PDA

Pogledaj punu verziju : Prizenili smo Stefana



StefanovaPomajka
04.11.08., 10:46
http://lh5.ggpht.com/_GMwDVprOJw4/SRAKlPT8haI/AAAAAAAAARw/rEFyHXu9vjc/s128/DSC00109.JPG

http://lh6.ggpht.com/_GMwDVprOJw4/SRAKl9CKcuI/AAAAAAAAASI/aYpqRT-ZiNU/s128/DSC00107.JPG

:Shuckle: Predstavljam vam Elizabetu.

nenad
04.11.08., 11:30
E, pa nek je sa srecom ;) Hoces ih stavljati na zimski san? Daj neke vece slike.

Miroslav
04.11.08., 12:01
Pa to će posle i ljubav da cveta između Stefana i Elizabete :th_love51: Da mogle bi neke veće slike.

zarko
04.11.08., 14:17
lepo procitaj o parenju i inkubaciji jako se tekso izvode iz onog sto msacuo do sad!!

StefanovaPomajka
04.11.08., 16:32
Ljubav već cveta. Momčina je bio poslednjih dana pomalo letargičan jer mu se prispavao zimski san, samo ga remeti malo ovo naglo otopljenje vremena... Ali kad se gospođica pojavila u subotu naprasno je živnuo, apetit mu nešto proradio..., a sve šeta oko nje, njuška je... Sad se smirio opet, za razliku od nje koja je jako živahna. Uglavnom, on će u hibernaciju za koji dan, a ona neće. Neka ostane aktivnog metabolizma preko zime, jer ima uslove da bude u toplom i svetlom. Stefan je odrastao u divljini i ne bih da mu remetim bioritam, a ona neka ostane budna, da naraste malo dok on spava, jer je krupniji od nje. Što se eventualnog razmnožavanja tiče, to mi nije za sada prioritet. Kornjačicu sam uzela da Stefan ne bi bio sam. Volim da životinje vidim u paru. :hug:

zarko
05.11.08., 02:56
da li je uzet iz prirode???
posto mi se cini da si to rekla u proslom postu

StefanovaPomajka
05.11.08., 10:26
da li je uzet iz prirode???
posto mi se cini da si to rekla u proslom postu


Jeste. Već je bilo o tome reči. http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,3583.0.html

puslica
07.11.08., 20:48
Eurotestudo hermanni boetgerri ili istočno balkanska čančara,mora hibernirati.Dokazano je da "preskakanje" hibernacije izaziva probleme u metabolizmu i razmnožavanju.
Preskakanje hibernacije izvodi se samo u slučaju bolesti.
Onako usput,može biti da ti se zalomila i podvrsta E.hermanni hercegovinensis,, dalmatinska čančara,čija je rasprostranjenost vezana od Zadra pa sve do Ulcinja.

Zanimljiv članak o razlikama ovih dviju vrsta i napomeni da se ne križaju međusobno.
http://www.mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?t=14434
One koje živcira slovensko govorno područje, neka pročitaju
http://kornjace.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=149&Itemid=29
naravno da nitko ne može utjecati na slobodnu volju pojedinca,ali bi bilo najbolje da se vrati na mjesto odakle je uzeta, i uzme ženka iz uzgoja.U Srbiji se sada legalno mogu kupiti čančare uzgojene u privatne osobe (uz dozvolu nadležnog ministarstva).

nenad
07.11.08., 20:59
Slazem se. A, ukoliko ipak hoces da ih zadrzis, onda je mozda najbolje da poslusas puslicu i stavis ih na hibernaciju.

StefanovaPomajka
08.11.08., 13:12
Niste procitali najpazljivije. Muzjak je uzet iz Montenegra, a zenkica je iz uzgoja. Inace prirodno staniste sa koga je preseljen kod nas, vec je uveliko devastirano bagerima i ostalom teskom gradjevinkom mehanizacijom, a suglasno urbanistickim planovima... Stefan je jedan od srecnika sa tog lokaliteta, koji je izbegao pokolj. Ljudi koji su ga uzeli i doneli nama su arhitekte, pa su znali sta se sprema.

Glede onoga koja je on podvrsta, a koja je ona, jos cu da prostudiram... :confused2:

nenad
09.11.08., 13:59
Kako su u Crnoj Gori tretirane kornjace, izvozene u kamionima iz zemlje, i slicno, mislim da uopste nije tako lose sto neko kornjacu izvuce iz toga, i donese je kuci. Kornjace po brdima i shumama u CG niko i ne dira. Ako neko uzme iz prirode kornjacu, uzme ih iz naselja i gradova, gde im je buducnost vrlo nesigurna.

StefanovaPomajka
09.11.08., 16:56
puslice@
Zensko sam, nemoj mi se obracati u muskom rodu! 8)

A prostudiracu tako sto cu malo obrnuti literaturu, a obrnucu i Stefana ;) da mu pogledam karakteristike po kojima se ove dve vrste kornjaca razlikuju... Pri tome sam mislila i da ga fotografisem, pa postavim slike na forumu, da mozemo svi zajedno da analiziramo. Ok?

Miroslav
09.11.08., 18:38
Postavi slike to bi bilo super.

Što se sudbina kornjača u CG tiče, jedne godine sam u Sutomorama video 2-3 utopljena primerka, kako plutaju u plićaku. Ko zna koliko ih još strada tamo i na kakve načine.

nenad
09.11.08., 19:22
Da, u ekoloskoj drzavi ekoloski se resavaju vishka zivotinja. Al, nismo ni mi nista bolji, nazalost.

puslica
11.11.08., 22:17
puslice@
Zensko sam, nemoj mi se obracati u muskom rodu! 8)

A prostudiracu tako sto cu malo obrnuti literaturu, a obrnucu i Stefana ;) da mu pogledam karakteristike po kojima se ove dve vrste kornjaca razlikuju... Pri tome sam mislila i da ga fotografisem, pa postavim slike na forumu, da mozemo svi zajedno da analiziramo. Ok?

ponekad je jako teško vizualno utvrditi koja je podvrsta u pitanju,herpetolozi to rješavaju DNK analizom jer je to najsigurnije i na temelju toga rade studije.
Nije problematika što ćeš te dvije različite vrste pariti i imati za sebe.jednog dana se može dogoditi da ti pobjegne potomak od legla, i unese u okoliš novu DNK strukturu, tako da onda nastaju mnoge varijacije.

A identična situacija nastaje kada se kupe i legalno, tako da smo na istom.Nismo ništa napravili.

nenad
11.11.08., 22:33
Dve razlicite vrste nece pariti, nego podvrste. Ali ne vidim da tu postoji neki problem. Desava se to i u prirodi na mestima gde je granica dve
podvrste. A te varijacije koje mogu da nastanu, zar su uvek lose? Pa, cak i da jesu, kornjaca koja pobegne u BGu, nema puno mogucnosti da dodje
do drugih pripadnika svoje vrste. Ovde ih i nema bas u prirodi. Jednom smo na Avali nasli oklop jedne T. hermanni, i to je sve. Nije bas da su
raspropstranjene po BGu i okolini. Posebno ne po naseljima.
Mnogo veci problem su crvenouhe kornjace, koje vlasnici cesto pustaju kada ne mogu vise da ih hrane. One postaju invazivna vrsta, dobro se
navikavaju na nasu klimu i uslove, jer i zive u slicnim uslovima u Severnoj Americi. Tamo gde inace zive, mnogo gusce naseljavaju staniste, nego
sto ga naseljava Emys orbicularis npr. Tako da potiskuju tu vrstu, na vise lokaliteta u Evropi. Usput, orbicularis je carnivora, dok su scripte omnivore,
pa imaju vece shanse da prezive.