PDA

Pogledaj punu verziju : neka osnovna pitanja i odgovori u vezi T. - za novajlije



rassa
15.11.08., 18:18
~~evo precesljao sam svih 11 strana teme tarantule i ova se pitanja uglavnom spominju


1-Kako se odrzava vlaznost i temperatura i kolika je najbolja temperatura ?

2-Kako se hrani ?

3-koliko brzo raste ?

4-Da li u terarijum trebam da ubacim nesto osim treseta ?

5-Da li vodu treba mozda prokuvavati ili dati ovu nasu cesmovacu ?

6-Kako da grejem terarijum ?

7-koliko cesto da je hranim ?

8-kako resiti hranjenje t. i vlaznost dok vas nema ?!

9-sta se radi sa insektom kada T nece da jede ?

10-tarantula nece da jede ?!!

11-kakva podloga treba da je u ter.

12-pojava musica ! Sta da radm ?

13-jacina otrova ?!

14-pobegla mi tarantula ? gde da potrazim

15- koliki treba da joj je terarijum (kad je odrasla) ?

a evo i odgovora pa nek neko doda nesto ili ispravi

1-vlaznost- prskanje podloge kada se isusi ili jednostavno samo dopunjavanje
posude s vodim
-temperatura-najbitnije je da ne pada ispod 15C i prelazi 35C
Temperaruta treba da je stalna a ne npr. 2 sata 30C pa 2 sata 20C
Nocu bi bilo pozeljno da je temperatura manja od dnevne

2-jednostavnim ubacivanjem ZIVE hrane u terarijum – insekti

3-sve zavisi od vrste

4-pozeljno bi bilo da postoji neko skroviste (moze i obicna saksija) kako bi se T.
osecala sugurnije , takodje nije lose ubaciti neku biljku (vestacku ili prirodnu) s
tim ako se ubacuje prirodna treba se malo raspitati o toj biljci ovde na forumu

5-moze i cesmovaca i destilovana i prokuvana (razlika je – da od destilovane
nece ostati tragovi po zidovima terarijuma- sto je donekle lepse )

6-nije potrebno grejanje sem ako temperatura ne pada ispod 15C
Ako pada onda se koristi sijalica ili kabel grejac

7-dok je mala moze svaki drugi dan a odrasla svakih sedmi dan
Mada se moze hranitii svaki dan ako hoce da jede

8-pre nego sto cete biti odsutni treba je malo je redje hraniti sto ipak nije
neophodno jer mogu da izdrze jako puno bez hrane
-svavljane malo vece posude s vodom

9-samo se izvadi i posle nekog vremena se stavi ponovo a ako ponovo nece da jede
hrana joj se da sutra ili za 2 dana

10-ili joj se trenutno ne jede ili je pre toga bila preplasena ili je dosao perio kada ne
jeda jer ce se uskoro presvuci

11-kokosov treset ili neki drugi , moze i zemlja iz prodavnice sem da ne sadrzi
insekticide

12- musice su se pojavile zbog velike vlage (nedovoljne ventilacije) . samo se smanji
zalivanje

13- zavisi od vrse mada generalno otrov im je jacine pcele. Vecu opasnost predstavljaju zubi tarantula koji su preko 2cm(takodje zavisi od vrste)

14-na mracnim i hladnijim mestima

15-sva zavisi od vrste – 30cmx30cm za neto maje(oko 15 cm) je dovoljan dok je
30cmx40cm je za vece(oko 20cm)


eto to su neka od pitanja koja su najcesce postavljena od strane noih clanova......

StefanovaPomajka
17.11.08., 10:36
Ok, evo još jedno pitanje. :icon_cyclops:

16. Ako sama pravim poklopac sa mrežicom, da li mogu koristiti onu mrežicu (plastičnu) što se inače stavlja na prozore da ne ulaze komarci, ili ne, jer je slaba i tanjušna, pa je tarantula može progristi i pobeći?

Geni
17.11.08., 10:40
Pod 2 - tarantula je može progristi i pobeći. Još uvek držim jednu odraslu parahybanu u plastičnoj kutiji jer me mrzi da joj popravim mrežu koji je progrizla. A i kažnjavam je što mi je obarala stvari sa police kada je prolazila iza.

StefanovaPomajka
17.11.08., 10:42
Onda brnjicu da joj stavim! ::D

Ili jaču mrežu, neku čeličnu, pa još duplo...

rassa
17.11.08., 11:42
ja sam kupio metalnu i neverujem da je moze progristi

http://img374.imageshack.us/img374/2861/dsc01048tl3.jpg (http://imageshack.us)
http://img374.imageshack.us/img374/dsc01048tl3.jpg/1/w615.png (http://g.imageshack.us/img374/dsc01048tl3.jpg/1/)

nadam se na ova pitanja tj odgovori pomazu nekom :icon_scratch: posto su ovo najcesca pitanja mada naravno ima jos koje pitanja koje sam zaboravio da ubacim ali napisace ljudi kao sto je napisala -StefanovaPomajka-

StefanovaPomajka
17.11.08., 11:46
Evo baš tražim na netu dućane gde se može čeličnih rešetkica i mrežica takvih pazariti, kao na tvojoj slici! Gde si kupio?

rassa
17.11.08., 12:13
axa
u Gajevoj ulici, tu je i sportska radnja Djak e od ulaza u Djak samo produzite pravo 10 metara i eto je
mala radnjica

StefanovaPomajka
17.11.08., 12:27
Zahvaljivam. Novi Sad poznajem k'o svoj džep, što bi i bio red posle 30 godina provedenih u njemu! :th_ROTFLMAO:

Sad smo off topic otišli skroz..., pa da se vratimo temi:

17. Da li će tarantule nasrtati jedna na drugu, tj. na staklo, ako su terarijumi previše blizu, pa se mogu videti međusobno, ili ako se čak nalaze u istom terarijumu odvojeni staklenom pregradom, pa su baš 'na izvolte' pogledom jedan na drugog?

Ovo pitam da bih unapred planirala prostor za terarijum/e.

rassa
17.11.08., 12:52
17-tarantule ne vide- razlikuju samo tamu i svetlost tako da nece nasrtati jedna na drugu
moza ali mozda osete neke vibracije ali neverujem............

zarko
17.11.08., 14:35
za 17 nisma siguran, poeciloterije jako dobro vide....

Miroslav
17.11.08., 15:50
Ma možeš slobodno da staviš ter jedan pored drugog. Neće sigurno nasrtati jedna na drugu. Čak i da Poecilotherie dobro vide, ne verijem da će nasrtati na T iz drugog ter ako ne oseti vibracije.

Slibodno možeš staviti ter jedan blizu drugog, nema šanse da osete ni vibracije. Ne hoda T sa meljevima :confused2: ::D

zarko
17.11.08., 16:08
vibracije ce osetiti ali nece im smetati. poeciloterije se osete sa 2 m razdaljine u razlicitim ter...muzijak i zenka
ali ovako ne reaguju...
ja drzim 5 poeciloterija isti nivo jedan ter pored drugog , ne mari nista
poslusaj miroslava

marko
17.11.08., 16:09
Uff očekivao sam da će neko drugi da napravi korekcije ali izgleda da ste lenji ::D



1-Kako se odrzava vlaznost i temperatura i kolika je najbolja temperatura ?
-temperatura-najbitnije je da ne pada ispod 15C i prelazi 35C
Napomena: pad temperature ispod 15°C ili prelazak iznad 35°C neće biti pogubno za vašeg ljubimca ako nije na duži vremenski period! Pogotovo prelazak preko 35°C neće biti poguban, ako imaju dovoljno vlage živeće sasvim normalno, ipak su ovo tropske životinje.




2-Kako se hrani ?
-jednostavnim ubacivanjem ZIVE hrane u terarijum – insekti
Nije bitno da li je hrana živa ili mrtva. Često se praktikuje (ali ne i obavezno) da se malim tarantulama daju ubijeni crvi ili bube. Takođe, nije strogo zacrtano da to budu insekti, u prirodi se dešava da se u ishrani tarantule nađu i neki kičmenjaci. Nije preporučljivo često hraniti kičmenjacima ali u prirodi se dešava.




3-koliko brzo raste ?
-sve zavisi od vrste
Manje zavisi od vrste a više od uslova života, od temperature i ishrane. Mada je odgovor previše relativan a samim tim beskoristan.




6-Kako da grejem terarijum ?
-nije potrebno grejanje sem ako temperatura ne pada ispod 15C. Ako pada onda se koristi sijalica ili kabel grejac
Napomena: nije potrebno uopšte grejanje ako temperatura ne padne ispod 15 na duži period. Takođe, bilo bi dobro da izbegavate korišćenje sijalice kao izvora toplote jer jako isušuje vazduh!




8-kako resiti hranjenje t. i vlaznost dok vas nema ?!
-pre nego sto cete biti odsutni treba je malo je redje hraniti sto ipak nije
neophodno jer mogu da izdrze jako puno bez hrane
-svavljane malo vece posude s vodom
Verovatno si mislio malo česće hraniti pre odlaska? Može, ali nije neophodno, mislim da su svi naučili da tarantula može sasvim normalno da funkcioniše mesecima bez hrane. Voda je ta koja je bitnija.




13-jacina otrova ?!
- zavisi od vrse mada generalno otrov im je jacine pcele. Vecu opasnost predstavljaju zubi tarantula koji su preko 2cm (takodje zavisi od vrste)
Odgovor: "Sve zavisi od vrste" je u suštini tačan ali praktično neupotrebljiv. Slažem se da može da se kaže da im ne otrov jačine pčele ali opet postoje vrste za koje to ne važi i kojih se ipak treba paziti, iz tog razloga ne može da se govori generalno.




14-pobegla mi tarantula ? gde da potrazim
-na mracnim i hladnijim mestima
Ispravka, na mračnim i toplim mestima.

nenad
17.11.08., 16:21
A kako tarantule prepoznaju mrtvu hranu? Ako ne vide, uz pomoc cega prepoznaju mrtvu hranu?

marko
17.11.08., 16:24
Misliš, mrtva hrana ne pravi vibracije pa je pauk neće videti. Pa neće je videti, mislim da se služi mirisom u toj situaciji. Ima tarantula receptore za miris.

zarko
17.11.08., 16:25
imaju dlacice koji su u stvari hemoreceptori, pa hvataju cestice iz vazduha i plena pa prepoznaju...nisam bas mnogo upucen niti je po tom pitanju mnogo uradjeno da bi se tacno znalo
tako da preko dlacica spoznaju svet, naravno u komb sa vibracijama vidom i sl...

nenad
17.11.08., 16:31
Ok, znaci dlacice ne sluze samo da osete vibracije, nego mogu i vise od toga ;)

zarko
17.11.08., 16:35
da kao hemoreceptori, pa onda se pretpostavlja da posebne dlacice mogu daregistruju smao odredjene drazi, a druge posebne pa tako da ima vise cula...ali to samo vadim iz malog mozga sta sma citao pre 4-5 godina

toncek
17.11.08., 17:59
nisam početnik ali evo imam jedno pitanje ::D.radio bi si vitrinu,ormara,stelažu kako god već to nazvali...i dimenzije ter.če mi biti 30*30*30cm e sad da neradim novu stelažu posebno za arborealne T. zanima me da li mogu u tim dimenzijama držati arborealnu vrstu tarantule?

ja sam mislio ljepo uredit ter.sa nekim drvetom do vrha kako zahtjeva arborealna T. jedino što bi mi dimenzije bile malo manje od propisne za tu vrstu.

zarko
17.11.08., 18:03
mogu///////////////////////////////////////////////////////////////
madfa 35 je bolje

purple_pumpkin
17.11.08., 19:38
Napomena: pad temperature ispod 15°C ili prelazak iznad 35°C neće biti pogubno za vašeg ljubimca ako nije na duži vremenski period! Pogotovo prelazak preko 35°C neće biti poguban, ako imaju dovoljno vlage živeće sasvim normalno, ipak su ovo tropske životinje.

Napomena: nije potrebno uopšte grejanje ako temperatura ne padne ispod 15 na duži period. Takođe, bilo bi dobro da izbegavate korišćenje sijalice kao izvora toplote jer jako isušuje vazduh!


Ovako kod mene stoje stvari, grejanje mi radi jedan dan, 3 dana ne radi, i bude baš hladno u sobi, šta bih mogla da ubacim da greje ? Ako već treba da se izbegava sijalica ?

Soulfly
17.11.08., 21:25
@purple_pumpkin

Najbolje ti je da grejes celu sobu. Ja sam na buvljaku nasao mnogo dobru grejalicu za 1000 din koja moze da radi i na 1000W i na 2000W.
A kao sto kazu ljudi, nije problem i ako padne temperatura malo preko noci

rassa
17.11.08., 21:25
kakvo je culo sluha kod tarantula
danas sam se zezo i priso cricet kiperu u kao u vazaonu reko - buci buci - tarantuli :confused2: i samo odjednom ova se zalepila za zid a ja se skenjo :shock:
verujem da je to bila slucajnos t -verovatno vibravija cipera od pricanja
nego odg na pitanje ? -kakvo je culo sluha kod tarantula

purple_pumpkin
17.11.08., 21:28
Meni nije problem preko noći, već preko dana kad nisam tu, ne mogu da ostavljam upaljenu grejalicu...

Soulfly
17.11.08., 21:50
Culo sluha kod tarantula :confused2: Ne verujem ::D
Hehehe buci-buci. Lol

Nego, purple_pumpkin nije problem grejati T ni sijalicom, vecina to radi, i ja sam to radio ali postane neprakticno kad uzmes jos tarantula :D
Znaci sijalica ili kabl-grejac. Ja cu ovu zimu pregurati sa grejalicom posto je kod mene u sobi izuzetno hladno samo nocu a na leto cu
ugraditi klimu u moju sobu tako da vise necu imati problema sa temperaturama.

Proka
17.11.08., 22:04
ma lakshe je kupiti kabl grejac i to je to .. zavrshish posao ...

ToPa 12.02.
17.11.08., 22:05
sijalica nije dobra posti isusuje vazduh

purple_pumpkin
17.11.08., 22:16
Znači kabl grejač http://forum.zekoiprijatelji.com/Smileys/default/male46.gif tnx.

zarko
17.11.08., 22:36
folija grejac je jos bolje jer je "rasplinuta toplota"

Proka
18.11.08., 00:11
pa da moze i filija za jedan terarijum je dosta bolja

marko
18.11.08., 00:41
Ovako kod mene stoje stvari, grejanje mi radi jedan dan, 3 dana ne radi, i bude baš hladno u sobi, šta bih mogla da ubacim da greje ? Ako već treba da se izbegava sijalica ?
Možeš li da proceniš "baš hladno" onako po slobodnoj proceni? 10ak stepeni ili koliko?

@Raša - čulo sluha nemaju, osetio je vibracije, ništa drugo.

purple_pumpkin
18.11.08., 15:12
Ajd da kažemo da ima oko 8-10 stepeni

Ig0r
18.11.08., 15:17
Na toj temperaturi ni slijalica od 25W ne može da škodi... Samo nemoj da je staviš u terarijum već spolja, i to ne sa gornje strane terarijuma već je namestiš da greje recimo jedan od ćoškova. Tako će se temperatura bolje zadržavati u terarijumu a tarantula će moći da pirlazi i da se udaljava od izvora svetlosti po volji. Ako staviš onu reflektorku(to bih ja uradio) siguran sam da ćeš tarantulu stalno videti pod svetlom...
Jbt 10 stepeni. Pa ti mora da imaš zepe, jaknu i rukavice dok pišeš na forumu. Na tvom mestu bih nabavio i grejač za tastaturu ::D

Miroslav
18.11.08., 17:28
Ja moje tri T držim u nekom starom akvarijumu i grejem ih sa sijalicom od 60W, koja je takođa u njemu. Mislim da je temperatura negde oko 26°C. Ako bi ga poklopio temperatura bi bila i viša. Zbog vlage, držim još i posudicu sa vodom u akvarijumu.

purple_pumpkin
18.11.08., 18:41
Evo nabaviću verovatno i kabl grejač ili foliju grejač, u svakom slučaju neće joj biti niska temperatura.
A što se tiče grejača za tastaturu... imam lap top, i super mi greje ruke, pogotovo kad duže sedim za kompom ::D

purple_pumpkin
03.12.08., 04:44
Ipak sam se odlučila za kabl grejač posle nagovaranja nekih ljudi.
Uzela sam cricket keeper unapred, a tarantula stiže u kutijici koja joj odgovara za narednih par presvlačenja, e sad, ja sam mislila da tu kutijicu u kojoj je t. da stavim u c.keeper i da na jednu stranu c.keepera zalepim kabl grejač, da ne bude prevruće.
Ali kad pogledam na duže staze... kad t. poraste i kad pređe u c.keeper, jel će joj smetati što će na toj jednoj strani biti toplo od kabl grejača ?

nisam sigurna ni da li sam dobro sročila ovaj post koliko sam umorna, ali nadam se da ćete shvatiti šta sam htela da kažem...

zarko
03.12.08., 04:49
ja mislim da je nemoguce prilepiti grejac na k kiper i da ne isusis vazduh visenego sto je potrebno...
ja to nikad ne bih koristio tako ...
pre bih sijalicu udalji 15cm nego grejac...

Proka
03.12.08., 06:48
bolje da ne lepish Kabl grejac za K Kiper .
nego jednostavno uzmi odvoj K kiper od podloge nekih 3-4 cm .
a ispod stavi kabl grejac .

ali ponovo sve zavisi koja T je u pitanju .. npr meni je kod B.smithi stajao odma
ispod terarijuma umotan kabl grejac od 50w dodushe ne ceo naravno.
i sve bilo ok . I evo opet ove zime sam krenuo sa istom taktikom za sad se sve cini ok ..

marko
03.12.08., 10:08
Ipak sam se odlučila za kabl grejač posle nagovaranja nekih ljudi.
Uzela sam cricket keeper unapred, a tarantula stiže u kutijici koja joj odgovara za narednih par presvlačenja, e sad, ja sam mislila da tu kutijicu u kojoj je t. da stavim u c.keeper i da na jednu stranu c.keepera zalepim kabl grejač, da ne bude prevruće.
Ali kad pogledam na duže staze... kad t. poraste i kad pređe u c.keeper, jel će joj smetati što će na toj jednoj strani biti toplo od kabl grejača ?

nisam sigurna ni da li sam dobro sročila ovaj post koliko sam umorna, ali nadam se da ćete shvatiti šta sam htela da kažem...Ne moraš ništa lepiti sa strane, stavi grejač ispod kriter kipera ALI nemoj preko cele površine, stavi na polovinu recimo. Neće ništa smetati tarantuli što je na jednom delu toplije a na drugom hladnije (mada će ova razlika verovatno biti mala), čak je dobro da se ostavli ta neka razlika u temperaturi ukoliko koristiš dodatno grejanje jer ćeš videti šta tarantuli više odgovara, gdedaj kako se ponaša pa ćeš znati šta ti je raditi dalje.

Geni
03.12.08., 10:13
U, ja nisam nikako za stavljanje grejača ISPOD tarantule. Ajde ako je neki slab koji samo malo dogreva ali taj kable grejač ako se stavi bez reostata, može da napravi priličnu temperaturu na dnu terarijuma. Tarantule instinktivno idu dublje da bi se sklonile od vrućine i praktično, ako im je pretoplo, one će se zakopati tamo gde je još toplije (niko nikada nije tvrdio da su pametne:)).

Bolje je da stoji negde sa strane.

marko
03.12.08., 10:27
Da to svakako treba imati na umu, moja greška je što sam po default-u uzeo da je taj grejač neki "slabiji" (možda ručno pravljen) pa da greje do max 40 stepeni direktno na grejaču. U tom slučaju grejanje kroz plastiku kriter kipera nikako ne može da dođe do 40 stepeni i nema bojazni od nekog pregrevanja. Pored toga uzeo sam u obzir i podatak da je temperatura u toj sobi ~10 stepeni, prilično hladno.
Mada s' obzirom da tarantule stvarno nisu pametne bolje poslušaj Gorana i stavi grejač sa strane :)

Proka
03.12.08., 10:29
npr kod mene kada sam stavio grejac sa strane tarantula ja non stop visila na staklu,
sa strane gde se nalazio grejac.
tako da i tako neshto bi trebali da stavite u obzir ;)

purple_pumpkin
03.12.08., 12:08
A kako da namestim grejač sa strane, ako ne terba da ga lepim za c.keeper.
Inače, uzimam c.cyaneo

toncek
03.12.08., 13:59
samo ga malo zaljepi sa selotejpom ili izolirkom tako da ga lako možeš skinut

marko
03.12.08., 14:16
Teško da će joj nešto od lepljivih traka dva pomoći na duže vreme, lepak će omekšati od toplote i odlepiće se. Probuši male rupice na kriteru i pričvrsti nekom tankom žicom.

zarko
03.12.08., 16:50
uzmi folija grejac on ima 17W raporedjeno na 30x35cm...i jako je mlak

purple_pumpkin
19.12.08., 23:31
Samo da se javim da sam uspela da podignem temperaturu na 20-25 stepeni...
Klima radi... Ali će da me oderu kad dođe račun za struju :rolleyes:

Bifrost
19.12.08., 23:50
Nemoj da koristis klimu kada je ispod 0ºC .

purple_pumpkin
19.12.08., 23:54
Trenutno radi klima, inače pravim kabl grejač koji nikako da završim, pa će je to grejati, ja se nadam od ponedeljka :fige: