PDA

Pogledaj punu verziju : Treba mi savet...



Majin Vegeta
05.11.08., 06:09
Pozdrav svima! Nov sam na ovom forumu, kao i u teraristici. Zapravo, jos nemam terarijum, ali planiram da zalepim jedan ovih dana. Hocu da gajim skorpije iz roda Pandinus, pa mi trebaju saveti. Interesuje me kako terarijum treba da izgleda. Jel moze da bude klasican, kao akvarijum, a otvor za ventilaciju, odnosno mrezicu, da stavim gore, na poklopac? Molio bih vas i za neku sliku vasih terarijuma, da vidim kako to treba da bude. Dimenzije bi bile 60x30x30. Sta je najbolje da stavim za podlogu i gde mogu da nabavim? Kakav grejac da stavim i gde mogu da ga kupim? Kakvo osvetljenje da koristim? Nalazim se u okolini Beograda. Koja je vrsta po vama interesantnija, ali i laksa za gajenje - P. imperator ili P. cavimanus? Da li mogu da drzim muzjaka i zenku zajedno u ovom terarijumu ili eventualno da ga pregradim? I neke osnovne stvari u vezi gajenja - koliko cesto hraniti, kako odrzavati vlagu, koliko cesto kvasiti podlogu... Uh, toliko pitanja imam, ali ovo su, za sada, najbitnija. Molim vas za pomoc. Svaki savet je dobro dosao. Hvala u napred!

Bogica1985
05.11.08., 10:26
Pozdrav i dobrodošao!

Pa da krenemo od početka, terarijum može da bude kao klasičan aq, sa ventilacijom na poklopcu, ali da ne bude ceo poklopac u mrežici već samo 1/3 ili 1/4 kako bi se zadržavala potrebna vlaga koju zahtevaju Pandinus vrste. Dimenzije su ok , a za podlogu koristiš treset ,kokosov ili običan. Grejač možeš da koristiš a i ne moraš, ako ti zimi temperatura ne pada ispod 20oC nije nikakav problem da ostanu bez, a ako se odlučiš ipak za grejač preporučujem ti da napraviš sam ,a evo i linka teme gde je sve lepo objašnjeno http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,34.0.html , a kad ga napraviš stavljaš ga ili na zadnju stranicu ili na poklopac ,nikako ispod terarijuma jer postoji mogućnost da se škorpije žive skuvaju.
Osvetljenje ti nije uopšte potrebno za ove vrste škorpija.
Vrsta za držanje... obe vrste koje si spomenuo su lake za držanje , zanimljive su svojom masivnošću ,za početnike su ali se moraš spremiti na to da ih možda nećeš viđati tako često.
Ako budeš držao imperatora onda postoji mogućnost da ih držiš zajedno, s tim da imaju dovoljno prostora,skloništa i hrane, ali opet treba prvo probati jer sve zavisi od jedinke do jedinke, a što se tiče cavimanusa one se malo teže uparuju ali nije ni to neizvodljivo, mada ja bi ti preporučio da ih neko vreme držeiš pregrađene,sa jednim staklom, pa kasnije da malo eksperimentišeš ,da ih puštaš zajedno i sl. pa ćeš sam proceniti po njihovom ponašanju.
Osnovne stvari ,hrane se 1-2 nedeljno sa hranom o kojoj možeš naći informacije u podforumu http://www.teraristika.org/forum/index.php/board,6.0.html ,vlaga se održava tako što postavimo jednu posudu u terarijum toliko veliku da škorpija može da uđe u nju ,i prskanje terarijuma na svaka 2-3 dana u zavisnosti od temperature i brzine isušivanja treseta, ponekad je potrebno svaki dana to da radim, uvek treba površinski sloj treseta biti vlažan.
Mislim da sam ti odgovorio na sva pitanja, pa sad pitaj ako treba još nešto ,a pogledaj i ostale teme na forumu ,dosta će ti pomoći.

kimo
05.11.08., 11:13
Imaš na www.nsexotics.net tekst o nekoliko vrsta koje je Bogica pisao pa pročitaj.

Bogica1985
05.11.08., 11:19
Inače Imperatori se jako teško nalaze jer su na CITES-u ,dok se Cavimanusi lako mogu naći, tako da i to može presuditi koju vrstu ćeš uzeti.

zarko
05.11.08., 12:46
http://www.gekkogecko.co.yu/Skorpija.html
imas na forumu nekoliko teksotva koej je bogica napisao izvrsni su

inace cavimanuse ces pariti teze nego imperatore...retko ko ih ima u srbiji inace se lako razmnozavaju i ima ih dosta. bugarska je prepuna malih imperatora...
ja imam par trenutno ali se razmisljam da ih rasprim.neam pojma...srecno

Majin Vegeta
05.11.08., 17:40
Hvala na pomoci! E sad sto se tice grejaca, posto ide zima a u prostoriji gde ce biti terarijum je hladno, tako da ce mi trebati - interesuje me varijanta sa termostatom. Posto imam stari grejac za akvarijum, uzeo bih iz njega termostat, ali me interesuje gde da ga povezem na tom kabl grejacu. Da li i njega da stavim u crevo? Jel on onda gasi grejac kada se terarijum zagreje na odredjenu temperaturu ili ne. Pretpostavljam da moram da lepim grejac na unutrasnjoj strani terarijuma, tako da bi verovatno bio na poklopcu zalepljen. Video sam na forumu i neki folija - grejac. Sta mislite o njemu i gde bi ta folija mogla da se nabavi? Pogledao sam teme na ovom i jos nekim forumima. Znam da nije potrebno svetlo, ali da li bi mogla da se postavi neka uv lampa ili neka druga, koju bih ponekad palio uvece. Da li bi ona dodatno zagrevala terarijum? I jos me interesuje jel dovoljan grejac od 30w za terarijum ove velicine? Koliko sam razumeo ovim vrstama je potrebna temperatura od 28-30 stepeni. Uf bas sam dosadan :shy: , ali ne bih da uzmem zivotinju dok sve ne sredim kako treba. Hvala jos jednom!

Bogica1985
05.11.08., 18:46
Da temperatura bi trebala biti do 30oC , e sad za termostat ti ne mogu pomoći jer ja njega ne koristim, na svim grejačima imam potenciomer pa sam odredim jačinu.
Što se tiče svetla možeš ga koristiti ali nemoj očekivati da ti škorpije budu napolju dok je upaljeno svetlo, biće u svojoj jazbini, gde provode veći deo svog života, tako da ćeš uglavnom imati prilike da ih vidiš noću kad se svetla pogase ,retko izlaze preko dana.

Djuka90
26.06.09., 04:44
http://www.gekkogecko.co.yu/Skorpija.html
imas na forumu nekoliko teksotva koej je bogica napisao izvrsni su

inace cavimanuse ces pariti teze nego imperatore...retko ko ih ima u srbiji inace se lako razmnozavaju i ima ih dosta. bugarska je prepuna malih imperatora...
ja imam par trenutno ali se razmisljam da ih rasprim.neam pojma...srecno

imam malu skorpiju od 2cm,cime da je hranim?

zarko
26.06.09., 04:46
tenebrija lateralis /...