PDA

Pogledaj punu verziju : Uspešno H.incei parenje - nešto novo i zanimljivo ...



kimo
09.10.08., 22:13
Danas sam zatekao nešto jako čudno i neočekivano...ženka koja je parena ranije i koja je izbacila kokon i mlade, napravila je drugi kokon od istog tog parenja...nisam ovo nikada ni sanjao da je moguće, da paukovi zadržavaju spermu ili je samo napravila kokon pun ne oplođenih jaja, što bi me dosta začudilo, no moguće je sada sve. Kokon je manji od prethodnog ali se vidi da je beo kao sir što znači da nije truo ili bar ne još. Ne znam kada je ona to polegla, jer je nisam gledao par dana a inače je u nekom svom budžaku ponekad i danas kada sam pošao da je nahranim skontam to...

Šta mislite? Jel neko naišao na neke relevantne informacije u vezi toga? Ako jeste link ili sam izvor bi dobrodošao!

marko
09.10.08., 22:54
Hehehe zanimljivo, ali sve nešto mislim da se to dešava s vremena na vreme, da posle "pravog" kokona postave jedan neoplođen. Nije da baksuziram, voleo bih da izađe još jedna tura ali samo prenosim informacije iz malog mozga :)

D@nijel
09.10.08., 22:54
Mozda imaju foru kao ribice,neke vrste riba mogu da rode mlade dva do tri puta bez da se oplode ponovo.Cudno ali moguce je.Mozda je tako i kod H.Incei-a.

kimo
10.10.08., 00:10
Pa to je zadržavanje sperme, a to je redovno kod zmija i guštera, tj. kod reptila, ali kod zglavkara nisam za to čuo, tj. nisam na to naleteo, znači da je to retko, a da li je oplođen ili ne videćemo...deluje kao da jeste, ali za par dana ću ja njega izvaditi da vidim baš, ako se nešto promeni.

Borko
10.10.08., 01:20
hmm baš čudno :icon_scratch:
valjda i škorpije mogu da zadržavaju spermu...

zarko
10.10.08., 22:57
ja sma citao po knjigam da se desava....zasto da ne .

kimo
11.10.08., 01:08
Pa dešava se kao što sam rekao, ali ne često...deluje mi da je sve ok i ona ga titra i čuva, okreće i sve po PS-u, ali videćemo šta će biti do kraja.

kimo
07.11.08., 00:12
Evo malog ali veselog osveženja :D Danas sam gospođici mami uzeo kokončić i otvorio i našao 60-ak mladunaca vrlo aktivnih i zdravih u L2 stadiumu. Danas je 27 dana posle otkrivanja kokona, znači da je kokon bio postavljen malo ranije, par dana pre otkrivanja. Po mom mišljenju je oko 30+ dana bio sa mamom. Jako je zanimljivo da je od jednog parenja ženka iznela 2 veoma dobra i zdrava kokona. U ovom nije bilo nijedno loše jaje niti bilo šta samo 60ak skroz zdravih i identičnih mladunaca.

Miroslav
07.11.08., 00:32
Svaka čast :icon_thumright: :banana: ::D

Ig0r
07.11.08., 00:35
Još nešto po prvi put u Srbiji. Vrlo lepo.

kimo
07.11.08., 01:09
Još nešto po prvi put u Srbiji. Vrlo lepo.


Hehe, svašta je prvi put u Srbiji kada smo zaostali kao i u svemu :D

Borko
07.11.08., 07:25
eeee super :D
ajd poslije svih ovih loših vijesti nešto i lijepo da se čuje :th_clap:

spiderboy
07.11.08., 22:47
u časopisu "terraristika"(madjarski časopis) bio je članak opis i držanje istog pauka,kod dotičnog je H.Incei posle jednog parenja izveo 3 čitava i zdrava kokona,stim što je broj malih bio u opadanju, ne mogu tačno da se setim brojki ali u zadnjem kokonu imao oko 30-40 malih paukova,nažalost taj časopis se više ne izdaje,baš mi je žao pošto je bio prilično dobar

kimo
08.11.08., 00:24
Pa to je moguće i očekivano. Prvi kokon je imao 98 a drugi oko 60 mladunaca tako da ako još jednom bude izbacivala biće oko 30-40. Ja do sada nisam baš nailazio na ovakve informacije, ali nisam ni imao gde sem na forumima gde ti iskusniji ni ne pišu toliko. Svakako je ovo zanimljivo iskustvo, pogotovo kada je u pitanju naša jadna teraristika :)

spiderboy
08.11.08., 10:47
nemoj nas baš toliko da omaložavaš,mi ipak dajemo sve od sebe,kolko uslovi dozvoljavaju,još smo i dobri... :icon_blackeye:

Tarzzan
08.11.08., 14:56
Znači malo kasnim sa reakcijom, ali vezano za temu - Gledao sam neku emisiju o zglavkarima, ubite me nemogu da se setim kako se zove (jedan od onih tipičnih Discovery/National Geographic dokumentaraca), i gotovo sam siguran da sam čuo kako lik tvrdi da zenka tarantule posle parenja nema potrebe za ponovnim parenjem, tj. da može da zadrži spermu. Ja sad ne znam o kojoj vrsti je pričao, ali je zvučalo prilično generalizovano. Čisto da javim.

P.S. Ja stvarno ne znam mnogo o ovome, i ne tvrdim ništa, samo prenosim ono što sam slučajno video na TV-u.

ToPa 12.02.
08.11.08., 15:26
ja sam citao da tarantule mogu da naprave 2 kokona, i naravno da taj drugi ne moze da bude veci od prvog, kao sto se i vidi u kimovom slucaju...
tarantula moze da zadrzava spermu... po nekom mom misljenju najbolje je da se tarantula pari vise puta pa da tek onda napravi kokon, jer u tom
slucaju bice vise malih, a i tarantula moze da napravi 2 kokona jer ima dovoljno sperme, (naravno ako joj se prethodno oduzme kokon)...

kimo
08.11.08., 17:04
Nema veze koliko je puta pariš, ona sigurno dobije i mnogo više sperme nego što je potrebno i za par kokona, pitanje je samo šta tačno utiče na novi kokon. U ovom slučaju su verovatno obilna hrana i konstantno visoka temperatura. Jela je jednom prilikom 6 odraslih lateralisa za redom, naravno tu su i mladunci klopali, ali i ona je svaki dan dobijala puno hrane, pa je rešila da nam priredi još mladunaca :)

P.s. Naravno da mogu da zadržavaju spermu.

nitko_
24.02.10., 20:40
to se zove DOUBLE CLUTCH.. kada zenka sacuva dio sperme i poslje prvog kokona napravi 2 moze i 3 kao sta je netko napisao

sale1808
24.02.10., 22:11
Da nema to mozda veze sa odrzanjem vrste,ako bi se tako izrazio.Mozda ona kao zenka postavi jaja na razlicitim mestima i u prirodi kako bi mladi imali vece sanse za zivot u slucaju da se jedan kokon nadje u opasnosti od odredjenih predatora koji bi mogli da ga pojedu ili jednostavno uniste.Namerno zadrzava jaja da bi ih polozila na vise mesta.
Ne znam,to je neko moje misljenje u vezi postavljanja kokona.....

zarko
24.02.10., 22:15
zenka cuva jaja ne napusta ih

Dusan1992
24.02.10., 22:19
Da bi se izlegli paukovi iz kokona zenka mora da ih mesa, da prevrce kokon s vremena na vreme, ako bi ih ostavila samo tako u prirodi sasvim sigurno bi se ubudjao ili bi taj kokon pojela neka druga zivotinja(mada neznam koja).
Kokon ima najvece sanse da uspe u prirodi ako ga zenka pazi.
U zarobljenistvu odgajivaci cesto razdvajaju kokon od zenke posle 20-tog dana.

sale1808
25.02.10., 17:03
Da,znam da cuva kokon.Ali ima slucajeva da se u opasnosti i udalji od njega.Ne znam da li ste to vidjali.
A prirodni neprijatelji tarantula su razni gusteri,skorpije,jedna vrsta ptica koja se hrani iskljucivo paucima,cak i neke zmije.
Najveci neprijatelj tarantula je osa zvana Tarantula ubica.Ima ih u metalik plavoj,crvenoj i zelenoj boji.--PEPSIS WASP.....(PEPSIS HEMIPEPSIS)
Osa ubica koja ubija pauka tako sto ga paralizuje svojom zaokom i polaze jaja u njegov abdomen.Predhodno iskopa mesto u zemlji gde ce ga staviti na dugi pocinak.Posle nekog vremena iz jaja se izlegu larve koje se hrane paukom.....