PDA

Pogledaj punu verziju : Chilobrachys fimbriatus



crazy
18.09.08., 01:57
Pozdrav svima na forumu, evo i ja konačno da predstavim jednu od svojih živuljki!!!# ;)
Kao što naslov kaže u pitanju je Chilobrachys fimbriatus.
Znam da je poreklom iz Azije, tačnije Indije ako se ne varam...
Naraste oko 14'15 cm... Malo su agresivni, vole puno da pletu i to je to..

Da počnem:

http://img519.imageshack.us/img519/6978/terar1.jpg
Ovo je privremeni terarijum.. ::D

http://img519.imageshack.us/img519/5685/ter1xb6.jpg
A evo i mališe!

http://img519.imageshack.us/img519/7331/mrcina2dm3.jpg
Malo iz blizine..

http://img530.imageshack.us/img530/2694/guzalu2.jpg
I za kraj abdomen!!! Specijalno za Marka! :D

Dobio sam ga 7. septembra, tada sam ga i izmerio ima oko 4-4,5cm..
Znači čim sam ga prebacio u teglu :D, odmah je krenuo da plete, bruka!!!
Zbog toga sam ga najviše i želeo, trenutno je ovoliko ispleo, al se nadam da ce vremenom mreža biti gušća kao kod Kunijevog Andersonija.
Stavio sam 2 cm podloge, namerno da se ne bi ukopavao, al džaba, iskopao je rupu pored stakla i tu kulira ceo dan..
Dosta je plašljiv, na najmanje pokrete reaguje i beži iz te rupe u tunel između grana, tu gde sam mu slikao abdomen..

Eto toliko, ako ima neko nešto da doda u vezi ove vrste, ili da me ispravi ako sam negde pogrešio, neka slobodno napiše.

pozz!

Proka
18.09.08., 02:42
prelep pauk !
ali samo jedno pitanje ... zar nemislish da cesh malo teze da ga prebacish u drugi terarijum iz tegle ?

crazy
18.09.08., 03:13
Iskreno, nisam o tome razmišljao, ma smisliću već nešto dok dođe za to vreme. ;)

marko
18.09.08., 11:14
Hvala crazy hvala za sliku abdomena (svašta će ljudi pomisliti, samo meni šaljete slike abdomena ::D).
Neće Proko biti problema oko prebacivanja, kada dođe vreme tome samo će da izvadi ove grane iz sredine i gotovo.
Fenomenalni pletač baš kao što si rekao crazy, vidi koliko je zapleo u novom "terarijumu" za samo 10 dana!
Ništa više ne treba da se doda sem da je pauk u suštili kopač ali može se "naterati" da se ponaša kao polu-kopač
da tako kažem, upravo tako sa malo zemlje i dosta nekih grana da ima gde da kači mrežu i napravi sebi tunele.
Identično ću i ja uraditi sa mojom mališanom kad se presvuče još koji put.

crazy
18.09.08., 11:38
Nema na čemu, kad god poželiš. :)
Tako nešto sam i ja razmišljao, izvadim grančice iz sredine pa neće biti baš tako komplikovano.
Baš tako kad se stavi malo zemlje ispadne kao polukopač, baš kao ovaj moj.

marko
18.09.08., 14:26
Ajde da dodam i ja jednu, još malo loše fotografije, fimbriatus sling:

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/fimbriatus.jpg

D@nijel
18.09.08., 14:28
Crazy jeste da ti je terarijum tegla ali kul izgleda sa svom tom mrezom. :)

Miroslav
18.09.08., 19:59
Prelepa T. I ona se nalazi na mom sposku 'must have' tarantula. Razlog : pletenje mreže i taj abdomen ::D
Biće super kad ti cela tegla bede sneg-bela od mreže. Možda bi lepše izgledalo da si ju stavio u širu, a nižu posudu, ali nema veze.

Borko
18.09.08., 22:37
veoma lijepa tarantula (bar meni)
mislim da bi mu ipak trebao staviti vecu podlogu (jel je on kopac) al na tebi je da odlucis...

pruzi im koliko toliko da se osjecaju u prirodi.
pozzz...

marko
29.03.09., 17:00
Mala demonstracija:

mSaoRRhslUw

Ig0r
29.03.09., 17:16
Jako lepo. Fino što si se potrudio. Video je odličan!

kimo
29.03.09., 17:29
Hehe, sutra neće čekati,samo će da pojede šlogiranog lateralisa :)

Miroslav
29.03.09., 17:57
Lepo je izmenila celu sadržinu posude. Dokle je iskopala?

Koby_88
29.03.09., 18:26
Super je video, nego jel cesto vidjas svog fimbtiatusa ili samo nogice ? Posto je moj jos mali pa da znam sta da ocekujem kad poraste :)

kimo
29.03.09., 18:40
Nećeš ga baš često viđati dok ne poodraste, a onda od paučine nećeš moći :) Nije od onih što nikada ne izlaze kao većina Haplopelmi.

marko
29.03.09., 18:45
Lepo je izmenila celu sadržinu posude. Dokle je iskopala?Dokle god je mogla. Sigurno bi kopala dublje da ima uslova. Iako se na slici čini da nije stigla do dna posude, verujte mi stigla je :)

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Cfimbriposuda.jpg




Super je video, nego jel cesto vidjas svog fimbtiatusa ili samo nogice ? Posto je moj jos mali pa da znam sta da ocekujem kad poraste :)Samo noge se vide. Kopa tunel koliko god može, oblaže je gustom paučinom, iako je često ja vrhu tunela sa izbačenim nogama očekujući da naiđe neki plen. Na svaku jaču vibraciju teleportuje se na dno tunela :) U prevodu teški kopač - popularno "tepač" :)

Koby_88
29.03.09., 19:08
Kako extra preuredjuje ter ovom svojom paucinom :D I ako ga ne budem cesto vidjao imacu lepu paucinastu tvorevinu:D

marko
29.03.09., 19:13
U suštini možeš probati i drugu metodu, jako malo treseta i malo više grana da ima gde da kači mrežu. Posle nekog vremena imaćeš prepun terarijum tunela od paučine i pauka tu negde :) Ja ću razmisliti kako ću postupiti kad tarantula dovoljno odraste za terarijum.

Koby_88
29.03.09., 19:20
E pa nije ti to losa ideja sigurno cu probati kad malo odraste, mislis da mu nece skoditi ako mu uskratim pravo na kopanje ipak je on kopac ?

marko
29.03.09., 20:58
Pa uvek se setim Kunijevog C.andersoni, ništa mu nije smetalo i terarijum je pretvorio u paučinu :)

kimo
29.03.09., 21:56
Nećeš ti njemu nikako uskratiti, on će sam da bira :) Ako nema zemlje on će napraviti sebi tunele od paučine, a ako je ima iskopaće. Kopači su super, samo neki ljudi to ne shvataju još uvek :) Naravno ne za jedinog pauka.

Miroslav
29.03.09., 23:37
Ekstra je iskopao. Kopačima je najbolje ne ubacivati nikakve panjeve, kore drveta ili kamenje, zato što će ona jedino kopati uz zid terarijuma, kao jedinog čvrstog oslonca za njihov tunel.
Moja genikulata, dok je bila mala, isto je tako iskopala tunel duž zida posude. Tako barem vidiš gde je i šta radi.

Koby_88
02.04.09., 02:17
Marko i Kimo hvala na odgovorima, imam jos jedno pitanje, da li mogu da stavim manje podloge a vise grana i kod drugih kopaca npr. H.lividuma ili je njemu neophodno dosta treseta ?

kimo
02.04.09., 02:37
Možeš da probaš, ali lividum nije pletač kao ovi Chilobrachys-i, tako da bi ja njemu stavio treseta da ima da kopa.

marko
02.04.09., 03:46
Moram da se ispravim, ne savetujem nikome da fimbriatusa drži na malo zemlje jer je definitivno kopač. Ja ću probati sa malo treseta i dosta granja pa ću javiti rezultate. Ako bude stresiran zbog nepovoljnih uslova daću mu pun terarijum zemlje. Sa lividumom tek ne bih probao jer nigde nisam video da je neko pokušao da ga drži na malo zemlje. Dakle nemojte to raditi! Ima jako puno terestrijalnih vrsta pa nema potrebe prisiljavati teškog kopača na drugačiji život. Za C.andersoni sam lično video kako veoma zadovoljno živi na malo zemlje (svi smo to videli) pa ću analogno tome pokušati isto da uradim sa fimbriatusom.

kimo
02.04.09., 12:00
Pa ja sam rekao da proba sa manje zemlje i više granja, siguran sam da fimbriatusu neće smetati dokle god ima svoje tunele i tamo je siguran. Videćeš i sam.

marko
09.08.09., 01:08
...Za C.andersoni sam lično video kako veoma zadovoljno živi na malo zemlje (svi smo to videli) pa ću analogno tome pokušati isto da uradim sa fimbriatusom.
Rekoh da ću pokušati sa fimbriatusom i pokušao sam, fenomenalno se prilagođava ponuđenim uslovima. Vrlo malo treseta sam stavio u novu posudu, ubacio parče neke grane i eto mreže, vrlo sličan rad kao cyaneo, niti na sve strane. Biće to super mrežna konstrukcija posle nekog vremena. Ipak malac nije 100% kopač, mada se pokazao kao takav u prethodnoj posudi u kojoj je doduše imao vrlo malo "visinskog" prostora. Sada nema nikakvih znakova stresa zbog nemogućnosti kopanja bunara, lepo jede, redovno plete.

Biće neka fotka, blagovremeno.

marko
01.06.10., 13:54
Danas sam odlučio da iskopam fimbriatusa posle tromesečnog sakrivanja. Nije bilo apsolutno nikakvih znakova da je izlazio iz skrovišta za to vreme pa sam morao da proverim njegovo stanje. Mogu kroz dno plastiče posude da vidim da je on tu, vidim da je živ, ali su me zanimali detalji pa sam ga isterao napolje :) (srušio sam mu "kuću" naravno ali šta da se radi).

Kada sam ga isterao vidim da mu fali prva desna noga. Ne mogu da procenim po veličini da li je u međuvremenu bilo presvlačenje (mada mislim da nije). Ako je bilo presvlačenje onda je nogu izgubio verovatno u tom procesu, ali ako nije bilo presvlačenja pitam se gde je ta noga?

Nema brige u svakom slučaju, mali izgleda zdravo, kreće se normalno, nije mršav, ništa ne curi na tom mestu gde nema noge, sve je pod kontrolom. :)