PDA

Pogledaj punu verziju : Mravi???



Barzu
18.11.08., 16:53
oprostite...interesiralo bi me di bi mogao nać kraljicu...te kako se brinut o njoj ili više kraljica...kolko jaja nesu na dan osprilike,koliki terariji im treba???
kako namjestiti terariji???šta jedu???kako piju???kako se brinuti o njima???temperatura???lampa???i gdje ih naći i u kojemperiodu...ja bi obićnu vrstu koja se može nać kod nas(ja sma iz hrvatske)... 8)
Hvala unaprijed :D

ToPa 12.02.
18.11.08., 19:26
imas dosta odgovora u ostalim temama pa procitaj ;)

Barzu
18.11.08., 20:17
a mi možete reć dimenzije terarija koji treba za "uzgoj" mrava???
na primjer 50d*2š*100v jel to ok???

i šta jedu molim vas :(
i trebalo bi znati ako se trebaju da griju u zimu ili da ih se pusti da "spavaju"???
barem mi na to odgovorite plz :( :( :(

ToPa 12.02.
18.11.08., 20:49
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2677.0.html - formikarijum
sta jedu? pa sve zavisi koje mrave imas!? mogu biti mesozderi a mogu biti i vegeterijanci :D
zimi mozes a i ne moras da smanjujes temperaturu!

Barzu
18.11.08., 23:18
ok...tnx :D :D :D
hvala na odgovorima...možda poćmem moj formikolarium početku ljeta 2009 jer sad nemam di nać...ful je hladno

znam da sam jako dosadan id a vas gnjavim a jel može jedna slikica kako to izgleda ??? ???
na google-u ima samo one sa nekim plavim gelom :(
jako me interesira...plz samo još to i više ne pitam ništa ::D

EDIT: Spojene uzastupne poruke

Bifrost
19.11.08., 01:14
Pitaj sto vise :) da imamo sta da pricamo, malo je zamrlo na forumu sve standardne price neke...

Ne verujem da iko ovde kod nas ima formikularijum osim mozda Dahake a da to lici na nesto. Ali evo ovde imas nekih slika da ti da neku ideju http://www.antstore.net/shop/index.php/cPath/39/category/antfarms/XTCsid/58475f18222e4e3dc6351084ee218706 . Ne salju za Srbiju odmah da kazem da se ne patis ali ako hoces mozes sebi da pravis zazubice i pogledas sta imaju od mrava u ponudi :) hehe

Proka
19.11.08., 01:27
i to sa plavim gelom odma zaboravi ;)...
i vidim da dashke nema u skorije vreme tako da slobodno PM i vidi sa njim da li ti moze nabavti.

Barzu
19.11.08., 08:21
ja stvarno nebi znap šta da više pitam osim ako uzmem jednu ili više kraljica autohtonih mrava kod nas(oni koji nesu sjemena i slićno po cijele dane)ćim da ih hranmim???
a jel za poćetak može neka vazica mala ili mogu odmah smijestit u veliki???
i samo još to...jel je bolje da formikularijum bude viši i uži ili niži i širi???
hvala unaprijed

Bifrost
19.11.08., 11:33
Mislim da formikulatijum mozes da radis kako god se tebi svidja. Ja hocu neke exzoticne mrave ovi domaci dosadni... sorry dahaka...:D

Barzu
19.11.08., 14:32
a jel se mogu nać kod nas neke carnivore???
za početak mislim ove naše crne erbivore al poslje bi prešao malo na carnivore???
šta mislite???

Bifrost
19.11.08., 14:43
Pa meni su najlepsi domaci mravi Aphaenogaster mislim da sam citao da ih ima na Dleliblatskoj pescari... a onda vagnus.. neznam da li su mezsozderi... Dakaka valjda odgovori i ispravi me za Aphaenogaster i na sta sam u stvari mislio.. :)

Barzu
19.11.08., 15:04
evo sa dmalo gledao po netu za Aphaenogaster i prepoznao sam ih...po ljeti i proleću ih ima u dvorište škole od kad sam bio u hrv...neznam kako prežive,treba ih je puno je svaki put kad neko prođe pokupi ih ili zgazi :angry:
a gdje mogu nač kraljicu???jel ona izađe kad???
mislim si uzet jednu na proleće
a jel se može nać Lasius fuliginosus...sad sam pogledao zadnju temu i vidio da ih ima...jako su mi ljepe Lasius fuliginosus
gdje se mogu nać ako neko zna ili ako neko prodaje koje mrave???

Bifrost
19.11.08., 16:57
Lasius je mali mrav... Ja bih ti preporucio sto veceg jer su laksi za kontrolu ukoliko ti nekako pobegnu...

Kraljica mravinjaka ne izlazi iz njega. Kraljicu mozes da nadjes kad je sezona parenja ne znam kad je tacno ali videces mrave sa krilima. Ti krilati mravi su muzijaci i zenke, kada se pare zenka se spusta na zelju i kida krila ona je nova kraljica i oticice u potragu za novim gnezndom dje ce osnovati koloniju ili kod mravinjaka sa vise kraljica moze da se vrati i ako je prime i ona ce tamo biti jedna od kraljica.

Jednom oparena zenka zivi 10-12+ godina i sve to vreme moze da proizvodi radnike.

Dahaka
19.11.08., 17:12
oprostite...interesiralo bi me di bi mogao nać kraljicu...te kako se brinut o njoj ili više kraljica...kolko jaja nesu na dan osprilike,koliki terariji im treba???
kako namjestiti terariji???šta jedu???kako piju???kako se brinuti o njima???temperatura???lampa???i gdje ih naći i u kojemperiodu...ja bi obićnu vrstu koja se može nać kod nas(ja sma iz hrvatske)... 8)
Hvala unaprijed :D


Kraljicu bi mogao naci najrije na proljece sdada nema nidje. O kraljici se brines tako sto joj obezbijedis suvo, toplo mjesto sa vodom, Pa neke nose desetine jaja a neke jedno, terarijum za mrave se zove Forikarijum a dimenzije kad nabavis maticu pa na osnovu vrste. Pa ima mesozdera, biljojeda, svastoejda :D. Piju poreko koze, samo treba da ima nesto recimo pamuk kojije vlayan. Nemmoras nestos ttrasno da se brines oko mrava, temperatura topla a yimi ce ti trebati hibernacija oko 5C, Lampa e treba, Proljece je najbolje za to pa sve do oktobra. Sve vrste koje nadjes u Hrvatskoj mozes agano da ih drzis izuzev nekih robovlasnika...

Barzu
19.11.08., 17:29
hvala na odgovoru Dahaka...a kakve dimenzije bi bio neki osnovni formikulatijum????na primjer 100d*2-3š*40-50v jel bi to bilo ok??? ili treba da bude debljiviše nego širi???

e da it o sam zaboravio...jel je baš obavezno hiberniranje????
ja bi ih probao "naućit" na NE hiberniranje...naći zadržat grijaćem temperaturu ljeta :th_ask:

Dahaka
19.11.08., 19:01
Ja mislim da neces moci da ih naucis ne hiberniras iy razloga sto prosto ne mozes da preskocih evoluciju...

Moras da im das hibernaciju.

Jerdino da nabavis neke vrste iz inostrasntva koje enmju period hibernacije...

Barzu
19.11.08., 19:04
a jel znaš možda di bi mogao nač te vrste iz inozemstva...makar neki popis tih vrsta pa da vidim koju bih nabavio :norty:
ili ako neko prodaje ako znaš možda neku stanicu gdje se mogu narućit :norty: :halo: :norty:

Bifrost
19.11.08., 20:04
Ima iz Nemacke da uzmes ali lik je preskup... ako te bas zanima posali mi pp ja sam ga pitao on bi poslao i vec je slao u bugarsku kaze bez problema...

Barzu
19.11.08., 21:12
evo poslao sam ti pp...i samo da pitam ako formikularium može da bude takav... http://www.anthillwood.co.uk/formicariums.htm ...gledajte pod "ant tanks"
...
ja bih ipak probao da mi mravi ne hiberniraju...znam da nisu baš da se navikavaju ko zmije da se hiberniraju al valja probat

sorry....znam da vas gnjavim al to će mi bit prvo iskustvo...koje mi vrste prporućujete za poćetak???može lat.naziv???gdjemogu nać vrste koje mi preporućujete
hvala unaprijed :th_Wave:

Bifrost
20.11.08., 20:19
Pa svaka je dobra... Ja mislim da je bolje neke vece da nadjes... Ja hocu paraponeru ::D

Barzu
20.11.08., 20:23
wow...ta paraponera je dosta velika ::D ...ja jel to tako zvana na engleskom "inch ant"???znam da stigne do 2cm ja mislim pošto je inch a jedan inch je 2,5...
a kolko bi terariji trebao minimalno jednog koloniji mrava???
pročitao sma na netu da svaka vrsta ima otprilikedrugačiji brij kolonije...jel to znači da treba veći formikulariji ili ako su u manjem če ih bit manje?

ubrzo bi mi se trebao oslobodit akvariji jer starci misle kupit veći...pa jel bi bilo dovoljno 35d*18š*23v ?
hHvala vam na sve druge odgovore ::D

evo gledao malo po netu i vidio da je Lasius Niger jedna od nekih lakših vrsta...te,jel se mogu nabavit???jel žive i kod nas ili se treba narućit...i dali postoje neke slićne vrste???
hvala još jenom ::D

Bifrost
21.11.08., 14:44
ma tih lasusa imas svuge.. najstandardniji mrav...

Barzu
21.11.08., 15:14
znamd a je to pitanje vrslo glupo al ###...početnik sam...
jel se mravima čisti formikulariji i ako da kad???

i još nešto...kod moje škole mravi su se proširili i imaju oko 4-5 gnjezda...tri skupa i 2 par metra od drugih tri...i dali postoji mogućnost da nađem kraljicu negdje nekako???još su malo aktivne(ne miću se od gnjezda,žive su al sporo se miću zbog hladne temperature)

ili je bolje da čekam proljeće???

Bifrost
21.11.08., 17:28
Mislim da mravi sami to ciste... ali verovatno treba promeniti ponekas sve... nisam siguran...

A da nadjes kraljicu u mravinjaku teoretski je moguce prakticno tesko...

Barzu
21.11.08., 20:51
a jel bolje da je formikularijum napravljen od starog akvarija ili je bolja da je tanki pa da se mogu gledat mravi???
početnik sam al znam da se sve životinje uznemiruju kad ih drugi vide i ne osjećaju se sigurno tako da ako napravim od starog akvarija nema veze ako ih nevidim...samo pitam šta je bolje za njih

Bifrost
21.11.08., 20:56
ja stvarno ne znam ali da imam paraponeru napravio bih nesto veliko :)

Barzu
21.11.08., 21:30
da i ja al dali je bolje da je širina 2cm pa da vdiiš sve ili je bolje da je stari akvarijum pa nema veze ako ne vidiš sve al barem imaju mjesta za sakrivanje pošto nevole svijetlo,a i to se može sredit stavljajućicrni papir al to nije to ako me kontaš...
šta biš ti umjesto mene???
ako bi uže onda bi bilo 50d*2-3š*25-30v ...za sad manji...a ako en bi napravio od starog akvarija a to je 35d*18š*23v
šta biste vi izabrali????? :help: :th_Noooo: :help: ... :norty:

Bifrost
21.11.08., 22:21
pa ako ces lasuse ja bih tanji da bi ih video... a njima nece smetati...

Barzu
21.11.08., 23:01
ok...a jel neko zna više informacija o njima...velićina kolonije recimo???i šta jedu???kolko da im dam da jedu???
hvala(oped ::D ) unaprijed

Bifrost
22.11.08., 04:10
Kolonija vremenom zna da bude ogromna... jesu sve.. :D

Barzu
22.11.08., 10:12
a jel je moguća da ako uhvatim dvije kraljjice...i jel bi bilo moguće smijestit oboje u isti formikularijum????
niste mi odgovorili s ćim da ih hranim???

Bifrost
22.11.08., 12:16
Moguce je postoje vrste kao lasus naprimer koji zive u koloniji sa vise kraljica... Ali moraju biti "sestre" znaci u rodu ja mislim...

Barzu
22.11.08., 13:01
a šta se desi ako nisu sestre???jel se pokolju međusodno dvije kolonije??? :bluboomteamenforcer: :rocketwhore: :23n: :sniper: :image065: :bat: :devil-smiley-029:

Dahaka
22.11.08., 21:13
Зависи од врсте мрава које држиш које це димензије да ти буду.

А овако.

За Camponotus Vagus би било пожелјно 1М / 75цм / 15цм и да друво буде умјето землје тако је и за Camponotus Hercuelanus

А за Lasius Flavus и Lasius Nigera треба 75 / 50 / 2 и да је землја унутра.

Мораш да набавиш матицу па да ми даш слике да видим која је врста и онда да ти кажем.
Тако је најболје.

А исхрана зависи од врсте. Има месождера, биљоијеа, свастоједа, па соком од биљњих ваши...

Barzu
24.11.08., 23:34
evo da ne otvaram novu temu za glupo pitanje poput ovoga:
kad stavim zemlje u formikularijum trebam je pustit smao kako je ili treba da je zgnjećim tako da se napravi jedna cijelina u kojoj će mravi pomalo kupati???
hvala unaprijed

Dahaka
25.11.08., 11:39
Треба да направиш да земља буде спојена у једну цјелиху, тако да мрави каду буду копали немају роблема са урушавањем.

Oće li mi neko objsniti zašto ne mogu da postavim post ako je samo ćirilicom?

Kaže mi:



Došlo je do sledećih grešaka prilikom slanja ove poruke:
The message does not meet the minimum word requirements (3 words).

Geni
25.11.08., 11:59
Zato što mod koji računa slova ne vidi ćirilicu kao karaktere. I ovako prelazimo na drugi forum pa se nećemo bakćati sa ovim.