PDA

Pogledaj punu verziju : nekakav problem sa ornatom



Miroslav
03.11.08., 20:30
Izgleda da imam nekakav problem sa P. ornatom. Pre nekih deset dane zavukla se u svoju jazbinu i mislio sam da joj je vreme za presvlačenje, s obzirom koliki joj je stomak (od tada nije jela, a na juče ubačenog cvrčka nije reagovala, pa sam ga danas izvadio). Juče, ne znam tačno u koje vreme, izašla je iz nje i stala na zid posude i držala je ispružene dve nogice. Vidi se na slici.

http://img253.imageshack.us/img253/4103/dsc00107mq7.th.jpg (http://img253.imageshack.us/my.php?image=dsc00107mq7.jpg)http://img253.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Danas sam ju zateka kako se skupila u uglu između treseta i zida posude. Nije savila noge pod sebe, samo se malkice skupila tj. nije stajla onako kako one znaju, raširenih nogu. Ali me čude te njene dve ispružene nogice, koje su tako reći ležale preko nje. Malo sam ju čačkao da vidim da li je uopšte živa. Živaje i reaguje na to što ju čačkam, ali veoma usporeno, pri tome ne pomerajući te dve opružene. Pomerao sam te nožice sa štapićem i kad ih pomerim, polako se vraćaju iznad nje (pulzatorno se vraćaju).

http://img87.imageshack.us/img87/1228/dsc00110mh8.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc00110mh8.jpg)http://img87.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Tu posudu u kojoj je one (napravljena je od kutije za CD-ove) držim u starom akvarijumu od 25l, zajedno sa A. geniculatom i C. cyaneopubescensom. Grejem ih uz pomoć sijalice od 60W. Znam da ona dosta isušuje vazduh, pa zato njoj vlažim treset više nego drugim dvema. Prskam ga sa vodom, na delu gde nije napravljena kućica i stalno je vlažan. U proseku prskam treset na svaka tri-četiri dana, čim se gornji sloj osuši (ispod površine treseta, na zidovima posude su stalno kapljice od kondenzacije).
Sada sam ju stavio na akvarijum, gde je vlažnost vazduha još veća. Posudu sam prislonio na neonku, da bi ju grejala.

Dakle, zanima me zašto se to desilo, da li je prolaznog karaktera i koje su posledice.

toncek
03.11.08., 21:46
moža je nekako polomila te dvije nogice?nemam pojma zašto ih tako drži :|

zarko
03.11.08., 21:48
posledice mozda ce da rikne. sijalicane vlaja nista. to je lose ...
to sto prskas ne znaci da je dovoljno .zato je pametno iamti higrometar i videti dal i je ok !
a to sta joj sedesilo nije mi poznato pa ne mogu ti reci al ida mozes da joj pomognes tesko....

u zadnje vreme bas problemi oko tarantula

spiderboy
03.11.08., 21:57
ja ne bih čačkao pauka,možda stvarno hoće da se presvlači,ali ako to i nije slučaj neće mu pomoći čačkanje,sačekaj par dana pa ćeš videti

Miroslav
03.11.08., 22:02
Upravo je počela da se presvlači, sada ću videti kako će proći. Nadam se da će biti sve u redu.

spiderboy
03.11.08., 22:10
ajde,držimo ti palčeve da sve bude kako treba,a trebalo bi
pozdr.

Miroslav
03.11.08., 22:30
Nezgodno je to što se presvlači na stomaku. Još nije izvukla nogice. Jedna od one dve stoji uspravno (što joj predpostavljam smeta), a ostale su joj opružene. Totalno čudan položaj za presvlačenje. Videću za pola sata-sat šta se dešava. Do sada stagnira.

Miroslav
03.11.08., 23:31
Posle sat vremena stanje je nepromenjeno. A evo i slika.

http://img509.imageshack.us/img509/8652/dsc00109eq6.th.jpg (http://img509.imageshack.us/my.php?image=dsc00109eq6.jpg)http://img509.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

rassa
03.11.08., 23:38
ja ne vidim 'krevetac'
jel uopste ova vrsta pravi :shy:

sta da ti kazem... nadajmo se najboljem

Proka
03.11.08., 23:40
realno teshko da ce to presvlacenje proci ok .. ### smor ..
mada postoji neka minimalna shansa da prodje iole ok ..

Miroslav
03.11.08., 23:49
To i ja vidim da ne sluti na dobro. Pred spavanje ću još jednom dobro navlažiti, pa ću ujutro videti šta ću. Možda probam nekako manuelno da joj pomognem, mada sumnjam zato što je mala.

Nema krevetca, barem ga ne vidim. Tu je ranije bilo malo paučine, ali nije krevetac.

Razmošljao sam da joj nekako (lepkom ili nečim sličnim, znam zvuči ludo) pričvrstim nogice od te njene košuljice što ju odbacuje, možda joj bude lakše. Ne znam, još naprežem vijuge ??? :idea: !!! :idea:

rassa
03.11.08., 23:54
da probas nesto ko sa slika iz teme 'cudno presvlacene'

kimo
04.11.08., 00:03
Nemoj ništa da diraš do ujutru. Može presvlačenje da potraje i duže nego obično i DA mogu da se presvlače na stomaku i to se dešava redovno, ne često ali s' vremena na vreme. Nemojte nikada da dirate tarantulu kada se presvlači. One slike što su postavljene su nezgodne bez cele priče i nemojte toda pokušavate i vezujete sa nekom pomoći i slično. Samo je ostavi i gledaj sa vremena na vreme, ako misliš da treba da joj vlažiš još to uradi tako da je ne ometaš i nemoj slučajno da prskaš po njoj. Inače ne treba neka preterana vlažnost njoj a ni toplota. Čuvaj te paukove van tih akvarijuma sa sijalicama i biće im bolje, pogotovo sada kada je toplo ovako. Noćne temperature nemoj da te brinu uopšte.

Miroslav
04.11.08., 00:06
Ne smam tako da ju hvatam za nogu, još je mala. Ovo jo je tek neko peto-šesto presvlačenje. Ali sam razmišljao da joj zalepim vrhove nogu (da ih skupim malo, da ne budu ovako raširene) i onda okrenem naglavačke. Najradije bi ju ostavio na miru do ujutro, ali ako hoću da probam ovo sa lepljenjem, onda već ujutro neće imati snage da se izvuče. Dvoumim se. :confused2:

@Kimo: ma znam da se presvlače i na stomaku, ali ne sa ovakvim položajem nogu. Na slici s vide da su izdignute od zemlje, pogotovo ona jedna, što stoji vertikalno. E to ne valja.

ToPa 12.02.
04.11.08., 00:37
ja bi ostavio to do ujutru, moj savet ti je da ne diras nista!

Miroslav
04.11.08., 00:42
Tako ću i da uradim. Ujutro ću videti šta ću. Ili ono sa lepkom ili da probam nešto sa pincetom i hirirškim skalpelom.

Bifrost
04.11.08., 01:39
ja ne vidim slike... :(

Takodje smatram da se pauk bez obzira da li moze ili ne moze da se presvuce na stomaku ipak okrene na ledja ako se to primeti... Desilo mi se par puta i svaki put sam je okrenuo na ledja i nisam imao problema. Samo malo nagnete posudu dovoljno da je okrenete...

Miroslav
04.11.08., 02:05
Ne znam, ja vidim svaku sliku.

Ok, okrenuću je sada na leđa. pa neka je tako do jutra.

Bifrost
04.11.08., 02:10
Pa sad... Dosta je vec proslo, ali ja bih je ipak okrenuo jer je to prirodna poza za presvlacenje i tako ce najbrze i najbolje to obaviti...

Miroslav
04.11.08., 02:16
Evo kao to sada izgleda. Problem je što su nogice savijene na pogrešnu stranu.

http://img78.imageshack.us/img78/3736/dsc00109st0.th.jpg (http://img78.imageshack.us/my.php?image=dsc00109st0.jpg)http://img78.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Bifrost
04.11.08., 02:18
Dzaba kad ne vidim slike sad instaliram javu mislim da je do toga problem...

Miroslav
04.11.08., 02:19
Ako koćeš mogu staviti drugi link, možda ćeš sa njega videti.

I da, one male dosadne grinjce su počele da šetaju po njoj. Ne bi trebale da joj smetaju.

Proka
04.11.08., 02:39
kao shto sam ti rekao .. jedni da se nadash da ce sve biti ok .. ali ne razumem bash sam neshto komentarsiao sa topom ovo je pocelo ceshce da se deshva...

Miroslav
04.11.08., 02:42
Nemam poima! Sve je bilo ok. Provela je preko nedelju dana u jazbini i juče izašla. Ja mislio da je gladna, kad ono... srj

Sačekaću ovako do jutra. Sada sam ju okrenuo na leđa, pa ću videti, mada sumnjam da će uspeti sama.

Bifrost
04.11.08., 02:43
Uspeo sam da vidim slike, ugasio sam zone alarm, ne znam kako on moze da smeta ali je do njega...

Da bas cudno drzi noge... Nemoj je vise slikati ostavi je da se presvlaci trebace joj neko vreme... :)

Miroslav
04.11.08., 02:45
Ma sačekaću do jutra. Trenutna temperatura u tom starom akvarijum gde su T je 23°C, a vlažnost nešto preko60%.

Bifrost
04.11.08., 02:55
Jako cudno to sa nogama, cudno je sto je bilo tako i pre presvlacenja... bas me zanima sta ce da bude ja tipujem da ce uspeti da se presvuce ali ce izgubiti nesto ili ce nesto biti malo deformisano... Javi nam sutra :D tj. danas :)

Miroslav
04.11.08., 02:59
Ok, javiću sutra. Od kako sam video da je počela sa presvlačenjem, a to je bilo pre manje od 6 sati, nije se ništa promenilo. Ako se do sutra ništa ne desi, pokušaću onda nekako da joj pomognem. Sada ni ne vidim da pokušava da se izvuče, nema više tih pokrata. Barem ih ne vidim za tih par sekundi koliko stanem da pogledam da li išta napreduje.

zarko
04.11.08., 03:30
to sto su joj noge na gore nema sta da te brine na gore su jer treba da se izvuce...
moguce je da ide malo sporije da ce se izvuci...
ali 6h ada se ne pomera malo je mnogo za poechiloteriju , sad je pod velikim stresom ali nista ne mozes da uradis...
srecno

toncek
04.11.08., 08:18
nadam se da je sve u redu i da se uspješno presvukla....

rassa
04.11.08., 10:18
ubi me cakanje


I da, one male dosadne grinjce su počele da šetaju po njoj. Ne bi trebale da joj smetaju.

da li joj mogu naskoditi te bubice . . .

Miroslav
04.11.08., 11:58
Nije se presvukla. Ostala je onako kao na početku. Mislim da više nema snage da se izvuče. Jedva reaguje kad ju pipnem sa štapićem. Sada ću da doručkujem, kako bi ja imao snage da probam nešto učiniti ::D Javiću posle šta sam napravio.

@rassa: mislim da joj te grinje ne mogu naškoditi, ali nikad se ne zna.

Bifrost
04.11.08., 13:42
Sad ne bi bilo lose probati onaj ringer solution ili tako nesto ::D ### steta... A bas je krenula da se presvlaci tako van svog sklonista?

toncek
04.11.08., 13:44
ajd pa javi.probaj je ti polako izvuč iz te košuljice ako možeš,ili bilo šta drugo,jer nemaš šta izgubit.možeš je samo spasiti....

Miroslav
04.11.08., 13:50
Pa znam, ako ne pokušam onda joj sigurno nema spasa, a ako pokušam, onda ima neke šanse. Sad se bacam na mikrohirurški poduhvat.

Miroslav
04.11.08., 15:34
Učinio sam koliko sam mogao, ali mi se čini da je uginula već minut-dva kako sam počeo da manipulišem sa njom. Kad sam ju izvadio iz posude na njenom abdomenu, u predelu prve trahee, je stajala kapljica. Ne znam da li je nastala kad sam ju vadio ili su to grinje napravile. Uspeo sam da poskidam košuljicu sa donjeg dela cephalothoraxa i prvog članka nogu i pedipalpi i oslobodio sam joj zube i usni aparat. Sama je skinula, još na početki, poklopac sa toraxa i košuljicu sa abdomena. Dakle ostalo je na ostalim delovima nogu i pedipalpi. To ne mogu nikako skinuti ni svući. Dok sam skidao, čini mi se da je košuljica bila relativno suva. Ne znak kako, a sinoć sam još pred spavanje poprskao treset.

Za svaki slučaj, u koliko je živa, stavio sam ju u neku posudicu sa vlažnom krpom, preko koje sam stavio papir i na njega nju. Posudicu držim na akvarijumu prislonjnu uz neonku, zbog toplote. Sada su joj abdomen i nogice poprilično opušteni i ne reaguje na nadražaje, tako da mislim da je uginula. Strpiću se do sutra.

toncek
04.11.08., 16:30
ajoj nadam se da je.možda je samo jako izmorena pa se zato nemiče....vidjet češ sutra...

Miroslav
04.11.08., 16:53
99% sam siguran da je uginula, ali onih 1% mi ne da mira pa ću sačekati do sutra. Šta da se radi i to se dešava.

toncek
04.11.08., 17:54
a ###.baš mi je žao :( čovječe šta se to događa malo,malo pa nekom ugine tarantula

Miroslav
04.11.08., 19:42
Ko zna mozda jesen nekako utiče. Tada se počinje sa grejanjem ter pa na takav način isušujemo vazduh, što im ne odgovara za presvlačenje.

rassa
04.11.08., 20:32
stvarno steta :(
###...

Miroslav
04.11.08., 23:06
Pa to znači da ću morati uzeti novu. Mnogo mi se sviđa P. ornata.

toncek
04.11.08., 23:09
ja u suboti idem po P.ornatu i A.semmani ::D

Miroslav
04.11.08., 23:15
Nećeš se pokajati sa ornatom. Samo pazi na grejanje i vlažnost vazduha. Moja predpostavka je da se sve ovo izdešavalo zbog vlažnosti. Da je bila niža nego bi trebalo. Najverovatnije su se zato nogice onako iskrivile. Iako sam dosta vlažio treset, izgleda da je sijalica dosta isušivala i više nego što sam mislio.

toncek
05.11.08., 07:45
čitao sam da joj temp.mora biti na nekih 27,28 stupnjeva a vlaga na 80% vlagu cu moc držat na tolko al temp.to če mi bit malo problem.Hoče joj smetat ako je niža temp.oko 23,24 stupnja??

dragon
05.11.08., 08:00
Ja ove godine još nisam palil grijanje, prošlih godina mi je temperatura bila i 17*c i nikad nikakvih problema. Tada su pauci ne aktivni, ali im ne smeta. Bolje je ne grijati nego grijati sa sijalicama onda se izsuši zrak i napravil si više štete nego koristi. To je najgore vrijeme je kad se još ne grije u kuči.

Miroslav
05.11.08., 11:41
Temperatura od 23-24°C im neće smetati. Biće i aktivne na njoj. Moje su bile na 26°C. Mislim da im je za presvlačenje bitnija vlaga nego temperatura.

Borko
05.11.08., 20:01
###...šteta :( žao mi je,jako lijepa vrsta...
šta se to dešava...malo pa nekom umre tarantula !!!

kimo
05.11.08., 20:45
Sve je više paukova i takve stvari će se dešavati, jednostavno po zakonima svih brojeva i verovatnoće nije moguće da od 150 mladunaca, što je neki minimum u proseku za vrstu, svih 150 doživi poznu starost...ali nije uvek slučaj da uginu dok su mali, ne često, ali se dešava i da odrasli primerci, recimo ženki, uginu iznenada. To je sve deo prirode. Niko se ne pita koliko tarantula živi kod svih nas kako treba, treba malo uporediti te brojke i videti koji je to mizeran odnos, ali je naravno đteta kada je to baš naša tarantula u pitanju.

toncek
05.11.08., 20:48
A jeb.emu :( baš šteta šta se nije izvukla...žao mi je Miro....al obavezno nabavi novu,,,pozz...

Miroslav
05.11.08., 22:22
Nabaviću novu, sigurno.

@Kimo : znaš li možda hoće li uskoro biti novih P. ornata?

Zapanjili bi se kad bi saznali koliki procenat T doživi polnu zrelost. Ipak su i one hrana velikom broju životinja.

Ovoj mojoj je ovo bilo drugo presvlačenje kod mene. I kod prvog i kod drugog sam ju grejao uz pomoć sijalice, koja je stajala van njenog ter. Prvi put se presvlačila u kućici koju sam joj napravio od male saksijice, a ona ju zatvorila sa mešavinom mreže i treseta. Tada sam vlažio treset i neposredno pored te kućice. Ovog puta je sama napravila jazbinu i to preko trećine ter, pa nisam moga da vlažim treset blizu nje, zato što bi tako upropasti njeno remek delo, a ona je stalno bila uz zid. I da napomenem, isplela je na onoj strani posude gde je bila sijalica. Moja predpostavka je da dotle nije dopirala vlaga, a od sijalice koja je grejala (izvana) vazduh se samo sušio, pa se tako i njena stara košuljica prerano osušila (valjda su zato nogice onako stajale).
Svetlo joj sigurno nije smetalo, zato što je strana do sijalice bila obložena crnim, tankim, kartonom.

kimo
05.11.08., 22:29
Svetlo ne može da im smeta nikako. To su sve gluposti vezane uz svetlo i da to škodi tarantulama, one sam ne vole svetlo direktno a i uvek se mogu sakriti negde ukoliko im "smeta", a ne može nikako da im škodi.

P.s. Imam nekoliko vrsta Poecilotheria ne samo ornatu već sada :) Ima i ornata naravno.

toncek
05.11.08., 22:42
ajde kad smo vec kod tog kimo dal se može T.poslat nekom posebnom poštom da mi dođe tako reč na vrata.pa ustvari ima onaj hpexpres kaj ti kuči dopelja...mislim ako može ja bi od tebe kupio...

IV@N
05.11.08., 23:33
### :( zao mi je...ali sta ces nemozes da zalis :S nabavi drugu obavezno ::D


pozz

Miroslav
05.11.08., 23:35
Nisam ni mislio da svetlost škodi T, već da je sijalica isušila vazduh, a on doprineo tome šta se desilo, a desilo se :icon_backstab:

IV@N : već sam ju naručio. pozz!

Miroslav
06.11.08., 14:53
Naravno, to je moja predpostavka da je uzrok tome bio suv vazduh, izazvan sijalicom.
Lako moguće da to i nije bio uzrok teškog presvlačenja (zato što sam normalno vlažio podlogu), vać jednostavno neka individualna osobina njenog organizma.

Šta da se radi... stiže nova ::D Zanima me samo da li ponova da sredim ter ili da ostavim jazbinu koju je ova napravila. Obično ne koriste napuštene jazbine, ali reko da ne uništavam. Jedino bi bilo dobro da malo ispečem ili prokuvam treset, kako bi uništio grinje i jaja koja su možda ostala, ali mi se ne ruši jazbina. sviđa mi se kako je ispletena ::D ::D

toncek
07.11.08., 00:00
da sam na tvom mjestu ja bi to očistio,možda su i neki nametnici bili uzrok ugibanja T.bit če mreža...

Miroslav
07.11.08., 00:35
Ma znam da će nava napraviti svoju mrežu, samo mi se ne da rušiti ovu, kad je lepo napravljena. Moram sve preurediti, u slučaju da ima grinja i njihovih jaja. Proklete grinje :)Z