PDA

Pogledaj punu verziju : UDRUZENJE!



freepartyman
22.10.08., 18:48
Ewo tema je otworena..Sad mozemo da vidimo koliko nas ima zainteresovanih..I da razmenimo predloge i ideje;)
Zajednicki cilj nam je da osnujemo udruzenje terarista:)

kimo
22.10.08., 21:53
Udruženje će biti osnovano do kraja godine. Molim za strpljenje i saradnju u daljem radu. Ideja je u razvoju i biće sigurno i nekih peticija i dešavanja, tako da samo budite u toku.

ikriss
22.10.08., 21:57
Udruženje će biti osnovano do kraja godine. Molim za strpljenje i saradnju u daljem radu. Ideja je u razvoju i biće sigurno i nekih peticija i dešavanja, tako da samo budite u toku.


Lepo. Koji su ciljevi udruženja? Jel postoji neka radna verzija statuta?

kimo
22.10.08., 23:35
Ne još, ali biće. Cilj je da se popularizuje teraristika i da se organizuju neka edukativna predavanja po školama i predškolskim ustanovama. Okupljanja i neki organizovani izleti i tako to. Neka putovanja i eventualno pokušaj da se dobije neka prostorija za javnu izložbu akvarijuma i terarijuma u NS, ali to je malo duži i teži cilj...

Proka
23.10.08., 00:22
pa bilo je dosta price na ovu temu .. samo treba se to lepo sve org (shto je kod nas dosta teshko ) i pokushati ..
ali treba naci vremena jer vecina sa foruma ide na fax ili radi .. mada sve u svoje vreme .

homer
23.10.08., 00:52
u subotici ima dosta zainteresovanih,posto vec postoji neka vrsta udruzenja,potrebno je da se malo poradi na tome..nazalost i ovde je nedostatak slobodnog vremena najveci problem..

ikriss
23.10.08., 01:28
Ne još, ali biće. Cilj je da se popularizuje teraristika i da se organizuju neka edukativna predavanja po školama i predškolskim ustanovama. Okupljanja i neki organizovani izleti i tako to. Neka putovanja i eventualno pokušaj da se dobije neka prostorija za javnu izložbu akvarijuma i terarijuma u NS, ali to je malo duži i teži cilj...


Super! Prava stvar! U edukativne svrhe mogu da se čuvaju i domaće vrste zmija npr., potpuno legalno ... naravno, ako ih čuva udruženje. Ovo nije predlog, ovo je primer pogodnosti udruženja. Pošto svi imamo malo vremena, poenta je samo da se zna ko šta radi.

Ja ću pokušati da što pre spremim predlog statuta i da vidim još jednom koja je procedura osnivanja udruženja građanja, kroz papire. Nakon toga ide osnivačka skupština, na kojoj se biraju privremeni predstavnici koji treba da završe celu administraciju, a nakon toga ide izborna skupština na kojoj se biraju stalni predstavnici koji traju do isteka mandata, koji je određen statutom. Dosadan deo, ali ako se organizuje uz neki prateći sadržaj (npr. jelo i piće :)Z), ispadne super.

P.S. Zamolio bih administratora da ovu temu izmesti u "kafić". hvala.

StefanovaPomajka
23.10.08., 09:48
Mnogo je dobra zamisao. Mene uracunajte. Inace sam u savetu roditelja u jednoj osnovnoj školi u Zemunu, pa bih mogla da sprovedem u delo onaj delić plana o edukativnoj promociji teraristike u toj školi. I dedera hajde da ne bude samo sve ovo dobra ideja i priča! :icon_study: Nego da se radi!

huana
23.10.08., 10:13
lepo lepo....eo i ja moguda pomognem u edukaciji..poshto pochinjem da radim u osnovnoj shkoli kao profesor biologije...:D

Inspecttore
24.10.08., 21:09
Ljudi super vam je ideja,svaka cast. Ja sam na neki nacin pocetnik ali dosta znam i ako nije problem mogu pomoci> ;)

zarko
26.10.08., 03:03
postoji nekoliko problema a glavni je vreme i ljudi koji ce se posvetiti udurzenju i to svakodnevno. a potreba za udruzenjem ne postoji jer ne nudi nikakve prednosti clanovima .to je mnogo vleiki problem..tkaodje udruzenje mora da ima prostorije i sl ..knjigovodju a sve to trazi vreme. a u ovim godinama vreme je jako skupo.

edukacija moze i bez udruzenja. izlozba takodje moze bez udruzenja i mogu da se traze pare i bez toga.

angazovao sam se oko kluba a worhamer igre koji je mnogo kompaktniji ,sa jasnijim potrebama ciljevima i prednostima (udruzenje) i jako je tesko izaci na kraj...

tako da je moj savet sacekati malo jer jos uvek ne vidim cemu sve to.
ako gresim molim vas ispravite me ili navedite aktivnosti koje su lakse izvodljive kao udruzenje?

ikriss
26.10.08., 12:50
postoji nekoliko problema a glavni je vreme i ljudi koji ce se posvetiti udurzenju i to svakodnevno. a potreba za udruzenjem ne postoji jer ne nudi nikakve prednosti clanovima .to je mnogo vleiki problem..tkaodje udruzenje mora da ima prostorije i sl ..knjigovodju a sve to trazi vreme. a u ovim godinama vreme je jako skupo.

edukacija moze i bez udruzenja. izlozba takodje moze bez udruzenja i mogu da se traze pare i bez toga.

angazovao sam se oko kluba a worhamer igre koji je mnogo kompaktniji ,sa jasnijim potrebama ciljevima i prednostima (udruzenje) i jako je tesko izaci na kraj...

tako da je moj savet sacekati malo jer jos uvek ne vidim cemu sve to.
ako gresim molim vas ispravite me ili navedite aktivnosti koje su lakse izvodljive kao udruzenje?



Sve može bez udruženja, i sve može sa udruženjem. :) Udruženje može a i ne mora nuditi prednosti članovima. Sve zaviti kome šta treba, ko šta oečkuje, i ko koliko želi da za te ciljeve angažuje.

Neka vrsta udruženja je i ovaj forum; neko ga pokrenuo zbog jasnih ili načelnih ciljeva. Moglo je (i radilo se pre) i bez foruma; sa forumom je mnogo mnogo bolje. Na početku je bilo po par poruka dnevno, nekoliko članova-entuzijasta, a sada ovaj forum doživljava uglavnom pozitivne kritike: ljudi se informišu na jednom mestu, mnogi posle niza pročitanih poruka krenu u potreagu za nekim svojim ljubimcem.

I Forum zahteva vreme, održavanje, finansije, rešavanje problema ... i to svakodnevno.

Ja vidim mnoge prednosti udruženja, neki drugi ne, i to je OK. Ja sam u više navrata potegao ovu priču iz nekoliko razloga, od kojih je meni najvažniji lakša dostupnost životinja (da se ograničim na sebe - zmija) i veća legalnost u svemu; nekome drugom to je manje bitno.

Nije problem da se sačeka, naprotiv, što više korisnih ideja u ovoj fazi to bolje ...

Evo koje ciljeve ja vidim da kroz udruženje mogu lakše biti ispunjeni:

1. Sve dobija "ozbiljniji" okvir. Drugačije je kada se kaže "udruženje organizuje izložbu", "udruženje vrši edukaciju", "nabavio sam preko udruženja" ... Ovde "ozbiljnost" ne znači kvalitet u radu (oko čega Geni uvek reaguje jer to shvati na taj način), već jasan signal da više ljudi zajednički radi na istim ciljevima i da iza toga stoje.

2. Lakši nastup kod nadležnih organa - nije isto kad nešto zahteva udruženje, umesto grupe naizgled nepovezanih pojedinaca. To može biti dopis nadležnim organima, medijima, bilo šta. Isto kad na TV-u čujete astronomsko društvo ruđer bošković objavilo da jesen počinje u toliko i toliko sati/minuta/sekundi, ili "tada će proći ta i ta kometa" ili "društvo reaguje na neistine iznet povodm toga da su tarantule opasne i mogu ubiti čoveka".

i mnoge druge poput bolje komunikacije članova, lakše propagacije teraristike, manje eventualnih zakonskih problema, možda brža registracija odgajivačnice u budućnosti ... ne znam.

Ali

ukoliko ovde postoji otpor tome svemu od ljudi koji su mnogo duže od mene u ovome, onda to postaje problem. Ja sam se inicijalno ponudio kao neko ko može da završi gomilu ne-terarističkih stvari koje su vezane za administraciju, ministarstva, prijave, račun u banci, računajući da če ostali više "povući" u onom drugom, ipak, zanimljivijem delu. To, vidim, za mene (neočekivano) izostaje.

Ja ću uraditi obećano - sastaviti prvu verziju statuta, poslati je ovde na neku vrstu javne rasprave i tu se (za sada) moja uloga završava. Da budem iskren, mnogo mi je lakše da sedim u "zadnjem redu", uđem u "read only" mod, umesto da gubim vreme na prepirke, objašnjavanja i ubeđivanja. Ali ukoliko vas nekoliko koji ovde imate statuse "fanatika", moderatora, administratora itd. nemate želju / volju / mogućnosti da se na tome više angažujete, odnosno ako smatrate i da je ovaj forum dovoljan za sve potrebe teraristike kod nas - pa zašto bih ja koji sam juče došao sam vukao tu priču?

kimo
26.10.08., 13:15
Jasno je rečeno da će se udruženje oformiti, hteo to neko ovde ili ne. Ja mogu samo da pozoven sve zainteresovane da se projave i to je to. Ukoliko neko želi da pomogne dobrodošao je, naravno to ne znači da neki koji žele samo da se priključe tome i učlane nisu. Svako može biti član udruženja. Ja se ne razumem mnogo u taj administrativni deo priče koji ti ikriss želiš da odradiš tako da će to mnogo pomoći.

Udruženje svakako nosi mnogo prednosti i jasno je da je ranije bilo nepotrebno jer nije bilo dovoljno članova i nije bilo toliko interesovanja i životinja u opticaju. Sada je ovaj forum postao mnogo obimniji nego pre 2 godine kada nas je bilo desetak.

Konkretni ciljevi i prednosti udruženja u ovom momentu, po mom mišljenju, su:

1. Rešavanje zakona oko CITES-a, to je sada još uvek nerazrešeno i trebalo bi da se reši na proleće kako kažu nadležni, ali kao i obično, ko zna šta će se tu njima preprečiti itd, pa bi sa udruženjem bilo moguće napisati peticiju ili neku molbu ili slično i prikupiti nekoliko hiljada potpisa i otići sa tim, ispred udruženja, u BG u ministarstvo i rešiti to sa njima.

2. Naravno mnogo ozbiljniji pristup svemu i što je najbitnije organizovani pristup i nastup na potencijalnim izložbama, edukativnim pohodima i akcijama. Čak je bilo priče ovde sa akvaristima Novog Sada, da se ovde organizuje i zatraži neki prostor koji bi mi pretvorili u javni izlobeni prostor terarijumskih i akvarijumskih životinja. S' obzirom da Novi Sad nema nikakavi zoo vrt ili nešto slično mislim da bi ovo bilo odlično. Naravno ovo nije lako izvesti ali jedina mogućnost je posredstvom nekog orgaizovanog udruženja.

3. Moglo bi se organizovati mnogo što šta na raznim sajmovima, već postojećim, ali za to su potrebni klubovi ili udruženja.

Već ovih nekoliko stavki mislim da je sasvim dovoljno da se udruženje i registruje i sprovede u delo. Siguran sam da ima dovoljno zainteresovanih i spremnih da pomognu, tako da ti ikriss sredi taj deo koji si naveo i objasni šta dalje da radimo i kako da pomognemo i rešićemo sve.

marko
26.10.08., 13:19
@ikriss - ovde se samo Žarko oglasio da ne vidi svrhu udruženja, ne znači da to odmah povlači i nas ostale ;)

Jedino se ne slažem oko ovoga: "Udruženje će biti osnovano do kraja godine."
Ne moramo glavom kroz zid pa da sad do kraja godine obavezno osnujemo neko udruženje, bez jasnih ciljeva
i dobre organizacije.

nenad
26.10.08., 13:28
Ja sam uvek za ;) ;) ;) (glupih 30 karaktera, grrr)

kimo
26.10.08., 13:59
Ma to do kraja godine sam ja okvirno rekao, mada mislim da je lako moguće da se to i desi...

ToPa 12.02.
26.10.08., 14:38
naravno ja sam ZA, sve sto ce pomoci u razvijanju teraristike ja sam ZA ;)

zarko
26.10.08., 15:32
ja samo prenosim moja predhodna iskusta sa stvarima koje su mnogo profitabilnije pa nisu uspeli da spoje kraj sa krajem.
ja sam ZA udruzenje , neka postoji. mene interesuej resavanje cites problema , a to udruzenje nece pomeriti ni milimetar sa mrtve tacke..dok problem sam po sebi ne dodje na red..a ocigledno docice kada srbija dodje u takvu poziciju da moze dase bavi tim problemima.

sto se tice izlozbi i sl. to je super i samo napred...to je i jedini nacin da se popularizuje.

ikriss
26.10.08., 21:50
ja samo prenosim moja predhodna iskusta sa stvarima koje su mnogo profitabilnije pa nisu uspeli da spoje kraj sa krajem.
ja sam ZA udruzenje , neka postoji. mene interesuej resavanje cites problema , a to udruzenje nece pomeriti ni milimetar sa mrtve tacke..dok problem sam po sebi ne dodje na red..a ocigledno docice kada srbija dodje u takvu poziciju da moze dase bavi tim problemima.

sto se tice izlozbi i sl. to je super i samo napred...to je i jedini nacin da se popularizuje.


Prethodna iskustva su veoma nezgodna stvar ... ;)

Ne moramo mi da osnujemo udruženje; možemo da pokušamo, pa doksle stignemo. Možda ne uspemo da se dogovorimo oko fundamentalnish stvari u statutu, možda nas zabrane :confused2: ???, možda ne budemo imali para za sve takse i troškove okom registracije ...

Ali možemo da pokušamo, jel. Pa neka onda neko sposobniji u budućnosti nastavi od tačke gde smo mi stali.

U protivnom, teško da ćemo za života dočekati da neki službenik u ministarstvu kaže "eeej, vidi što je nepravedno ovo za cites, bre, muče se ljudi ... sad ću da napravim neki propis da im olakšam!". ;)

nenad
26.10.08., 21:53
Ja se uzdam u te sluzbenike u ministarstvu ::D

zarko
26.10.08., 23:23
da da ...treba dase osnuje pa dokle dovede to i ja mislim daje najpametnije i najbolje.
iance udrati na visoke ciljeve je nerealno zato sam pitao stasu ciljevi jer oni diktiraju svrhu, palsism se samo da se nece ljudi rasuti i sukobiti jer je jako tesko cim isplivaju prvi problemmi. ne znma koliko imas iskustva pa ne zliem da pricam gluposti ali sa reci na delo je jako tesk orpeci...

ne veruje mda iznisam mogu ista da pomognem ali ako treba nesto i mogu da izadjem u susret kazite

ikriss
29.10.08., 13:44
Mali presek situacije:

1. Novi Zakon o udruženjima je odavno u pripremi, za sada se još uvek radi po starom. U biti su veoma slični što se našeg udruženja tiče, ali ja pišem statut (evo narastao je na 10+ strana!) po starom zakonu, pa ako se u međuvremenu nešto pormeni, preradićemo. Za sada, bitno je da se navede sve nas zanima i tiče se nas, a forma će da se prepakuje.

2. uskoro ću navesti ciljeve udruženja, prvi predlog, i o njima se raspravlja - ovde. Ciljeva može da bude manje, više, mogu se modifikuju, menjanju, nastaju, nestaju ... ovo je najbitnije od svega, to je smisao i tu ćemo da vidimo potencijal nas svih. Takođe je važno da ne moramo svi da se složimo oko toga da li je bitniji jedan ili drugi cilj, bitno je da budu komplementarni tj., da jedan ne isključuje drugi odnosno da međusobno ne smetaju jedan drugom.

3. postovaću i teze - predlog kako će navedeni ciljevi biti ispunjeni. I ovde je potrebna živa diskusija.

4. u ovoj fazi planiram da postoji i etički kodeks koji će biti uslov učlanjenja; da li će se baš potpisivati ili će se smatrati da je član po automatiznu saglasan sa poštovanjem etičkog kodeksa, stvar je tehnike i organizacije, ali smatram da, pošto se ipak bavimo živim bićima, veoma važno da svi stanemo iza onih osnovnih principa koji nas vode. Mislim da ovde neće biti problema takođe. I ovde je potrebna živa diskusija. U krajnjoj liniji, uskoro ćemo potpisati i neke evropske konvencije o zabrani mučenja životinja i sl. pa statut mora da bude usklađen i sa tim.

5. pošto su u pitanju radne teze, biće malo na engleskom, malo na srpskom (gde mi je šta bilo lakše da kažem, tako sam i pisao), jer mi je ideja da statut bude na dva jezika. Ovo nije neophodno, ali pošto "pucamo visoko" (ili samo ja imam neka nerealna nadanja :confused2: ), odmah možemo da pišemo dve verzije.

jel ima neko informaciju kolio ljudi je zainteresovano do sada?

ikriss
29.10.08., 14:34
Ciljevi - uvod

Pre nego što počeno diskusiju o ciljevima, nije loše pročitati ova dva teksta:

http://www.ismckenzie.com/01/07/6-guidelines-for-setting-effective-goals-2/

i

http://ezinearticles.com/?How-to-Set-Effective-Goals-That-Guarantee-Your-Success&id=34314

treba imati na umu da je diskusija o ciljevima bilo kog tipa nezgodna, zahtevna, (ne)artikulisana, puna emocija ... jednom rečju teška. Iako svi manje - više imamo iste ili kompabilne ciljeve, teško ih artikulišemo u jasnu formu, ti ciljevi imaju različite prioritete za svakog od nas, neke tuđe (pa ni svoje) ciljeve ne razumemo, a neke želimo da dostignemo ali (još uvek) ne znamo kako pa ih odbacujemo.

Zato, pre nego što pustite komentar, razmislite ... pa još jednom razmislite ... pa napišite u editoru, wordu, pa opet to dobro pregledajte. I onda stanite iza svog stava, ali hladno, argumentovano. Samo tako će konstruktivna energija biti usmerena na pravu stranu ... u protivnom, bolje da se razilazimo, da admin gasi temu i ostanemo u dobrim odnosima. :)

Ono što se dogovorimo ovde, ide u predlog statuta koji ne neophodan da se osnuje udruženje.

Uostalom, hajde da diskusija krene, pa ćemo videti kako ide ... dosta teorije!

ikriss
29.10.08., 14:41
Ciljevi udruženja terarista Srbije

1. [UNAPREĐENJE TERARISTIKE] To provide opportunities and facilities to achieve a better understanding of exotic pets / species / animals (reptiles, amphibians, arachnids and insects).
a. To assist in the gathering of new information on exotic pets, including but not limited to exotic pets surveys in The Republic of Serbia.


2. [EDUKACIJA] To educate the public and the membership about exotic pets / species / animals and their importance to society.
a. Provide educational and research opportunities, materials and training for students, researchers, government officials and environmental consultants.


3. [OČUVANJE PRIRODNE SREDINE] Contribute to knowledge in conservation biology on rare and endangered species and in sustainable use of natural resources locally and worldwide.
a. Facilitate communication among those involved in management, conservation biology and biological research to allow for better management of the biodiversity locally, regionally, nationally and worldwide.
b. Photographs of habitats and species on the Preserve are taken to document changes caused by habitat management

4. [ZAŠTITA LJUBIMACA] To organize and implement pet-rescue and pet-adoption programs for abanoned animals.
a. To provide Lost/Found/Missing service for members and non-members.

_________________________________________________

Napomene:


Udruženje terarista Srbije je generičko ime za udruženje; o tome tek treba da se raspravlja
Od 1-4 su ciljevi; pod a) b) itd. se navode manji ciljevi koji treba da pojasne kako stići do velikog cilja.
U posebnoj poruci pustiću predlog kako se relizuju ovi ciljevi; to je ovo pod a) b) itd. "Kako" ne treba mešati sa ciljem!


Taman dok se dogovorimo oko ciljeva (cenim da će potrajati), ja ću da dovršim statut.

ikriss
29.10.08., 14:49
U međuvremenu, lakši deo - predlog etičkog kodeksa, sa kojim se članovi udruženja moraju složiti ako žele da budu ćlanovi. Kako će to "slaganje" biti realizovano, ostaje za kasnije ... Moj predlog je da se napravi lep dokument u obliku neke diplome koji se potpisuje, ali kako god se dogovorimo.


Etički kodeks udruženja terarista Srbije


Kao savestan terarista,obavezujem se da:

 ću pažljivo i temeljno učiti o osobenosti vrste svakog ljubimca čiji sam vlasnik i obezbediti mu adekvatne osnovne potrebe što je više u mojoj mogućnosti;
 ću potražiti pomoć stručnog veterinara kada god moj ljubimac zahteva negu koja je izvan mojih mogućnosti lečenja;
 nikada neću napustiti svog ljubimca, odnosno ostaviti ga sa da namerom ugine, lišiti životnog prostora ili ostaviti u divljni. Ukoliko nisam više u stanju da brinem o svom ljubimcu, pronaćiću mu novi dom i vlasnika koji će savesno brinuti o njemu.


Ime prezime, datum

_________________________________________________

Važno: često je etički kodeks forma, i ljudi ga olako potpisuju ("važi brate, mojne smaraš itd."), ali moj cilj je da to bude najvažniji dokument udruženja. Ako neko prekrši statut, može da bude isključen privremeno iz udruženja, ili smenjen sa funkcije ili bilo šta, ali ako prekrši ETIČKI kodeks - ja se zalažem da bude isključen trajno. Ko ne može da ispuni ove tri, osnovne, ljudske stari, taj nije za udruženje, i neka sebe ne naziva ljubiteljem teraristike.

Predlozi, komentari, diskusija - dobrodošli.

Proka
29.10.08., 15:15
Ciljevi udruženja terarista Srbije

1. [UNAPREĐENJE TERARISTIKE] To provide opportunities and facilities to achieve a better understanding of exotic pets / species / animals (reptiles, amphibians, arachnids and insects).
a. To assist in the gathering of new information on exotic pets, including but not limited to exotic pets surveys in The Republic of Serbia.


2. [EDUKACIJA] To educate the public and the membership about exotic pets / species / animals and their importance to society.
a. Provide educational and research opportunities, materials and training for students, researchers, government officials and environmental consultants.


3. [OČUVANJE PRIRODNE SREDINE] Contribute to knowledge in conservation biology on rare and endangered species and in sustainable use of natural resources locally and worldwide.
a. Facilitate communication among those involved in management, conservation biology and biological research to allow for better management of the biodiversity locally, regionally, nationally and worldwide.
b. Photographs of habitats and species on the Preserve are taken to document changes caused by habitat management

4. [ZAŠTITA LJUBIMACA] To organize and implement pet-rescue and pet-adoption programs for abanoned animals.
a. To provide Lost/Found/Missing service for members and non-members.

_________________________________________________

Napomene:


Udruženje terarista Srbije je generičko ime za udruženje; o tome tek treba da se raspravlja
Od 1-4 su ciljevi; pod a) b) itd. se navode manji ciljevi koji treba da pojasne kako stići do velikog cilja.
U posebnoj poruci pustiću predlog kako se relizuju ovi ciljevi; to je ovo pod a) b) itd. "Kako" ne treba mešati sa ciljem!


Taman dok se dogovorimo oko ciljeva (cenim da će potrajati), ja ću da dovršim statut.


samo shto je text na Engle... ?

ikriss
29.10.08., 15:18
samo shto je text na Engle... ?


Piše u dve poruke pre ove :) Da se dopunim - slobodno prevodite na srpski, kako mislite da treba.

StefanovaPomajka
31.10.08., 10:24
ikriss@
Potpuno podržavam tvoje nastojanje! Statut je jako važan formalno. Naravno on se uvek može dopuniti nekim novim aktima ako se ukaže potreba, ali STATUT JESTE OSNOV bez kog udruženje ne može postojati. Moj savet tebi (iz ličnog iskustva) je da statut dovršiš kako si započeo, nemoj da nama ostalima dozvoliš da se puno uplićemno u ovoj fazi. Budi autoritativan i siguran u sebe. I mislim da bi se trebali ozbiljno sastati svi zainteresovani za osnivačku skupštinu preliminarno ''uživo'', a ne ovako na forumu, kada tvoj predlog statuta bude završen, da se prodiskutuje konkretno. Mesto sastanka neka bude grad odakle ima najviše ljudi koji se najave da će doći.

Ja sam do sada imala iskustvo rada na statutu udruženja koje je trebalo biti osnovano unutar već postojeće institucije, a u skladu sa postojećim Ustavom iste. Dakle to udruženje nije bilo potpuno autonomno...

Zato sada pitam, osim statuta, šta je dalje potrebno za registraciju autonomnog udruženja kakvo bi ovo bilo? Spominješ Zakon o udruženjima? Naći ću ga na netu u PDFu, verovatno ima... Pročitaću. I na mene možeš u svakom smislu računati. Ti piši statut, a ja ću da vidim šta još treba pored toga da se organizuje. Odgovorno izjavljujem da ću se prihvatiti administrativnih poslova u udruženju, sekretarisanja itd... U tome sam spretna, to mi je profesija.

I još jedan predlog. Hajde da za ovu vrlo ozbiljnu stvar napravimo Blog. Biće preglednije, a to bi bio uvod za sajt udruženja koji je važan za promociju... Ako ste za, napraviću Blog.

Etički kodeks je što se mene tiče o.k. da postoji i da bude potpisivan pri učlanjenju. Dopada mi se i ideja da bude na lepom papiru, dizajniran...

kimo
31.10.08., 11:17
Sve je super samo nastavite sa radom.

Što se tiče sastanka samo recite gde i kada. Mislim da nas najviše ima u NS,ali ako je problem ja ću doći za BG i ko još želi samnom pa ćemo da se sastanemo i razmotrimo te stvarčice.

Niko se još nije izjasnio da je za. Ko god hoće može meni poslati mail sa imenom i prezimenom i mesto boravka na momcilo@nsexotics.net

Ig0r
31.10.08., 13:07
Ja sam svakako za ali sam samo čekao da se ove stvari oko statuta iskristališu malo pošto tu ne može mnogo ljudi da se meša. Kad to bude gotovo onda se možemo sastati i razmotriti šta kome ne odgovara i šta treba ili ne treba menjati. Druga stvar je da je nemoguće voditi ovakvu raspravu na forumu. Ali evo ukratko mog mišljenja. Stvar sa statutom je jasna i već sam se izjasnio. Ali ovaj etički kodeks mi nije najjasnija stvar. Mislim da je nepotrebna. Ko hoće u udruženje verovatno po definiciji ne želi ništa loše, ali možda i grešim. Prosto mi nije jasna uloga i funkcija tako nečega ali otom potom...

ikriss
01.11.08., 15:12
Ja sam svakako za ali sam samo čekao da se ove stvari oko statuta iskristališu malo pošto tu ne može mnogo ljudi da se meša. Kad to bude gotovo onda se možemo sastati i razmotriti šta kome ne odgovara i šta treba ili ne treba menjati. Druga stvar je da je nemoguće voditi ovakvu raspravu na forumu. Ali evo ukratko mog mišljenja. Stvar sa statutom je jasna i već sam se izjasnio. Ali ovaj etički kodeks mi nije najjasnija stvar. Mislim da je nepotrebna. Ko hoće u udruženje verovatno po definiciji ne želi ništa loše, ali možda i grešim. Prosto mi nije jasna uloga i funkcija tako nečega ali otom potom...


Da odgovorim kratko i efikasno. :)

1. Statut je onaj suvoparni, ali veoma važan dokument, koji uređuje "pravila ponašanja". Skoro je gotov, ima oko 10+ strana, trebalo je napisati to sve ... Čim ga završim (u ovoj fazi, postovaću ga pa ćemo diskutovati). Ipak, ne raduje me što nema komentara na ciljeve.

2. Etički kodeks je nešto što zaista ozbiljna udruženja imaju. Etički kodeks su moralna pravila ponašanja. Ja ne bih voleo da budem ravnopravni član sa osobom koja se učlanila u udruženje, preko udruženja i članova dobila svu moguću pomoć oko ljubimca, i na kraju, kada mu isti dosadi, izbacila ga na ulicu. To za mene nije ljubitelj teraristike, već loš čovek. Etički kodeks obavezuje tog čoveka da to ne uradi; ako ipak to uradi, treba ga zauvek izbaciti iz udruženja i više mu nikad ne pružiti pomoć ili savet. Iako po statu on nije uradio ništa loše što se samog udruženja tiče, prekršio je osnovne etičke principe koji nas vode; on ne treba da bude deo nas. To je svrha etičkog kodeksa.

Takođe, onaj ko na ova tri principa ne može da se obaveže i stavi svoj potpis, neka se ni ne učlanjuje. Neka kupi životinju, to mu niko ne može zabraniti, ali neka ni ne očekuje pomoć udruženja. Za mene je to fer.

ikriss
01.11.08., 16:03
Kao što sam obećao:


Predlog statuta Udruženja Terarista Srbije

http://docs.google.com/Doc?id=df6pgsk7_17g8kcpngc

U pitanju je radni dokument, fali mu sekcija sa ciljevima (koju sam objavio pre nekoliko dana ovde, i koja će se umetnuti u član 2.), sve što je žuto obavezno je podložno pormenama, a ceo tekst podložan je promenama jer je na raspravi.

Ovde se moje angažovanje trenutno završava. Red je da i drugi ponešto doprinesu.

Proka
01.11.08., 17:46
bitno je da se miki maus potpisao ;) ...
mora se ovo sve licno uz kafu (ne uz pivo :X) da se lepo vidi kako gde shta i kako .

Ig0r
01.11.08., 22:17
Kao prvo da pohvalim trud koji si uložio u sve ovo :th_clap:.
Ovo je prvi i najveći korak u nastajanju udruženja ali verujem da će svako imati nekoliko zamerki na tekst statuta pa milsim da bi bilo najbolje da se kao prvo otvori druga tema ili da se u ovu ako je moguće ubaci glasanje, da bi videli ko je uopšte voljan da se iscima oko rasprave o statutu. Što je po mom mišljenju još važnije nismo još ni utvrdili koliko ljudi je zainteresovano za ovakvo udruženje jer se o svemu izjasnilo svega nekoliko ljudi. Ako se tako nastavi neće se popuniti ni sve one furnkcije koje si predložio u statutu. Uostalom, mislim da je nemoguće ovako doći do dogovora. Previše članova(statuta), a o svakom bi trebalo posebno raspravljati da se vidi da li su svi potrebni uopšte, i izvršiti modifikacije ako je neophodno. Ovo je samo predlog.
Ovaj forum ima preko 400 članova. Ne znam koliko je aktivnih i koliko njih čita forum ali ne verujem da ta brojka ukupno dostiže 150. Ako članovi ovog foruma neće činiti jezgro udruženja ja stvarno ne znam ko će. A ova tema stoji na dve strane već ihihi. Na stranu što se Žarko koga verujem većina ljudi ovde smatra dosta ozbiljnim na ovom polju pokazao kao skeptik(ne želim da kažem neopravdano).
Daj prvo da vidimo koliko će nas se skupiti za početak pa onda da idemo dalje...

Geni
01.11.08., 22:28
Ako pomaže da vas obavestim da ima samo 105 članova koji su se ulogovali u zadnja 3 meseca.

zarko
01.11.08., 22:49
da me ne razumete pogresno, ja hocu da podrzim , ucestvujem i pomognem koliko mogu.
kazite sta treba.
osim statuna koji ce se iskristalisati, koja je to hiararhija problema sa kojom ce se udruzenje uvatiti u kostac???

ikriss
01.11.08., 23:12
Kao prvo da pohvalim trud koji si uložio u sve ovo :th_clap:.


Hvala hvala ... kako se ono kaže, posao budali razonoda ::D



Ovo je prvi i najveći korak u nastajanju udruženja ali verujem da će svako imati nekoliko zamerki na tekst statuta pa milsim da bi bilo najbolje da se kao prvo otvori druga tema ili da se u ovu ako je moguće ubaci glasanje, da bi videli ko je uopšte voljan da se iscima oko rasprave o statutu. Što je po mom mišljenju još važnije nismo još ni utvrdili koliko ljudi je zainteresovano za ovakvo udruženje jer se o svemu izjasnilo svega nekoliko ljudi. Ako se tako nastavi neće se popuniti ni sve one furnkcije koje si predložio u statutu. Uostalom, mislim da je nemoguće ovako doći do dogovora. Previše članova(statuta), a o svakom bi trebalo posebno raspravljati da se vidi da li su svi potrebni uopšte, i izvršiti modifikacije ako je neophodno. Ovo je samo predlog.
Ovaj forum ima preko 400 članova. Ne znam koliko je aktivnih i koliko njih čita forum ali ne verujem da ta brojka ukupno dostiže 150. Ako članovi ovog foruma neće činiti jezgro udruženja ja stvarno ne znam ko će. A ova tema stoji na dve strane već ihihi. Na stranu što se Žarko koga verujem većina ljudi ovde smatra dosta ozbiljnim na ovom polju pokazao kao skeptik(ne želim da kažem neopravdano).
Daj prvo da vidimo koliko će nas se skupiti za početak pa onda da idemo dalje...


Polako. :)

Rekli smo da ne žurimo, čak nije ni neophodno da osnujemo udruženje. :) Moj cilj je bio da uradim nešto konkretno, da ne bi bilo "evo ga još jedan, 'ajde ajde' a neka drugi rade".

Statut je u prvoj verziji. Namerno je napisan preopširan, jer sada je lakše "kratiti" nego dopisivati. Ja nas zamišljam kao ozbiljno udruženje ??? pa otud i toliko funkcija. Najmanji je problem da izbacimo sve osim dve, tri, koliko ih propisuje zakon.

Što se broja ljudi tiče, sa koliko je ljudi počeo ovaj forum? Koliko vidim, ovde aktivno piše 20-30 ljudi; neka u udruženju postoji 5-10 aktivnih članova - super. Sasvim dovoljan broj da se, uz malo truda, organizuje neka izložba teraristike npr. A onda pozovemo sve koji su zainteresovani da izlože svoje životinje, da dođu. Udruženje obezbedi prostor, članovi i oni koji to žele da postanu donesu životinje. I dođu ljudi, dođe par televizija, dođe par novina, prođe taj dan oko 200-300-500-1000 posetilaca, pitaju, učlane se, uspostavi se kontakt. Za opvo nam ne treba armija od 500 članova, već 5 organizovanih osoba.

Oko statuta će uvek biti primedbi, ali u jednom tenutku, kada se sakupimo i dogovorimo, tu ćemo stvar preseći. Napravićemo neku konačnu verziju, pripremiti sve, predložiti prve "funkcionere" koji treba da premoste period do registracije, i sazvati osnivačku skupštinu. Ko je protiv statuta - glasa, ko je za glasa. A do tada se potrudimo da suština bude svima OK.

P.S.

Astronomsko društvo "Ruđer Bošković" na kalemegdanu ima max. 50 AKTIVNIH članova, a održavaju redovne kurseve iz astronomije, objavljuju časopis vasiona, organizuju posmatranja noćnog nema svakog petka i subote, u predsedništvu im sede profesori sa fizike i astronomije i postoje skoro 100 godina. :)

P.S.2.

Šta mislite, koliko AKTIVNIH članova ima kinološki savez srbije? Ja sam ubeđen da ih je manje od 100.

ikriss
01.11.08., 23:33
da me ne razumete pogresno, ja hocu da podrzim , ucestvujem i pomognem koliko mogu.
kazite sta treba.
osim statuna koji ce se iskristalisati, koja je to hiararhija problema sa kojom ce se udruzenje uvatiti u kostac???


Razumeli smo te mi na najgori mogući način ::D ::D

Statut, formalnosti, administracija, moje tupljenje i izigravanje dežurne budale ovde, što mi zaista ne treba u životu ... je sredstvo da se ostvare ciljevi. Koji? Recimo ...

1. ja bih da uvezem neku vrstu, to je sada u sado-mazo odnosu između kupca i naše carine. Udruženje će da se zalaže da to ide brže, efikasnije, sedećemo im na carini dok nas ne upoznaju i kažu "opet oni ludaci naručuju, pusti žiko ok je ...". Udruženje će stimulisati prodavce, ukoliko je moguće, za grupni uvoz životinja radi smanjenja troškova i povoljnije cene.

2. moja životinja ima zdravstveni problem, kome ja da je odnesem. Udruženje će da uspostavi kontakt sa veterinarskim ustanovama u Srbiji da se raspita koji od veterinara je zaintereosvan da ga preporučimo članovima.

3. svoju životinju želim da prodam / parim / razmenim iskustva sa drugima. Udruženje će da pravi izložbe, spaja članove, objavljuje care sheets, postavlja pojedinačne oglase,

4. životinja mi je na cites listi, nelegalno kupljena kod nas. Udruženje će da se založi kod nadležnog ministarstva da se sve postojeće životinje koje je zabranjeno držati legalizuju, uz npr. obavezan veterinarski pregled, i da se vlasnicima za to izda potvrda.

5. Udruženje će se povezivati sa drugim klubovima i udruženjima u regionu, razmenjivati iskustva, organizovati gostovanja na izložbama, povezivati članove.

6. udruženje će propagirati svest o zaštiti životne sredine, edukovati ljude o vrstama koje članovi imaju, propagirati važnost očuvanja naših vrsta.

7. udruženju je cilj da ima što više članova, jer tako je svima bolje - hobistima, prodavcima, državi.

Pogledajte, npr. biltene zavoda za zaštitu prirode srbije (http://www.natureprotection.org.yu/), deo njihovih aktivnosti je nešto što mnogo organizovanije i bolje može da radi udruženje.

zarko
02.11.08., 04:05
kinoloski savez je priznat u celom svetu i rganizuje izlozbe na evropskom nivou...

kimo
02.11.08., 17:43
Sve ove ciljeve koje si naveo su realni i upravo to će i biti primarni skup ciljeva za početak. Mislim da je vreme da se oformi tako nešto i zahvaljujem ti se na uloženom trudu i vremenu. Koji je sledeći korak? Šta sada treba uraditi kada imam statut?

ikriss
02.11.08., 19:38
Sve ove ciljeve koje si naveo su realni i upravo to će i biti primarni skup ciljeva za početak. Mislim da je vreme da se oformi tako nešto i zahvaljujem ti se na uloženom trudu i vremenu. Koji je sledeći korak? Šta sada treba uraditi kada imam statut?


Nema na čemu.

Statut je prvi korak, i kada se ljudi inicijalno izjasne da im je u načelu to sve OK, ili kad ga prilagodite željama većine, onda mora da se održi osnivačka skupština, da se izabere privremeno predsedništvo i donese set inicijalnih odluka - o osnivanju, članarini, ovlašćenju za zastupanje itd. itd. Onda se taj set dokumenata ponese u nadležno ministarstvo, plate se takse, tupi se u par navrata sa službenicima tamo, i uz malo cimanja, oni se odobrovolje i registruju udruženje.

Nakon toga, počinju pripreme za prvu redovnu skupštinu udruženja gde se bira prvo predsedništvo, eventualno usvajaju još neke odluke, formiraju sekcije, klubovi, usvajaju planovi aktivnosti za naredni period.

I onda udruženje počinje da živi, raste ... onoliko dobro koliko su sposobni članovi.

Srećno!

P.S. Mislim da je došlo vreme da se ja malo povučem. Kao što sam jednom napisao ovde, nije u redu da ovu priču vuče neko ko se "juče" pojavio u teraristici, a da neki (mnogi?) koji su ovde ipak izgradili ime, u osnivanju udruženja ne vide smisao. Ja ću se sada malo posvetiti nekim svojim važnijim obavezama koje sam gurnuo u stranu zbog pisanja statuta i izigravanja klovna, i, ako nadležni nemaju ništa protiv, tu i tamo ću pustiti poneku poruku u stručnim temama. :)

zarko
02.11.08., 19:46
e bre sto si malodusan,
pa odradio si nesto sto niko nije hteo niti umeo da odradi. i ne omalovazavaj svoj rad jer si za sad uradio 100% vie od bilo kog drugog .
ikriss svaka cast !!!

Proka
02.11.08., 21:45
ja bi ti isto rekao ko i zarko .. ali me mrzi da citiram njega ;) ... svaka cast !!!

ikriss
02.11.08., 23:28
e bre sto si malodusan,
pa odradio si nesto sto niko nije hteo niti umeo da odradi. i ne omalovazavaj svoj rad jer si za sad uradio 100% vie od bilo kog drugog .
ikriss svaka cast !!!


ko bre malodušan?? :)

Ja samo napisao da je red da se malo odmorim od statuta, prepiske, ciljeva ... i završim neke druge stvari. A i sada ima o čemu da se diskutuje ... vljda?

StefanovaPomajka
04.11.08., 10:24
i sada ima o čemu da se diskutuje ... valjda?


Ima i te kako. Valja nam se sastajati! Hajde, hoćemo li dok smo mladi? :)Z

kimo
04.11.08., 10:37
Ja predlažem da se sastanemo u NS, jer ovde ima minimum 10 aktivnih članova sa foruma. Mislim da bi najbolje bilo da se ovde prijave svi koji bi došli na taj sastanak u vezi ovoga i da napišu da li im više odgovara dolazak u NS ili BG. I kojih bude više tamo se održi i kraj, ok?

rassa
04.11.08., 10:47
Cilj je da se popularizuje teraristika i da se organizuju neka edukativna predavanja po školama i predškolskim ustanovama. Okupljanja i neki organizovani izleti i tako to. Neka putovanja i eventualno pokušaj da se dobije neka prostorija za javnu izložbu akvarijuma i terarijuma u NS, ali to je malo duži i teži cilj...

jedan predlog . . .
da napravite nesto kao exper villige (ako sam dobro napisao)
neki gari prica o svim mogucim temama
npr kada sam kupio mesozderku nisam zanao nista o njoj i na tom sajtu(ili tubu) ima nesto manje od 10 klipova o biljci
svaki klip je konkretan - hranjenje ; zalivanje ; zimski san ; sve je lepo po delovima
e pa da napravite tako o tarantulama hranjenje , parenje , odrzavanje vlage ili kokona itd (iako mozda ima toga na tubu ovo ce bar biti na srpskom , posto zelite da prosirite teraristiku na ove prostore a i ljudi ce videti da nije opasto jer ce videti vas kako se ophodite prema tarantulama)
*iako sve ovo moze da se uradi i textovima koji vec postoje ali mozda je ovo bolje , neznam :icon_scratch:
eto toliko ...

Ig0r
04.11.08., 10:57
Ja predlažem da se sastanemo u NS, jer ovde ima minimum 10 aktivnih članova sa foruma. Mislim da bi najbolje bilo da se ovde prijave svi koji bi došli na taj sastanak u vezi ovoga i da napišu da li im više odgovara dolazak u NS ili BG. I kojih bude više tamo se održi i kraj, ok?


Mislim da je ova ideja skroz dobra. Najlakše bi bilo da se napravi glasanje(čisto da niko ne mora da se smara da broji do 15 ::D
Ja sam za to da se sastanak održi u Novojem Sadu

ikriss
04.11.08., 12:23
Mislim da je ova ideja skroz dobra. Najlakše bi bilo da se napravi glasanje(čisto da niko ne mora da se smara da broji do 15 ::D
Ja sam za to da se sastanak održi u Novojem Sadu


Može može, doći će nas par u NS, samo da se pokupimo ... ;)

Nego, napravio sam google grupu gde bi "peglali" sve detalje oko udruženja, tj. oko inicijalnih dokumenata; bolje tako neko da gušimo forum i da svako viče "ja bih ovo, ne bih ono". Ko je zaista zainteresovan da učestvuje, jeka mi baci pp sa gmail adresom, pa da ga učlanim. I da, tu ćemo se (nadam se) podeliti ko će šta da radi (ja bih da radim što manje :)Z).

ikriss
04.11.08., 12:43
Evo kako je organizovan jedan češki herpatološki klub:

http://www.kkt.cz/index.php?uvod

Pošto je sve na češkom, translate.google.com je obavezan osim za one koji znaju češki. :)

P.S. Meni je npr. extra što su razmnožili Macrovipera lebetina turanica (ne znam "narodni" naziv?), i što je moguće uzeti mlade - zmija za koju sam mislio da je niko ne drži u zarobljeništvu, još manje da je razmnožava! Zamislite da kao udruženje dobijemo par mladih na poklon, i damo nekom članu da ih čuva? :)

nenad
04.11.08., 13:03
Kad ste mislili to okupljanje da pravite? Mozda u nedelju, mislim da vecini to odgovara.

nenad
04.11.08., 13:22
Ikriss, ima lebetina u zarobljenistvu, dosta evropskih vrsta moze da se nabavi iz odgoja. A sa takvim "poklonom" se ne bi puno usrecio. Moze da bude
gadno ako te ujede. Uvek mi padne na pamet onaj austrijski herpetolog Mario Schweiger, za koga mnogi znaju, a evo i zbog cega...
http://www.fieldherpforum.com/HerperOfTheMonth/MarioSchweiger/index.htm
to je od lebetine.

Ig0r
04.11.08., 13:47
Ja sam stvarno veoma zainteresovan da pomognem sa osnivanjem, ali sam trenutno mnogo zauzet pa ne znam tačno kad sam slobodan narednih nedelja. Bar ne ovako u napred. Daj redom da idemo. Prvo da se ustanovi gde će biti to okupljanje pa posle da vidimo kad...

ikriss
04.11.08., 14:33
Ikriss, ima lebetina u zarobljenistvu, dosta evropskih vrsta moze da se nabavi iz odgoja. A sa takvim "poklonom" se ne bi puno usrecio. Moze da bude
gadno ako te ujede. Uvek mi padne na pamet onaj austrijski herpetolog Mario Schweiger, za koga mnogi znaju, a evo i zbog cega...
http://www.fieldherpforum.com/HerperOfTheMonth/MarioSchweiger/index.htm
to je od lebetine.


Nisam znao za lebetinu ( da se uzgaja ), za druge uglavnom znam (ali ne znam gde, osim za one dance, http://www.reptilia.dk/. Primer jeste loš, pa ga menjam za neku manje opasnu vrstu. :) Verujem da bi baš bilo OK da ovde kod nas mogu da se nabave evropske vrste iz odgoja, pre svih ovi naši "obični" smukovi, i da se i na taj način podigne svest ljudi o značaju zmija za ekosistem. U ostale grupe ter. životinja se još manje razumem, ali verujem da je slična logika i za paukove, škorpije, guštere ...

Ukratko, fali mi CB program domaćih vrsta.

Što se tiče okupljanja, NS toliko vodi da ćemo mi iz BG-a i Niša teško moći da vas nadbrojimo. :) NS je destinacija, samo da vidimo kad.

StefanovaPomajka
04.11.08., 15:21
Ima zainteresovanih i u Sremskoj Mitrovici! Odatle imam i nekih informacija konkretnih (pozitivnih...), ali bolje oni sami da kažu šta imaju. A inače, pošto sam beogradska Novosađanka ili novosadska Beograđanka, svejedno mi je gde. Može NS, ako je tamo najveća koncentracija zainteresovanih, samo bih lično zamolila da bude vikendom.

kimo
04.11.08., 16:23
Ok, onda neka bude okupljanje ovu subotu ili nedelju? Možemo se pokupiti i biti na vikendici kod Stefana ako bude ok vreme, baciti roštilj i popričati u prirodi taman. Ko je za neka se ovde prijavi da bi se znao broj ljudi.

P.s. Ja sam za tu grupu što si pravio moj mail je momcilostajic@gmail.com

StefanovaPomajka
04.11.08., 16:35
Jaoj bre, vi bi samo roštiljali!:confused2:::D Ne bih da budem naporna, ali bolje da okupljanje bude u gradu negde, a ne na Fruškoj Gori. Ostali?8)

indijanac
04.11.08., 16:38
pozdrav svima,danas su mi ukljucili internet,pa sam tek sad procitao ovu temu...
e ovako,prvo da cestitam ikrissu na ulozenom trudu :th_clap: . ja sam u potpunosti ZA osnivanje udruzenja
procitao sam, celu temu,ali ne vidim kakav doprinos bi tu imali mladji clanovi (konkretno ja 92.godiste) i da li su oni uopste potrebni udruzenju?
ja bih jedino mogao da sredim da se odrzi neko predavanje u nekoj od skola u mom gradu? ili tako nesto...
moja majka radi u jednoj od skola tako da to uopste nije problem!

StefanovaPomajka
04.11.08., 16:43
Jaoj bre, vi bi samo roštiljali!:confused2:::D Ne bih da budem naporna, ali bolje da okupljanje bude u gradu negde, a ne na Fruškoj Gori. Ostali?8)


Roštilj neka bude na kraju kad odradimo registraciju i osnivačku skupštinu, pa da slavimo! :)Z

nenad
04.11.08., 17:19
Slazem se, ako se prvo zarakija, nista nismo uradili.

kimo
04.11.08., 17:25
Slazem se, ako se prvo zarakija, nista nismo uradili.


Ko spominje rakiju ? Nije da je nema, ali sam mislio da odemo tamo jer je tamo mir i priroda, a ne da se gušimo u nekoj zadimljenoj kafani/kafiću... no kako god hoćete.

StefanovaPomajka
04.11.08., 17:41
A što kafić? Možemo li u nekom pet shop-u, posle radnog vremena? Tu bi bila prava radna atmosfera! Ima li neko da je za, i ima li neko da zna takav pet shop?

Ig0r
04.11.08., 19:58
Ja sam takođe za neku bržu varijantu. Nije da mislim da treba sa ovim žuriti ali celodnevni otpad na vikendaji mi u ovom trenutku ne odgovara. Ali još uvek ne znamo ko će da dođe. Nemojmo srljati. Ne mora ovo biti uopšte ovaj vikend. Ne mora ni sledeći. Nigde ne gori i ne vidim potrebu da se stvar toliko forsira. Ne znam da li primećujete ali ovde se javilo jako malo ljudi. Predlažem da sačekamo lepo da se svi izjasne do kraja meseca(npr.) pa da vidimo da li i koliko ima zainteresovanih. Ovako će doći 5 ili 6 ljudi, neki koji bi želeli neće moći, itd.

nenad
04.11.08., 20:04
Slazem se, moze tako, a moze i ovako ::D

ikriss
04.11.08., 20:06
Ja sam takođe za neku bržu varijantu. Nije da mislim da treba sa ovim žuriti ali celodnevni otpad na vikendaji mi u ovom trenutku odgovara. Ali još uvek ne znamo ko će da dođe. Nemojmo srljati. Ne mora ovo biti uopšte ovaj vikend. Ne mora ni sledeći. Nigde ne gori i ne vidim potrebu da se stvar toliko forsira. Ne znam da li primećujete ali ovde se javilo jako malo ljudi. Predlažem da sačekamo lepo da se svi izjasne do kraja meseca(npr.) pa da vidimo da li i koliko ima zainteresovanih. Ovako će doći 5 ili 6 ljudi, neki koji bi želeli neće moći, itd.


Slažem se. Idu i slave :)Z :)Z :)Z

Najbitnije je jedna stvar, a to su dve stvari:
- da se okupi inicijalna ekipa koja će da iznese celu formalnu priču
- da se ne odustane, jer u pitanju je višemesečni proces
- da odmah odredimo konkretne ciljeve i da počne da se konkretno radi; za to nam ne treba formalno udruženje

StefanovaPomajka
04.11.08., 21:40
Slažem se. Idu i slave :)Z :)Z :)Z

Najbitnije je jedna stvar, a to su dve stvari:
- da se okupi inicijalna ekipa koja će da iznese celu formalnu priču
- da se ne odustane, jer u pitanju je višemesečni proces
- da odmah odredimo konkretne ciljeve i da počne da se konkretno radi; za to nam ne treba formalno udruženje



Hahahaha ikriss@ tebe svakako necemo za blagajnika udruzenja! Posto su ti tri stvari jedna stvar, koja je u stvari dve stvari... :icon_cyclops:

ikriss
04.11.08., 21:52
Hahahaha ikriss@ tebe svakako necemo za blagajnika udruzenja! Posto su ti tri stvari jedna stvar, koja je u stvari dve stvari... :icon_cyclops:


Koliko se ja razumem u matematiku, takvi blagajnici najbolje prolaze u životu ::D

marko
05.11.08., 13:05
E bilo je krajnje vreme da se meni vrati internet konekcija koja mi i pripada ::D
Sada kad sam u potpunosti pročitao Statut, mogu da se priključim diskusiji, tražili ste komentare, evo ih:

Prva stvar: Cilj broj 3. [OČUVANJE PRIRODNE SREDINE] - što se mene tiče ovo apsolutno nije potrebno.
Očuvanje prirodne sredine uopšte ne vidim kao cilj udruženja terarista, ne znači ne zalažem za to očuvanje
ali iskreno nije nam to cilj.

Druga stvar: "Kategorije članova", mislim da je ovo takođe nepotrebno jer ne vidim svrhu razvrstavanja članove po njihovom trenutnom zanimanju.

Treća stvar: Naziv (znam da je rano pričati o nazivu ali hteli ste komentare) ne treba da sadrži reč Srbija u sebi, treba nam neki univerzalni naziv (znamo svi da je naziv države kod nas podložan čestim promenana ::D)

Četvrta stvar: vidim da je ceo statut napisam ćirilicom, kao i da se spominje naziv udruženja na pečatu, takođe napisam ćirilicom. Nije da sam protivnik toga ali jednostavno mislim da bi bilo bolje da to bude latinica (kakvu glupost sam primetio jel da)

Toliko od mene za sada, biće toga još.

Geni
05.11.08., 13:43
Ćirilica je zvanično pismo naše trenutne države. To i nije stvar izbora. Latinica je ravnopravna ali je ćrilica zvanična i koristi se na svim dokumentima.

marko
05.11.08., 14:10
kakvu glupost sam primetio jel da
Gorane, kad još jednom razmislim primetio sam žešću glupost. Ako nije stvar izbora onda je priča gotova, i da jeste stvar izbora mislim da apsolutno nije bitno, sramota me je što sam uopšte to primetio i pitao, evo trenutno se stidim :shy:
::D

Geni
05.11.08., 14:19
Ma mnogima je ćirilica nepraktična. Ja nisam jedan od onih koji je forsiraju. Znam da jednostavno je neki i teško čitaju jer je sve sada napisano latinicom pa nemaju vežbu.

Sada sam proverio i nisam u pravu :shy:. Evo i ja se stidim... Ćirilica je službeno pismo ali samo državni organi imaju obavezu da njome pišu. Udruženja, predužeća, stranke, skupštine stanara itd. mogu da koriste i latinicu, kako u svojim statutima tako i na pečatu.

ikriss
05.11.08., 14:37
Ma mnogima je ćirilica nepraktična. Ja nisam jedan od onih koji je forsiraju. Znam da jednostavno je neki i teško čitaju jer je sve sada napisano latinicom pa nemaju vežbu.

Sada sam proverio i nisam u pravu :shy:. Evo i ja se stidim... Ćirilica je službeno pismo ali samo državni organi imaju obavezu da njome pišu. Udruženja, predužeća, stranke, skupštine stanara itd. mogu da koriste i latinicu, kako u svojim statutima tako i na pečatu.


Da budem iskren, ćirilca je zaostala iz jednog starog statuta, pa su se onda drugi delovi "prilagodili". :) Nije problem, konvertovaćemo statut, ali i ne moramo, obzirom da je reč o dokumentu koji se retko ??? menja.

ikriss
05.11.08., 14:55
E bilo je krajnje vreme da se meni vrati internet konekcija koja mi i pripada ::D
Sada kad sam u potpunosti pročitao Statut, mogu da se priključim diskusiji, tražili ste komentare, evo ih:


Prvi konkretni komentari - hvala.

StefanovaPomajka
05.11.08., 15:54
Udruženje treba da poradi na sledećem:
1.Vršenje popisa životinja u Srbiji (po CITES listi, pa redom);
2.Vođenje statistike o brojčanom stanju počev od ''nultog stanja'';

Objasnio mi je neko ko se razume u ove stvari da je totalna disproporcija između zakona i implementiranja istog na terenu. Potrebno je da postoji prelazni period u kom bi se sve životinje sa CITES liste popisale i to stanje bi bilo nulto. Ovo sve iz razloga što mnogi imaju svoje ljubimce još iz perioda kada CITES lista nije bila validna u ovoj državi. Sad se dešava, kako stoje stvari, da im država može jednostavno oduzeti životinje po anonimnoj dojavi..., a oni ni krivi ni dužni, a životinje još manje. Samim tim je nemoguće praviti javne izložbe, jer eto inspekcije na vrata... Dalje..., u svemu ovome, proceduralno, odredio bi se neki datum u sledećem periodu (recimo dvogodišnjem, primera radi) koji bi označio kraj prelaznog perioda registracije - prijavljivanja - popisa svih životinja na ''nulto stanje''. Ovo sve zahteva pregovaranje, natezanje i ostalo..., sa organima države Srbije, nadležnim za ta pitanja... Jasno je da ne može pojedinac sam, nego samo udruženim snagama. Dakle sve bi životinje bile registrovane, vlasnici imali potrebnu dokumentaciju, a za dalje nabavke životinja posle prelaznog perioda postojala bi usaglašena procedura oko papirologije... Ovako sam ja ovu stvar shvatila.

Eto jednog cilja Udruženja. ::D

marko
05.11.08., 17:34
E svaka čast za ovo, taman sam hteo da pitam kako će se rešiti taj problem. Period registracije i to "nulto stanje" zvuči veoma korektno još ako to stvarno bude dve godine onda smo rešili jedan od većih problema.

Ali, da li stvarno misliš da Udruženje treba da vodi statistiku o brojčanom stanju u Srbiji?

marko
05.11.08., 20:45
Prvi konkretni komentari - hvala.
Ove komentare ćeš dobiti i od Grofa isto, to su u stvari njegova zapažanja koja mi je on predočio jer sam ja bio offline par dana. Složio sam se sa njegovim mišljenjem i mislim da su to jedine zamerke do sada (sa moje strane), mada Grof ima još neke koje neće da iznese iz njemu nepoznatih razloga, hahaha, sad kada sam ovo napisao moraće da piše :D

StefanovaPomajka
05.11.08., 22:04
Ali, da li stvarno misliš da Udruženje treba da vodi statistiku o brojčanom stanju u Srbiji?

Ma meni je nekako logicno da Udruzenje ima neki svoj interni uvid u stanje stvari na terenu, naravno bez pretenzije da se preraste u Velikog Brata :icon_cyclops: - drzava ce vec tu ulogu da preuzme. A evidencija moze komisijski da se vodi, ukoliko se odluci da ima potrebe. Inace mislim da ce unutar samog Udruzenja za nekim jednokratnim, ali i nekim stalnim komisijama (ili sekcijama?) biti potrebe, pa onda i nacin formiranja (i rasformiranja) istih treba Statutom u startu definisati. Moguce su recimo (nazovimo ih sekcije, ogranici ili kako vec...) u lokalnim sredinama (npr. novosadska, beogradska, itd.). Treba te mogucnosti predvideti statutom, kao sto rekoh, mislim... :confused2: Pa, eto.

StefanovaPomajka
14.11.08., 11:47
http://www.uljez.hr/index.html

Oni su odradili pos'o! :th_clap:

ikriss
14.11.08., 13:26
http://www.uljez.hr/index.html

Oni su odradili pos'o! :th_clap:


Odavno. ;) Sada već i slave dvogodišnjicu, trogodišnjicu ... :)

StefanovaPomajka
18.11.08., 12:00
Ima li vas Mitrovčana ovde?

...
117.SAVEZ KLUBOVA AKVARISTA I TERARISTA JUGOSLAVIJE
Sr.Mitrovica, M. Huđi 15/14
...
124.KLUB TERARISTA "SREM"
Sr.Mitrovica, Sv. Save 19
...

Pogledajte http://www.sremskamitrovica.org.yu/portal/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=44&page=3

StevaNS
26.12.08., 15:43
Nisam jos stigao da procitam statut jer sad zurim ali mozda stignem veceras. Ali ja sam za.


A što kafić? Možemo li u nekom pet shop-u, posle radnog vremena? Tu bi bila prava radna atmosfera! Ima li neko da je za, i ima li neko da zna takav pet shop?

Eto moze u mom pet shopu. Nije veliko ali stisnucemo se nekako. Jedino bi stolice bile problem. A koliko bi nas bilo?


Ma mnogima je ćirilica nepraktična. Ja nisam jedan od onih koji je forsiraju. Znam da jednostavno je neki i teško čitaju jer je sve sada napisano latinicom pa nemaju vežbu.

Sada sam proverio i nisam u pravu :shy:. Evo i ja se stidim... Ćirilica je službeno pismo ali samo državni organi imaju obavezu da njome pišu. Udruženja, predužeća, stranke, skupštine stanara itd. mogu da koriste i latinicu, kako u svojim statutima tako i na pečatu.

Jos jedna stvar. Cirilica bi mozda otezala stvari prilikom uvoza, ako ikad budemo hteli da kao udruzenje uvozimo zivotinje. Nije da ne moze cirilicom ali mozda je latinica prakticnija.

StefanovaPomajka
28.12.08., 13:00
Moze & cirilica & latinica & arapski harfovi..., samo da odradimo!

10 nas je neohodno za osnivacku skupstinu, koja nece jos da se desi (predlog je da bude najranije u martu, sto je realno), a moze i vise da nas ima od 10 persona... Dakle u Novom Sadu. Ja sam za, da se dogovorimo neki dan od 5og do 8og januara. (Od 9og pa narednih dana iza toga ne mogu, a 3eg i 4og sam u Sremskoj Mitrovici, a povod mog boravka tamo je delimicno vezan za Udruzenje.) Ili mogu i neku od poslednje dve subote u januaru. Hocemo u januaru? Stvarno ne vidim razlog da se nesto stalno prolongira...

nenad
28.12.08., 13:11
Meni odgovara. Samo javite tačno kad.

kimo
28.12.08., 13:37
Meni takođe,samo javite kada i gde.

Malacrass
28.12.08., 21:29
Eh da barem ovako nešta u hr zaživi i krene kako terba =\

Geni
28.12.08., 21:43
Pa vi imate ULjEZ odavno...

Malacrass
28.12.08., 21:53
Koji, saznajem po zadnjim info se gasi.

Slabo je to kod nas organizirano.

Geni
28.12.08., 21:57
To je uvek problem sa takvim stvarima. Žao mi je što čujem da se gasi. Za tako nešto je potrebno veliko odricanje i zalaganje. Potrebno je konstantno ulagati vreme, rad, zalaganje i novac da bi funkcionisalo.

To će i ovde prerasti u ozbiljnu priču tek kada se za nju zauzmu ljudi kojima tako nešto zaista treba i to dovoljno da su spremni da ulože svoj tad u tako nešto.

Malacrass
28.12.08., 22:00
Da se gasi nije sigurno, nemojte me držati za riječ.

Nadam se da će te vi uspijet i bilo bi ljepo imati nešto ozbiljnije barem nas koji vole i rade sa teraristikom...

Stufy
28.12.08., 23:42
Ja bih voleo takodje da dam svoju podrsku osnivanju udruzenja. Nazalost necu biti tu od 2 do 12 januara. :(

spiderboy
29.12.08., 00:44
javite i meni pošto sam svakako zainteresovan za sve to, jedino 3 januara ne mogu(inventar) za sve ostalo se mogu dogovoriti

Bifrost
29.12.08., 01:12
Ja mogu da dodjem ako vam trebam :)

StevaNS
29.12.08., 01:17
Eto da i ja pohvalim Ikrissa. Extra posao!

Koliko sam cuo udruzenje akvarista je odlucilo da usaglasi cene. Mozda bi i to moglo da se ubaci medju ciljeve- kontrola trzista(koliko je to moguce). Sa druge strane, da se zna da ako zivotinja potice od nekog clana udruzenja terarista, da to ima izvesnu tezinu (za sta ce sigurno trebati vremena).


Po meni prvo okupljanje bi trebalo da se obavi tokom nekog praznika, ili odmah posle. Ali svakako neko nece moci da dodje pa smo opet na istom.

No bitnije je sledece:

Prve teme bi trebalo da budu:
1 usvajanje ciljeva
2 usvajanje statuta i etickog kodeksa
3 utvrdjivanje clanarine
4 postavljanje prvih funkcionera i
5 odredjivanje prvih njihovih zadataka (npr pronalazenje sedista dovoljno velikog da moze da se odrzi i vece zasedanje)
6 odredjivanje vremena okupljanja

Ciljevi, Statut i Eticki kodeks bi trebalo da budu jasni i sazeti, a o detaljima i dopunama bi se raspravilo kada bude moguce prisustvo veceg broja clanova, tj kada nadjemo odgovarajuce prostorije
Clanarina- Nije toliko bitna na pocetku ali ubrzo ce trebati i prvi kes- radi registrracije Udruzenja
Funkcioneri- ljudi koji imaju vremena i volje da potrose to vreme obavljajuci poslice za Udruzenje iako nece biti placeni
Prostorije- bitno je da imamo mesto gde moze doci i 20-30 ljudi (bar u pocetku ce nas verovatno biti toliko) kako bi do detalja pripremili papirologiju za registraciju
Vreme okupljanja- recimo svakog petka u 21.00, makar na sok i pola sata price. Bitno je da bude proizvoljno nego jasno odredjeno, da svako zna da tad i tad na tom mestu moze zateci nekog iz Udruzenja i uclaniti se ili sta god..

Jos bih predlozio, posto Udruzenje izrasta iz ovog foruma, da bi bilo bolje i efikasnije kada bi na skupstinama formirali predloge, a da se glasanje vrsi na forumu (samo clanovi udruzenja naravno). Tako se ukljucuju svi clanovi a ne samo oni koji su uspeli da dodju na skupstinu. I onda recimo ako se okupljamo jednom nedeljno, rok da se glasa je sledeceg okupljanja.

ikriss
29.12.08., 11:08
Moze & cirilica & latinica & arapski harfovi..., samo da odradimo!

10 nas je neohodno za osnivacku skupstinu, koja nece jos da se desi (predlog je da bude najranije u martu, sto je realno), a moze i vise da nas ima od 10 persona... Dakle u Novom Sadu. Ja sam za, da se dogovorimo neki dan od 5og do 8og januara. (Od 9og pa narednih dana iza toga ne mogu, a 3eg i 4og sam u Sremskoj Mitrovici, a povod mog boravka tamo je delimicno vezan za Udruzenje.) Ili mogu i neku od poslednje dve subote u januaru. Hocemo u januaru? Stvarno ne vidim razlog da se nesto stalno prolongira...

Tako je. Ideja je da se u ovih prethodnih par i narednih par meseci svi zainteresovani što bolje upoznamo, da se ispričamo i prepričamo i napričamo oko statuta, ciljeva itd. i da se recimo u toku marta održi osnivačka skupština. Nakon toga, sa potrebnim odlukama (jedna od njih je i odluka o osnivanju) i pratećom dokumentacijom i PARAMA za takse (oko 100€), odlazi se u ministarstvo i predaje sve za registraciju. Cilj je da se formalno udruženje proglasi aktivnim negde u letnjim mesecima (računaju se zastoji u birokratiji, naši eventualni propusti itd.), kako bi godišnje proslave mogle da se organizuju uz roštilj i pivo.

nenad
29.12.08., 13:47
Ok, doći ćemo na sastanak, ali vas molim da malo ozbiljniju priču povedemo. Video sam nešto od onog o čemu se raspravljalo na Google grupi, ili gde već, i mislim da tu ima stvari koje nemaju veze sa nama. Nema mešanja biologije i teraristike. Tereni, fotografisanje životinja u prirodi, pravljenja spiska vrsta na Avali, Fruskoj Gori i slično, je skroz besmisleno. To nema veze sa nama. Drugo, to je odavno urađeno, takve stvari rade biolozi i mladi istraživači i za to su potrebne nedelje ozbiljnog rada na terenu. Dajte da ne mešamo babe i žabe, i da se orijentišemo samo na teraristiku.

StevaNS
29.12.08., 14:42
Jos nesto. Pogledao sam statut hrvatskog udruzenja ULJEZ i tamo pise da se skupstina sastaje jednom godisnje. Pa nije ni cudo sto se zatvara udruzenje (ako su te glasine tacne). Kako moze bilo sta da se postigne ako se skupstina sastaje samo 1 godisnje?

Ali sa druge strane mi se svidja sto je statut sazet i jasan. Bitno da se odluce najbitnije stvari. Sve ostalo ce doci postepeno..

ikriss
29.12.08., 14:43
Ok, doći ćemo na sastanak, ali vas molim da malo ozbiljniju priču povedemo. Video sam nešto od onog o čemu se raspravljalo na Google grupi, ili gde već, i mislim da tu ima stvari koje nemaju veze sa nama. Nema mešanja biologije i teraristike. Tereni, fotografisanje životinja u prirodi, pravljenja spiska vrsta na Avali, Fruskoj Gori i slično, je skroz besmisleno. To nema veze sa nama. Drugo, to je odavno urađeno, takve stvari rade biolozi i mladi istraživači i za to su potrebne nedelje ozbiljnog rada na terenu. Dajte da ne mešamo babe i žabe, i da se orijentišemo samo na teraristiku.

Niko nije morao da ti daje krišom taj "materijal", grupa je otvorena za sve samo da ne bi gušili temu ovde - ko mi je poslao gmail adresu na PP, odmah je bio uključen u grupu. Poziv važi i sada (za sve). :D

Usput, slažem sa tobom, ja sam "krivac" :( za ove ideje, koje jesu meni zanimljive, ali više u formi kombinacije "domaće vrste i teraristika", no velike su šanse da to nisam tako napisao. Kamo lepe sreće da je više smislenijih predloga umesto mojih naivnih i laičkih.

Uostalom, ja i dalje stojim iza jednog svog davnašnjeg posta (a i ti i ja smo pričali na tu temu) u kome sam rekao - ja mogu najviše da pomognem u formiranju statuta, odluka, otvaranja računa u banci i bavljenjem sa većim delom one dosadne ali obavezne birokratije, kojom niko ne želi da se bavi.

Ali vrlo rado ću biti "đak prvak" u svim aktivnostima društva koje mogu da vode ljudi koji su u tome neuporedivo stručniji od mene.

Bifrost
29.12.08., 14:56
Imam prijatelja ovde u Vrbasu kojeg takodje zanima udruzenje (isto drzi pet shop)...

StevaNS
29.12.08., 14:58
Mislim da sam mu prodao sat ili parfem dok sam radio kao putujuci trgovac... :D:D:D

nenad
29.12.08., 14:59
Niko nije morao da ti daje krišom taj "materijal", grupa je otvorena za sve samo da ne bi gušili temu ovde - ko mi je poslao gmail adresu na PP, odmah je bio uključen u grupu. Poziv važi i sada (za sve). :D

Usput, slažem sa tobom, ja sam "krivac" :( za ove ideje, koje jesu meni zanimljive, ali više u formi kombinacije "domaće vrste i teraristika", no velike su šanse da to nisam tako napisao. Kamo lepe sreće da je više smislenijih predloga umesto mojih naivnih i laičkih.

Uostalom, ja i dalje stojim iza jednog svog davnašnjeg posta (a i ti i ja smo pričali na tu temu) u kome sam rekao - ja mogu najviše da pomognem u formiranju statuta, odluka, otvaranja računa u banci i bavljenjem sa većim delom one dosadne ali obavezne birokratije, kojom niko ne želi da se bavi.

Ali vrlo rado ću biti "đak prvak" u svim aktivnostima društva koje mogu da vode ljudi koji su u tome neuporedivo stručniji od mene.

Pa nije ništa krišom, jednostavno sam rekao koje je moje mišljenje o udruženju, i koliko ću se ja aktivirati. A to neće biti mnogo. Zato nisam hteo da učestvujem u grupnom dogovaranju preko mejla. Ali, to ne znači da ne znam u globalu o čemu se tamo pričalo.

Neka svako pomogne kako može. Svaka pomoć je dobrodošla. Ako već i sam kažeš da su ti predlozi naivni i laički, onda ih nemoj ni praviti, nego se prihvati onog u čemu nisi laik. A sam si rekao šta je to. Birokratija. :D Ja sam za birokratiju laik, a i malo je se plašim, da budem iskren :D Predlozi koji nemaju veze sa teraristikom su smorili neke članove, pa su digli ruke od pravljenja udruženja.

ikriss
29.12.08., 15:25
Pa nije ništa krišom, jednostavno sam rekao koje je moje mišljenje o udruženju, i koliko ću se ja aktivirati. A to neće biti mnogo. Zato nisam hteo da učestvujem u grupnom dogovaranju preko mejla. Ali, to ne znači da ne znam u globalu o čemu se tamo pričalo.

Neka svako pomogne kako može. Svaka pomoć je dobrodošla. Ako već i sam kažeš da su ti predlozi naivni i laički, onda ih nemoj ni praviti, nego se prihvati onog u čemu nisi laik. A sam si rekao šta je to. Birokratija. :D Ja sam za birokratiju laik, a i malo je se plašim, da budem iskren :D Predlozi koji nemaju veze sa teraristikom su smorili neke članove, pa su digli ruke od pravljenja udruženja.

Pa dobro. Kad sam pitao "zašto nema udruženja" - drvlje i kamenje. Kad sam rekao "šteta što vi koji svašta znate da ništa niste uradili po tom pitanju", kad eto odgovora "a šta si ti uradio?!". Pa ja napišem statut, tj. predlog statuta, nakon toga i dalje slabo sve ide. Pa ja dam neke predloge, kad evo ti sad "ako su laički, nemoj ni da ih daješ" plus "predlozi koji nemaju veze sa teraristikom (tj. tvoji predlozi, tj. ti) su smorili neke članove, pa su digli ruke od pravljenja udruženja". I sve to saznam od tebe, a niko od ljudi koje sve "smorilo" da mi kaže to isto? Ili bar da predlože nešto "nelaički", stručno?

Pa OK, ne ide - ne ide. Baš sam preveliku (ličnu) cenu platio za najbolju nameru. :mad: :mad: Puno sreće svima koji odluče da nastave ovu priču , i čuvajte nerve! ;)

nenad
29.12.08., 16:09
Mislim da nema potrebe za pravljem žrtve od sebe samog ponovo.
Hajde da razmotrimo celu situaciju objektivno. Evo, zamislimo da ja kupim npr. kakadua. I odem na forum ljudi koji su takođe odgajivači ovih ptica, i to mnogo iskusniji. I onda ja na tom forumu počnem blago da kritikujem te ljude. Kad god stignem. Zašto nemate ove vrste ovde, zašto prodavci ne vode dnevnike o životinjama, ali najviše od svega - ZAŠTO nemate udruženje. Oni mi kažu da je bilo dobrih razloga zašto udruženja nema. A da je jedan od glavnih razloga zašto ga nema, to što članovi nisu videli da im takvo udruženje i treba uopšte. Da su videli neku svrhu, osnovali bi ga ranije.

Onda ja iscimam ljude, i ljudi prihvate da se formira udruženje. Ne baš sa puno entuzijazma, ali prihvate. I onda kad ja vidim da nisu puno zainteresovani, onda ja krenem da im dajem predloge. Npr. hajde da otkrijemo gde sve u BGu žive svrake, ili koliko vrsta ptica živi na Avali. Nekima se ideja svidi, ali naravno da ne bi prstom mrdnuli da nešto urade po tom pitanju, jer je to ozbiljan posao.

Ozbiljan teren nije fazon - sad malo roštiljamo, sad popijemo koje pivo, a onda ćemo malo tu u šumu da tražimo životinje.. I onda mi dođe stariji član i kaže da od tog predloga nema ništa, i da ja ne poznajem okolnosti. Onda mu ja kažem da sam laik, i šta me on pita? Pa, logično - zašto onda predlažeš, kad smatraš sebe laikom? I ne vidim uopšte šta je loše u tom pitanju. Svako treba da se drži onog što dobro poznaje.

Ne shvatam zašto gurati ljude da rade nešto što im se ne radi preterano. Ja ti kažem, udruženje će se osnovati, ali će ljudi uglavnom da budu neaktivni u njemu. A ti ćeš da ih guraš i guraš, i kad budeš video da nema dobrih predloga, onda ćeš davati svoje predloge, koji su nedovoljno iskusni. Sve su to dobre ideje, da se razumemo, i istraživanje domaćih vrsta, i gajenje tih vrsta u zarobljeništvu, pa puštanje mladunaca u prirodu. Sve to što si predlagao. Ali je neostvarivo na ovom mestu. Ovo su teraristi, a ne biolozi. Biolozi rade popis vrsta za neki teren, a ne teraristi. Jer ih to ne zanima. Dakle, guraš ljude, dok konačno neko ne kaže da su ga takve ideje (ne ti, nego takve ideje, pa ko god da ih propagira) smorile. Onda se ti uvrediš i pomisliš kako si se ti iscimao oko svih, a svi te omrznuli. Nije to baš tako patetično. U pitanju je to da jednostavno iskusniji članovi ovog foruma dobro shvataju situaciju, a da si ti nov u ovome i da si prilično veliki optimista. Nije bilo namere da te vređam, samo je stvar u neslaganju mišljenja. Otići ćemo na to okupljanje, zasad je velika zainteresovanost za to, pa ćemo da vidimo da li i šta može da se uradi.

Izvinjavam se svima na dugom pismu, hteo sam samo da razjasnimo situaciju malo.

Geni
29.12.08., 17:20
I razjasnio si je bolje nego što sam i mogao da zamilsim. Svaka čast Nenade na ovako dobroj analizi situacije. Potreba rađa entuzijazam i udruženje će napredovati onim temopom kojim postoji potreba za njim.

Kada se već ušlo u priču, ne treba stajati već progurati to na silu i onda nastaviti dalje po potrebi.

ikriss
29.12.08., 18:09
Tvoj stav je potpuno u redu ... da su stvari bile tačno takve kao što si ih naveo. Međutim, nisu, i to je problem. Tvoja stručnost, posvećenost, velika pomoć koju si teraristima (i meni!) pružio na ovom forumu je nemerljiva. Sa tog aspekta tvoj autoritet jeste jak - i niko ga ne osporava - problem je druga ravan na kojoj ja sve vreme pokušavam da vodim diskusiju, i potreba da se sa te ravni stalno pobegne.

Prvobitno sam napisao veliki odgovor na tvoju poruku (u mom maniru), ali manje-više je sve već rečeno, a i ne verujem da ikog preterano zanima. Neka tvoja kao starijeg i iskusnijeg člana bude poslednja. :)

OK, biće skupljanje, ali nemoj da to bude zbog mene ili nekog drugog (ja zaista posle svega ne moram ni da dođem, i to zaista i mislim) neka to bude skupljanje zbog ciljeva koje smo ovde spominjali i oko kojih se većina slaže. Na kraju, koliko me sećanje služi, hajde da se vratimo na početak, sve je kenulo od sledeće teme, preciznije, od sledeće poruke:

http://www.teraristika.org/forum/showpost.php?p=63733&postcount=9

i neka se tu i završi, što se mene tiče.

A patetiku, izigravanje žrtve (ponovo), brojanje svraka i kakadu-forum ... pusti. Nije to nivo onog Nenada čije postove i dalje sa zadovoljstvom čitam.

nenad
29.12.08., 19:37
Pa, nisam to rekao da bih te vređao, nego da bih predstavio situaciju, onako kako je ja vidim. Tu analogiju sam napravio zato što mislim da je apsolutno tako. Jednostavna stvar u životu je da kao početnik u bilo čemu, ne treba da započinješ velike priče, jer nisi dovoljno upućen. U ovom slučaju, ne samo u teraristiku, nego u poznavanje situacije u našoj zemlji. Da si proveo bar još neko vreme u tome, pa onda krenuo lagano, to bi imalo više smisla.
Geni je rekao: "Potreba rađa entuzijazam i udruženje će napredovati onim temopom kojim postoji potreba za njim." i apsolutno se slažem sa tim. Zato ne treba forsirati ljude. Krenućemo bez pritiska, i nikakvo prebacivanje, tipa - zašto to nismo uradili ranije, neće biti dobrodošlo. Ja sam ti rekao da sam pre 7 godina pokušavao neke, da kažemo, slične stvari ovde da uradim, i nisam uspeo. Zato stvari treba pustiti da idu svojim tokom, a ne prenagljivati. U Subotici postoji udruženje terarista, ako se dobro sećam, pa jel to nešto promenilo? Mislim da nije. I kod nas je ranije postojalo, pa opet ništa od toga. Zato ljudi nisu bili puno zaint. za celu ovu priču.

homer
29.12.08., 21:23
postoji...ali je usko vezano za udruzenje odgajivaca sitnih zivotinja(kunici,golubovi,ukrasna zivina i sl.) To je razlog sto ima puno terarista koji uopste nisu uclanjeni...Ja vas podrzavam i pratim razvoj situacije...

Ig0r
30.12.08., 12:58
Što se mene tiče Nenad je u pravu. Bio sam prilično zainteresovan za to udruženje ali prateći grupu na gmailu sam praktično odustao od bilo kakvog saučesništva. Uvek sam shvatao teraristiku kao hobi a ne kao profesionalni poziv, a predlozi po mom mišljenju to prevazilaze. Prevelik zalogaj. Kao da je sve kopi pasta sa nekog nemačkog foruma ili tako nešto a svi dobro znamo koliko su oni poodmakli u odnosu na nas(u svemu). Nemamo mi mogućnosti da se bavimo svim tim. Kao teraristi možda čak ni potrebu. Ali ajde da uzmemo da je to individualna stvar. Ako hoću da učinim nešto dobro za prirodu zasadiću drvo ili se učlaniti u "Mlade gorane" ili neko slično udruženje ili pokret. Ja sam samo lik koji čuva životinje po "kutijama", koji ih voli i koji uči o njima. Toliko.
Nisam osećao potrebu da to obelodanjujem u gmail grupi. Ako ne mogu da pomognem neću ni da kvarim tamo raspoloženje i entuzijazam. Da li bih bio član? Verovatno - ako od svega nešto bude.
Da se vratim na predloge na kratko. Evo mojih predloga. Udruženje samo po sebi nije loše da postoji. Da li je dobro - biće kad bude postojala potreba da se rešavaju konkretni problemi. Da uzmem primer onog članka koji se pojavio pre nekog vremena u novinama a koji je bio pun dezinformacija. U takvim situacijama udruženje može da reaguje u cilju zaštite ugleda terarista. Istini za volju da je neko hteo mogao je poslati protestno pismo uredništvu koje bi ovi objavili u sledećem broju, jedino što bi veću težinu imalo pismo nekog tamo udruženja koje ipak okuplja normalne i odgovorne ljude. Meni lično to nije bitno. Novine i mediji su inače puni dezinformacija pa...
Govori se i o popularizaciji. Za sad ovaj forum po meni dosta dobro vrši tu funkciju. Čak i previše dobro(moglo bi se diskutovati koliko godina treba da ima osoba da bi mogla da čuva neke od životinja koje se spominju na forumu) pa je pitanje da li je i to problem. To mi je jasno samo ako pokušam da sagledam stvari iz ugla ljudi koji se bave trgovinom egzotičnim životinjama. Jedinu prednost udruženja koju vidim kao terarista je da bi bilo lepo da jednom godišnje postoji mesto gde bi se održala neka izložba-predavanje-edukacija-sve u jednom. Možda cites kad dođe vreme...
Neko je rekao da se udruženje u HR raspada zato što se retko sastaju. Ne mislim da je to tačno. Da imaju zašto sastajali bi se češće. Mada nije sigurno ni to da se raspadaju pa i priča o tome gubi smisao...

StefanovaPomajka
30.12.08., 13:14
Svi smo nekako u pravu sa svoje strane, jer različiti ljudi različito poimaju stvari... Jedino zajedničko svima je da to radimo (poimamo stvari) subjektivno... I sad ćemo lepo da se sretnemo u subotu i da pokušamo da pretabirimo sve, pa šta bude - biće. O.k. je to.

kimo
30.12.08., 14:09
Uglavnom, da ne dužim, dobra je ideja formiranja društva, između ostalog zbog odnosa sa ovim ljudima, koji mora da se popravi. Ako nastupamo kao pojedinci, nećemo ništa uraditi. Ako nastupamo kao društvo, to već ima neku težinu. Njima neke stvari moraju da se objasne, pa bih insistirao na sastanku sa njima, kad formiramo društvo, da vidimo da li ćemo ovako da se prepucavamo i dalje, ili da okrenemo novi list.

To je potrebno, a isto tako će se sa nadležnima rešiti i problem oko CITES životinja i to je po meni osnovni tj. primarni cilj za početak. Naravno mimo toga ide popularizacija na ovaj ili onaj način i po mogućstvu izdejstvovati neku izložbu i berzu, to bi bilo jako dobro.

Koby_88
30.12.08., 15:02
Ja vam drzim palceve da ovo uspe, ja bih rado doshao ali zivim u Kraljevu pa mi je malo zeznuto... Inace u KV-u teraristika postaje sve popularnija, ja cuvam tarantule i skorpije i ima puno likova koji se interesuju i raspituju kako i sta, a Zeus sa foruma, takodje iz Kraljeva je razmnozio P.imperatore i uvek je spreman da pomogne (meni je licno puno pomogao). Tako da ako mozemo sta ta pomognemo tu smo ;)

zarko
30.12.08., 19:44
ja ne verujem da cu doci. iskreno sad sam tek video temu :( jos od kad je novi sajt na snazi.
tako da sam sad saznao.prvo voleo bih sve da vas vidim ali jako je blizu praznika a i ns je u k!@$ daleko meni ,pogotovu sto ja prezirme da putujem.zato sorry nadma se da ce za sledeci sastanak biti preko nekog video linka !

sama situacija ce vam reci da li ce udruzenje ispuniti zeljene ciljeve, ja se iskreno nadam ali ne razumem niti mi interesuje mnogo.
ali jedno je sigurno. prvo sto ce da se stvor u udrzenju je PODELA. ne postoji ni jedno udruzenja da se nije podelilo i da neko vuce na ovu a neko na onu stranu,jer ljudi ulaze iz spostvene koristi u to a ne iz entuziazma.
jedinu ,za sada, realnu kostis od udruzenja koji bih naranvo zeleo da budem clan je CITES jer je to veliko pitanje i za mene kao odgaivaca i za prodavnice, i jos jedna i to prelpa jesu izlozbe ali o tom potom.
zato se nadam da ce biti sloge medju clanovima koji upravljaju istim i onda ce biti sve uredu za pocetak.

Zeus
01.01.09., 23:06
Ideja je sjaj,voleo bi da ne ostane samo ideja i zamisao.Svaka cas ikriss ulozio si veliki trud.Ja sam za i voleo bi da uspe.

StevaNS
02.01.09., 01:42
Vidim da su mnogi skepticni i u fazonu "doci cu ali ne ocekujem puno" i mislim da takvi komentari ne pomazu nicemu.

Tacno je da svi ulazimo iz nekog interesa. Cites je po meni na 2. mestu. Mislim da je NAJBITNIJE, za mene a i za vecinu vas, da se prvo uspostavi UVOZ iz inostranstva pa makar samo dozvoljenih vrsta za pocetak. Kada to vec udje u neku semu nece biti problem ni resiti CITES. Jos uvek je najveci problem dozvola i taj karantin (jedan moj poznanik je ispusio 500EU na vevericama jer su mu zadrzali veverice u karantinu i kad je video koliko treba da plati odustao je i ostavio im zivotnije- a toga nece biti kada uvoz postane normalna stvar). Ja sam rodom iz Subotice i verovatno mogu da resim neku vezu na granici ali o tom po tom. E sad mnogi od vas imaju neku semu pa im legalna varijanta i nije od interesa. Ipak, lepse je kad ne moramo da se sakrivamo po podrumima i supama.

Mislim da je Geni rekao da sad vec kada je krenulo treba probati i videti sta ce biti. Ali necemo nigde stici bez entuzijazma koji je pokazao Ikriss i neki drugi. Naravno da nije sve jednostavno i da ce biti puno prepreka ali ako odmah krenemo sa stavom od gore, bolje da ni ne pocinjemo.

Zato molim ljude koji imaju komentara tipa nece to uspeti da se uzdrze od komentara. Slobodno ukazite na teskoce koje nam predstoje ali ne morate pritom da dajete negativne prognoze. I vama je bolje da pustite da se udruzenje osnuje, pa ako vidite da to valja, lako cete se pridruziti posle.

nenad
02.01.09., 01:52
Misliš da udruženje može da ukine karantin za uvežene životinje i izdejstvuje niže cene dozvola za uvoz i ostalih papira? To bi bilo lepo izvesti. Ali, kako bismo to uradili? Glavni problem kod uvoza je cena. Preskupi su troškovi uvoza, pa životinje koje se legalno uvezu moraju da se prodaju po višim cenama nego što se inače prodaju. A onda niko neće da ih kupi. I ovako je kod nas slaba kupoprodaja terarijumskih životinja.

StevaNS
02.01.09., 02:11
Ne, ne.. Nisam rekao da ukine. Ali posto nepostoji praksa za tako nesto, nema rutine, onda kada se pojavi treba puno vise da bi se resila papirologija. Ako to postane rutina, nece biti toliko frke i sve ce ici BRZE a ne jeftinije. Medjutim udruzenje bi moglo da nam olaksa mnogo toga. Koliko znam dozvole se dobijaju po vrsti. Znaci ako se dogovorimo da cemo uvesti npr. leopard gekone, okupimo se svi iz udruzenja, platimo 1 dozvolu a uvezemo gomilu gekona(cak razlicite morfove). Ja bih odmah uzeo desetak, pa ako dodamo i druge bilo bi mozda i 100 a mozda i vise. Onda ta dozvola od oko 100-150eu i ne bude tako puno. Uz to, mozemo da oformimo svoj karantin, i registrujemo ga, pa nam zivotinje nece cuvati tamo neke neznalice nego mi.

E sad, ako je tebi cilj da sto jeftinije kupis zivotinju, onda idi kod svercera, jer ce opet to biti najjeftinije. A ako ti je cilj popularizacija teratistike, i da u svakom pet shopu mozes naci zdrave i lepe zivotinje, onda ti nece biti frka da das malo vise.

Dozvole za CITES isto nisu toliki problem koliko su carinici, inspektorti i svi ostali koji mogu da nam zagorcaju zivot. Ali kada ih upoznamo, obavimo desetak ili vise uvoza, lakse ce biti dobiti i CITES, a rizik ce biti manji.

A za slabu kupoprodaju su krivi i odgajivaci. Svi rade na crno i ne daju nikakve papire. Ali o tome sam vec pisao pa necu opet da se ponavljam..

Bifrost
02.01.09., 02:26
A jeste odredili vreme kad cemo se nadjemo?

StevaNS
02.01.09., 02:30
pogledaj post VAZNO. postovala je dheva. Nalazimo se u Subotu u NS.

Malacrass
12.01.09., 00:43
I kako je sve prošlo =)