran sudar??

Geni
19.09.08., 02:44
Već su se sudarali. Samo ne na punoj snazi. Po planu eksperimenti se rade nekoliko puta dnevno. Ne treba im mnogo vremena za ubrzanje.

nenad
19.09.08., 04:04
Mene vise zanima sta ce Hoking duradi s tolikim parama. ;)

Geni
19.09.08., 08:40
Pa to svi u principu i žele. Ako standardni model nije tačan onda mora sve to da se smisli iz početka. Možda će ovog puta biti malo zanimljivije ::D. Koliko sam shvatio boson treba da objasni postojanje mase. Bez njega ode teorija u ........ ::D

marko
19.09.08., 11:23
Jesi siguran da je već bilo sudara? Nešto sam načuo da su samo "isprobavali" akcelerator a da je "sudar" zakazan za 10i oktobar??

Ako se Hoking kladio možda bi i ja mogao da uradim isto. j
el ima još u BGu ona kladionica u kojoj možeš da se kaldiš na bilo šta?

Geni
19.09.08., 11:39
Pa vajlda je sudar punom snagom zakazan za tada. Bilo je već gomile sudara. A i ovo nikako nije prvi akcelerator čestica, tako da sami sudari nisu ništa novo i zanimljivo.

marko
19.09.08., 11:45
Da da, znam da nije prvi ali je navodno najveći do sada i može da ubrza čestice više od ostalih.
Nego ne reče mi za onu kladionicu?

Geni
19.09.08., 11:48
Nemam pojma. Ne kladim se...

Nemanja
19.09.08., 12:05
Pitao sam za taj sudar 10og oktobra. Zaboravio sam da je tada. Tada treba da bude najiscekivaniji sudar, koji bi trebao da dokaze veliki prasak. Mene samo to interesuje ::D. Njima ne treba mnogo da ubrzaju cestice na 70% pune brzine, ali im posle do 100% treba ceo dan, makar sam tako ja saznao.

Bifrost
19.09.08., 18:12
Ajmo da se kladimo ovako na frumu :). Ja ulazem 10 lateralisa da ce Hocking da izgubi opkladu :)Z

nenad
19.09.08., 18:33
Zasto da ne ucinimo igru zabavnijom? Ulazem 50 lateralisa.

zarko
19.09.08., 18:39
ja ulazem Dormeo jastuk. da povecam ulog....

Bifrost
19.09.08., 18:50
pobedniku ide sve sto smo rekli da ulazemo :)

A ja dodajem jos 50 lateralisa na moj prvi ulog neka bude 60 ::D

marko
19.09.08., 18:58
:^)
Pratim ali sa 30 dubia :lol:

nenad
19.09.08., 20:15
Ooooo, shirish se, a? 100 dubija! od-ra-slih! ::D

Bifrost
19.09.08., 21:54
Pa dobro to ali niste rekli za koji ste ishod... Pobednici dele plen ::D

Ig0r
19.09.08., 22:32
20 mladih dubija protiv Hokinga. Ne grbavim se za dubije nego nema odraslih... Šta ćeš kad je gazda Moma zavrno slavinu :D

Proka
26.09.08., 08:04
Polovan kosmo disk ( ko nov )
Polovna Wc-sholja (ko nova nema ogrebtina ,malo preshla)
i jedno 100 Tenebrija .

Protiv Hokinga.

rassa
26.09.08., 11:51
ovo je vec ozbiljno kladjenje :)Z

Miroslav
26.09.08., 12:35
Nikad se ne kladim, ali ovde osećam da ću dobiti. Rekao mi astrolog ;) Dakle ulažem protiv Hokinga
20 cvrčaka + 100 njihovih jaja
50 tenebria
10 kućnih paukova
par saksija komšijskog cveća :)Z ::D :)Z

rassa
26.09.08., 19:51
Naravno da pokušavaju da dokažu postojanje. Higgs boson. A Hoking se kladio u 100 dolara da je neće otkriti ::D.

samo da ponovim o cemu se radi - da drugi mogu da stave uloge pa da ne traze o cemu se radi
svi ste protiv Hokinga

evo uloga
110 lateralisa.
150 dubija
150 tenebria
20 cvrčaka + 100 njihovih jaja
10 kućnih paukova
Dormeo jastuk
Polovan kosmo disk ( ko nov )
Polovna Wc-sholja
par saksija komšijskog cveća

::D :)Z ::D :)Z

nije mi jasno kako ce pobednici podeliti Wc-sholju - svake nedelje kod ide jednog da je koristi pa onda sledeci ::D ::D