PDA

Pogledaj punu verziju : Grejanje terarijum za Lampropeltis



gordond
29.10.08., 12:17
Da li je za grejanje terarijuma dimenzija 60x30x30 dovoljna obicna sijalica od 40w prikacena na poklopac terarijuma?
Imam zmiju Lampropeltis triangulum sinaloe.
Pocetnik sam i svaka pomoc je dobrodosla...

dule87
29.10.08., 12:36
pa uzmes fino termomretar, i stavis ga (ne skroz blizu sijalice) i vidis jel dovoljno...temp ti treba biti izmedju 25-29...

nenad
29.10.08., 12:41
A, pa to ne moze tako lako da ti se kaze, moras da probas. Za trianguluma ti treba oko 25-27 stepeni (recimo, ne mora da bude bas tako striktno)
u terarijumu, i oko 30 u najtoplijem delu terarijuma. Taj najtopliji deo treba da zauzima najvise trecinu terarijuma. Poenta je u tom gradijentu, da
zmija moze da odabere i hladniji ali i topliji deo terarijuma.
Ako ti sijalica stoji u terarijumu to nije dobro resenje jer zmija moze da se opeche, a zapaljivi supstrat (treset, piljevina...) u kombinaciji sa sijalicom
u terarijumu znachi potencijalna vatra ::D Desava se i to.
Treca stvar je da ti terarijum tih dimenzija moze da bude adekvatan samo neko vreme za trianguluma, ubrzo ce da ga preraste. Nece ti trebati
puno veci, 70x40x30 je dovoljno, ali i ta mala razlika znachi.

Zaboravih da kazem da pogledas ovu temu:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2186.0.html
vrlo je slicno.

gordond
29.10.08., 12:54
Lik koji mi je prodao zmiju i terarijum je rekao da je ovo dobro i sasvim dovoljno resenje za grejanje :S
Terarijum izgleda ovako:
http://gordond.users.sbb.co.yu/DSCF0036.jpg

nenad
29.10.08., 12:59
Ako ti odrasli primerak dostigne 1m recimo, to ce mu biti premalo prostora. Moja sad ima nesto vise od 2 godine, i oko 80+ cm. Drzim je u terarijumu
80x30x30 i vec vidim da joj fali jos malo prostora. Verovatno cu joj uzeti samo nesto dublji terarijum, da ivica bude 40 cm, posto ne mogu veci ter.
da uglavim u tu policu.
Sijalica nije dobro resenje ako zmija moze da je dodirne sta god ti prodavac rekao ;)

I opet da pomenem jednu stariju temu:
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2200.0.html

gordond
29.10.08., 13:06
Svestan sam da cu morati da uzmem veci terarijum kad jos malo poraste. Ovaj cu da iskoristim za neku drugu zivotinjicu :)
Znaci, definitivno moram da menjam nacin grejanja :(
Moze li neki predlog kako da resim grejanje i osvetljenje kao i gde se to moze nabaviti? Predpostavljam da joj je bez obzira na temperaturu potreban
i dovoljan izvor svetlosti...

nenad
29.10.08., 13:13
Mozda da probas da nadjes slabiju sijalicu, mislim da takvu Dule koristi, koja prakticno moze da se drzi u ruci i ne stvara veliku temperaturu. Drugi
nacin je da sijalicu stavis van terarijuma, uz staklo, ili da nabavis kabl-grejach. Ne znam da li ih ima u NSu, kod nas ima na vise mesta da se kupi, i
stavi se ispod terarijuma, odnosno ispod trecine terarijuma. Nikakvo dodatno svetlo ti ne treba za trianguluma, jer su to nocne, rijuce zmije, koje
najveci deo svog zivota provedu pod zemljom.

gordond
29.10.08., 13:22
Hvala na savetima i korisnim informacijama ;)
Raspitacu se ovde po pet shopovima za kabl-grejac...

zarko
29.10.08., 17:22
mozes da koristis i grejnu foliju bolje je !

nenad
29.10.08., 17:56
Ne bih rekao da je bolje. Grejna folija pravi ogromnu temp na svojoj povrshini. Skoro sam stavio jednu ispod terarijuma, i temp. treseta na tom mestu
je presla 50 stepeni, i nastavila da raste. To bi ti ubilo zmiju. Grejna folija moze da se koristi samo uz neki dimer kojim bi se regulisala temperatura
koju proizvodi.

gordond
29.10.08., 18:45
Pokusacu sa kabl-grejacem. Hvala na savetu u svakom slucaju.

dule87
29.10.08., 19:24
Mislim da ti je najbolje rjesenje da koristis spot sijalicu (koja bolje usmjereva toplotu i ne smeta tvojim ocima..), sa malim grlom, od 25W, i da napravis zastitinu resetku oko grla..to ti nije mnogo komplikovano, a dobro je rjesenje..te resetke negdje mogu i gotove da se nadju,a mozes i sam da je pravis..

gordond
29.10.08., 22:17
Tu sijalicu su mi jos neki predlagali.
Za resetke bas i nisam siguran, mislim da bi dosta kvarile izgled terarijuma.
Jednu stvar samo ne mogu da shvatim: zasto bi se zmija prislanjala, priblizavala sijalici koja je vrela?
Jednom sam je gledao kad je krenula prema sijalici koju sam tek upalio. Priblizila se na par milimetara i trgnula se nazad. Od tad nisam primetio da joj je sijalica zanimljiva...

nenad
29.10.08., 22:36
Pa, moze da se desi da se opeche. Ne znaci da ce se to i desiti, ali bolje sprechiti nego lechiti. ;)

gordond
29.10.08., 22:41
Naravno, u potpunosti se slazem sa tobom...
Koliko odprilike kosta taj kabl-grejac?

nenad
29.10.08., 22:46
Ne znam, oko 20e, cini mi se. Imas par duzina, pa se i cene razlikuju.

dule87
30.10.08., 00:06
http://img363.imageshack.us/img363/3802/indexphpic6.jpg
http://img353.imageshack.us/img353/3416/indexxphpfj9.jpg

morao sam da ti posaljim ove slike, da vidis da ove mrezice ne kvare izgled..slike su dragonove (valjda se nece ljutit.. :)

gordond
30.10.08., 00:11
Moram da priznam da si me sad naveo da razmisljam da napravim jedan ovakav terarijum :D

dule87
30.10.08., 00:15
o tome ti pricam..i ja sam veca pristalica kombinovanih terarijuma (drvo-iverica, i staklo) i svi terarijumi su mi takvi - cak i oni za tarantule... :) a sto se tice ovo doticnog terarijuma za vise info. obrati se dragonu...

gordond
30.10.08., 00:28
Prvenstveno mi se svidja zbog izgleda i mislim da bi se mnogo lepse uklopio u dnevnu sobu.
Ali, nekako mi je mozda previse zatvoren za drzanje zmije, ili mozda gresim...

dule87
30.10.08., 00:45
hehe pa tesko ces u otvorenom terarijumu nazjerat zmiju da bude u njemu..hehe ovakvi terarijumi imaju jos jednu prednost - temperatura ne varira tako naglo kao u staklenom..

dragon
30.10.08., 07:54
morao sam da ti posaljim ove slike, da vidis da ove mrezice ne kvare izgled..slike su dragonove (valjda se nece ljutit.. :)


Ma naravno da se neču ljutit. Meržice su mrežasta šalica za olovke u koje je montirano grlo i žarulja. sve skupa košta oko 2 eur.

Savjet napravi drveni terarij: prednost : jeftinije, laganije se kontrolira temperatura, možeš izabrat boju iverice koju očeš.
Mane: : moraš dobro zaštitit rubove od vlage rubove od vlage

nenad
30.10.08., 11:48
Pa ne treba mu puno vlage za trianguluma, pa nece biti problem. Ja u drvenim terarijumima stavim staklenu plochu na pod, pa preko nje treset i sve ostalo.

gordond
30.10.08., 16:56
Meni se prvenstveno svidja zbog izgleda, a kad malo razmislim i cena mu je dosta povoljnija, tj. mogu ga sam napraviti :)




hehe pa tesko ces u otvorenom terarijumu nazjerat zmiju da bude u njemu..hehe ovakvi terarijumi imaju jos jednu prednost - temperatura ne varira tako naglo kao u staklenom..


:) pa nisam mislio bukvalno otvoren, nego ''otvoren'' u smislu sa vise svetlosti i vise staklenih povrsina. Koliko vidim ovaj na slici ima samo jednu staklenu povrsinu...

dule87
30.10.08., 17:04
ma znam na sta si mislio - ja se malo salim :) pa i to moze da se rijesi (ta otvorenost).., gornja i prednja strana budu staklene, a ostale od iverice..tako da dobijes sve u jednom, i otvorenost (mozes da gledas i odozgo i ispred), a i estetiq.. ;)

Proka
31.10.08., 07:52
"Meržice su mrežasta šalica za olovke u koje je montirano grlo i žarulja" . i odlicna je ideja :) ..
ima da se kupi u Tempu za nekih 50-60 din taj drzac za olovke .

zarko
31.10.08., 12:21
dugo se nisam ovde pojavio, sto se tice folije ja imam foliju koja je 33cm 17W tako da tu ispod nje bude 28-30C ako je ispod kutije plasticne ,ako se stavi na 1/3 ter mislim da bi bilo ok ali ti nzas bolje .ja ih retko koristmi ne kod svih zivotinja

nenad
31.10.08., 12:52
Ta je onda dobra. Ova moja ne valja nista :angry:

dule87
31.10.08., 14:52
ma ovo za olovke je i meni extra..samo sto bih ja to okrenuo drugacije (da otvor dode gore, jer se i ovako zmija moze zavuci oko sijalice)...

kimo
31.10.08., 16:38
Ova Žarkova je verovatno ona za podno grejanje. Ja imam jednu takvu danas ću je testirati koliko greje...to je dobra stvar za terariujme.

dragon
31.10.08., 17:04
ma ovo za olovke je i meni extra..samo sto bih ja to okrenuo drugacije (da otvor dode gore, jer se i ovako zmija moze zavuci oko sijalice)...


Ne može se zavuči jer sam napravil mrežicu vidi se na slici. I ja bi okrenul naopačke da je dno isto od mrežice.

zarko
31.10.08., 18:27
a kako to onda skines kad ti pregori sijalica???ime si pricvrstio?

dragon
31.10.08., 20:22
a kako to onda skines kad ti pregori sijalica???ime si pricvrstio?
e]

Taj poklopac od mrežice je malo veči od šalicei on je uguran malo teže unutra, tako da stoji fiksno. Sa prstima ne mogu izvaditi, nego moram sa kleštima.

Kad smo kod grijanja eto kako sam pričvrstil i kabelski grijač na terarij:
Prvo sam kabelski grijač sa vručim ljepilom pričvrstil između dva tanka pleksija, i onda sam to sve skupa zašrafal ispod jedne četvrtine terarija.

gava
31.10.08., 23:56
Dobro... A zasto kabl nisi jednostavno zalepio direktno za drvo? Cemu pleksiglas?

dragon
01.11.08., 09:22
Dobro... A zasto kabl nisi jednostavno zalepio direktno za drvo? Cemu pleksiglas?


Zato jer je onda podloga u terariju prevruča onda bi moral nekaj staviti u terarij na dno. Stavil sam grijač koji sam imal a to je 25W. Lakše ga je premjestiti ako treba ili maknuti, a da sam ga zaljepil direktno na drvo kak bi ga onda skinul?

toka333
18.08.09., 14:49
Poz svima ...jedno pitanje:da li je dovoljna samo jedna sijalica koja ce da greje od 7 do 20 casova ili moram imati i jednu za noc?

gava
18.08.09., 16:27
Dovoljna je samo jedna. Preporučio bih ti kabl grejače ili folije. Ne svetle, a lepo greju. Vodi računa zimi kako pada temperatura u terarijumu. Ja moje zmije zimi grejem non-stop. Ako je hladno moraćeš i ti, a sijalice znaju da izlude ako gore celu noć. Pa onda pregorevaju, pa juri u boji. Pa kupi crnu, koja je dosta skupa. Previše nerviranja, a da ne kažem da zmija može da se opeče, teško ali može.

toka333
24.08.09., 22:11
pozz svima...jedno pitanje...mozda malo glupo..:) da li kabel grejac treba da bude ispod treseta ili skroz ispod terarijuma?

gava
25.08.09., 14:05
Obično ide napolju, ali može i unutra. Ako je terarijum stakleni, onda napolju. Kod drvenih obično ide unutra. Zavisi i od toga koliko je jak grejač. Ako ne može da opeče zmiju onda može unutra. Kada ga staviš ispod stakla onda se staklo ugreje pa preko njega i terarijum. Zmije se obično ukopavaju, ne sve naravno, i tako dođu skroz do stakla. Vodi računa da se ni jedan materijal ne pregreje. Dokle god možeš da staviš ruku na njega, dobro je. Ako se staklo pregreva, onda ili promeniš grejač ili odigneš terarijum od grejača na drvene podloške (npr.). Isto važi i ako postane pretoplo u terarijumu. Ili montiraš potenciometar na sam kabl.

toka333
25.08.09., 15:21
Aha....pa moj kabl grejac je od 25 W...i dno terarijuma je staklo...

toka333
21.09.09., 16:04
Poz svima jedno pitanje...:D kolika je najveca moguca temperatura za Lampropeltis triangulum u najtoplijem delu a da joj neshkodi....?

nenad
21.09.09., 16:14
Ne treba da bude više od 30-32 stepena, recimo.