PDA

Pogledaj punu verziju : galleria melonela -nova hrana



zarko
11.09.08., 03:42
evo nove hrane koju sam razmnozio. jako se lako razmnozavaju al ijedino sto trazi malo posla.
sto naravno mene mrzi.
necu ih razmnozavati previse jer je zaludno, lai planirma da ih imam samo za moje reptile jer imaju jako jako velii procenat proteina imaju dosta kalcijuma i od svih crva su za klasu bolji!
moljci su takodje hranljivi i phelsuma ih OBOZAVA...zak jede iz ruke
evo lsike
http://img387.imageshack.us/my.php?image=galeriae011br8.jpg

zarko
11.09.08., 03:45
http://img241.imageshack.us/img241/1444/galeriae011mf2.jpg nesot zeza evo ponovo

nenad
11.09.08., 12:32
Napisi jos nesto o njima, vecina i slicno, kako se cuvaju... Ako te ne mrzi. ;)

Rizzen
11.09.08., 18:19
Bas tako, mozda nekoga od nas nece mrzeti da ramnozavamo :)

zokis
12.09.08., 01:19
izgleda da ga mrzi da pise :lol: :lol: :lol:

marko
12.09.08., 01:46
Dajte čoveku malo vremena, ala ste nestrpljivi.

Žarko -> Zadnji put prijavljen: juče u 02:44

zarko
12.09.08., 21:01
hvala marko !!
ne sam bio tu !
nego evo
da lenj sam i necu ih prodavati, mozete da se javite za pocetnu koloniju ako zelite.

ide ovako!

hranivo: ide 10 kasika ovsenih phuljica. pa onda 4-5 kasika meda + glicerol jedn o1 kafena kasika.
onda med i glicerol u solju pa u toplu vodu da se razvodnji!
pa kad se razvodnji sve pospete preko ovsenih p. pa mesate! treba da smesa drzi oblik ali ne potpuno , treba i da se roni. znaci med ne bi trebalo da bude na dnu cinije taj visak sacuvajte za posle.

e sad ...ogromna tegla, spate hranu i stavite parce kartona ! 2 pravougaona parceta 4X10cm su ok !!
pustite crve i oni se popnu na karton zavuku se urpocepa i ucaure se
za 2 nedlej na ovom vremenu izadju rpvi moljci..ostavite ih da bleje i za jedn0 10 dana imate prve crvice koji ce za jedn o2 -3 nedlej porasti...

Nutritional Content
Protein 16.0%
Fat 20.0%
Carbohydrates 0.4%
Fiber 0.8%
Moisture 63.0%
ovo sma naso negde, ali mislim da imaju jos veci procenat proteina....i kalcijum je jako dobar.

imam utisak da je to najomiljenija hrana svih mojih gustera! al iapsolutno SVIH

evo slike da vidite tegla kartno ,carapa? i samo tkanina i gumica za ventilaciju

http://img153.imageshack.us/img153/4501/galeriamelonure014gk7.jpg

Proka
12.09.08., 21:05
slike nema, koje su velicine ti crvi ?

zarko
12.09.08., 21:10
e sad ne zapitkuj mnogo ::D
odkud znam 2-3 cm

Proka
12.09.08., 21:16
molim !? sram da te bude .hahhah ... jel moze da se koristi moljac kao hrana ?
to bi mi odgovaralo kao leteca hrana za kulija kada ga uzmem .

Miroslav
12.09.08., 21:49
Pročitaj prvi post, pa ćeš znati da i moljci mogu biti hrana.
Bilo bi ekstra dati moljca tarantuli i gledati ju kako ga naganja po terarijumu :)Z ::D :)Z

zarko
12.09.08., 22:26
moja plesuma ih obozava-moljce luduje za njima !

kimo
12.09.08., 22:40
To je sigurno zanimljivo većini guštera zbog kretanja, a tarantuli je isto ok, mada je njoj oik i kada je mrtvo i ne mrda :)

zarko
13.09.08., 03:34
ovako sto veca tem to bolje ali ne u 40C naranvo 35C je taman. ali ja ih drzim na sobnoj temp.
iam jedna fora cim se pojave larve oni svojim kretanjem dizu temp i to mi se cini da dizu na 40C jer je tegla uvek topla kad je pipnes!!!
ne treba nista da se radi osim sto treba da se dodaje hrana koja stoji mesecima u frizidru bez kvarenja !

jako je bitno staviti 20 larvi -pustit moljce da rade sta rade i onda imati cistu koloniju crvica ...ako imate mesano i zrele crvice i moljce necete moci da otvorite teglu a da ne izlete ovi kreteni prasnjavi.
inace jako brzo rastu i brzo se lutkaju !
nadma se da ce likovi koji su potrazili da razmnoze iste pa da bude ponude, ja stvarno ne mogu jer nemam vremena poceo da spremam diplomski vojska gusteri ....
al isma probao i mora da prizman da je lako poprilicno !

kimo
13.09.08., 10:54
Znači ne daješ im nekog voća ili povrća? Trebalo bi da budu malo vitaminskiji :)

Koliko žive ti moljci otprilike? Jel ako ih ostaviš u toj posudi gde se izvedu jel uginu pre nego što se opet crvi ulutkaju, ti koji su se tu rodili?

zarko
13.09.08., 12:51
da ostavim ih njih 20 da crknu zive oko 2 nedelje mozda. pa se onda pojave mali i onda bude lepo prazna tegla sa crvicima i lako mogu da dodam hranu ,a potrebno je jer mali jedu puno...

silwert
13.09.08., 17:54
zanimljiva hrana ali mene interesuje za nesto drugo da hranim sa tim ::D i mislim da sam nasao konacno pravu vrstu hrane ::D ::D ::D ::D

JecaDJ
13.09.08., 18:06
A jel to kao i ovaj nas dosadni kucni moljac???

zarko
13.09.08., 19:13
veci je i deblji...
i blabl da ispunim kvotu

JecaDJ
13.09.08., 20:12
Au zamisli sta bi onda on napravio u ormaricu u kuhinji ili u ormaru,uzas!

Miroslav
13.09.08., 23:39
Pa dobro, sada znamo kako se švajcarski sirevi ::D

refineddemon
03.02.09., 04:28
... da lenj sam i necu ih prodavati, mozete da se javite za pocetnu koloniju ako zelite....

:shock:... sad mi tek rece Miroslav za ovu temu (hvala)

meni (tj. mom ljubimcetu) bas ovi moljci trebaju ! ! ! !

ok, shvatam, nema za prodaju/kupovinu (to si mi vec rekao u decembru), ali ovo za "pocetnu koloniju" je li to jos uvek vazece? :)

a ako nije... kako mogu da nabavim, tj. da li je moguce da (kad otopli i pojave se leptirici) uhvatim 10-20 leptirica i stavim ih u teglu sa tom hranom sto si napisao? Da li mogu tako da zapatim koloniju za sopstvene potrebe?

kimo
03.02.09., 12:11
Meni reče drugar da to tražiš od pčelara i da će ti dati puno tih crva, ne možda ova vrsta ista, ali neka za nijansu manja, toga se oni rastosiljaju kada čiste.

Miroslav
03.02.09., 12:29
U pravu si Kimo. Ti moljci su u stvari štetočine saća (upravo učim o tome). Razmnožavaju se u saću, tj. polažu jaja iz kojih izlaze larve koje se hrane saćem.
Poslušaj Kima i pitaj pčelare, moguće je da će ti izvući neke larve iz košnice.

aqua-zoo
03.02.09., 12:47
Sada ih možeš naći samo kod onih pčelara koji nisu istopili saće, ali je takvih malo.Treba sačekati barem prvo vrcanje meda pa da uzmeš satne osnove i ostaviš negde da ih napadnu moljci.

zarko
03.02.09., 13:24
ni jedan pcelar nece priznati da ih ima...
to je ko kad bi ti reko:o da ,imam vaske i triper zasto da ne, dodji dacu ti

kimo
03.02.09., 14:00
Hahaha, nemam pojma, ja sam ovako čuo od aqua-zoo-a :)

aqua-zoo
03.02.09., 14:42
ni jedan pcelar nece priznati da ih ima...
to je ko kad bi ti reko:o da ,imam vaske i triper zasto da ne, dodji dacu ti

100% tačno :D, samo nesavesni pčelari ih imaju i dobrim količinama.

refineddemon
03.02.09., 14:49
:rolleyes: ok, znaci niko mi nece dati "ni vaske ni triper" :D

Ali, ako ne nadjem nikoga da mi pomogne da zapatim koloniju.... (ono sto sam vec pitala) kad otopli, mogu li da nahvatam tih leptirica i od njih zapocenem koloniju?
Cesto odlazim u Deliblatsku pescaru i tamo ih u sumrak i nocu ima neverovatno mnogo, nije nikakav problem da ih nahvatam (mozda je to zato sto tamo ima puno pcelara :)
Koliko uopste zive ti "moljci"?... da ne ulovim neke koji se vise nece pariti, pa nece biti ni leptirica ni larvi?

Meni ustvari nisu neophodne bas larve.... mom sis-misu sam proslog leta davala takve leptirice, i to mi je sasvim u redu. Moguce da su larve jos bolje, ali sis-misi u prirodi svakako mnogo cesce love letece insekte, nego larve... imaju li leptirici vise hitina nego larve? (to je sis-misima neophodno zbog peristaltike creva).

Calyptratus
03.02.09., 22:38
Ja sam jedno vreme imao galleria melonela i crve a kasnije i moljce. Uzeo sam ih kad sam bio u madjarskoj. Jako se brzo kote i od 5 moljaca posle sam imao bas dosta malih.
Jedan od najvecih problema za njih jeste sto sve zivo mogu da pregrizu i sto se pentraju uz bilo kakvu podlogu. Tako da sam male bebe nalazio svuda po policama. Moraju da se drze u necem metalnom koliko se secam da sam citao,to ne mogu da pregrizu. Inace drugi naziv je Wax Worms i prilicno su mekani i,sto bi rekli, puni "safta" :D

Miroslav
04.02.09., 00:23
Trebalo bi da adultne jedinke imaju više hitina od larvi. Hitin je nesvarljiv tako da nema nikakvih negativnih efekata na tvog mališu. Jedini način da mu zasmeta je da ga prejedeš, pa taj nesvareni hitin zapuši digestivni trakt, ali je baš mala verovatnoća da se to desi.

zarko
04.02.09., 00:49
nemaju oni hitina mnogo jer nisu tvrdi...
inace oj rpoblem je to sto uvke ima moljaca koji oce da izlete pa je tekos odvojiti ih od larvi koej zelim da izvadim...
mnogo su triper veliki...
imacu ih ove godine ponovo i verovatno cu ih opet deliti besplatno ko i prosle godine !

aqua-zoo
04.02.09., 00:54
I ja sam podelio deo malih moljaca(pobegli), a bome i nešto velikih mi je pobeglo. Tripe su ko što reče žarko, pobegulje veće od zmija.Ostavljaju jajca gde stignu, posle crve koji su brzi ko vrag nemožeš sakupiti.

Ako bude viška galerije javim pa nek se zeza ko hoće sa njima.:rolleyes:

Lizard_King
25.12.09., 14:11
evo prvi malisani ....

http://i264.photobucket.com/albums/ii189/metallmind/ggggggggg-1.jpg

Lizard_King
07.01.10., 17:29
http://i264.photobucket.com/albums/ii189/metallmind/saddk00004.jpg

evo rastu .
uzgajam i phobase , i tenebrije , i letaralise i dubie. svi zahtevaju paznju i vreme..
dodavanje hrane voca povrca , ciscenje,,. itd itd..

a waxworms
napravite smesu . ubacite crve ostavite na toplo i to je to ...

LARYBG
07.01.10., 18:14
sto na toplo meni blui rekao na hladno (oko 15cm) i mogu ti reci da MNOGO brzo rastu!?

Mihajlooo
24.01.10., 00:10
Dali ima neko mozda jos ovih crvica? Meni bi bili ok zbog zabica.

sasha
24.01.10., 01:32
Dali ima neko mozda jos ovih crvica? Meni bi bili ok zbog zabica.
Ima Bluie. pogledaj u ponudi,Napisi i koju rec o zabicama,mnogo su slatke,moze i slika.

Lizard_King
25.01.10., 22:54
http://i264.photobucket.com/albums/ii189/metallmind/gffg00006.jpg

refineddemon
02.04.10., 01:31
Evo i ja sam nabavila crvice od bluia prosle nedelja i sad mi treba savet...

Nisam ih stavila bas na hladno, na sobnoj su temperaturi i i dalje su u onoj maloj plasticnoj kutiji u kojoj sam ih dobila, zajedno sa hranom.

Crvici su raznih velicina, pa sam ja, da bih dosla do onih vecih, morala da prekopavam po toj hrani, a pri tom oni stalno beze i zavlace se. Koristila sam pincetu (hirusku) i sad vidim da su neki od crvica pocrkali... ima ih prilicno. Crni su i mekani, mislim da trule, pa sad moram da ih izbacim. Mislila sam da sam ih prignjecila kad sam prekopavala po hrani... a mozda sam trebala i nesto drugo da uradim, ali ne znam sta. Vidim da ima jos tih crvica koji su potamneli iako su jos zivi i krecu se... mozda treba da im dodam hranu, promenim smestaj...?

Ona smesa sto pretstavlja hranu se nekako smanjila, pitam se da li je crvi to tako brzo pojedu ... ima i puno nekih sitnih mrvica... je li to izmet od crva?!

Takodje je bilo (i jos uvek ima) nekoliko lutki, caura... sta li su vec. Mislila sam da ce se razviti leptirici odatle, ali vidim veceras da su progrizene, ali kao da su izgrizene spolja, kao da su crvi usli i pojeli leptire pre nego sto su ovi izleteli.... a taman sam mislila da ih uhvatim i prebacim u neku teglu sa onim pahuljicama, medom i ostalim kako Zarko opisuje na pocetku pa da zapatim svoju koloniju.

Sta sad da radim? Da li da ih prebacim u nesto vece?
Trebam li da im dodam hranu?
I kako da vadim crve iz te smese?

Bluie
02.04.10., 01:56
Nema potrebe da ih prebacujes u vece, njima ne treba prostor veliki, kutija je sasvim ok.
Sto se tice crnjenja, to sam primetio da se desava kada je kolebanje temperature preveliko, pa pocnu da odumiru. Ne verujem da ima veze sto si ih prignjecila pincetom. Gledaj da ih stavis negde gde je temperatura konstantna, ali po mogucnosti da bude hladnije. Njima toplota treba samo u pocetku, dok rastu, posle toga kolonija sama sebe greje i moguce je dodatnim zagrevanjem da ih pregrejes, pa i zbog toga mogu da uginu.
Vecina njih je skoro odrasla, tako da dodatna hrana nije neophodna, mada ako bas zelis nesto da dodas, mozes da kupis kesicu polena na nekoj pijaci i to da im ubacis. Pravljenje smese je malo komplikovanije.
Ako bi da ti se izlezu moljci, ubaci unutra traku viseslojnog kartona (kao od velikih kutija za namestaj itd), samo je iseci skalpelom na sirinu od 2 cm i duzinu dovoljnu da moze da stane u kutiju. Traka treba da se isece tako da se sa strane vide talasi u sredini kartona (/\/\/\/\/\/\/\/\/). Crvi ce se pozavlaciti unutra i ucauriti, pa ces posle 7-10 dana imati moljce (zavisno od t).
Probiranje crva je fizikalija u svakom slucaju, tako da ti savetujem da rukama krenes deo po deo i usitnjavas lagano grumencice prstima, dok ne krenu crvici da beze. Takodje mozes i da ih skupljas par puta dnevno, kada izadju novi na povrsinu, ja tako radim.

Nadam se da je ovo bilo bar malo od pomoci, ako jos nesto nije jasno, tu sam :)

refineddemon
02.04.10., 09:34
ok, hvala puno :)

ma ima puno malih crva, oni su bas minijaturni, 2mm dugi i tanki kao koncic, a ima i onih velikih, od1,5-2cm. Ne bih da ti mali propadnu, zato cu da im dodam hrane :)

Lizard_King
02.04.10., 11:19
samo pazi da ti ne pobegne koji ..
meni se i dalje pojavljuju letači po sobi :D

Bluie
02.04.10., 14:34
Nece ti pobeci iz one kutije, ona dobro dihtuje, a rupice su dovoljno sitne da ne mogu da izadju.
Ako ima jos malih koji nisu odrasli,dodaj im samo polen (skoro do vrha kutije), samo mogu da budu hranljiviji, nista ne moze da im se desi ;)