PDA

Pogledaj punu verziju : Neka pitanja o našoj čančari



StefanovaPomajka
29.09.08., 16:08
Pozdravljam

Evo sam pre par meseci zaglavila sa kornjačom čančarom. Moji roditelji ga (muško je i zove se Stefan) doneli iz CG mome šestogodišnjaku. Lepo se Stefan šetkao i po kući i po dvorištu ovog leta... Međutim nedavno sam se zabrinula za Stefanovo zdravlje, budući da se bliži zima. Pripremiću mu kutiju za hibernaciju, da prespava u podrumu, zaštitiću ga od glodara eventualnih, mada nisu viđeni do sada... Upravo mu pripremam i veliki terarijum za ubuduće, jer nije on ni tako mali, oko 20cm u dužinu, a dvorište nije najbolje rešenje, jer mu je potreban čuvar radi komšijskog terijera koji ga merka... (Zajedničko je dvorište.) Sad bih pitala, može li čančara u kućnim uslovima visoke sobne temperature u lepom velikom terarijumu, dodatno zagrevanom, da ostane budna i preko cele godine, ili njen bioritam baš strogo zahteva hibernaciju u nekom periodu? Ako da, koji je minimalan period, a koji maksimalan, i kako da je ''uspavam'' i ''probudim'' postepeno, budući da ne bi bila prirodno ukopana, nego u improvizovanim uslovima. Takođe mi se čini da je Stefanu koža malo suva. Pomalo se ljuspa na glavi. Ovih dana je bilo hladnije i držali smo ga u plastičnoj kutiji u kojoj sam improvizovala livadu od mahovine i maslačaka uredno presađenih iz bašte i zalivanih da ostanu živi, a grejala sam ga stonom lampom. ''Pada mu kiša'' iz posudice za prskanje veša skoro svaki dan. E sad, da li je ljuspanje nešto prirodno, ili je posledica dehidracije ili nepravilne ishrane? Inače jede hranu za kornjače biljnog porekla koja ima da se kupi, a takođe i povrće i voće. Vidim i da je grickao svoj maslačak iz kutije. Ipak mi se čini da ne jede tako često, koliko bih možda ja pomislila da bi trebao. Koliko često uopšte da očekujem da jede, i u kojim količinama?

Iva :)

nenad
29.09.08., 16:15
Chanchara je pretpostavljam Testudo hermanni (Eurotestudo hermanni), odnosno shumska kornjaca. Nisam cuo nikad za ovaj naziv koji si upotrebila,
pa mi je bilo cudno ::D
Sto se tice hibernacije, nije lose da se kornjaca stavlja da hibernira, ali i ne mora. Nece joj biti nista ako izgura zimu u kuci. Samo nemoj da obaras
temperaturu i nece spavati. Sada manje jede zato sto je hladnije, pa joj bioritam sporije radi. Najbolje da joj dajes sveze voce i povrce, a posebno
maslacak, ako mozes da ga uzmes iz nekog chistijeg kraja. Sto se tice ljuspanja po glavi, to je normalno presvlacenje, svi gmizavci se presvlace.
Potrazi na internetu "Testudo hermanni care sheet", pa ces naci dosta podataka o cuvanju ovih kornjaca.

StefanovaPomajka
30.09.08., 19:53
Zahvaljujem Nenade. Pogodio si latinski naziv. Baš sam na netu našla da se u narodu zovu čančare, mada mislim da je to bio neki hrvatski site. Kod njih su i zakonom zaštićene.

Geni
30.09.08., 19:54
Pa i kod nas su zakonom zaštičene.

StefanovaPomajka
30.09.08., 20:11
Pa i kod nas su zakonom zaštičene.


Pa nisam znala! U hrvatskoj ti treba nekakva dozvola nadleznog ministarstva da bi drzao ovu vrstu. A kod nas? Vidim prodaju ih u pet shop-ovima za 4000 dinara... Moji su naseg Stefana naocigled carinika i policije dovezli sa crnogorskog primorja. Dakle? Trebam li Stefana da registrujem negde ili sta?

Geni
30.09.08., 20:22
Nemaš kome da ih prijaviš. Napravila si prekršaj kada si je donela ali nema veze. Nisu na listi ugroženih vrsta ali su obuhvaćene Konvencijom o medjunarodnoj trgovini ugroženih vrsta.

Pogledaj ovde http://www.carina.rs/srpski/zakon/OdlukaRobaPosebniUslovi.doc

StefanovaPomajka
30.09.08., 20:55
Ok. Vidim... :icon_scratch: Moji roditelji mislim da i nisu bili svesni da to tako ne ide... Hteli ljudi da zadovolje unuka. E sada sta je - tu je. Stefan je svakako voljena kornjaca. :th_love51: :Golem:

nenad
30.09.08., 21:24
Pa nisam znala! U hrvatskoj ti treba nekakva dozvola nadleznog ministarstva da bi drzao ovu vrstu. A kod nas? Vidim prodaju ih u pet shop-ovima za 4000 dinara... Moji su naseg Stefana naocigled carinika i policije dovezli sa crnogorskog primorja.


To govori puno o ozbiljnosti i nase i njihove "drzave". A posebno carinika koji su pustili da se deo njihove faune tako prenosi. Sto se tice tih u
radnjama koje si videla, to su kornjace iz odgoja. Ova vrsta dobro podnosi zarobljenistvo, srecom, u prirodi ima puno problema i opasnosti koje
u zarobljenistvu nema. Secam se kad sam bio mladji kako su se klinci kreteni iz Sutomora zabavljali ubijajuci kornjace. Prevrnu ih na ledja pa im
kamenjem lome oklope. To je jedna od najodvratnijih stvari koje sam ikad video. Srecom dobar deo njih kasnije se navukao na dop, pa bi se moglo
reci da je pravda na neki nacin zadovoljena (izvinjavam se na surovosti, ali stvarno mrzim takve ljude). A da zlo bude gore, neki covek je skupljao
kornjace iz Sutomora i okoline, i godinama ih shvercovao u inostranstvo. Uzimao je velike pare na tome. Posledica je bila desetkovanje koranjaca
u tom kraja. Kad sam bio klinac, legle su mi se u dvoristu, i stvarno ih je bilo puno. Sad ih ima sve manje i manje. Kasnije mi je neko iz Zavoda za
zastitu prirode rekao, cini mi se, da su tog coveka zgazila kola.

ToPa 12.02.
30.09.08., 21:42
samo da dodam jos nesto kad smo vec kod takvih stvari, secam se da su neki ubijali kornjace da bi od njihovog oklopa napravili pepeljare :confused2: :evil:

@iva procitaj i ostale teme o kornjacama (naravno ako vec nisi :D), ima dosta korisnih informacija! ;)

puslica
11.11.08., 22:24
To govori puno o ozbiljnosti i nase i njihove "drzave". A posebno carinika koji su pustili da se deo njihove faune tako prenosi. Sto se tice tih u
radnjama koje si videla, to su kornjace iz odgoja. Ova vrsta dobro podnosi zarobljenistvo, srecom, u prirodi ima puno problema i opasnosti koje
u zarobljenistvu nema. Secam se kad sam bio mladji kako su se klinci kreteni iz Sutomora zabavljali ubijajuci kornjace. Prevrnu ih na ledja pa im
kamenjem lome oklope. To je jedna od najodvratnijih stvari koje sam ikad video. Srecom dobar deo njih kasnije se navukao na dop, pa bi se moglo
reci da je pravda na neki nacin zadovoljena (izvinjavam se na surovosti, ali stvarno mrzim takve ljude). A da zlo bude gore, neki covek je skupljao
kornjace iz Sutomora i okoline, i godinama ih shvercovao u inostranstvo. Uzimao je velike pare na tome. Posledica je bila desetkovanje koranjaca
u tom kraja. Kad sam bio klinac, legle su mi se u dvoristu, i stvarno ih je bilo puno. Sad ih ima sve manje i manje. Kasnije mi je neko iz Zavoda za
zastitu prirode rekao, cini mi se, da su tog coveka zgazila kola.

nemojte se puno nadati da je ovdje situacija bolja po pitanju očuvanja okoliša.
Druga je stvar što su kontrole na carini rigorozne s naše strane i zaista se gleda što u Hrvatsku ulazi.ima dosta zaplijena kako ptica (najćešće uginulih) koje se transportiraju za talijanske restorane, te kornjače, za privatne uzgajivače.
Porijeklo je uglavnom ili Makedonija ili Srbija.Uglavnom dođu kod nas u prihvatilište, pa onda sa dogovorom ministarstva kulture Srbije se vraćaju na mjesto gdje su izlovljene.Makedonci do sada nisu bili zaintereserani za povrat istih.

The Zaba
19.05.10., 21:30
nego stefanova pomajko jesi li ti sigurna da je u pitanju muzijak, tj stefan? :)

DigiNS
21.05.10., 01:27
Nenade ovo sto si reko za ubijanje kornjaci stvarno mi se zgrozilo! ne kazem da si mi se ti zgrozio nego pocinioci! ja sam bio na sutomoru i video sam jednu veoma malu ko ove sto se pradju u pet-shopovima a i jednu veliku mislio sam da donesem jednu ali kad sam bolje razmislio ostavio sam je reko verovatno ih je sve manje posto je crna gora veoma gusto zbijena u tim planinama pa ih kako da kazem verovatno ljudi i nesvesno gaze kolima... :((( ali sreca mi se osmehnula kada je nisam pustio :) nasao sam wolf spidera kojeg sam doneo :P