PDA

Pogledaj punu verziju : Pol i razmnozavanje kukuruznog smuka



Inspecttore
27.09.08., 21:57
Ima neko da mi objasni kako se razlikuju polovi kod kukuruznih zmija? Cuo sam od coveka koji mi je prodao da se moze tek za pola godine utvrditi pomocu sonde. i ako mi neko moze objasniti proces razmnozavaja ove vrste... Moja zmija za sada je dugacka oko 30cm i stara oko mesec i po dana. Malo je rano za razmnozavanje ali bolje da znam unapred. Hvala unapred.

aqua-zoo
27.09.08., 23:08
jednostavna metaoda određivanja pola (potreban dobar vid za male primerke)
sub-caudal štitovi kod
kukuruzne zmije
Mužjak 67-86
Ženka 41-62

Damn
28.09.08., 14:40
a pare se . . . . . . . . . . . . . 8)

Spana
28.09.08., 15:14
inspecttore,da ti malo pojasnim ::D.ja sam pre par dana to isto pitao u "nov clan" i tamo su ti odgovori sta treba da brojis i koliko ima;)

nenad
29.09.08., 00:11
jednostavna metaoda određivanja pola (potreban dobar vid za male primerke)
sub-caudal štitovi kod
kukuruzne zmije
Mužjak 67-86
Ženka 41-62




Moracu da se ne slozim sa ovim druze Akvazo. Ovaj podatak mi je bio sumnjiv cim sam ga video, jer nije bas tako prosto na osnovu subkaudalnih
shtitova utvrditi pol. Vrlo se cesto broj poklapa i kod muzjaka i kod zenke, ili je tu negde na granici. Dakle, sad sam pogledao u strucnoj literaturi,
i tamo pise sledece:

Muzjaci imaju 54-84 subkaudalne,
Zenke 47-81.

Ja ipak uvek vise verujem strucnoj literaturi nego internetu. Tako, da ako Spanin smuk ima 70 subkaudalnih, to moze da bude i muzjak i zenka.

Spana
29.09.08., 13:28
znaci onda imam i zenku i muzjaka ::D,to je dobro,nemoram da kupujem drugu zmiju za parenje ::D!salim se moracu onda da nosim kod pedje da mi pogleda!ipak to je najsigurnije

nenad
29.09.08., 13:50
Da, to je najsigurnije. To sa subkaudalnim shtitovima moze nekad da ti kaze kog je pola zmija, ali, kako sam rekao, vrlo cesto se preklapaju, pa ne
mozes da utvrdis. A sto se tice parenja, ako si sad uzeo bebu, bas ces se nacekati za to. ;)

ikriss
29.09.08., 14:22
A sto se tice parenja, ako si sad uzeo bebu, bas ces se nacekati za to. ;)


Negde sam pronašao pa sačuvao sledeći tekst:

Snakes, in general, are solitary by nature. If you buy a pair, you'll need to be prepared to house them separately. The only reason they should be put together would be for breeding purposes and that shouldn't be attempted until the female is at least 3 years old. If a female is bred too early, she could suffer egg impaction and/or prolapse associated with being gravid. She could easily sustain severe damage or die as a result if veterinary action isn't taken immediately to resolve the problem. The rule of thumb with breeding colubrids is "3-3-3": the female should be at least three years old, three feet long, and three hundred grams in weight before you consider breeding her.

Znači - načekaćemo se. :)

nenad
29.09.08., 14:47
Da, ovo je istina. Mnogi ljudi kad uzimaju zmije ili gustere, a nisu ranije imali iskustva sa njima, uzimaju par. Kao da zivotinji ne bude dosadno ako je
sama. To je potpuno pogresno, to nisu uobicajene zivotinje na koje su ljudi navikli, i nema nikakve potrebe drzati vise primeraka zajedno, osim
zbog parenja.

Nego sto se tice ovog sto je poslednje napisano, za parenje kolubrida 3-3-3, je jedna od onih teskih americkih gluposti, umro sam od smeha,
3-3-3 pravilo. To moze da vazi za kukuruzne smukove, i slicne zmije, ali ne moze da se kaze da vazi za kolubride, kako je to ovde napisano.
Kolubrida ima skoro 2000 vrsta, a duzine im idu od par desetina cm do preko 3m. Kod nas se cuva jako malo vrsta, ali u inostranstvu moze da se
nabavi stvarno dosta toga. Zato je glupo reci da kolubrida mora da ima najmanje 3 stope ~ 90 cm, da bi se parila, kad ima mnogo vrsta koje su
dosta krace. Lampropeltisi su obicno dugacki oko 90 cm ili manje. To bi znacilo da moraju da dostignu punu duzinu da bi se parili. To nije tacno.
Lampropeltisi se u prirodi pare i sa 50ak cm. A veliki broj vrsta kolubrida ne moze ni da dostigne 90 cm. Tako da bi ovo "pravilo" moglo da vazi samo
za kukuruzne smukove i zmije slicnih duzina.

ikriss
29.09.08., 15:20
Nego sto se tice ovog sto je poslednje napisano, za parenje kolubrida 3-3-3, je jedna od onih teskih americkih gluposti, umro sam od smeha,
3-3-3 pravilo. To moze da vazi za kukuruzne smukove, i slicne zmije, ali ne moze da se kaze da vazi za kolubride, kako je to ovde napisano.
Kolubrida ima skoro 2000 vrsta, a duzine im idu od par desetina cm do preko 3m. Kod nas se cuva jako malo vrsta, ali u inostranstvu moze da se
nabavi stvarno dosta toga. Zato je glupo reci da kolubrida mora da ima najmanje 3 stope ~ 90 cm, da bi se parila, kad ima mnogo vrsta koje su
dosta krace. Lampropeltisi su obicno dugacki oko 90 cm ili manje. To bi znacilo da moraju da dostignu punu duzinu da bi se parili. To nije tacno.
Lampropeltisi se u prirodi pare i sa 50ak cm. A veliki broj vrsta kolubrida ne moze ni da dostigne 90 cm. Tako da bi ovo "pravilo" moglo da vazi samo
za kukuruzne smukove i zmije slicnih duzina.


Odlično da je još neko primetio ovu "nelogičnost" (ti ;) ) pošto sam primetio i ja, ali sam baš namerno kopirao original da ne bi bilo "odakle ti to 3-3-3, to si ti izmislio". :)

Dakle, pravilo 3-3-3 može da se primeni na kukuruzne zmije, nikako na kolubride zbog svega navedenog. Naravno, 3-3-3 nije pravilo već više smernice šta ne raditi kako ne bi došlo do narušavanja zdravlja zmije, i to prvenstveno kukuruzne zmije.