PDA

Pogledaj punu verziju : Loptasti piton



freepartyman
15.10.08., 04:57
Ima li neko sa ovog foruma loptastog pitona??
A i ako takvih nema,mozemo da ramenimo misljenja o ovoj veoma popularnoj zmiji u teraristici ;)

dragon
15.10.08., 08:07
Samo da pitam pa kaj nije loptasti piton isto što i python regius ili kraljevski piton?
Ako je meni dolazi drugi mjesec :D.

ToPa 12.02.
15.10.08., 11:34
loptasi piton - Python regius
ja sam jedno vreme hteo da ga nabavim, jer ne raste velik, ali sam odustao dok ne resim
hranu - miseve ;)

freepartyman
15.10.08., 19:40
Samo da pitam pa kaj nije loptasti piton isto što i python regius ili kraljevski piton?
Ako je meni dolazi drugi mjesec :D.

Jeste to je isto,kakva su ti iskustva sa njim?? Odakle ih nabavljas??Iz uzgoja?? pozz

dragon
15.10.08., 20:45
Jeste to je isto,kakva su ti iskustva sa njim?? Odakle ih nabavljas??Iz uzgoja?? pozz


Sa njima nemam nikakva iskustva osim natezanja kod prijatelja. Nabavit ču ga od uzgajivača iz Zagreba. Još ga nisam videl, ali sam ga rezerviral. Čim mi stigne odma stavljam slike.

freepartyman
16.10.08., 00:45
Dobro je da su iz uzgoja..Znas da nekad zimi odbijaju hranu cak mesec,dva..?? Doduse manje ti iz uzgoja,alli i oni ynaju biti problematicni..Verovatno ti je drugar rekao sta treba;) Kolika je cena ako nije tajna? pozz

freepartyman
16.10.08., 03:02
loptasi piton - Python regius
ja sam jedno vreme hteo da ga nabavim, jer ne raste velik, ali sam odustao dok ne resim
hranu - miseve ;)

Meni je prelepa zmija,samo sto sam cuo da je dosta plasljiv,zna da odbija hranu po par meseci..Sto se tice miseva mozes ti da ih razmnozavas,mada je to cim varijanta..;)

Damn
16.10.08., 10:12
http://img367.imageshack.us/img367/9126/dscf0203fz6.jpg
da to je to i jako su slatki
http://img507.imageshack.us/img507/8325/dscf0202oz2.jpg

agama
17.10.08., 00:24
Ja ga isto nemam,al sam vec pokupovo mnogo stvari zanjega, isto ga planiram kupit za nekih mjesec ili dva ,a ako hocete mogu napisat malo o kraljevskom pitonu.

npetrovic
19.10.08., 19:24
Evo link sa nekim informacijama http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Python_regius.html

agama
20.10.08., 00:34
Kraljevski piton ili python regius

OPČENITO:
Prirodno stanište kraljevskog pitona su šumovita predjela srednje i zapadne Afrike.Konačna dužina tjela im je od 100cm do 150cm , zenke znaju bit i malo vece do 180cm.Ako se pravilno hrane tjela im postanu lijepo oblikovana i obla.To je zivotinja koju uzimaju svi ljudi i početnici, nije opasna (agresivna) niti je nesto previse zahtjevna.To je vise noćna životinja tako da cete je glavnom viđat nocu al naravno ima i nekih koje se i po danu kreču i penju po drvecu.

TERARIJ:
Za jednu jedinku dovoljan je terarij 100dx40šx60v moze biti koji cm manje, a da paće i više.Poznati su po dobrom penjanju i zato im treba omogučit par grana na koje će se penjati i odmarati.U terariju moraju it dvije kučice (ili neka skloništa) u toplijem i hladnijem dijelu terarija i posuda sa vodom u koju moze stati cijela zmija i potrebna joj je za vrijeme presvlačenja.Terarij mora biti dosta prozračan i treba dosta paziti da nebi zmija mogla negje pobječ,trba što bolje osigurat vrata jer znaju otvorit klizna vrata i jako su pametne životinje.

TEMPERATURA:
Treba varirat (dnevna) između 27-31 stupnjeva, a na sunčalištu do 32 stupnja,po noci temperatura moze pasti i do 24 ili 22 stupnja.

VLAGA I HRANA:
Vlaga treba bit do 50% a za vrijeme presvlacenja do 60-75 %,povremeno treba špricat i naravni uvijek posudica sa vodom.Vodu treba mjenjati svaki drugi dan.
Hrane se malim glodavcima, kolko ja znam najbolji su labaratorijski štakori imaju najvise hranjivih tvari i vitamina koje trebaju zmiji.Za jednu zmiju neisplati se uzgajat.Ti štakori jako smrdetako ako se neko odluci na uzgajanje da zna.

Evo to je što ja zna ako sam nesto krivo napiso molio bi da me se ispravi.
Pozdrav :D

newpain01
20.10.08., 01:23
dali neko zna gde bih ovu zmiju mogao da nabavim u srbiji i po kojoj ceni?

gava
20.10.08., 22:16
Cena ove zmije u Srbiji kad ih ima je oko 120E. Da bude iz kucnog odgoja? Pa, realnije je da se stara Jugoslavija ponovo spoji nego da vas piton bude bas taj. Dovoljan je malo jaci prdez pa da se zmija istraumira i prestane da jede. I to tako moze da traje dok ne izludite. Najcesce se desi da je piton iz prirode i da nece preziveti duze od 2 meseca u zarobljenistvu. Ja bih vam preporucio da zaboravite na ovu jako lepu ali jako komplikovanu vrstu. Ako su teraristi zbog necega gubili razum to je upravo ova zmija

freepartyman
21.10.08., 19:19
Slazem se sa Gavom,zmija je nocna mora za terariste...Cak i primerci iz uzgoja su skloni stresu i odbijanju hrane..Bas steta,bas je lepa zmija:):)

Mirko
22.05.09., 16:39
Pre 5 dana mi je stigao loptasti piton i sinoc je tako lepo jeo da mi je bilo zao pa sam mu dao jos jednog pacova.Dugacak je 60 cm i lepo se slazemo.Pitoma zmija za drzanje ne sisti i nije preteci kad ga uzimam u ruku.Neznam nov je kod mene ali mi se zasad svidja.Videcemo kako se ponasa u buduce.Kade budem skontao kako da stavim sliku postavicu je da ga vivite.

SERPENT
22.05.09., 16:50
Meni jedna od lepshih zmija.jedina mana mu je sto zna da nejede i sklon je stresu..Procitao sam da je najveca zabluda sto ga ljudi cesto vade i hendlaju,najbolje je oko 2 ili 3 puta nedeljno po 10 minuta;)

Stricek matija
22.05.09., 20:52
@ gava i freepartyman.. neznam od kud vam te informacije... ali su daleko od točnoga... kraljevski/loptasti piton je uz kukuruzne zmije vjerojatno najčešća zmija u zatočeništvu... i da ovi problemi stresa i nehranjena jesu u ovoj mjeri u kojoj ih navodite to sigurno nebi bilo tako...

osobno sam bio vlasnik 4 kraljevska pitona, sve sam ih vadio na ruke, nije bilo nikakvog stresa... i nehranjenja osim kod mužjaka tokom zime... jedan od uzgajivača u Zagrebu, kojeg je i Dragon naveo, ima ih mislim preko 40 primjeraka... i nikad od njega nisam čuo za bilo kakve probleme tipa što ste naveli...

freepartyman
22.05.09., 21:09
Sto se tice stresa i odbijanja hrane to su cinjenice..Mislim na stres bez hide-a..Ako ima hide ok ali aj stavi loptastog bez mesta za sakrivanje?? Bou,burmanca mozes da lisis mesta za sakrivanje a loptastom je neophodan;) To u vezi hendlanja sam i ja procitao,to je napisao Philip de Vosjoli ,pa sad ja sam to uzeo za ozbiljno zbog njegove reputacije..Svako moze da radi sta mu je volja;) Sto se tice toga da su najprostranjeniji slazem se ,ali zato sto nerastu puno i nisu agresivni..A ne zato sto su nepokvarljive zmije,po meni je muzijak boe puno bolji izbor od loptastog,doduse naraste malo vise,ali jede i zivo i mrtvo;)

kimo
22.05.09., 21:18
To što ne jedu i stresirani su to su klasične osobine WC loptastih pitona...

NecrovoX
22.05.09., 22:31
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6340

Samo treba malo pogledati ;)

dragon
22.05.09., 23:08
evo moja ženkica upravo jede od kad je kod mene a to je od 22,10,2008 pojela je točno 36 štakora tak da nemogu reći da ne jede vadim ju skoro svaki dan i ne primječujem stres čak dok otvorim terarij sama izađe van, i dok se približim ona ne bježi. Mirna je i nije nikad pokazala znakove agresivnosti.

Stricek matija
23.05.09., 11:14
da.. ovdje govorim isključivo o pitonima uzgojenim u zatočeništvu, zmija iz divljine ili farme osim što vjerojatno ima i unutrašnje i vanjske nametnike pod stresom je zbog dugog transporta...i normalno je da se nemože ponašat "prirodno"..

i u svakom slučaju govorim o životinjama koje se drže u pravilnim uvjetima, kod zmija su pravilni uvjeti da imaju sklonište. Nemožeš im ne pružit pravilne uvjete i onda se čudit kako je životinja pod stresom..ne jede..agresivna je... to je skoro kao da ribu držiš u akvariju bez vode...

freepartyman
23.05.09., 23:06
Verovatno je to problem,sto je dosta pitona uvezeno iz prirode;) Vasa iskustva su pozitivna i to mi je dovoljno,ipak ste vi kompetentniji da suditi jer imate loptastog za ljubimca;)

Stricek matija
24.05.09., 12:23
ako misliš na mene... ja osobno više ne držim regiuse... preneaktivni su... i sad držim samo zmije iz roda Morelia, koje su po meni puno zanimljivije/atraktivnije/aktivnije zmije... i večina vrsta ih je zahtijevna poput kraljevskih pitona... i smatram ih boljima od kraljevskih barem 100 puta ;)

toncek
25.05.09., 18:36
evo mog drugog kraljevskog pitona...Duma... ::D

http://img29.imageshack.us/img29/559/pict1959.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pict1959.jpg)

http://img29.imageshack.us/img29/5733/pict1967.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pict1967.jpg)

http://img29.imageshack.us/img29/2707/pict1970.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pict1970.jpg)

http://img29.imageshack.us/img29/3548/pict1981.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pict1981.jpg)

http://img29.imageshack.us/img29/2273/pict1987.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pict1987.jpg)

btw Matija hvala još jednom za kutiju ;)

toncek
25.05.09., 22:59
jaooo nemogu vjerovat da još niste iskomentirali moju zmijicu ::D

nenad
25.05.09., 23:06
Pa, super je, to se podrazumeva! :D

NecrovoX
25.05.09., 23:15
Egzoticna fudbalska lopta ;)

toncek
25.05.09., 23:34
hehehe a zezam se malo....zmijice su pre zakon...:D aha si vidio kako se u loptu smota,nisam mogao vjerovat,valjda sam imao malo hladne ruke,a možda sam ga malo i prepao ko zna...ali tako se stisao i nakon min.proviri malo sa glavom i ajmo...akcija heheh

NecrovoX
26.05.09., 16:20
Bas je cool...mada zeznuo sam se,malo je mali za fudbalsku,vise je za odbojku :)

toncek
26.05.09., 18:09
hehe...e baš tako da :D ali narast ce on,ima tek 60-70cm cca...

NecrovoX
26.05.09., 20:22
Ne vidim mu bas oci najbolje,kakve oni oci imaju,onako elipsaste?

toncek
26.05.09., 22:43
pa neznam...nisam to baš proučavao ali kolko sam primjetio okrugle lijepe crne :D a šta je bliže presvlačenje postaju mliječne,plavkasto bijele...

NecrovoX
27.05.09., 19:10
Pa dobro,to je normalno za vreme presvlacenja.. Ja vise volim kada su oci na zmiji elipsaste,kao sto je slucaj kod boa.
MAda ne sumnjam da su i ove zmije lepe...I cini mi se vise plasljive nego agresivne,moja je npr danas pokusala da me mazne :)
Dobro mozda sam i ja malo kriv zbog toga...Pustio sam je da ide po drvetu u dvoristu i onda sam nakon pola h svukao granu na koju se popela i pokusao je uhvatiti za ledja,mislim da je moj dodir jako iznenadio.. :)
A ovaj tvoj samo postane lopta u takvim situacijama :)

dragon
27.05.09., 23:42
Eto slika oka mog pitona. Onače imaju jako tamne oči pa se zjenice ne primječuju.

http://img5.imageshack.us/img5/4628/0000648383l0y8lqzc.jpg

Stricek matija
28.05.09., 13:53
Eto slika oka mog pitona. Onače imaju jako tamne oči pa se zjenice ne primječuju.


il to.. il nemaš dobar fotič :) :p

dragon
06.06.09., 18:25
Eto jedna slika moje pitončice i mojeg štakora:D

http://img4.imageshack.us/img4/3271/27890913.jpg

dark2
11.11.09., 23:31
da li neko zna prodavca odnosno proizvodjaca ovih predivnih zmijica u srbiji??????? unapred zahvalan POCETNIK U TERARISTICI:icon_salut:

P.S. OSTAVITE MI BROJ TEL. THANKS!:club:

nenad
12.11.09., 19:53
Nema odgajivača loptastih pitona u Srbiji, još uvek.

gordond
12.11.09., 20:57
Ako zelis da kupis, stavi u oglase i neko ce ti se sigurno javiti;)

juka83
07.12.09., 23:45
Pitanje,

Nudi mi momak muzjaka ca 1m duzine i 3 god starosti i terrarijum za malu lovu.
Zmija je kako on veli zdrava i uhranjena, razlog dalje prodaje ne znam, znam da je sa njom rukovano i ujedala je samo njegovom greskom!!!

Sad pitanje, koliko je beginner proof ovaj Phyton Regyus-Ball Phyton, na sta sve da obratim paznju ukoliko bi uzimao istog i sta jede jedika ovog uzrasta???
(stim da sam trenutno u nestasici, nema niko u Sarajevu miseva)...

freepartyman
08.12.09., 03:25
Loptasti piton vazi za najbolju pocetnicku zmiju pored kolubrida..Ponekad znaju da odbijaju hranu ali u sustini je laka zmija za odrzavanje;) Pogledaj po netu malo;)

juka83
08.12.09., 03:33
citao sam malo (nastojacu jos), ali kako rece kolega u prijasnjim postovima, da ga moze prdez prepasti, pa me malo ne da me odbija nego brine, ovaj sto mi se nudi je oko 3 godine star mozda je malo pitomiji odns hrabriji pa se ne boji prdeza???

freepartyman
08.12.09., 03:45
Samo mu obavezno stavi dva mesta na toplu i hladnu stranu terarijuma i sve ce biti ok;)

juka83
08.12.09., 04:05
znaci starost je odgovarajuca, taman je zmija imala vremena da se navikne?

freepartyman
08.12.09., 05:40
Pa sve zavisi koliko je drzana po rukama;)

spiderboy
08.12.09., 09:16
za tu zmiju više odgovaraju pacovi odgovarajuće veličine,miševi su im premali onrok

juka83
08.12.09., 10:53
Pa sve zavisi koliko je drzana po rukama;)

Sa momkom sam se samo preko privatnih poruka cuo, kaze da je redovno rukovana i kad je grizla, grizla je samo njegovom greskom!!!!

freepartyman
08.12.09., 11:12
Pa super;) Aj kad stigne zmija okaci fotke obavezno.. pozz

juka83
08.12.09., 12:12
Evo odmah slika, mada se jos predomisljam!!!
http://www.market.ba/slike/slika_292276.0.jpg
http://www.market.ba/slike/slika_292276.2.jpg

Evo sta mi tacno momak veli za svoju zmiju: '' Zmija grize samo zbog greski prilikom rukovanja, prilicno je plasljiva tj. Loptasti piton se sklupca gotovo uvjek prilikom rukovanja''...

PLASLJIV, a imao je 3 god da se opusti, dalji je problem ili se da sa jos intenzivnijom njegom i rukovanjem ispravit taj strah???

Misha
08.12.09., 12:57
Intezivnijim hendlovanjem cesh je prevaspitati,i to jako brzo,nema veze shto ima 3 godine i shto nije mala.Vadi je svaki dan i drzi je po pola sata min i bice kao malo mache!
Inache,zmija je prelepa!

Nenad_stp
08.12.09., 13:42
A gde je zmiji obezbedjen hide u tom ter? Mozda ne vidim zbog kvaliteta slike,al ako nije ta zmija je verovatno vrlo iztraumirana...

Intenzivnim hendlanjem?
Ja imam informaciju da ga treba uzimati u ruke svega 1-2 nedeljno...

juka83
08.12.09., 13:50
A gde je zmiji obezbedjen hide u tom ter? Mozda ne vidim zbog kvaliteta slike,al ako nije ta zmija je verovatno vrlo iztraumirana...

Intenzivnim hendlanjem?
Ja imam informaciju da ga treba uzimati u ruke svega 1-2 nedeljno...

ne znam dali ima hide spot, ja je jos nisam vidio uzivo, ali ako uzmem , cu da joj obezbjedim jedan topli i jedan hladni onako kao je i pravilo....

Pedja
08.12.09., 13:53
Kolko vidim nije se dobro ni presvukao.....

A ne treba njih intenzivno uzimati u ruke jer su plasljivi i skloni stresu.

Loptasti piton od 3 god. ujeda !? Da to nije uvezeno iz prirode?

A cini mi se da je neki pesak podloga, to bas nije za njega, koristi se piljevina ili treset.

Chobi
08.12.09., 19:06
Reci koja lova za taj rizik...
Ja bi pre kupovao mladog loptastog, mada ni tad ne znas sta ce da te snadje, ali je ovo tek macka u dzaku. 1. Ne znas zasto ga prodaje, 2. Ujeda (kakve greske moze neko da pravi hendlanjem??-da ga hvata za glavu?!) 3."prilicno plasljiv"-znaci da sere od straha.Tako bi ja protumacio 4. Pitanje je kako jede i kako ce posle transporta... Sto kaze Pedja nije se ni presvukao lepo, ja ne vidim to, al vidim da ne izgleda nesto fascinantno, normal je. Kako hoces...najbolje bi bilo ako bi napravio neki dil pa da te ceka na kintu ili tako nesto a da pitona uzmes na "probu" mesec-dva ako je moguce.S druge strane znas li sta da gledas kad ga uzimas? Imas li vec zmije?

freepartyman
08.12.09., 21:37
Misho nije svaka vrsta ista i ono sto vazi za burmanca nemora da vazi za drugu zmiju..Ja da sam na tvom mestu uzeo bi neku drugu zmiju..Ova nema nijedan hide. Loptasti piton je bre flegma od zmije, ovaj mora da je pod zescim stresom kad je tako agresivan..UZmi ti lepo mladog pitona to ti je moja preporuka;) Od ljudi koji ih razmnozavaju u U.S.A -u sam cuo da nije preporucljivo da ga vadis svaki dan, i da obavezno ali obavezno ima par mesta za sakrivanje..;) Po mom misljenju ovu zmiju je drzao neko ko nema pojma,jer je bukvalno sve oko nje katastrofa..Moras prvo da se edukujes pa da uzmes zmiju;)

Igor Velevski
08.12.09., 21:43
Ja bi rekao obrnuto! Bolje neka uzme ovu zmiju, rekao je da ce ga uzeti za lepu cenu i da je spasi. Rekli ste mu da terarium nije lepo uredjen i prisposobljen loptastom pitonu, rekli ste mu u kakvom je stanju zmija, tako da ce joj on pruziti bolje uslove! Glavno ako je zmija zdrava neka je uzme, jer je ocigledno da nije dobro cuvana!

juka83
09.12.09., 00:31
Cijena je 125€ sa Terrarijumom... ja koliko vidim nema ni vodu, ili se ne vidi iz ovih uglova!!! Evo tvrdi da ne grize i da nije agresivan, i da je dobroga zdravstvenoga stanja!!!

freepartyman
09.12.09., 01:27
Moguce je da nema vodu, nije ni cudo sto se nije dobro presvukao..

Misha
09.12.09., 01:46
Moja greshka..josh uvek uchim :)

Chobi
09.12.09., 18:25
Dobro, bar vise ne grize coveka :)

Igor Velevski
14.12.09., 01:50
Ko kaze da je smrt misterija? Evo da vam docaram kako izgleda raj:

http://i49.tinypic.com/s62ng5.jpg

gordond
14.12.09., 01:53
Ova prva se jadna uplasila:D

freepartyman
14.12.09., 04:06
Igore slazem se sa tobom sto se tice raja:D Najlepsi mi je mojave i piebold;)

spiderboy
14.12.09., 08:52
haha imam novu pozadinu na komp-u
fuuu,predivni su,moram ozbilno razmisliti o nabavci ovakvih lepot(ica)ana :D

Igor Velevski
14.12.09., 17:48
spiderboy hoces da ih trajno nabavis ili samo na jedno vece hahahahahahahaha, a cena ti je razlicita u zavisnosti sta trazis od njih hahahahaha

spiderboy
14.12.09., 18:32
treba da proverim uživo pa ću ti reći tačnije :D

Pedja
15.12.09., 05:06
Dobra fora,
Svaka cast ko ga smisli:D, lopte na sve stane

juka83
24.12.09., 00:00
Evo raspitujem se kod jednog kolege sa foruma, dakle, kako je naveo primjerak je nekih 6 mj. star i hrani se zivom hranom, dali je velik problem preobratit na mrtvu hranu navedeno mladunce (koje je u zarobljenistvu uzgajano), koliko ce biti stresan put iz srbije do sarajeva, mislim koliko ce uticati na raspolozenje zivotinje koja je po prirodi plasljiva??? Dali ima jos neko ko je drzao od malena i da je par godinica star loprtasti, u sta se naknadno pretvori, jeli maza ili usranko plasljivi ???
Volio bih da me neko posavjetuje ko je ili bio u posjedu odraslog primjerka!!!

Paris Reptiles
24.12.09., 01:01
evo ovak....
uzeo sam p.regiusa dok mu je bilo 5 mj,jeo je isključivo živu hranu i bio vrlo plašljiv(znači čim otvoriš terarij...lopta!).
s obzirom da mi je to bila prva zmijurina,bio mi je velik gušt pratit njegov razvoj i proučavat ga iz ruku tako da sam ga gotovo svaku večer vadio iz ter.i davio.

on sad ima skoro 3 godine,jede mrtve glodavce a njegova karakteristična obrambena reakcija da se sklupča u loptu je potpuno nestala!
više niti sam nezna zašto ga zovu ball python..
i ne pokazuje nikakve znakove stresa kad ga vadim iz terarija.
a uz određene trikove nije ga problem prebacit na mrtvu hranu samo treba živaca i vremena.

znači ako češ ga uzet iz ljubavi uz malo truda bit će sve ok.
a ako ga u startu zanemariš nakon mjesec,dva kad prođe euforija...piši propalo.

juka83
24.12.09., 02:26
volio bih da ga odmah presaltam na mrtvo, odns da cim ako ga uzmem da ga pocnem hranit mrtvim, dali je to izvodljivo, odns dali bi mi odbijao i koliko dugo...

Chobi
24.12.09., 15:28
volio bih da ga odmah presaltam na mrtvo, odns da cim ako ga uzmem da ga pocnem hranit mrtvim, dali je to izvodljivo, odns dali bi mi odbijao i koliko dugo...

Probaj, mada dok se navikne na novi smestaj mozda te i zbog toga odbije...

juka83
24.12.09., 15:40
Saznao sam da u skorije vrijeme nema vise beba, te da cu biti obavjesten o istim kad ih opet bude bilo, taman da jos malo citam i da se pripremin za novog ljubimca...

Snejk
26.12.09., 17:23
Ima li jos pitona kolega s foruma? :P :D

stefan1
18.04.10., 14:04
mogu li se loptasti pitoni drzati u paru???imam jednog muzjaka pa bih mu nabacio devojcicu:th_ROTFLMAO:

NecrovoX
18.04.10., 15:28
Mislim da kao i vecina drugih zmija mogu,ako imas dovoljno veliki terarijum za oboje i naravno uz obavezno odvajanje za vreme hranjenja.
Ako se ne varam samo mlecne je zeznuto drzati zajedno jer znaju biti kanibali.

gordond
18.04.10., 16:32
Pa nije bas samo mlecne. Ima dosta vrsta koje su kanibali. Za pocetak L.getula;)

stefan1
18.04.10., 21:21
odlicno.hvala

nenad
19.04.10., 01:35
Drži par ako hoćeš da ih pariš. A problem je što može da se desi da se ženka spari pre vremena, pa da loše podnese trudnoću.

stefan1
21.04.10., 15:50
hm...a da li loptasti (ili zmije uopste) imaju neki nagon za parenjem kao sto je kod pasa teranje i da li moze biti problem ako se ne pare uopste? nekako mi nehumano:)

zarko
21.04.10., 17:04
posle brumacije

stefan1
23.04.10., 18:24
jel brumacija isto sto i hibernacija?nisam cuo nikad za tu rec

spiderboy
23.04.10., 20:11
jeste to je hibernacija iliti prezimljavanje,mada tu kod loptastih pitona više govorimo o zimskom mirovanju,reč brumacija se više koristi za bradate agame

nenad
23.04.10., 21:14
Reč brumacija se koristi i za ostale reptile, ne samo za bradate. ;)

Igor Velevski
23.04.10., 22:56
Brumacija je prezimljavanje, umirenje pri nizim temperaturama, a hibernacija je pravi zimski san na jos nizim temperaturama! Zivotinje koje zive u toplijim krajevima, ne padaju bas u pravi zimski san, ne hiberniraju, nego brumiraju! Tako ja to podrazumevam!

nenad
23.04.10., 23:15
Koliko ja znam, brumacija je naziv za zimski san kod reptila, nevezano za to u kakvim krajevima žive. Brumacija je zimski san i kod reptila u toplijim, i kod reptila u hladnijim krajevima, i razlikuje se dosta od zimskog sna kod sisara, pa se zato ne naziva hibernacija, nego brumacija.

A evo i citata sa Wikipedie:
"Brumation should not be confused with hibernation; when mammals hibernate they are actually asleep, when reptiles brumate they are less active, their metabolism slows down so they just don't need to eat as often."

Igor Velevski
24.04.10., 00:01
Moguce je, ne kazem da nije, ali eto i na Wikipedia je sasvim konfuzno, jer i kod sisavaca se desava isto, metabolizam im je blizi bazalnog i ne jedu cesto.....cak kod nekih sisavaca srcevi otkucaju se svode na 4-5 u minuti. Mislim da je to kod jezeva, tako mi se nesto mota u glavi i oni ne jedu za vreme hibernacije.....

patak
09.03.11., 19:38
koliko cesto moze da se loptasti vadi iz terarijuma i koliko dugo moze da bude van njega a da ne bude stresno za njega?
voleo bih da date odgovor koji je iz licnog iskustva, a ne ono sto ima da se procita po par puta nedeljno po 10 minuta i to je to. :)
hvala :)

dark2
09.03.11., 20:21
sto se tice uzimanja u ruku ja iz mog licnog iskustva nisam provalio da mu je stvaralo neki stres!!! uzimao sam ga non stop,osim pre i posle presvlacenja, i posle jela par dana. mene je jedino smorilo sto je bio non stop u steku,doduse ja sam mu stavio dva steka( toplom i u hladnom delu).

patak
09.03.11., 20:25
fino fino ;)
bas steta sto je stalno u steku, jer je bas lepa zmija

uki
12.03.11., 15:10
koliko cesto moze da se loptasti vadi iz terarijuma i koliko dugo moze da bude van njega a da ne bude stresno za njega?
voleo bih da date odgovor koji je iz licnog iskustva, a ne ono sto ima da se procita po par puta nedeljno po 10 minuta i to je to. :)
hvala :)

Trebas sam da osetis kakva je zivotinja, i one imaju svoje neke osobine neka se vise stresa od rukovanja a neka manje. Manje (mladje) zmije se vise stresaju i dosta su defanzivnije dok veci primerci su opusteniji i mirniji. Najbolje je rukovati sa njom postepeno od malo na vise i vise, posto se one ipak navikavaju na to polako. Moje licno iskustvo, poz!

patak
12.03.11., 16:58
pa dobro, i predpostavio sam da nisu sve skroz iste po osobinama.
e sad, da li bi terarijum dimenzija 65 sirina x40 duzina x35 visina odgovarao za muzjaka. znaci taj terarijum dozivotno, da li bi mu odgovarao?

uki
12.03.11., 18:12
pa dobro, i predpostavio sam da nisu sve skroz iste po osobinama.
e sad, da li bi terarijum dimenzija 65 sirina x40 duzina x35 visina odgovarao za muzjaka. znaci taj terarijum dozivotno, da li bi mu odgovarao?

To zavisi dosta od tebe, Ameri drze zmije po fijokama bez mesta za sakrivanje samo sa posudom za vodu, zmije naravno i tako mogu da zive. Kad imas manji broj zmija i veliki prostor zasto se ne drzati pravila, sirina, duzina terarija = ukupna duzina zmije

patak
12.03.11., 18:21
pa vidi, voleo bi ja imati veci terarijum, ali ogranicen sam sa prostorom na zalost. :(
nemam gde da ga stavim, a ovo bi bilo idealno jer bi stajao na polici ispod tv-a. ovo bi bilo knap.
da imam veci prostor, onda bi red tail bou voleo uzeti, ali ### :(
a loptasti mi se isto svidja pored red tail boe, bas zato sto ne naraste puno, a i lepa je zmija, mirna i tako to.
a one manje zmije mi se bas i ne svidjaju nesto posebno. eto, jedino africka kucna mi je lepa zato sto ima lepu glavu, tj malo vecu od ostalih malih vrsta, a ima i lepe oci, ali ono, sta znam.

banished
17.03.11., 12:46
Loptasti je zakon ...
malo je kilav što se hrane tiče, i baš sam ovde hteo da postavim pitanje ... ja mog hranim malim pacovima koji još uvek sisaju i interesuje me da li loptasti u prirodi jede bolesne i kilave jedinke glodara ili lovi zdrave životinje.
Nekada mi deluje tako kilavo kada lovi i kada se sprema za stisak ...
Baš me interesuje iskustvo u vezi ovoga. :o

Hornet
17.03.11., 17:40
Pa vecina pitona, kao i loptasti su lovci iz zasede... Ne jure oni svoj plen, nego cekaju da plen dodje do njih. I to obicno cekaju u rupama u kojima oni borave veliku vecinu svog zivota. Kada glodar naidje kraj ulaza oni napadaju, napad im je jako brz...

A da li jedu kilave jedinke... Ja mislim da jedu. Oni su opurtunisti, jedu svaki put kad im se ukaze prilika, jer ko zna kada ce im naici naredni obrok.