PDA

Pogledaj punu verziju : Odg: pomoc oko prve zmije(mozda)



nenad
22.10.08., 03:14
Gde si to video kukuruznog smuka za 250 e?

freepartyman
22.10.08., 03:40
Heheh,bas me zanima ako je smuk 250 e koliko je albino piton...:D:D LOL

spiderboy
22.10.08., 10:26
250 evra??????to je stvarno van svake pameti,ne znam, stvarno sam ostao bez teksta,pitaj ga jel polaže zlatna jaja? Šalu na stranu to je prevršilo svaku meru,i to je još jedan pokazatelj zašto se ovaj naš hobi slabo razvija na ovim područjima,jer ako neko što nema neka izkustva sa ovim svarima dodje i vidi cenu,već u početku odustane od svega...

ikriss
22.10.08., 10:59
250 evra??????to je stvarno van svake pameti,ne znam, stvarno sam ostao bez teksta,pitaj ga jel polaže zlatna jaja? Šalu na stranu to je prevršilo svaku meru,i to je još jedan pokazatelj zašto se ovaj naš hobi slabo razvija na ovim područjima,jer ako neko što nema neka izkustva sa ovim svarima dodje i vidi cenu,već u početku odustane od svega...


To zašto se hobi slabo razvija nije do trgovaca već do vas (nas) hobista. Koliko vidim, u par navrata je samo ovde predlagano da se osnuje udruženje ljubitelja teraristike ili tako nekako, koje bi bilo zaduženo da povremeno organizuje okupljanja, promo prodaje, predavanja, izložbe teraristike i sl., i na taj način privuče što više ljudi, a onda je i lakše uraditi nešto po pitanju uvoza, saradnje sa drugim udruženjima, odgajivačnicama ... Ali nema se snage. Ni volje. Druženja su uglavnom u zatvorenim krugovima, novim članovima se savetuje "da pregledaju stare teme", pa ko izdrži - izdrži.

Ovaj sajt je odlična ideja, solidna realizacija, ali predstavlja samo prvi korak. Dok se ne napravi nekoliko narednih, biće i ovih koji prodaju "šarenu opasnu neotrovnu crvenu zmiju" za 250€ - pa svaka čast.

Što se tiče izbora prve zmije, meni je smuk od svih koje se mogu pronaći kod nas daleko najbolji izbor. Sve ostale vrste bar su za pola koraka kompleksnije (počevši od nabavke, cene, preko ishrane, staništa itd.). Ali to nikako ne znači da se na jednom primerku treba zaustaviti, moj predlog je bar tri ::D naravno, ako se ima uslova, ne po svaku cenu.

nenad
22.10.08., 12:00
Sto se tice cene smuka od 250e mislim da je to dezinformacija i da to Vanja nije dobro video. To je stvarno previse.

Sto se tice savetovanja novim clanovima da pregledaju stare teme, ne vidim sta je lose u tome? To se savetuje novim clanovima na svakom forumu.
Da li si primetio da malo-malo pa neko otvori temu "koja je tarantula za pocetnika", a ranije je cesto bilo pitanja "koja je zmija za pocetnika", "koji
je guster za pocetnika", "da li agama ili iguana" itd. Veruj mi da coveku malo dosadi da 10 puta odgovara na ista pitanja. Drugi problem su klinci koji
se pojave na forumu, otvore temu npr. "Koja je skorpija za pocetnika", ljudi krenu da im odgovaraju, ne shvatajuci da je klinac temu otvorio iz
dosade, i da nema nikakvu nameru da uzima skorpiju. Cak se vise i ne pojave u toj temi da pogledaju odgovore i to se desavalo. Oni koji pamte
forum od pre godinu i po dana, recimo, setice se sigurno malog Sladjana, koji je svaki dan otvarao teme, slao privatne poruke i zapitkivao ljude
sta da kupi, i pricao kako samo sto nije kupio gustera, zmiju, itd. i na kraju se povukao i naravno nije uzeo nista, nego verovatno otisao na neki
drugi forum da tamo zapitkuje ljude.

Nemaju svi ljudi vremena i volje da uzastopno odgovaraju na ista pitanja, posebno nekad kad nema smisla. Kad neko uleti sa pitanjem koje ga uopste
ne zanima, nego pita tek tako, jer nema pametnija posla. Ja licno mogu da kazem da nemam ni vremena ni volje da odgovaram na takve postove.

Sto se tice udruzenja, udruzenje je dobra stvar. Ja sam za. Ali sam vec rekao da necu ja da preuzimam inicijativu, da tu ima mladjih clanova koji
bi to mogli, a ja cu se pridruziti.

freepartyman
22.10.08., 13:45
POsto ja spadam u mladje clanove,ja sam za ;) Samo da se dogovorimo za vreme i mesto:)
Meni je malo bzv sto svi imaju kukuruzne smukove,daj da malo rasirimo asortiman, a ako ga rasirimo to potencijalno udruzenje ce biti bogatije za vise vrsta zmija;)

nenad
22.10.08., 13:53
Srkroz se slazem sa tobom. Ajde zapocnite pricu. ;)

ikriss
22.10.08., 14:18
Sto se tice cene smuka od 250e mislim da je to dezinformacija i da to Vanja nije dobro video. To je stvarno previse.


I ja mislim, mada znam jednu osobu koja je platila pre mnogo godina jednu zmiju (baš mislim smuka, nisam je video, a i tada sam slabio bio zainteresovan za to) oko 400 DM. Moguće da je bio neki morf, moguće da je zaista vredela toliko, pa me 250€ ne iznenađuje. A znam sigurno da bih ja ovog mog smuka danas mogao da prodam jednom poznaniku za 200€ plus terarijum 100€, a ako ga malo sredim, biljke i tako to, komplet može da ide za 500€; čovek ima mnogo para, zna da je "zmija iz prve ruke" i neće da se cima.



Sto se tice savetovanja novim clanovima da pregledaju stare teme, ne vidim sta je lose u tome? To se savetuje novim clanovima na svakom forumu.
Da li si primetio da malo-malo pa neko otvori temu "koja je tarantula za pocetnika", a ranije je cesto bilo pitanja "koja je zmija za pocetnika", "koji
je guster za pocetnika", "da li agama ili iguana" itd. Veruj mi da coveku malo dosadi da 10 puta odgovara na ista pitanja. Drugi problem su klinci koji
se pojave na forumu, otvore temu npr. "Koja je skorpija za pocetnika", ljudi krenu da im odgovaraju, ne shvatajuci da je klinac temu otvorio iz
dosade, i da nema nikakvu nameru da uzima skorpiju. Cak se vise i ne pojave u toj temi da pogledaju odgovore i to se desavalo. Oni koji pamte
forum od pre godinu i po dana, recimo, setice se sigurno malog Sladjana, koji je svaki dan otvarao teme, slao privatne poruke i zapitkivao ljude
sta da kupi, i pricao kako samo sto nije kupio gustera, zmiju, itd. i na kraju se povukao i naravno nije uzeo nista, nego verovatno otisao na neki
drugi forum da tamo zapitkuje ljude.

Nemaju svi ljudi vremena i volje da uzastopno odgovaraju na ista pitanja, posebno nekad kad nema smisla. Kad neko uleti sa pitanjem koje ga uopste
ne zanima, nego pita tek tako, jer nema pametnija posla. Ja licno mogu da kazem da nemam ni vremena ni volje da odgovaram na takve postove.


Delimično se slažem - zavisi od foruma, od populacije na forumu, od broja entuzijasta ... naravno da je dosadno da 100 puta pišeš isto, pa čak i da stavljaš 100 puta link na istu poruku, naravno da ima smarača (evo i ja sam još uvek jedan od ;) ali mnogi forumi imaju FAQ sekciju, prostor za dokumente wiki tipa, pa moderatore koji su uvek zaduženi da a) odgovore čoveku na PP a temu ugase ili b) prebace poruku u odgovarajuću temu pa tamo postave i odgovr (sa linkovima) ... voditi forum nije lako, to je veoma veoma odgovoran posao, a mnogo je lakše sedeti i kritikovati, predlagati, a malo raditi (kao ja što radim uvek ::D) ali to su forumi; vreme potrebno za uspostavljanja kulture i uređenja formuma uvek je ooggroooomnooo, ali se zato na kraju isplati.

Evo, moj pozitivan primer je kingsnake - da ne objašnjavam u detalje zašto, ali svaki put kada sam tamo postavio pitanje, ono najgore, početničko i najgluplje, početničko, neko je odgovorio sa puno pažnje, što u forumu, što na PP. I ja od tada redovno preporučujem kingsnake svima. Ali zato osetim i obavezu da na takvo ponovljeno pitanje odgovorim. Kao i ovde u nekoliko navrata.



Sto se tice udruzenja, udruzenje je dobra stvar. Ja sam za. Ali sam vec rekao da necu ja da preuzimam inicijativu, da tu ima mladjih clanova koji bi to mogli, a ja cu se pridruziti.


O tome se dosta pričalo, evo ja sam bio upućivan na stare poruke, sve (?) sam ih pročitao, ja iz zadnjeg reda glasam ZA.

Geni
22.10.08., 15:09
Evi i ja da se ubacim oko kritika šta je to dobar forum. Apsolutno se ne slažem sa ikrisom po ovom pitanju.

Konstantno ponavljanje istih tema je po meni nepotrebno, zamarajuće, kvari napredak foruma i onemogućava razvijanje ozbiljnije diskusije. "Koliko često hraniti tarantulu?" Da li se taj podatak izmenio od zadnjeg puta kada je to pitanje postavljeno? Ako jeste, eto teme za ozbiljnu diskusiju a ako nije onda čemu ponavljanje odgovora u nedogled. Glavna namena foruma je da se čuju mišljenja svih koji imaju iskustvo sa nečim a ne da se uposli jedan moderator koji će stalno da ponavlja isti odgovor na neko pitanje. Ako čemo tako onda se sve to stavi na neki sajt gde nema drugačijih mišljenja i rešili smo problem. Evo ti prvi primer: svuda se može naći podatak da se cyanepubescensi pare na suvom i da su ženke jako agresivne. Da nije foruma ja ne bih nikada saznao da je Kimo pokušao sa povišenom vlagom i dobio mirnu ženku, što sam i ja potvrdio kada sam isto to probao. Stvar je u novim informacijama a ne u ponavljanju starih. Neka se prvo pročitaju stare teme pa ako ima neko novo pitanje ili komentar neka se to postavi. Ja jedva čekam nešto novo i veoma rado ću ući u priču ili odgovor. Ovaj forum ima neku svoju filozofiju koju stvaraju administratori i moderatori a ovakav koncept nije u skladu sa njom i neće se ovde primenjivati.

Ajde da ne pričam u ime ostalih moderatora već da samo krenem od sebe. JA sam isklučivo za praksu. Teoretisanje me ne interesuje. Ja sve gledam sa praktične strane. Ako imam nekog ljubimca i želim da mu pružim potrebne uslove ja ću se raspitivati koji su to uslovi i šta drugi misle o tome. Ne interesuje me da li neko vodi dnevnike ili ne i da li postoji udruženje ili ne i da li životinja ima papire ili ne. Zato se i ne javljam u tim teoretičarskim temama. Ako nekom treba neka konkretna pomoć ili ima pitanje kako da SVOM ljubimcu poboljša uslove za život ili da nekako pomognem oko nekog problema, za to sam uvek tu. I tome ovaj forum (po meni) i treba da služi. Sve ostale priče su meni manje bitne.

Kada JA vidim da udruženje može MENI konkretno nešto da pruži ja ću ga prvi osnovati. Nemam nikakvu satisfakciju u činjenici da neka institucija postoji a da ja nemam ništa od nje.

Ceo ovaj moj opus možda izgleda preteran ali sam hteo malo da objasnim neke svoje stavove. Malo mi i smeta kada se stalno koncept koji se razlikuje od nečijeg svrstava pod loše i neozbiljno. Ja znam da mnogi ovde imaju RAZLIČITE stavove i ne mislim da su im stavovi lošiji zato što su drugačiji od mojih.

Geni
22.10.08., 15:26
Sad vidim da ovaj moj post zvuči dosta grubo pa se izvinjavam. Pišem izmeđ rada na 2 predmeta pa sam hteo da sažmem šta imam da kažem u što kraći post.

Poenta je sledeća: Kritike oko upućivanja na stare postove se ne prihvataju jer ja smatram (a i ostali moderatori se slažu) da ponavljanje istih odgovora nije koncepcija ovog foruma. Dobro ili loše tako je i tako će ostati. Svako ko traži pomoć će tu pomoć dobiti.

ikriss
22.10.08., 17:53
Prebacio sam ovu komunikaciju na PP, šaljem ti veoma veoma dugačku poruku.

freepartyman
22.10.08., 18:28
Ljudi ajde da se bavimo udruzenjem:)) Odlican je predlog ajde da se pozabavimo time;)
Nenade sta kazes da otvorim novu temu pa da pisemo predloge,i da vidimo kolika je zainteresovanost??

nenad
22.10.08., 18:42
Da, otvori novu temu, pa cemo svi da se ukljucimo.

ikriss
23.10.08., 13:41
S ozbirom da smo Geni i ja prepisku na temu udruženja, razvoja teraristike kod nas i preneli na PP, a kako je u međuvremenu pokrenuta tema sa idejom osnivanja udruženja, smatramo da je korektno da obavestimo sve o sledećem:

1. obostrani stavovi o teraristici u najvećem delu su nam kompatibilni, iako se to verovatno na prvi pogled ne može zaključiti. Zajednički cilj i mene i Genija je razvoj teraristike, u svakom pogledu: praktičnom, teorijskom, edukativnom.

2. Razlike postoje u shvatanju ovog, za sve nas, važnog hobija: Geni zastupa stav da udruženje NIJE preduslov za ozbiljnost, i smatra da nije korektno kada neko iznosi stav da su teraristi neozbiljni bez udruženja; ikriss je stava da udruženje JESTE uslov za ozbiljnost teraristike kao priznatog hobija, i smatra da, uz veliko znanje, trud i angažovanje svih terarista, priča nije kompletna bez udruženja. Ova dva mišljenja ostaće na svojim suprostavljenim pozicijama.

3. I Geni i ikriss nastaviće, svako kako misli da najbolje ume, može i zna, put ka svojoj viziji uspona teraristike kod nas. Cilj je zajednički - daleko veći broj zaljubljenika u teraristiku, mnogo više izbora, visok kvalitet ljubimaca, hrane, nege. Do tog cilja postoje bar dva paralelna puta, koja ne smetaju jedan drugom; svako je slobodan da pronađe sebe u njima ili u nekom svom načinu ka ovom cilju, uz molbu da ne smeta drugima koji su krenuli u istom smeru.

Stanovišta smo da je ovaj naš sukob mišljenja odličan primer kako se svi nesporazumi mogu veoma konstruktivno rešiti, na normalan način, uz intenzivnu, ali razumnu diskusiju.

Cilj ove, zajedničke poruke je da ohrabri svakog da iznese svoje mišljenje, da ga argumentovano brani, ali sa težnjom dostizanja zajedničkog cilja.

Verujemo da će ova poruka motivisati sve članove ovog foruma da se još više aktiviraju i pomognu da teraristika kod nas postane još bolja! ::D

Proka
23.10.08., 17:26
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,3791.0.html

i nemoj da pricash bre u trecem licu . malo mi to....onako bash politicki .... :confused2:

Geni
23.10.08., 17:52
Ljudi ajde da se bavimo udruzenjem:)) Odlican je predlog ajde da se pozabavimo time;)
Nenade sta kazes da otvorim novu temu pa da pisemo predloge,i da vidimo kolika je zainteresovanost??




Da, otvori novu temu, pa cemo svi da se ukljucimo.


Odatle i ta tema. A to pričanje u trećem licu je zato što je meni na PP poslao predlog tog teksta sa geni/ikris u njemu jer nije znao ko će da ga postavi pa ga je posle prepravljao ;).