PDA

Pogledaj punu verziju : Kolika hrana za T 1-1.5 cm?



burmajam
28.10.08., 01:18
Cao svima.

Od pre nekih nedelju dana i ja sam ponosni vlasnik tarantule. U pitanju je Chromatopelma cyanopubescensi. Dosta je mala, 1-1.5 cm bez nogu i zanima me sa cime predlazete da se hrani i do koje velicine. Do sada sam je 2x hranio. 1. put sa nekim leptirom iz prirode cije telo je bilo njene velicine i njega je smlatila bez problema. Posle par dana sam nabavio 10-ak lateralisa ( Hvala Bogice :) ) i smazala je jednog, mada sam posmatrao pravo sumo rvanje barem pola sata :D

E sada, od tada je proslo nekih 4-5 dana i par puta sam joj stavljao lateralise, ali bukvalno bezi od njih kao da ih se plasi kada joj pridju ( da ne pominjem da sam je zonglirao po rukama jer je pobegla iz kutijice u kojoj sam je dobio ). Da li to znaci da nije gladna ( i sta u opste znaci "odbija hranu", qlira je ili bezi ) ili smatra da su joj lateralisi veliki? Ove koje sam joj nudio su za nekih do 0.5 cm veci od njenog tela.

Daklem, do koje velicine mogu da joj dajem lateralise, dubie, fobase.

Samo da napomenem da se mala ponasa skroz normalno inace ( barem meni izgleda normalno ), a evo i slicice iste

http://img399.imageshack.us/img399/8650/img20931mb6.jpg

Hvala u napred

Ig0r
28.10.08., 02:05
Tarantulama ne predstavlja problem da savladaju plen čak i malo veći od njih samih ukoliko su gladne. Ali kad im ponudiš toliki plen ne treba da očekuješ da će isto ponoviti za 4 ili 5 dana, ali to ne znači da će odbiti manji plen. Evo kako ja hranim svoje tarantule. Bez obzira na veličinu, bez obzira da li tarantula ima 1 ili 10 ili više cm, hranim ih jednom nedeljno. Pritom više volim da im nudim manji plen. Otprilike veličine abdomena. Naravno dolazi i do izuzetaka. Na primer, kad mi naleti neko u goste i krene da me ispituje "šta jedu?", "kako jedu" ne predstavlja mi problem da ubacim bubašvabu kod C Cyaneobubenscensa van rasporeda, čisto da onaj ko pita jenostavno i vidi ono što ga zanima. U svakom slučaju ljudi uglavnom dobro reaguju pa mi je i drago. Takođe se zadesi da nemam bubu odgovarajuće veličine pa nekad T dobije veći, nekad manji plen nego što obično dajem. Desi se i da nisam kući pa da ne jedu dve nedelje, tri nedelje... Verujem da ovakav raspored hranjenja doprinosi tome da moje tarantule žive duže nego da ih hranim svaki drugi dan.
Ipak, ovo ti je prva T pa ti je možda još uvek jako interesantno da posmatraš kako se hrani. U principu to(uz presvlačenja i parenja) jeste najdinamičniji proces u životu tarantule, pa je sasvim normalno ako je ti hraniš češće. Okvirno, možeš da je hraniš bilo čim živim, sve što si nabrojao dolazi u obzir dok je odgovarajuće veličine.
Pretpostavio sam da si već malo vršljao po forumu pa da znaš kakve su navike tarantula kad se bliži presvlačenje i neposredno posle presvlačenja...

burmajam
28.10.08., 02:15
Hvala na brzom odgovoru. Meni je kod nje sve interesantno. Sto kaze moja devojka "bas bih volela da vidim da li bi i mene gledao pola sata da li cu da se pomeriom"# :shock:# :lol: Znaci velicina nije problem? A sto bezi majq mu? Nije mi problem da joj isqliram hranjenje i na jednom nedeljno.

Citao sam dosta po forumu i o C.C. a i o drugim tarantulama, tako da sam sada "teoretski" potkovan. Pitanje je samo da li cu prepoznati u praksi to sto sam ovde naucio

kimo
28.10.08., 02:32
... Znaci velicina nije problem? A sto bezi majq mu? ....


Vidim da dosta ljudi dobija ili pogrešne informacije od nekoga ili nešto loše razumeju...paukovi ne jedu kada vi to hoćete nego kada ONI to hoće. Tako da uopšte nije čudno što tvoj pauk beži od hrane, jer je on sasvim lepo podgojen, vidiš da mu je abdomen 4 puta veći u obimu od karapaksa, tj. glave. Tako da nemaš šta da brineš. Inače pauka hrani dok ne počne da izbegava hranu, bilo bežanjem od nje ili samo ubijanjem i ostavljanjem insekta. Nakon toga sledi presvlačenje ili ponovno klopanje neko vreme.

Ig0r
28.10.08., 02:34
Ne treba da se brineš. Koliko kapiram nije se još presvlačila kod tebe pa može biti da je to u pitanju. Ako misliš, ponudi joj hranu opet za koji dan pa ako ni onda ne bude hteo da jede verovatno će da se presvuče... Inače, nem tu mnogo filozofije pogotovo ako si se kao što kažeš "teorijski potkovao". Preostaje ti samo da nabaviš još koju T pa će sve to sa hranjenjem i prsvlačenjima da se dinamizuje ;)

burmajam
28.10.08., 10:52
Nije se presvlacila kod mene ni jednom, a kad' ce ... ne znamo :) Ok, zanimalo me je samo to oko velicine plena. Dacu joj nekog manjeg lateralisa za koji dan ponovo, da je ne smaram svaki dan. A sto se tice jos koje T nije iskljuceno, i za prvu sam se resio neplanirano totalno, cekajuci da sredim sve sto mi treba za gustera :)

Geni, vidim da si mi sredio prvi upload slike. Tnx. Mozes onda drugu da skines ( sa sve P.S.-om ), posto je ista slika ::)

marko
28.10.08., 11:20
...Dacu joj nekog manjeg lateralisa za koji dan ponovo, da je ne smaram svaki dan...
Ako nemaš dovoljno malog lateralisa ti uzmi najmanjeg mogućeg, presudi mu (zgnječi mu glavu) i onda ga ubaci kod tarantule.

burmajam
29.10.08., 16:45
Nabavio sam male fobase ( hvala Nenade jos jednom ). Hvala na svim konstruktivnim odgovorima.

zarko
29.10.08., 17:24
ne zahvaljuj mu se trazice od tebe sad neku 10X vecu uslugu to je los covek !!!
vrati mu fobase i zaboravi na njega
:)Z

Proka
29.10.08., 19:18
hahaha zaboravi njegov broj ;)

nenad
29.10.08., 19:24
Ja sam mu skrenuo paznju, ali me covek nije slusao ::D

Bluie
29.10.08., 21:09
Haha, opeglase te fino drugari sa foruma...a i izgleda da te znaju u dushu! ::D

nenad
29.10.08., 22:37
Neke stvari je tesko sakriti ::D

burmajam
30.10.08., 00:47
Ma prosto nisam mogao da verujem, ali kada ljudi kazu ... :D

Miroslav
30.10.08., 00:51
Hajde jedan na Nenadovu stranu, za sad samo ja. 'Ma nemojte tako, on je baš korektan, mada ga nisam upoznao.'# 8)

P.S. očekujem tuce fobosa od tebe Nenade za ovu izjavu :)Z :)Z ::D

nenad
30.10.08., 01:55
Neka, bolje da me mrze ljudi, nego da im dajem fobase, hehe ::D

Miroslav
30.10.08., 03:43
Ma u svakom slučeju tuce fobosa :)Z

burmajam
11.11.08., 01:18
U glavnom nisam od onih koji se bune, ne zelim ni da panicim, ali mala cyano jos uvek nece da jede.... :icon_scratch: Ipak ima skoro mesec dana kako je jela a nije se ni presvlacila u medjuvremenu. Da li moze da bude problem sto je kod mene u stanu temperatura oko 21 +- 1 C?

marko
11.11.08., 01:49
Ako još uvek izgleda onako kao na slici onda nemaš o čemu da brineš jer odnos između karapaksa i opistosome sam po sebi govori da ima dovoljno zaliha za duži vremenski period. Temperatura koja ti je u sobi nije baš kao u prirodnim uslovima, malo je niža, tako da očekuj malo sporiji metabolizam ali ni to nije problem, živeće sasvim normalno ali malo laganijim tempom.

burmajam
11.11.08., 09:25
Cao Marko. Izgleda isto. Normalno plete, setka se, malo se jurimo kada joj vracam nazad hranu koju nece da jede i koja se upetljala u njenu mrezu, pa mi ona za to vreme malo reda radi zaviri van granica kutijice, ali nema nagle pokrete u smislu da jedva ceka da otvorim poklopac pa da smugne. OK, znaci i dalje je sve u redu.
Hvala puno.