PDA

Pogledaj punu verziju : Komplikacije prilikom presvlačenja (G.Rosea)



Tarzzan
11.11.08., 01:27
OK, evo u čemi se sadrži problem:

http://img393.imageshack.us/img393/5921/dsc00198xb8.jpg (http://img393.imageshack.us/my.php?image=dsc00198xb8.jpg)
http://img393.imageshack.us/img393/dsc00198xb8.jpg/1/w640.png (http://g.imageshack.us/img393/dsc00198xb8.jpg/1/)

http://img530.imageshack.us/img530/4131/dsc00197rk7.jpg (http://img530.imageshack.us/my.php?image=dsc00197rk7.jpg)
http://img530.imageshack.us/img530/dsc00197rk7.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img530/dsc00197rk7.jpg/1/)

Malecka ima oko 2cm, i presvukla se preključe možda. Znači košuljica je zakačena za abdomen T, i ona ne može da se odvoji (vuče je za sobom sve vreme). Na slici se ne vidi lepo, ali je košuljica zalepljena za 1 spineretu, dok je druga slobodna. Svi ostali ekstremiteti izgledaju potpuno normalno (noge, zubi, pedipalpe su OK), ali košuljica nikako da otpadne.
E sad, ovo mi se prvi put desilo i skroz ne znam dali ja treba da intervenišem ili da je pustim još neko vreme pa da ona sama to vremenom reši. Možda je neko imao sličnih iskustava pa bih zamolio za savet.

P.S. Mislim da je uzrok ovome nedostatak vlage, mada možda i grešim.

kimo
11.11.08., 01:34
Moguće je da je vlaga ali samo ako je bilo baš skroz suvo i bez ikakve vlage,jer one inače nastanjuju suve predele... Probaj da joj povisiš vlagu i malo temperaturu da se kondenzuje na kratko u posudi i onda probaj lagano da pincetom skineš to sve, ako ne ide najbolje je da ostaviš i spašče na sledećem presvlačenju, eventualno otkini košuljicu, tj. secni pri spinereti, ali tako da je ne oštetiš.

marko
11.11.08., 01:40
S obzirom da je rosea u pitanju ja bih to malo secnuo, da ne vuče celu košuljicu već samo mali deo. Taj mali deo će možda naknadno spasti a možda i neće, u svakom slučaju na sledećem presvlačenju će biti sve ok.

Tarzzan
11.11.08., 02:03
Hmmmm, to sa vlagom/temperaturom mi je palo napamet, ali se plašim da ne pogoršam još više ako preteram. Baš zato što je Rosea u pitanju nisam forsirao mnogo vlagu, nego samo jednom nedeljno pomalo. Ali kad malo bolje razmislim, možda je problem i niska temperatura. Ostalim paucima ne smeta 20-22 C pa sam automatski računao da će i njoj odgovarati. Inače, ne jede već duže vreme, ali shvatam da je to normalno za ovu vrstu, čak i kad su ovako male.
Otkud znam, sačekaću do sutra pa ću videti dali da seckam ili ne.
U svako slučaju, zahvaljujem na brzim odgovorima. :)

Miroslav
11.11.08., 02:48
Da ne bi ti na silu nešto pokušavao, onda probaj nekim štapićem da fiksiraš košuljicu, pa se možda odvoji kad se T bude pomerala. Pazi da ju ne prepadneš na neki način, kako ne bi sama sebi, u toj brzoj reakciji, otkinula spineretu.

zarko
11.11.08., 03:44
ostavi kada se osusi delovi ce otpasti ,a ostatak kad se presvuce lsedeci put

Miroslav
11.11.08., 04:14
To bi bio možda i najbolji način. Pomeranjem spinerete, sama će skinuti veći deo, a novim presvlačenjem ostatak. Samo neka odseče deo što vuče za sobom, kao što joj je Kimo rekao.

Geni
11.11.08., 08:43
Već sam imao to... na nekoj Brachypelmi koliko se sećam. Nedostatak vlage je uzrok najverovatnije. Ja sam samo makazicama odsekao najveći deo da baš ne vuče celog sa sobom i ostavio to do sledećeg presvlačenja. Nije problem.

kimo
11.11.08., 10:08
Nemoj slučajno da fiksiraš ništa! Mani se Miroslavovoih fiksnih ideja :) Šalu na stranu, nemoj da je baš tako maltretiraš sa štapićem, samo uradi ono što svi kažu. Ja sam mislio ako ćeš povećavati temp i vlagu da to uradiš na sat-dva kada si kući i da onda pogledaš jel otpalo i vratiš sve u normalu.

marko
11.11.08., 10:24
Ma da, fiksiranje nikako ne golazi u obzir, samo nam još treba da počupa sama sebi spineretu. Nekako mislim da nema vajde sada da povećava vlagu i temperaturu, ali ništa ga ne košta da proba. Oni enzimi koji se pojavljuju pred presvlačenje između starog i novog egzoskeleta (i olakšavaju izvlačenje iz stare košuljice) mislim da više nisu tamo, tako da će ovo sigurno ostati do sledećeg presvlačenja. Ali cela ova stvar uopšte nije opasna, ne bih ja ovo nazvao komplikacije, tako da Tarzane nemaš brige ;)

Miroslav
11.11.08., 13:06
Ma ja sam mislio da bi bilo bolje da fiksira košuljicu, nego da on sam pokuša da ju skine (kao što mu je predloženo). Ako bi ju fiksirao, onda bi T svojom snagom vukla. Naravno tada bi takođe morao paziti, da T ne bi preterano vukla ili cimala.
To bi bilo veoma pipljivo, tako da i ja mislim, da je najbolje samo odseći deo koji se vuče i sačekati sledeće presvlačenje ::D

Tarzzan
11.11.08., 23:39
Danas sam je seckao. U suštini, ostao je dobar deo, možda nekih 2.5mm dužine, jer to nisam smeo da diram dalje da je ne bih povredio, ali je glavnica skinuta.
E sad je dalje na njoj, pa ako uspe sama, super. Gledao sam ponovo i jedna spinereta je načisto prekrivena, mislim da ce to mnogo da joj smeta kasnije kad počne da jede/plete i ostalo, ali to ću videti vremenom.
Zahvaljujem se svima koji su postovali savete, mišljenja, a naročito podršku (koja mi baš znači) :D

I jedan off - Jel može neko okvirno da mi kaže koliki je vremenski period posta za male G.Resea-e? Moja je kod mene već 2 meseca i nijednom nije jela za to vreme, čak sam u jednom momentu pomislio da ce da ugine, što me vreća na glavnu temu -
Možda se T zakomplikovala zbog tenebrije koja je bila kod nje u posudi skoro 2 nedelje pre nego što sam provalio da je unutra, sećam se da je posle toga T bila načisto "iztresirana" i skupljena. To se desilo pre 10-ak dana.

Soulfly
12.11.08., 01:17
Nemoj da se cimas ako ne jede. Dokle god odbija hranu znaci da joj nije potrebna. Ti samo mozes recimo da je nudis opet ali ako ne jede nemoj da se tripujes.
A to za tenebriju mislim da nema nikakve veze, ako je ti nisi video onda joj sigurno nije smetala. Mozda joj svetlo smeta ili nesto sasvim deseto

huana
12.11.08., 02:50
moja rosea je kod mene oko godinu dana chak i vishe...i mislim da nije jela vishe od 5 puta..a presvukla se jednom...josh uvek izgleda ko beba....:)

Bogica1985
12.11.08., 14:51
Pokazao sam ti moju rosea-u koju imam 2 i po godine, ona je bila kao tvoja kad sam je uzeo ,i onda vidiš koliko je malo narasla za taj period.
Bilo je perioda kada nije jela i po pola godine ali kako raste apetit joj se povećava, npr. sad je non stop zainteresovana za klopu.

Tarzzan
24.11.08., 03:04
Danas je malecka pojela tenebriju, skroz sam se oduševio ::D :D ::D
Prvi put je jela posle dva ipo meseca koliko je imam, a baš sam mislio da dignem ruke od nje, ali eto :)
Sad sam ubedjen da će preživeti. A onaj deo kosuljice i dalje je zalepljen za abdomen, ali je T skroz kul: švrćka se okolo, vileni, preti, sve po PS-u :D

zarko
24.11.08., 03:10
odbaci ce sve ona to kako treba ...

ToPa 12.02.
28.11.08., 18:02
evo jedna slika moje rosea-e jako je prozdrljiva ::D

http://img19.picoodle.com/img/img19/3/11/28/f_DSCF4331m_d7099fc.jpg

x3m.Marco
28.11.08., 22:10
full slika ekstra :D :D :D :D :D

Proka
28.11.08., 23:14
vidi kako cvrcak drzi "ruku" na staklu fazon SAVE ME. hehehe
surovo nema shta

zokis
28.11.08., 23:21
nije bre to cvrcak nego dubia :D

silwert
28.11.08., 23:35
cvrcak :icon_bash: gde vide cvrcka

Tarzzan
29.11.08., 01:22
Hehe, slika je stvarno ekstra :D
Hmmm, znači ipak se ponekad desi izuzetak iz stereotipa "G.Rosea slabo jede". Ja sam se nadao da će i moja biti izuzetak, al eto. Mada je danas ponovo jela ::D (drugi put kod mene :icon_rabbit:). Nisam znao da su braon/crvene kad porastu, mislio sam da su više sivkaste, možda me i slika prevarila.

Geni
29.11.08., 01:26
Postoji RCF (Red Colour Form) varijanta. Imam i jedne i druge i dosta je velika razlika.

Tarzzan
29.11.08., 02:09
UUUU, vidiš to nisam znao, hvala za info# :)
Viđao sam oznaku tu i tamo, al mi nikad nije palo napamet da je vezujem za form. Jel može da se utvrdi razlika dok su još male - kao ova moja naprimer? Ja kad sam kupovao, tražio sam onu koja nema braon/sivi karapaks, nego "rozi" (kao ova sa zokis-ovog avatara)

Proka
29.11.08., 03:08
nije bre to cvrcak nego dubia :D


cvrcak :icon_bash: gde vide cvrcka



pa dobroooooooooo :shy: :shy: :shy:
nisam obracao paznju shta je :shy: :shy: :shy: :shy:
A TI SE ODMA UDARASHHHHHHHHHHHHHHHHH :'( :'( :'( :'( :'(

Geni
02.12.08., 10:46
UUUU, vidiš to nisam znao, hvala za info* :)
Viđao sam oznaku tu i tamo, al mi nikad nije palo napamet da je vezujem za form. Jel može da se utvrdi razlika dok su još male - kao ova moja naprimer? Ja kad sam kupovao, tražio sam onu koja nema braon/sivi karapaks, nego "rozi" (kao ova sa zokis-ovog avatara)

Da, vidi se razlika i kada su minijature. Imam 2 male rcf i prilično su crvenkaste u odnosu na obične.

toncek
03.12.08., 14:02
ja sam dobio G.roseu al neznam jel obična,postavit ču sliku da vidite...

Tarzzan
17.12.08., 01:16
Znači jako zanimljiva stvar : Ladno mi se T juče ponovo presvukla i odbacila u potpunosti one viškove koji su bili zalepljeni :D Nisam mogao da verujem kad sam video :)
Šteta što nemam sliku da okačim, al T ko nova. Jako interesantno kako umeju da se "samo-poprave" kad zatreba :))

Koby_88
17.12.08., 01:29
Super bas mi je drago zbog toga (okaci slike cim budes slikao) :D Nazalost ja nisam bio te srece, moj murinus se nije lepo presvukao pa je uginuo.... :(

Miroslav
17.12.08., 02:03
Lepa vest, svaka čast. Ti si super prošao. Nisi toliki baksuz kao neki od nas. Moja ornata se skoro u potpunosti zaglavila, pa joj nije bilo spasa.
Napokon i lepe vesti kod komplikacija prilikom presvlačenja.

007
17.12.08., 09:58
Super,cestitam.

Tarzzan
17.12.08., 14:51
Zahvaljujem se na čestitkama :)
Ma otkud znam, životinja je to, teško je predvideti sve kroz šta ona prolazi u zatočeništvu. Ja sam jedno vreme i mislio da se moja T neće izvući, al eto, desilo se (treba verovati u svoje ljubimce :D )
Žao mi je zbog onih koji nisu bili te sreće :(

toncek
17.12.08., 14:59
ma pune su one iznenađenja :D