PDA

Pogledaj punu verziju : Odredjivanje pola kod zmija



gordond
30.10.08., 18:31
Koliko sam primetio, niko na forumu se nije interesovao za pol zmije...
Naime, kako odrediti da li je neka jedinka muzijak ili zenka?

gava
30.10.08., 18:34
Pa nisi bas dobro primetio. Moraces malo vise da se potrudis

gordond
30.10.08., 18:42
Ako mislis na temu ''Pol i razmnozavanje kukuruznog smuka'', tu bas i nisu uspeli da se dogovore oko odredjivanja pola ::)
Koliko sam shvatio, treba pitati Pedju:)
Aj ako ti nije problem, daj link. Lakse je nego da se ponovo pise :)

gava
30.10.08., 18:56
http://www.vpi.com/publications/determining_the_sex_of_snakes

Ali se nadam da ovo neces uraditi sam. Ne treba pitati Pedju vec zmiju odneti nekome ko to ume da radi. Ako to ne umes da radis ovo ti je najbolji nacin da povredis svog ljubimca

gordond
30.10.08., 19:00
Hmm, mislio sam da postoji neki jednostavniji nacin :shock:

nenad
30.10.08., 19:04
Dogovorili smo se, kako nismo. Za odredjivanje pola kod tvoje zmije mogu da se koriste sonde koje se guraju u kloaku, koje niko od nas ovde nema,
ili istiskivanjem hemipenisa, sto niko od nas ovde ne radi. Tu ti je i taj nacin prebrojavanja shtitova, koji cesto daje iste rezultate i za muzjaka i za zenku.
Mada, moze da bude tacan. Treba probati.
Dakle, Lampropeltis triangulum:

muzjaci - 28-78 subkaudalnih i 135-236 ventralnih
zenke - 21-60 subkaudalnih i 161-244 ventralne,

sto bi znacilo da, ako ima vise od 60 subkaudalnih, i/ili manje od 161 ventalne, onda je SIGURNO muzjak
Ako ima manje od 28 subkaudalnih i/ili vise od 236 ventralnih, onda je SIGURNO zenka

gordond
30.10.08., 20:17
Ovo mi vec izgleda jednostavnije ;)

nenad
30.10.08., 20:20
Videces koliko je jednostavno ako budes brojao maloj zmiji subkaudalne shtitove ;) Jako sitno. Ispadnu ti ochi :shock:
Sacekaj da se presvuce, pa onda, kad se koshuljica osushi, pregledaj.

gordond
30.10.08., 20:26
Pa vec imam kosuljicu... :D
Ne brini, nisam ni mislio da je drzim u ruci i da pokusavam da prebrojim :)

nenad
30.10.08., 20:32
Hteo sam da kazem da je tesko i na kosuljici male zmije prebrojati subkaudalne. Poslednje su jako sitne. Ja ih obelezavam flomasterom za diskove,
svaku desetu ;)

gordond
30.10.08., 21:31
:D Sta sve ljudi nece raditi da bi saznali pol zmije ;)
Uh, koji me je djavo terao da pokrenem ovu temu :)

gava
31.10.08., 18:47
Pokretanje teme ti je najmanji problem. Brojanje stitova je ono sto treba da te brine, ili da budem precizniji rezultati.
Svaka pedeseta zmija ima one SIGURNO rezultate.

Vidi ovako... ako neces pariti svoju zmiju onda ti pol i nije od vitalnog znacaja. Ali ako bas hoces da znas kog je pola to mozes odrediti i vizualno. Ovim metodom samo iskusni odgajivaci mogu sa 100% sigurnoscu da odrede pol, ali ako pratis uputstva mozda i ti uspes. Razlika izmedju muzijaka i zenke se moze videti samo na repu, tj. delu tela od anusa. Kod muzijaka zbog hemipenisa deo repa od anusa ka kraju zmije je zadebljan ili u odredjenoj duzini ima konstantnu debljinu pa tek onda pocinje da se suzava, i generalno gledano dosta je duzi od repa kod zenke. Zenka je ako joj se rep odma posle anusa suzava i nije bas dugacak.
Fotografisi rep svoje zmije sa stomacne strane i postavi sliku na forum, a mi cemo ti pomoci u odredjivanju pola, ali prvo probaj sam

gordond
01.11.08., 00:27
Hvala na pohvali:) Kupio sam je kod Pedje iz BG-a. Ne znam da li je to isti Pedja koji se spominje ovde na forumu...
A sto se tice slikanja sa ventralne strane, vrlo rado bih okacio sliku, ali je to trenutno nemoguce.
Naime, u poslednjih par dana je izrazito plasljiva i nema sanse da je mogu uzeti u ruke i slikati.
Znam da su inace plasljive posebno dok su male, ali sam je ranije opusteno uzimao. Ne znam sta joj je sad :(

gava
01.11.08., 00:57
To je taj Pedja.

Ako je ne uzimas u ruke neki duzi period ona se odvikne pa postane plasljivija. Slobodno je uzmi, setice se ona brzo da joj to ne predstavlja pretnju i smirice se

Chobi
25.03.09., 15:23
Ja bi hteo jos jednom da proverim pol svoje boe. Kupio sam je kao zenku ali hteo bi da budem siguran pre nego sto joj kupim decka.
Ona sada ima oko 95 cm. Na koji nacin mogu sam da probam, a koji je najsigurniji za nju i rezultat? Ja ne bi smeo da je cimam oko kloake i ako nije velika za to. Da li znate nekog ko pouzdano odredjuje tim sondama? Ili postoji nacin da njoj nesto prebrojavam? I koliko je kod boa to tacno odredjivanje pola??

Vlado
25.07.12., 12:53
Evo jedno pitanje za nase strucnjake..kupio sam dvije boe c. iz istog su legla..iste duzine..razlika u tezini 5 grama...jedna ima rep dugacak 6cm druga pa 7,5cm...jel se po duzini njihovog repa moze odrediti spol..ako moze..ko je ko..pozdrav.

patak
25.07.12., 18:58
pa ne znam dal se po tome moze zakljuciti pol, ali inace znam da se kod odrasle moze odrediti...
muzjak ima duzi i tanji rep, a zenka ima duzi i nabijeniji rep :)

nenad
26.07.12., 00:55
muzjak ima duzi i tanji rep, a zenka ima duzi i nabijeniji rep :)

:D Hteo si da kažeš da ženka ima kraći rep ;) Dakle, mužjak ima duži rep, a kod ženki često može da se primeti da je deo tela pre kloake zadebljaniji, pa se onda od kloake i početka repa naglo sužava. Kod mužjaka je ovaj prelaz diskretniji, i ne tako upadljiv kako često može da bude kod ženki.

patak
26.07.12., 12:02
:D Hteo si da kažeš da ženka ima kraći rep ;) Dakle, mužjak ima duži rep, a kod ženki često može da se primeti da je deo tela pre kloake zadebljaniji, pa se onda od kloake i početka repa naglo sužava. Kod mužjaka je ovaj prelaz diskretniji, i ne tako upadljiv kako često može da bude kod ženki.
ahahaha, da, hvala na ispravci... :D
upravo to, bas naglo se suzava kod zenke, to sam mislio kao nabijeniji, podseca na rep loptastog pitona :)

Vlado
27.07.12., 11:35
Ok..znaci to bi bilo to..e sad druga razlika izmedju mojih zmija...zmija sa duzim repom (muzijak) ima manju glavu od zmije sa kracim repom (zenke)...glava je sitnija...uza..kraca...dali je i to znacajna razlika izmedju muzijaka i zenke??..bar sto se tice ove vrste...sinoc sam gledao muzijaka kako se presvlaci..skinuo se u komadu za 5 min..zenka ce se presvuci sutra pa cu slikati repove i glave da se vidi kakva je razlika izmedju njih..

patak
27.07.12., 20:09
pa vidi, muzjaci su manji, tako da, normalno je da je i glava manja.
a imas jos jednu stvar da vidis :)
kod kloake imaju te kao noge, i uglavnom vise su izrazene kod muzjaka nego kod zenke... tako da, mozes i po tome da uporedis :)

Vlado
27.07.12., 20:33
misliš na ostroge..razumem..pa ja cu to sve da slikam..razlike izmedju jedne i druge...i slike staviti u ovu temu..pa mozde ce nekom da koristi...za ubuduce..

patak
27.07.12., 22:49
pa verovatno mislim na to... razlicito ljudi to zovu :)
okaci, pa cemo da vidimo

popke
28.07.12., 13:19
ja to zovem kukuice :) i kod mog muzjaka (ako je muzjak) izgleda kao dve kandze da ima ... to im pomaze prilikom parenja da se zakace jedno za drugo...

patak
28.07.12., 20:42
malo da se pipkaju, ovo ono... :D