PDA

Pogledaj punu verziju : Ja bih...



Dheva
22.11.08., 15:35
haj svima

ja bih uskoro da nabavim jednog malog gekona (leoparda ili fet tejla), ali mi treba savet i info od koga mogu da ga kupim, koliko koshta i shta mi sve (bar onako taksativno) treba za pochetak i gde to mogu da nabavim...
pretresala sam vashe teme i linkove na sajtove koje ste prilagali, pa pomalo vec i imam sliku o tome shta i kako, ali daleko od toga da znam odakle treba da pochnem :]]

i da, imam i jedno konkretno pitanje: moram li hranu da gajim? ili mogu samo da je kupujem?

Bluie
22.11.08., 15:57
Ma hrana uvek moze da se kupuje, bar to nije problem ::D
;)
Za zivotinje vidi sa Zarkom ili Pedjom.

IV@N
22.11.08., 17:15
za hranu ti se vise isplati da je gajis,ja gajim tenebrije fobase i dubije,ali ih ne prodajem,
za tenebrije uzmes jednu posudu ja sam uzeo d20s20v15 unutra ubacis psenicne klice imas da ih kupis u zdravoj hrani,ubacis mekinje i ja sam ubacio suve sljive i vidim jedu# :shock:# i ta smesa da ti bude od prilike 5-6 cm u visinu i stavis jednu krpu na to da pokriva 90% povrsine posude ispod krpe svaki dan stavljas jabuke,sargarepe,krompir... ako ne pojedu voce za 4 dana izbacis voce i povrce i ubacis kasnije,najbolje ti je da pocnes sa 200crva tenebrija ili sa 60-70 buba...za fobase je malo koplikovano a za dubije ubacis ih u posudu veliku npr 40x50x20 stavis kartonske kutije od jaja da se kriju i hranis ih one su veooooooma prozdrljive :)Z# ali za dubije treba temperatura 35-45 to ces najbolje postignuti sa kabl grejacom-to ti je za hranu

meni je mnogo lepsi leopard gekon i laksi je za cuvanje
sta sve treba za lg-a
1.-terarijum otprilike 50x40x40-toliki je moj
2.-podloga najbolja je zemlja sa mesavinom peska 3-1 nemoj da stavljas kvarcni!!!!!1
3.-SKROVISTE jer su nocne zivotinje ako nema skroviste istraumirace se!! ja sam koristio kokos isecena na 2 dela
4.-posudu sa vodom
5-vlaznost 50%
6.-temperatura treba da bude od 25 nocu do 30-35 danju
7.-pitaj jos ako sam nesto zaboravio :)

!!! laki su# za parenje :)Z
moze da se navikne na povremeno uzimanje u ruke

procitaj ovu temu tu sam ja dosta naucio o lg-u

http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2272.0.html

toliko od mene za sad :)

Dheva
22.11.08., 18:18
ok, pitanje:

koji pesak? i gde da ga nadjem, ima li da se kupi?
kako regulishem vlazhnost i chime regulishem temperaturu? znam da postoje te lampe i grejachi , ali da li se one nekako podeshavaju ili kako?

..i shto hrana treba da se prekriva krpom?

IV@N
22.11.08., 19:07
obican pesak onaj sto sto ima na sljunkarama,bas sitan znas na sta mislim ;) vlaznost svaki 10 dan isprskas malo ter fajtalicom a posuda koja je u terarijumu daje dovoljno vlaznosti,a za temperaturu koristis kabl grejac napravis onaj kako je rekao milance nisam siguran ni koja je tema ja mislim nesto kabl grejac tako nesto pogledaj u delu uradi sam.on odprilike daje tu temperaturu za lg-a

a zasto se stavlja krpa iznad tenebrija to ne znam,zato sto tako teba :)Z


jel treba jos nesto?

Dheva
22.11.08., 19:09
...da ne pobegnu? :]

ToPa 12.02.
22.11.08., 19:16
krpa se stavlja vlazna da bube mogu da piju vode, mada nije neophodno! dovoljno je da se redovno daje voce i povrce!

Bluie
22.11.08., 19:23
Zguzvana krpa na vrhu kolonije sluzi, izmedju ostalog, i da bi se crvi zavlacili u slojeve tkanine i pretvarali u bube, onda za odrzavanje vlage kolonije tako sto sprecava povrsinsko isusivanje supstrata itd.

Dheva
22.11.08., 19:48
...bila sam uverena da je sve to prostije... mislim na ovaj deo sa hranom... ono, dash mu crva, on ga pojede i to je to...
hajde pls, samo da mi neko objasni, ja kad kupim npr 100 komada neke zhive hrane... u kom pakovanju to dobijem i kako treba da je chuvam? i shta sad te kolonije, odjednom? :]

IV@N
22.11.08., 19:58
narucis npr od zarka,kima,nenada,bluia.... (izvinjavam se ako nekoga nisam spomenuo ::D) i onda on ti insekte(koje si vec narucila) strpa u neku kutiju,i onda ti iz te kutije ubacus u tvoju posudu gde si pripremila odredjene uslove za tu vrstu insekta...
gore sam ti napisao kako da cuvas tenebrije i dubie.Nemoj da te mrzi da citas!
a kolonija ti je sve to kapitras znaci kada se te tvoje tenebrije preobrazuju u lutke pa onda u bube one polazu jaj tenebrije se izlezu one rastu prelaze u lluke itd to ti je kolonija! kao kolonija mrava oni napreduju uvecavaju svoj broj jaci su ima ih vise........kapiras


Sta je tu komplikovano samo stavljas voce i oni jedu ????#

nemoj da mislis da se ljutim :)

Dheva
22.11.08., 20:14
ma ne...
hvala ti svakako...

...imacu ja josh pitanja... verovatno glupih, poshto josh uvek verovatno ni ne znam shta ustvari josh treba da pitam...
al polako... uskoro cu tek pocheti da pravim terarijum...


a ako neko ima gekona na prodaju... na pm, pls... da ne bih sve gorepomenute krenula redom da smaram :]

i hvala :]

IV@N
22.11.08., 21:10
nemoj da ga kupujes sve dok ne napravis terarijum i koloniju neke zive hrane...
pozz

Dheva
22.11.08., 21:30
nisam ni mislila...

rassa
23.11.08., 00:07
ja sam vec napisao kako sam napravio koloniju a nisam se brinuo o njoj - nije mi bila potrebna
drzao sam crve u posudi i jednom mesecno im davao kriske jabuke kao radi reda (inace za to vreme jeli su mekinje) i veoma brzo su se pojavili malci (i to veoma brzo) i sada imam punu posudu crva
drzis ih u kutiju (plasticnoj) , ubacujes im hranu , i hranis zivotinju...
sigurno ce ti se 'formirati' kolonija, to ne treba da te brine
i oni ce se pariti i pariti i pariti, ti ces njih hraniti vocem a njima zivitinju . . .

Dheva
26.11.08., 18:09
zna li neko još neku radnju sa opremom za terarijume, a da nije pet centar?

007
26.11.08., 18:46
Ja mislim da je kod nas mala ponuda teraristicke opreme.Izvinite ako sam pogresio ::D

IV@N
26.11.08., 20:59
nemoj da kupujes u tim prodavnicama narucis od nekog sa foruma i proverenog je kvaliteta i jeftinije je ti pet centri i #####ancije su bacanje para !!!

007
26.11.08., 21:49
A,u kojim to prodavnicama ,navedi neke ???

Dheva
27.11.08., 16:10
znachi niko ne zna :)

IV@N
27.11.08., 16:43
fishermen parnters nesto tako nikad ne napisem dobro....ja znam za tu i za pet centar...

Dheva
27.11.08., 17:34
a gde se nalazi ta prva koju si pomenuo?

milosVTS
27.11.08., 17:37
Novi Beograd ,blizu Fontane ako znas gde je carina na nbg-u onda ces lako naci...

Dheva
29.11.08., 23:00
aj bre neko da mi proda gushtera :]

Stufy
30.11.08., 00:21
Cao,
evo par saveta i od mene

- vec su drugi dosta pisali o hrani a ja bih samo dodao da bi bilo dobro za gustera kada bi imala neki tip suplementskog praska kojim posipas insekte pre hranjenja. Tenebrije jesu najlakse za razmnozavanje ali nisu toliko hranljive. Ja mojim leopardima dajem tenebriju, fobase i jednom mesecno bebu misa. Misevi su dobar izvor kalcijuma ali ne treba sa njima preterivati jer su takodje masni.

- tip grejaca ti preporucujem bilo kakav podni grejac. Znaci folija, kabl grajac.... Leopardi su nocni gusteri i ne bi im bas odgovaralo d imaju non stop upaljenu sijalicu kao izvor toplote

- po nekim mojim iskustvima za vlaznost kod odraslih ne treba da brines. Moji su na kamenoj podlozi i ne prskam terariju. Ali mlade uvek drzim vlaznije.

-obavezno im obezbedi neko mesto sakrivanje ali napravi ga tako da mozes lako da ga sklonis ako zelis da dodjesdo gustera, jer oni vole da se zavlace pogotovu tokom dana.

- podloga... Pogledaj stare teme "pesak da ili ne" i tako to. Ljudima se desavalo da im gekoni jedu pesak i da dobiju zapek koji moze da bude i smrtonosan. Iskreno ja sam ih drzao na pesku i nisam imao problema ali to ne znaci da je to pravilo, dosta ljudi ih je imalo. Treset im nece skoditi, ali meni je nekako bezveze da drzim pustinjskog gustera na tresetu pa koristim kamene ploce nepravilnog oblike. To je onaj lisnati kamen koji koriste kada prave stazice itd

- obavezno svezu vodu stalno.

- L gekoni su jako zahvalji sto se tice ciscenja. Nuzdu obavljaju samo na jednom mestu pa samo to i cistis.

- ako ne stavljas nikakvu pozadinu poklopac nije obavezan jer ne mogu da se penju po staklu, ali toplo ga preporucujem pogotovu ako imas macku, psa, rodjake koji vole da pipaju gustere i hvataju ih za rep i drze za isti dok im ne otpadne..... >:( zaneo sam se malo :)

- neku moras da imas ako stavljs poklopac

E sada... Znam da ovo zvuci kao puno informacija, ali je jednostavnije drzati LG nego psa, macku, papagaja, ribice..... po meni verovatno ljubimac koji zahteva jako malo truda. Npr ja sam prvog nabavio 98 godine, nije jeo nista 4 meseca te zime osim 3 bubasvabe, a evo ga i dan danas ziv i druzi se sa ovim mladjim generacijama.... Ne boj se da pitas

poz

Dheva
30.11.08., 00:47
hvala na ovako iscrpnom rezimeu za nas pochetnike :)

elem, moj ter ce biti staklen, sa nekim drvetom unutra (za koji znam da treba da bued chst, iskuvan, osushen i to sve...), josh nisam do kraja smislila shta cu sa zidovima terarijuma... imala sam ideju da iskoristim foru sa lepkom za plochice i peskom, ali ce to sa spoljashnje strane stakla verovatno izgledati odvratno...

od zharka, ako bude imao, cu uzeti one vodene kristale, pa kapiram da je tako problem sa chistom chinijicom i svezhom vodom, problem reshen..

e sad, chitala sam po forumu i ostala zbunjena oko tog peska... jedni tvrde da mozhe pesak, ali samo ne kvarcni, svi ostali dolaze u obzir... drugi kazhu da njihovi gushteri zhivi i zdravi borave na pesku i da im nishta ne fali... za svaki sluchaj, nekako se unapred opredeljujem za treset ako ne nadjem bolje reshenje,a da nije kvarcni pesak...

i ostala sam malo zbunjena oko svetla i grejanja...mozhda sam loshe shvatila, ali sam prochitala da to grejanje odozdo nije dobro jer im se valjda pregrejavaju stomaci, pa sam se zato odluchila za ovo gornje svetlo... i ako je gornje svetlo... jel mozhe i ona obichna seljachka sijalica ono, sa automatskim tajmerom za ukljuchivanje i iskljuchivanje u neko doba dana ili je ipak uva bolja?

i to ko vlage.. kako se to prska voda i kao da znam kad je dovoljno? i sad mozhda tripujem, ali ja cu u terarijumu imati svetlo (chitaj struju), pa shta ako mi voda dodje u kontak sa sijalicom? ili lupam sad i to ne mozhe da se desi?

i ne, nemam u okolini nikoga ko bi maltretirao zhivotinju... to strogo kazhnjavam
...majchinski instink, valjda ::D

Stufy
30.11.08., 01:12
Nema frke

To ce ti sa spoljasnje strane izgledati manje vise bezveze, ali mozes preko stakla da zalepis sa spoljnje strane crni, braon ili vec koje god boje tapet. Ja sam lepio crni i izgleda super. Sa unutrasnje strane ti ostaje pozadina koju zelis,a sa spoljne samo se vidi crni tapet. Ako budes bojila pzadinu bilo kakvom bojom ili sprejom samo moras bas dobro da izvetris pre nego sto ubacis gustera. Ja sam bojio pozadine od stiropora sprejevima i luftirao sam ih 6 nedelja ali mislim da sam malo mozda preterao.

Ja iskreno pojma nemam sta su ti kristali. Mislio sam da je to za insekte. Nemam pojma da li moze to gekon da pije... Ajd nek neko objesni....zarko?

To za pesak je tema koju ne zelimo opet da nacinjemo... :) Kao sto rekoh ja nisam imao problema a drzao sam ih i na kvarcu i na dunavskom i na nekom fensi sahara pesku, ali svaka je zivotinja drugacija. Oni u principu jedu pesak da bi nadoknadili minerale koji im nedostaju, ali u kvarcu na primer nema nicega sto im treba. To sto ja nisam imao problema ne znaci da neko drugi nece. Treset je neutralan pa i ako ga proguta nije frka, meni se samo ne svidja.

Sto se grejanja tice ja preferiram podne grejace. Sve moje zmije i svi gusteri osim iguane imaju podne grejace. Predlazem ti da ne kupujes ono kamenje koje greje i stavlja se u terarijum vec da ti bude ispod stakla jer se ne vide kablovi. Ja mislim da za L gekona koji je nocna zivotinja ne terba stavljati sijalicu. Ako je on aktivan kada sunce zadje u prirodi za njga nije normalno da toplota dolazi odozgo vec od ugrejanog kamenja ispod njega tako da mislim da je podni grejac najbolja imitacija toga. Samo je bitno da ti grejac ne bude ispod celog ter vec najvise ispod trecine da bi on mogao da reulise svoju temperaturu biranjem mesta u terarijumu jer je ektoterm. Ne treba ti uv svetlo jer su oni nocne zivotinje.

Ne trebas da prskas ako uzmes odraslog. Samo je bas malima potrebna vlaznost tako da nema problema sto se tice struje. Vlaga je jedino bitna zbog presvlacenja. Ako je bas jako suvo ne skine im se svlak obicno sa prstiju a to ne valja. Sve u svemu vlaga ne treba da te brine jer ipak su oni iz krajeva u kojima retko pda kisa' :)

mada ako se neko pojavi sibu pa po ruci :)

zarko
30.11.08., 02:04
ne ne moze gekon da pije kristale to je zainskete.

x3m.Marco
30.11.08., 09:34
Pa ne moras i bocne strane da uradis pozadinom.... Uradi samo zadnju stranicu a na krajevima nje (tj.gde se spaja sa bocnom uradis prelazi i nece se videti na bocnoj lepak....) Vidi na gugl neke pozadine zbog sara i reljefa i uradi slicno... Lepo prefarbas i dodas peska na nekim mestima i ekstra...