PDA

Pogledaj punu verziju : Dezinfekcija biljaka pre unošenja u terarijum



ikriss
17.10.08., 10:43
Moguće da je ovo preterano, ali na stranim forumima vidim da se preporučuje ... pitanje: čime je najbolje dezinfikovati biljke pre unosa u terarijum? I da li je neko imao iskustva sa tim?

Ovde negde sam pročitao :confused2: da je za to zgodno koristiti hipermangan, a po nekim stranim sajtovima vidim da preporučuju neke fungicide koje navodno ne štete životinjama ??? i za koje verujem da se ne mogu naći ovde.

Koby_88
17.10.08., 11:15
Mozes slobodno potopiti biljku u rastvor hipermangana i ostaviti malo, posle toga biljku dobro isperi i to je to...Ja sam tako radio dok sam se bavio akvaristikom i nisam imao nikakvih problema. ;)

nenad
17.10.08., 12:22
Naravno da je preterano. Napravices kilavca od zmije ako je budes toliko pazio. ::D Ja sam dosta puta stavljao biljke (kupovne, naravno, ne iz prirode)
u terarijume sa gusterima i zmijama, bez ikakave dezinfekcije, samo malo properem lishce koliko mogu i to je to. Nikad nisam imao nikakvih problema
sa tim. Nije lose da dezinfikujes zemlju koju ces da stavis u saksiju, da je ispechesh u rerni, ali ni to cak ne mora da se radi. Ne treba preterivati,
i drzati zmije u bash sterilnim uslovima ::D

ikriss
17.10.08., 12:55
Naravno da je preterano. Napravices kilavca od zmije ako je budes toliko pazio. ::D Ja sam dosta puta stavljao biljke (kupovne, naravno, ne iz prirode)
u terarijume sa gusterima i zmijama, bez ikakave dezinfekcije, samo malo properem lishce koliko mogu i to je to. Nikad nisam imao nikakvih problema
sa tim. Nije lose da dezinfikujes zemlju koju ces da stavis u saksiju, da je ispechesh u rerni, ali ni to cak ne mora da se radi. Ne treba preterivati,
i drzati zmije u bash sterilnim uslovima ::D


Ma već je kilava, od sutra krećemo sa vojničkim režimom: ustajanje, kockanje skrovišta, čišćenje lišća i sve što uz to ide. ::D Doduše, ženka je, ali ravnopravnost polova nosi i svoje breme ::D

Pošto uskoro ubacujem neke biljčice i terarijum, razmišljao sam da ih samo "istuširam" pod mlazom vode, a što se tiče hipermangana, ne znam koju koncentraciju da napravim; ipak je to jak oksidant, i plašim se da ne uništi biljku ...

nenad
17.10.08., 13:00
Poslushaj me pa preskochi dezinfekciju kupovne biljke. Skroz nepotrebno. Nemoj biti grub prema dami ;) nije za nju vojnichki rezim. mozda civilna
sluzba.

Chobi
15.02.09., 14:02
Nabavio sam vestacke puzavice.
Kako njih da pripremin/dezinfikujem??

dule87
15.02.09., 14:06
Ako su plasticene/platnene, slobodno ih stavi u mikrovalnu na 10ak-15 sekundi i rijesio si problem..

LARYBG
15.02.09., 14:09
ja ne bih gurao tu plastiku u mikrotalasnu! mozda 2 min i to na najslabije ono za odledjivanje!

nenad
15.02.09., 14:18
Ja sam puzavice uvek samo prao vrelom vodom, i nije bilo nikakvih problema.

Soulfly
15.02.09., 14:27
Da li je neko pored treseta ubacivao malo suvog lisca iz cisto dekorativnih razloga?
Utisci?

Ig0r
15.02.09., 14:29
Da li je neko pored treseta ubacivao malo suvog lisca iz cisto dekorativnih razloga?
Utisci?


Kod H maculate. Ne samo suvo lišće nego i koru od platana. Vrlo zanimljivo.

dule87
15.02.09., 14:31
A zasto ti nebi gurao plastiku u mikrovalnu/talsnu? Mozes da je drzis koliko hoces i to na najjacem, i nece se nista zagrijati.. Bitno je da nije metal.. A sto se tice vode, vruca voda moze izazvati deformacije plastike.

Soulfly
15.02.09., 14:37
Hvala Grofe, reci mi samo jel potrebno dezinfikovati ga na bilo koji nacin ili moze odmah da se stavi u terarijum? O terarijumu za zmiju pricam. A lisce cu pokupiti sledeci put kad odem u selo, necu ovo gradsko :P

nenad
15.02.09., 15:13
A sto se tice vode, vruca voda moze izazvati deformacije plastike.

Kod mene se nije dešavalo. Dosta puta sam to radio, i nikakvih deformacija nije bilo. Nije to ključala voda, nego vrela voda iz bojlera ;)

Chobi
15.02.09., 15:22
Ma da, i ja sam mislio da ga potopim malo u vrucoj vodi. Gde da ga stavljam u mikrotalasnu...Ovako cu ga i isprati i dezinfikovati kolko-tolko....

LARYBG
15.02.09., 15:35
vruca voda je sasvim dovoljna!

Malacrass
15.02.09., 16:24
Za plastične biljke ja koristim aepsol 5%.

Puno ljudi a i jedan doktor mi j rko da se s time dezinficiraju stvari nveliko.
Ovo piše na etiketi:

Asepsol EKO djeluje na bakterije, alge, gljivice i raznolike viruse uključujući virus hepatitisa B i HIV. Ne djeluje na M. tuberculosis ni na bakterijske spore.
Izvrsno vlaži i penetrira, djeluje brzo, uklanja onečišćenja, mirise i statički električni naboj. Neznatno je otrovan i ne nadražuje kožu.
Ne oštećuje materijale. Ne ugrožava okoliš. Ima rezidualno dezinficirajuće djelovanje.

Više na: http://www.pliva-sept.com.hr/eko.htm

mare
12.03.09., 23:25
A zasto ti nebi gurao plastiku u mikrovalnu/talsnu? Mozes da je drzis koliko hoces i to na najjacem, i nece se nista zagrijati.. Bitno je da nije metal.. A sto se tice vode, vruca voda moze izazvati deformacije plastike.



probaj da ubacis bilo sta plasticno, pa ces videti sta ce da se desi :).
mikrotalasna radi na principu talasa visoke frekvencije koji kada se usmere stvaraju ogromnu energiju to u slucaju mikrotalasne pecnice/rerne iznosi najcesce 2000W. to ne samo da greje nego i przi. ja se bavim mikrotalasnom elektronikom i vise puta sam se opekao na talasovodima kroz koje prolazi svega 15W. a metal se ne stavlja iz prostog razloga sto ce se talasna duzina promeniti i energija nece biti usmerena pravilno nego ce se rasprostirati preko i kroz metalni predmet usled cega ce poceti da varnici i pokvarice se.

marko
12.03.09., 23:39
Plastične posude ubacujem uvek u mirkotalasnu, ponekad keramički tanjir ali uglavnom je to plastika. Provereno se ništa ne dešava.

acak
13.03.09., 00:34
i ja se sa ovim slazem, mikrotalasna greje molekule vode unutar materijala, tacnije trese ih talasima, i na taj nacin stvara toplotu unutar samog materijala, bukvalno prokuva... plastika ce se zagrejati, naravno ne treba preterivati, 10-20 sekundi na 600w je sasvim ok... ubacivao sam sasvim suvu koru drveta, koja na 800w posle 10-15sekudni krene da isparava, i kad je izvadim, izgleda kao da sam je malo poprskao vodom, i vruca je...

dule87
13.03.09., 01:31
probaj da ubacis bilo sta plasticno, pa ces videti sta ce da se desi :).
mikrotalasna radi na principu talasa visoke frekvencije koji kada se usmere stvaraju ogromnu energiju to u slucaju mikrotalasne pecnice/rerne iznosi najcesce 2000W. to ne samo da greje nego i przi. ja se bavim mikrotalasnom elektronikom i vise puta sam se opekao na talasovodima kroz koje prolazi svega 15W. a metal se ne stavlja iz prostog razloga sto ce se talasna duzina promeniti i energija nece biti usmerena pravilno nego ce se rasprostirati preko i kroz metalni predmet usled cega ce poceti da varnici i pokvarice se.
Ja ne znam cim se ti bavis, al imam M.T... Moguce je da zavisi i od plastike, i od vremena, al znam da se ne grije nesto previse, sto je bitno za svu ovu pricu-(jedna vrsta "dezinfikacije")

Geni
13.03.09., 08:53
Zavisi od plastike, znam pouzdano da neke vrste plastike ne smeju u mikrotalasnu jer se istope mada sve one plastične posude i plastični tanjiri mogu.

mare
19.03.09., 20:23
one obične plastične posudice i tanjiri koje možeš da kupiš na svakom koraku se sigurno tope u mikrotalasnoj. Tako i vestаčke puzavice kineskog porekla neće ostati cele ako se stave u mikrotalasnu. Najbolje je koristiti blagi rastvor hipermangana u koji se potopi cela biljka bilo plastična bilo prava.

marko
19.03.09., 20:40
Mare, ne čitaš ša sam napisao, upravo te obične plastične posude koristim za zagrevanje hrane u mikrotalasnoj i još uvek ih koristim, znači preživele su. ;)

mare
19.03.09., 21:00
i ja sam koristio te obične plastikance i nekoliko ručkova sam upropastio :D. od tad koristim samo keramičke tanjire i posude :)

dule87
19.03.09., 21:15
Ti Mare izgleda mislis na tanjire za jednokratnu upotrebu.., svaki drugi se ne grije, garantujem... ### treset "dezinfikujem" tako sto ga stavim u veliku plasticnu posudu, i mucim ga u M.T. po par minuta.., a nista se ne desi posudi...

mare
19.03.09., 21:38
ja sam koristio neke posudice, ne tanjire i istopile su se. ###, možda sam naleteo na baš lošu plastiku...

dule87
19.03.09., 23:05
Nisi ti naletio na losu, nego na tanku plastiku.. Nije nju istopila M.T. nago hrana ili sta si vec grijao u njoj, znaci toplota..
Sad sam se sjetio da se to i meni desilo, kad sam grijao nesto u casi za jednokratnu upotrebu, koja se isto tako istopila..
Sto se mene tice mistery je rijesen, a ko ne vjeruje neka proba.., M.T. moze da se koristi za dezinfikaciju svega sto ide u terarijume, osim metalnih predmeta, sijalica i naravno biljaka i zivotinja.. :)