PDA

Pogledaj punu verziju : novi user, novi gušter - oduševljenje



Shooree
25.11.08., 21:05
veliki pozdrav svima! već neko vreme sam nameravao da kupim guštera, skupljao pare i planirao da se obrazujem... na moje zaprepašćenje, kada sam došao danas sa posla, sačekao me je terarijum sa agama agama-om, cortesy moje porodice!

I dalje sam u šoku, prosto ne verujem da eto, iz vedra neba - sada imam guštera! dečački san je ispunjen!

samo, postoji problem - potpuno sam ne pripremljen. Dobio sam opremljen terarijum - 30x30x30, podloga je tu, termometar, humidometar, ima par veštačkih biljčica, toplotni kamen, nekakva UV lampa (moram proveriti koja) i naravno - Gliša!

Koliko sam uspeo da shvatim, sa wikipedie, u pitanju je redhead ili rainbow varijanta. Gledao sam po forumu do malopre, i zaključio da vi uglavnom imate "bradonje" iliti neki varijetet agame, koji je jednobojan. Moj Gliša menja boju, od zagasito bordo, pa do svih duginih nijansi. prelep je, i upravo je zaspao. slikaću ga uskoro.

enivej, nemam hranu - majka i sestra, koje su ga kupile, se apsolutno ne razumeju, a ovi u Pet Centru nisu hteli da im prodaju hranu....

Nadam se da neko može da mi odgovori na par pitanja u što kraćem roku, a ja ću se već snaći za ostalo, čitati po forumu i to....

dakle, šta mogu da koristim kao prvu pomoć u ishrani, noćas, sutra?
koliko često jede?
da li je isključivo mesožder?
Da li lampa treba da je nonstop upaljena?
još neki osnovni savet za potpunog newb-a?

hvala vam najlepše, kačim slikice uskoro!

nenad
25.11.08., 21:15
Uh. Uzeo si zivotinju u Pet-centru, to vec ne zvuci dobro, jer su im zivotinje u katastrofalnom stanju. Terarijum 30x30 ti nije dovoljno velik, nikako,
treba ti dosta veci, kao i UV lampa. Hranis ga svaki dan, s tim sto par dana u nedelji treba da preskocis. Za hranu mozes da se javis meni ili nekom
drugom sa foruma, ima nas par koji je prodajemo.

Shooree
25.11.08., 21:25
znam znam, već počinjem da se frksam - ali kažem vam, nisam ja hteo ovako grlom u jagode! jednostavno se desilo, poklonili su mi je na bum, pre 2 sata!
shvatiosam da je premali terarijum malopre, čitam po forumu. skupiću pare za drugi, ###, nek se skupi malo koji mesec.

jel smem da je diram rukama?
jel u redu što ima neke izraštajčiće male (mislim da vi to zovete morf-nešto) na bokovima?

hoću da se potrudim da joj bude divno. obožavam reptile, hvatam zmije i guštere od kad umem da hodam, i zaljubljen sam u ovog malog. molim vas odgovorite mi na pitanja iz prethodnog posta, a ja ću da nastavim da čitam!


Hvala!

Bifrost
25.11.08., 21:33
Kako znate da tetrarijum nije dovoljan kad nije napisao koliki je gugi..? cak nije ni suguran sta je.. Mislim ja pitam zaista :D

Svaka cast tvojim na iznenadjenju sto mene moji tako ne iznenade sa atrax robustusom ::D Ja bih voleo da vidim sliku :)

nenad
25.11.08., 21:40
Bife, sta se ti ovde mesas? ::D Znam kog je tacno gustera uzeo. Video sam danas u Petcentru da tacno tog nema.

nenad
25.11.08., 21:46
Treba mu posuda sa vodom, podloga u prvo vreme moze da bude papir, posle uzmi treset u petcentru, ili shljunak, ali ces treset mnogo lakse
da cistis. Treba ti svetlo za grejanje, koje radi samo preko dana, i UVB lampa koja takodje radi samo preko dana. Treba ti vitaminski/mineralni
prasak za reptile (sve to mozes da kupis u Petcentru). Time ces jednom-dva puta nedeljno da mu posipas hranu.
Nemoj prvih par dana da ga uzimas u ruke. Posle mozes. Mada, ti izrastaji na bokovima me malo brinu. Hajde, ako mozes, postavi sto pre neku
dobru sliku gustera da mi to vidimo. Ili mi posalji mejl da vidimo (mogu da ti posaljem mejl u privatnoj poruci).
Inace, to nije Agama agama, kako to tamo pise, nego vrlo slicna vrsta Agama mwanzae.

markozmaj
25.11.08., 22:37
Nenade jel isto kao onaj sto smo videli danas?
Ako jeste :(

Terarijum bar 80x50x50 i nema problema veoma su zivahni sto mogu da potvrdim :D

Shooree
25.11.08., 22:53
hvala svima na interesovanju.

detaljnije o izraštajima, pošto su slike govno - imam samo mob pri ruci. nalaze se simetrično u odnosu na kičmu, sa leve i desne strane abdomena, praktično u visini kolena, kada bi ih stavio uz telo. Sa leve strane, izraštaj je malo manji, ali je primetno da je krljušt malo odignuta, neposredno pored - to ne može da bude dobro... :( ubiću se ako crkne za nedelju dana... već planiram kolonije bubašvaba...

sa desne strane tela, sam izraštaj je malo veći od levog (recimo da je oblika "grbice" sa prečnikom 0.5 cm, odignut od površine kože, i na njemu nema krljušti). po izgledu, rekao bih da je to nekakva mrtva koža od infekcije, i verovatno neki vid podivljalog mesa. nije strašno, samo se nadam da ga ne boli i da se ne širi/izaziva teže posledice.

takođe, primećujem malecki "patch" krljušti, recimo 7-8 komada, na samom korenu repa, koji je odignut, kao da je pored izraštaja. Pretpostavljam da je to najava.

Šta ću sa svim tim?

što se tiče podloge, već imam onu kao sitnu drvenu koru, šta li je. ima i vodice, ali pročitah negde da više voli da liže sa zida... naći ću fajtalicu sutra negde.

evo i slika. I da, jeste agama mwanza. Hvala još jednom svima.

evo i glupih slika. izvinite na nekvalitetu.
http://i18.photobucket.com/albums/b110/Shooree/Glisha/Image012.jpg

http://i18.photobucket.com/albums/b110/Shooree/Glisha/Image014.jpg

Proka
25.11.08., 22:56
u lepo iznenadjenje .. ali . . .shto iz pet centra :X
mada shta je tu je idemo dalje .. sad jednio da probash da mu priushtish maxumim i da se nadash da ce da bude sve ok
za ubuduce ..
marko ti je rekao dimenzije .. samo sumljam da ce gushter biti sad neshto preterano aktivan (hibernacija)
### hrana ce ti trebati shto pre .. nemoj da pomishljash na crvice za pecanje . kontaktiraj nenada .
on ti je iz bg pa mozesh uzeti hranu najbrze od njega .

markozmaj
25.11.08., 22:59
moze ako nije guzva u saobracaju jel tako nenade xexeexex :D
Joj poceo sam da tupim ::D necu vise :D

nenad
25.11.08., 23:10
Javno ti se izvinjavam Marko :( Ne vidim sad slike, kad dodjem kuci pogledacu. Inace, nece on padati u hibernaciju, Proko, nemoj jos dodatno da bedacis coveka :) ima i veterinara na forumu, pa nek prokomentarisu ove probleme sa agamom.

markozmaj
25.11.08., 23:17
Ma daj covece opusti se nisi ti kriv nemoj da se osetis prozvanim ja sam to iz #####ancije ::D napisao ::D
sao opusteno :D

Shooree
25.11.08., 23:19
uf uf... pa nije valjda da je baš toliko ozbiljno to.... apsolutno se ne razumem u reptile, samo ih volim, ali to će se vrlo brzo promeniti.... nemojte pogrešno da me razumete (zeah, right, naravno da hoćete) ali, iz iskustva sa rođenim mojim stopalima, pretpostavljam da je ovo neki vid gljivične infekcije. ili nešto slično. Nadam se samo da može da se tretira... bem ti pet centar... al šta ćeš, kad je za džabe, i so je slatka... lakše ću skupim keš za ozbiljan terarijum.

zarko
25.11.08., 23:32
moj savet ti je da uradis sledece,
ako te ne mrzi 064 208 7941 (moj tel ) ili trazi kimu ,nenadu tel pa pozoves i lepo se ispricas ..neces dovoljno brzo dobiti odgovore ako imas zivotinju a pocinjes od 0
ja sam volajn da ti pomognem ali ne mogu kucati mnogo....

znaci pozovi ljude ko sto su nenad(izvini sto ti nabacujem da te ljdui zivkaju ) pa poricaj sa njim ,ili markozmaj ako vec ima agamu ,,,,

to je samo moje misljenje

markozmaj
25.11.08., 23:33
Marko je juce kupio agame i zna ono sto je procitao po netu ::D
Ali kontam da nisu mnogo teze za cuvanje od leopard gekona :D

zarko
26.11.08., 00:23
aha , pa dovoljno je
ja bi ih tretirao protiv paraita sot posto
ak ozelite besplatan vet pregled kazite...

mogu da odradim bris..
znaci ceo svez izmet spakujete u sterilnu cinijicu za mokracu zapakujete i posaljete postekspresom ujutu ono pre 10h da stigne istog dana...u medju vrmeenu cuvati u frizideru.
a ja cu vma odraditi bris i floataciju....

dao bih bez razmisljanja panacurfenbendazol mislim da je genricko ime...ako imate frku sa dozom javite se

Wc su jako #####ane zivotinje

markozmaj
26.11.08., 00:32
Evo jedna slika na kojoj se vidi boja :D
Gugi je miran ko buba danas ne boji se uopste!

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF2664.jpg

Shooree
26.11.08., 00:41
Žarko, to zvuči super... samo što ja ne znam ni kako Gliša kenja još uvek... heh imam ga nepunih 5 sati. Btw, na šta si mislio kada si rekao "dovoljno je". Lek koji pominješ se daje kako (sad ću da izguglam i ja, pa ako ima info na netu, shvatiću)?

kako da mu nađem/vidim/izolujem izmet? savet, slike (bez makrofotografije, pls) dobrodošli.

@markozmaj: prelep je! Gliša za sada preferira neku neutralnu varijantu, ali kad je tek stigao, menjao je boje. od čega zavisi boja? dajte link na neki topic u kojem se diskutuje o tome, ako nije problem...

u vezi terarijuma... razmišljam šta mi je činiti. Jedna opcija je da npr sutra-prekosutra probam da vratim ovaj mali i odma pljunem pare za veći - ogroman stres i za novčanik i za glišu, ili opcija 2, a to je da se skvrči malo za prvo vreme, pa da probam da uvalim ovaj potpuno nov terarijum nekom od vas, kada budem spreman da se prešaltam na veći... jel može da se vrati terarijum u pet centar uopšte? još ima i nalepnicu njihovu...

markozmaj
26.11.08., 00:52
Tesko da ce to moci da se vrati jer je vec proslo kroz kasu i racun i sve ostalo.
Ma najbolje je da ti neko sa foruma ko se time bavi napravi terarijum izacice te duplo jeftinije! Ja mislim da je kimo valjda pravio terarijume ???

Evo link kakos e pravi terarijum http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2702.0.html
A ovde ti je slika mog ter od iverice za agamice :D
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,4036.0.html

kimo
26.11.08., 01:01
Pravim ja terarijume, predlažem mu terarijum od OSB-a ili iverice, jer bi trebao da bude poveći malo. Koliki je gušter uopšte?

Jel ti marko držiš obe u istom terarijumu?

nenad
26.11.08., 01:02
Ne, zadrzi taj terarijum, neko vreme nista gusteru nece faliti. Nije to bas hitno. Mnogo ti je hitnije da pocnes da ga lecis. Druga stvar, uzorak izmeta
ne bi trebalo da se uzima u prvih par dana. Prvih par dana, kako guster pretrpi stres od transporta i novog prostora i vlasnika, cesto ima dijareju,
tako da se prvih 2-3 izmeta nikad ne uzimaju za analizu. Zarko, cini mi se da je tako, je li?

Shooree
26.11.08., 01:06
pa gušter je recimo 32cm dugačak. ne znam ni koliko agame rastu... ni koliko brzo rastu, uz to... neki odgovor?

koliki mi terarijum treba? ne bih da se razbacujem baš, ali bi voleo da pristojno živi. kolko bi to koštalo kod tebe, kimo?

pretpostavljam da je moguće da se, u teoriji, napravi ugrađen terarijum u šank, onako celom dužinom, jedno 2m. to mi deluje baš seksi... koliki je to problem u praksi, ima li ko iskustva? to bi možda uradio nekad, kad preuredim gajbu....

edit: hvala nenade, tako ću verovatno i da uradim. zanima me ipak ovo za šank...

nenad
26.11.08., 01:11
Nece biti puno veci od toga. Ne treba ti preveliki terarijum. Racunaj da najverovatnije nece biti veci od 35cm. To od 2m je super, ali skroz
nepotrebno. Bice on ok u terarijumu od 100 l recimo.

Shooree
26.11.08., 01:19
pa kul, ali nije ta ideja eksplicitno zbog njega, nego više kao moja zamisao za stan... da imam ogroman seksi terarijum, ugrađen u šank. Praktično mi treba samo jedan stakleni panel za to. Ostalo se svodi na dobru izvedbu grejanja/osvetljenja/vlaženja i svega toga... zanima me da li neko ima realan razlog zašto tako nešto NE TREBA raditi..

takođe, kakva su pravila za stavljanje više guštera zajedno? da li, u slučaju da je terarijum recimo 200x40x40 mogu da Gliši obezbedim društvo još neke jedinke? da li samo ista vrsta dolazi u obzir? ne razmišljam o parenju, btw.

35 cm?! sa svih strana? pa to i nije tako loše.

nenad
26.11.08., 01:23
Takav terarijum je verovatno dobra ideja. Sto se tice spajanja gustera, moze ista vrsta, ako imas vise zenki, ti imas muzjaka, tako da zaboravi na
to. Mozes da stavis zenku, ali samo ako hoces da ih paris. Svo ostalo vreme se muzjak i zenka drze odvojeno.

zarko
26.11.08., 01:48
sto se tice diareje meni ne smeta paraziti ce biti tu ...
bitno je da se stavi odmah u firzider do slanja .dobro bi bilo da se stavi led pa sve uteglu i tako da se posalje...

sot se tice ter nemoj zuriti ,pocni da ga lecis

Shooree
26.11.08., 02:00
ok žarko, hoću odmah. sutra se viđam sa nenadom i uzimam fobasa, da malo njupne. Pa će valjda imati i šta da iskaki...

dakle, u bočicu za urin, pa to u teglu s ledom, i onda tebi. samo još da vidim dal je dijareja ili nije, i kako da je sakupim... kapiram da hirurške rukavice vrše posao. bilo bi super ako bi hteo da mi na pm baciš adresu, i eventualno detalje o onom leku... ne mora danas, vidim da je već 1...

usput, samo da proverim pre spavanja: vlažnost 50%, temp oko 26C, UVA isključena, toplotni kamen uključen. Pored mi gori neka lampa, koju mogu i da isključim ili ostavim. Jel može ovako da ostane do ujutro?

zarko
26.11.08., 02:17
da moze. uslovi su ok...kamen grejac-ne valja.

Shooree
26.11.08., 02:24
šta znači ne valja? molim te budi opširniji... sad opet ne mogu da odem da spavam dok ne vidim zašto ne valja.... mwaaaaaa :'(

EDIT: beskrajno hvala svima koji su postovali noćas

nenad
26.11.08., 02:36
Kamen grejac moze da pregreje gustera. Kod dnevnih gustera moze da se desi da ne osete da im se stomak pregrejao, jel su navikli da primaju
toplotu odozgo (suncanjem), pa ako odozgo ne dobijaju toplotu, moze da se desi da ne osete da su se odozdo pregrejali. Tako sam bar ja to
shvatio. Desavalo se dosta puta ljudima. Medjutim, sad prave kamen grejace sa termostatom, koji ne mogu da pregreju gustera. Ne znam kakav
tacno ti imas.

markozmaj
26.11.08., 07:38
Da kimo drzim ih zajedno u ter.

Shooree
26.11.08., 10:57
pa eto, marko drži agame zajedno, a kolko sam video, nije mu terarijum dugačak 2m... ili sam ja pogrešno shvatio?

enivej, hvala svima zaista, ovo je tako fantastična zajednica! Nadam se da ću moći i ja nekom u budućnosti da pomognem, kao što ste svi vi meni sinoć.

novi dan, nova pitanja... jutros, kada sam ustao, video sam da je temperatura u terarijumu nekih 22-23C. iako je kamen ostao upaljen... Odmah sam prestravljen popalio sve živo, tj UVA i klimu i neku lampu pored, i temp se digla na pristojnih 25-26 za par minuta... da li Gliša, koji se uzgred budirečeno, nije ni mrdnuo od sinoć (stoji zakačen na veštačku stenu, u samom gornjem ćošku terarijuma i ne mrda, samo trepće), ima nekih problema sa tim? Da li moram da kupim nekakav grejač pride, za noć? Ako da, koristilo bi me da me uputite barem na neki topic ovde o grejačima (naravno i sam ću potražiti), jer se apsolutno ne razumem. Samo kapiram da ono što se prodaje gotovo u pet šopovima i nije najbolja opcija, sudeći po vašim reakcijama na kamen. Napisaću ko je proizvođač, čim dođem kući i vidim (jer nisam sam nameštao ništa - keva je... heh).

Druga stvar, bihejvioristička - jel normalno što se gliša ne pomera baš toliko dugo? Znam ponešto o gmizavcima, u smislu toplote i neophodnosti iste za njihovu aktivnost... jel to zbog toga, ili zbog stresa, ili šta?

Treća stvar, menjanje boja. On je, kada je došao, u prvih par sati krenuo da biva sav šaren, ali je onda odustao i vratio se na neku zagasitu varijantu, u kojoj je sve vreme od tada. Šta to govori? Postoji li neki resurs za čitanje o tome?

Hvala svima. Nenade, ako ovo pročitaš, čujemo se rano popodne...

kimo
26.11.08., 13:02
Da kimo drzim ih zajedno u ter.


To ti nikako nije pametno...pogotovo što su dve različite vrste, koliko sam ja shvatio, a jel znaš polove? Trebao bi ih držati odvojeno iz 100 razoga, makar u početku. Jel su i one iz Pet-centra? Ako jesu onda skoro sigurno imaju parazite...pa će tako jedna drugoj preneti, tj. već jesu. A garant su i ranije bile zajedno kod njih...

nenad
26.11.08., 13:41
Ta dva primerka koje Marko ima mesecima stoje zajedno, nije ih on spojio. Koliko ja znam, zenka je Agama agama, a muzjak Agama mwanze. Ne
znam, ako vec tako dugo zive zajedno, mozda ih ne treba razdvajati. Nece se pariti sigurno, bar ne bi trebalo.
Inace, Shore, mozes da je gresjes obicnom sijalicom. Uzmes obicnu sijalicu, ili spot sijalicu i stavis je uz terarijum, Bice to dovoljno da je zagreje.
Za agame ti ne treba podno grejanje, treba joj lampa za suncanje.

npetrovic
26.11.08., 14:15
Evo da se ukljuci i ja malo u diskusiju
Sto se tice tice tih izrastaja na kozi, to trenutno nije nista urgentno tj trenutno ne ugrozava zivot ali prati da se slucajno ne siri jer ti izrastaji etioloski mogu biti povezani sa vise stvari od kojih su paraziti samo jedan moguci cinilac.
Drugo: sto se tice komentara davanja anti endo parazitika u formi mebendazola ne verujem da ces postici bilo sta jer i ako su ovde paraziti u pitanju ovaj preparat nece na njih delovati jer se daje peroralno i deluje na parazite digestivnog trakta dok je kod tvoje agame koza u putanju pa ce lecenje zahtevati primenu lekovitih masti ako je uopste potrebno
Najbitnije je sada zivotinji obezbediti adekvatnu ishranu i temperaturu kao i monitoring odnosno pracenje njenog ponasanja jer ko zna kako su drzane i koliko ih je bilo u grupi pa te promene mogu biti posledica tuce sa drugim jedinkama tj. inficirane ranice i oziljci. Ako ti agama nije mrsava, apaticna i ako ne odbija hranu tj. ako je stabilna mozes joj sam ocistiti ako su ranice u pitanju i sacekati da se presvuce pa ces videti dali ce te promene biti odbacene sa starom kozom, medjutim ako to nije slucaj najbolje da je odvedes da je pogledaju odmah jer jedno je kad se vidi uzivo onda je i postavljanje dijagnoze olaksano dok ovde samo mozemo da nagadjamo o cemu se radi
Primarno je ti isprati dali ona klopa i koliko dali je zivahna pa onda resavas sta i kako dalje.

Shooree
26.11.08., 14:39
hvala najlepše na savetu. Odlučio sam da pošaljem izmet Žarku na analizu, kao prvi korak. Što se tiče mršavosti, nenad kaže da jeste mršava - ja ne bih znao, a slike u mom postu su lošeg kvaliteta - biće boljih večeras. sa makroom na te izraštaje/ranice, nadam se.

Inače, kod koga u Beogradu bih mogao da ga odvedem? U svakom slučaju ću mu dati par dana da se aklimatizuje, večeras će dobiti prvu hranu, i videćemo kako će to proći.

što se tiče ponašanja i tako toga, već sam pisao o tome... biće novih updateova od 6 večeras.

npetrovic
26.11.08., 14:54
Mozes poslati izmet ali imas i ovde gde da uradis koproloski pregled- veterinarski fakultet- katedra za parazitske bolesti, mada i vreme je hladnije pa mozes poslati i za Nis ali ne vidim razlog da se izmet transportuje 250 km zbog najobicnije analize, kako god obavesti nas o rezultatima testa i o eventualnim prisutnim parazitima jer tek ako su u izmetu prisutni crevni paraziti u obzir dolazi mebendazol

Shooree
26.11.08., 15:23
da, bokte, u pravu si! Nikad se ne bih setio fakulteta... a kako se to radi, u smislu, da li ja samo odem tamo sa izmetom (hah) u teglici ili vodim i Glišu? Jel se zakazuje, kao kod doktora? stvarno ništa ne znam o tome...

hvala puno, još jedared

zarko
26.11.08., 15:42
ja sam hteo za dz da mu pomognem ,naravno je bolje da ode na inst...

milosVTS
26.11.08., 15:42
ja bih ti preporucio da i izmet i zivotinjucu lepo odvedes na Vet. fakultet...Ali pre toga lepo zovi telefonom i raspitaj se jer sam cuo da ima neki profesor koji zna dosta o egzoticnim zivotinjama i najbolje bi bilo da je on pogleda.Znaci zovi vidi kad je on tamo pa se dogovori da je pogleda pa nam prenesi sta je rekao.Sto vise misljenja to bolje..Zarko se ponudio da pomogne i to je lepo od njega ali i ja mislim da je bez veze slati za Nis kad ima i ovde ljudi koji to znaju da odrade...nadam se da nije nesto ozbiljno

nenad
26.11.08., 16:03
Taj profesor se zove Nikola Popovic i mislim da radi u ambulanti vet. fakulteta utorkom i cetvrtkom posle 16h, ako se nesto nije promenilo. Zna
dosta o reptilima, ali nema neko iskustvo. Mada, ja bih svakako odneo gustera i kod njega, bar da ga pogleda.

npetrovic
26.11.08., 17:02
Evo ti broj klinike pa pitaj kada radi prof. Nikola Popovic i kada mozes doneti gustera na pregled
011/3615-436 lok. 247 radno vreme je 09.00-14.00 i 16.00-20.00 pa ako on proceni da je potrebno radices koproloske analize ali opet prati ga kako se ponasa par dana
naravno da je Zarko hteo da pomogne- svaka cast Zare

Shooree
26.11.08., 17:13
ljudi stvarno ste divni.

hvala najlepše za sve informacije. stvarno, po količini i kvalitetu, prevazilaze sva očekivanja. Hvala svima beskrajno, još samo da se lepo završi priča.

razmišljam, kad se završi ovaj topic (nadam se hepi endom), bilo bi super da neki mod uzme, malo pročisti i postavi je kao panic tutorijal za agame. stvarno se nakupilo izuzetno mnogo informacija. Pogotovo ako bi se sistematski odgovorilo na sva pitanja iz mojih prvih par postova.

enivej, najjači ste, stvarno. Čast je biti deo ovako super komjunitija.

markozmaj
26.11.08., 17:17
Tacno tako kao sto nenad kaze kimo, ko zna koliko su vec zajedno u ter a muzjak i zenka su. vidim da se ne tuku nego se zavale jedno pored drugog na basking spot :D

Shooree
27.11.08., 00:57
uh, kakvo veče... odakle da počnem....
najpre našao sam se sa Nenadom, koji je, pored toga što mi je odgovorio na 101 pitanje, i doneo 100 fobasa, opušteno na sve to nabacio i nekoliko dubia... izuzetno fin gest, i čovek me zadužio debelo.

kako sam došao kući, avantura je počela. Po nenadovom savetu, dubiju treba okrenuti naopačke, i/ili poželjno je metnuti u nekakvu posudicu, da se ne zavlači kojekude. Ja sam testirao zatvarač za teglu, i proračunao da mi je tih 10ak sekundi dovoljno da Glišu uhvatim i natempiram da je mazne... prvo sam probao samo da je stavim, i on je pokazao interesovanje ali se nije odvajao od svog stiropor zida na kojem visi po ceo dan. Počinjem da verujem da mu podloga ne odgovara (u pitanju je substrat za temperate klimu, a on izgleda voli kamenitije).
enivej, budući da mi je terarijum jako mali, prilikom pokušaja da ga uhvatim, i njegovog mogoljenja, ne uspevamo prvih par puta. Vadim poklopac da dubiji skratim nogice. Dubija beži. Ispod terarijuma. Ja pizdim dobroih 30 min, trudeći se da je isteram, a da ne ometam izbezumljenog Glišu.
U isto vreme vadim novu dubiju i klipujem joj nogice, tako da ne može da se okrene na stomak... uzimam Glišu, koji se u jednom trenutku zabatrga i razvali sve po terarijumu - isčupa biljke, prevrne poklopac, sve... sad imam jednu dubiju na slobodi, i jednu ćopavu negde u substratu.

45 minuta kasnije, terarijum je sređen, ćopava nađena (đubre se sakrilo, sve sam moro 4 puta da prevrnem) a ona pobegulja vraćena u teglu, na jedvite jade. Stavljam ćopavu na grejni kamen, koji je od sada moj žrtveni totem. lagano uzimam Glišu, koji ovaj put malo manje pizdi. On otvara usta, a ja ga primičem dubiji.

MLJAC!

u tom trenutku sam ga pustio, i on je nastavio da žvaće. Ipak, imao je malo problema, nije mučenik znao šta će s njom, da li zato što je izgladneo ili što je bila malo povelika za njega. Uglavnom, glaveni deo nikako da prođe. 5 minuta je tako blejao, pa malo žvakne, proba i ništa. Počeo sam da se brinem. Najzad, pošto je sve vreme bio na podu, popeo se opet na svoj zid. Ne znam da li svesno ili slučajno, nabio se u ćošak glavom, tako da mu je staklo pomoglo, gurajući dubiu u usta. Posle par pokušaja nabijanja, uspeo je!

dubija je prošla, on se obliznuo, namestio lepše i počeo da kulira.

Dakle, hepi end prvog dela priče! Gliša je vrlo aktivan kada treba (u jednom trenutku je mučenik visio sa gornje žičane prekrivke, okačen na po jednu nožnu i ručnu kandžu!) i jede.

Drugi deo, vezan za proveru zdravstvenog stanja i opreme ostaje za sledećih par dana. Baš sam srećan. Presrećan. Imam i slike, al su groznog kvaliteta. Hvala svima koji su učestvovali na bilo koji način, ne smem da nabrajam da ne zaboravim nekog - stvarno vam svima mnogo mnogo hvala.

Proverio sam kamen i lampu. Kamen ima termoregulaciju, i to je ok. Lampa je 50W Sun Glo Halogen Neodymium. Piše da ima UVA zrake. Treba mi i UVB, zar ne? Koliko je to hitno da se nabavi?

nenad
27.11.08., 01:11
uh, kakvo veče... odakle da počnem....
najpre našao sam se sa Nenadom, koji je, pored toga što mi je odgovorio na 101 pitanje, i doneo 100 fobasa, opušteno na sve to nabacio i nekoliko dubia... izuzetno fin gest, i čovek me zadužio debelo.


Super je on lik. Ja sam to uvek pricao, ali je retko ko verovao. ::D Ne zezaj, bre.

Ovo se bas zove izvestaj ;) Nego, zaboravih da ti kazem da je za te i njima slicne agame, uobicajeno da dubiu ne pojedu odjednom, nego da je
prvo zagrizu, pa neko vreme drze u ustima, cekajuci da ugine. Tek onda je gutaju. To je skroz normalno, tako jedu. Bradate, posto su velike, i
imaju jacu vilicu, pregrizu dubiju bez problema, i odmah je gutaju.

Treba ti i UVB lampa, neonka. 5% ima u pet-centru.

Shooree
27.11.08., 01:28
muči me malo ta lampa. evo sad gledam pet centar sajt, i imaju "sun glo" - tu imam, "night glo" (ta mi ne treba za agamu) i "heat glo". Bem li ga, sad...
ti kažeš neonka, 5%. šta znači 5%? ako je neonka, jel to onda onako cevastog oblika? To bi možda i mogao nekako da skarabudžim na ovaj moj jad od terarijuma. Ako je u formi obične sijalice, onda stvarno ne znam šta ću... moram da kupujem još jednu lampu na štipaljku, ili da izmislim neki držač... smor.

btw, rekao si mi da je agama mwanza praktično pustinjska vrsta... to bi onda trebalo da znači da njoj vlaga od 40-50% i nije najsrećnije rešenje, zar ne? U kontekstu je i činjenica da praktično ne silazi sa stiroposke pozadine-zida... možda mu se ne sviđa podloga?

markozmaj
27.11.08., 01:30
ja imam kvarcni pesak kod mojih i silaze dole ponekad ali vise vole da se izlezavaju na grancugi :D
Moj muzjak je kul lik jede iz ruke ne boji se ali zato zenka se boji za oboje :D

nenad
27.11.08., 01:37
Ma, spustice se, polako. Plasi se jos uvek. Ne znam kolika joj je tacno vlaga potrebna. Ne prevelika, naravno. Treba ti lampa sa 5% UVBa, ima
u pet centru, i ne sijalica, nego cev.

Bluie
27.11.08., 02:12
Ma ako je vec takav terarijum, moze da uzme i spiralnu neonku...ima totalno ista svojstva kao i cev. Cak je i cena ista.

zarko
27.11.08., 02:13
treba ti lampa i suplementi
http://www.gekkogecko.co.yu/Kalcijum%20i%20multivitamini.html
pogledaj ovo...
s obzirom da nije imao lampu od kad je doso prilicno ti je hitno

da li si ga rehidrirao???
ovkao uhvatis mu malo koze i stipnes ako se ne vrati na svoje mesto u roku od 1s potrebno je da ga rehidriras....a to se radi klasicnim kupanjem u vodi od 35C

Shooree
27.11.08., 11:22
@Bluie: a kakava je razlika između spiralne i obične? mogu li ja da nađem jednu lampu, koja radi sav posao, uopšte? brine me malo što ako skarabudžim dve lampe na tako mali terarijum, neće ni na šta da liči - a trebalo je da mi bude ukras dnevne sobe...

@žarko: hvala za link, već sam bio i pročitao. danas ću da ga rehidriram... dakle, lavor vode, i ja ga uzmem i probrčkamo se malo, jal da? Par minuta, kapiram?
Što se tiče Ca, šta mi preporučuješ, u smislu nabavke? Iskreno, nikad nisam kupovao tako nešto, pa ne znam ni gde bih tražio. Zaboravio sam nenada i o tome da ispitam sinoć :) .

dalje, moram se informisati o gutloadingu. započeo sam sinoć 12-članu koloniju fobasa, koji su u izolaciji i sve je kako treba. Imam 100nak jedinki koje će služiti kao primarna hrana u narednom periodu (uz par dubija, kojima nameravam da ga hranim ove prve nedelje, da se što pre oporavi). Pogledaću naravno šta ima od materijala na forumu, ali nije na odmet i neki savet ovde, u smislu šta im treba dodati u ishranu fobasa (pored mekinja i parčeta šargarepe koje trenutno imaju) odmah od početka.

x3m.Marco
27.11.08., 13:32
evo Shooree za Ca i ostale potrebne stvari...
http://www.gekkogecko.co.yu/ProdajaH.html

Shooree
27.11.08., 21:38
nema UVB ovde kod mene na NBG, u fisherman's partner... grozno sam se smorio. nisam stigao do pet centra danas, šaljem sestru sutra...

enivej, okupao sam ga. sija se i nije loše podneo, čak je malo i plivao. heh.

opet cela frka i panika oko hranjenja malopre... pošto je vrlo mali terarijum, a on ne naviknut, onda se uspaniči kad mu ja gurnem dubiju, i neće da je jede, čak i beži od nje. Ne znam, verovatno treba još malo vremena da prođe. Opet sam morao da ga uzmem u ruku, i da mu je prinesem, pa je on tek onda zagrize, i pojede.

najveći mi je problem to što se dubija, koju stavim osakaćenu na leđa u čep od tegle, okrene i ipak izađe, a onda se uglavnom zavuče u supstrat i onda do k.... moram da zavlačim ruku, da ga plašim, i sve to... ne znam, šta mislite, smem li da uzmem tipa malo trake samolepive, pa da dubiju lepnem malo na poklopac, da mlatara nožicama, pa on kad se smisli, nek je pojede? Jer ovako se očigledno stidi. Plus, i dalje preferira da bleji okačen gore, daleko od hranilice... ipak, mislim da nije u redu da mu je svaki obrok stres - u tome treba da uživa, a ne da odlepi.

baš sam sav u strahu, zbog UVB i svega toga... zagledao sam mu i ovo na leđima - u pitanju su nekakvi čirevi, kolko vidim... to je neko mrtvo tkivo, kao minijaturni vulkančić oblika, i tu nema krljušti, na vrhu... otpala je. Srećna vest je da na korenu repa, gde sam mislio da potencijalno izlazi još jedno to sranje, nije, nego se valjda ljušti. sve je čisto, sad kad je okupan.

nenad
27.11.08., 22:18
UVB imas u Petcentru. Preporucujem ti da uzmes neonku od 45 cm. Veca ti ne treba. Ostavi mu hranu u posudu iz koje hrana nece moci da
izadje. To mu stavi na neko vidno mesto. Ako ga ne uznemiravas, verujem da ce doci i pojesti to. Samo se skloni da te ne vidi, posto je mnogo
plasljiv. Nemoj da lepis dubiu nicim, samo mu je ostavu u necemu iz cega nece moci da izadje.

zarko
27.11.08., 23:26
45 je gej jer mora da kratis armaturu ili da sklapas sma onu sa ..uf onim ispravljacem kako li se zvoe potenciometar ###....
ja volim 60cm + kineska armatura i divota...

npetrovic
28.11.08., 00:19
Naravno da ce mu klopa predstavljati zadovoljstvo ali i ti moras biti strpljiv dok se ne navikne na novu sredinu i dok se ne oslobodi a onda ces biti u fazonu "vec pojeo, moram opet po hranu" sto je bilo i kod mene pa sad sam uzgajam i tenebriju i lateralise a bogami pocecu i miseve jer sam nabavio kukuruznog smuka koji ce uskoro dobiti pojacanje, ovaj hobi je takva zaraza da od nje nema leka pa ti zato savetujem da se naoruzas strpljenjem i daj mu malo mira sad u pocetku i videces da ce sam jurcati za hranom po terarijumu. A te izrasline ako su cirici ili ako su u formi tvrdog zadebljanja to moze da bude od neke povredice koja se inficirala pa tu mozes primenjivati povremeno brckanje u toploj vodi tako da ce apscesi ako su oni u pitanju sazreti i provaliti se nakon cega ce zasusiti ili pak ako su samo keratinska zadebljanja omeknuce i otpasti, samo pazi da ti guster ne nazebe. Kupka samo u toku dana,tako da se dobro osusi , nikako pred gasenje ili nakon gasenja svetla jer pada temperatura pa moze da se prehladi i sa kupkom nemoj preterivati jednom u par dana pa ces videti kako se te promene ponasaju

nenad
28.11.08., 00:35
45 je gej jer mora da kratis armaturu ili da sklapas sma onu sa ..uf onim ispravljacem kako li se zvoe potenciometar ###....
ja volim 60cm + kineska armatura i divota...


Sto bi morao da kratis armaturu? Imas najnormalnije da kupis nosace za lampu od 45 cm, ja takve koristim. 60 mi je preveliko.

zarko
28.11.08., 02:45
nenade ti si beogradjani vi imate armature i od 16mm....i 20m
pa eto mrzim vas sto imate ,ja nemam ima samo od 60cm!!!

nenad
28.11.08., 02:47
Ahahahaha, pa pukni od muke, sta da ti radim. ::D

Shooree
28.11.08., 16:31
ura! kupljena lampa! u pet centru našla zaista sestra, 5% UVB od 38cm, čini mi se. još samo armaturu da nađem... to bi trebalo da ima u merkuru ili tako negde zar ne?

milosVTS
28.11.08., 18:09
buvljak ili bolje opremljena elektro radnja...u stvari ima gde hoces

Shooree
28.11.08., 19:12
e pa, nema gde hoćeš.... poludeću više.
imam ispred sebe 14W, 38cm, T8 lampu, i niušta da je prokleto uključim! U merkuru nemaju. U novalux-u nemaju. Kažu ne standardno je. Do jaja. Prokleto odlično. Kako da se izvučem iz ovoga? Upravo sam pukao 1.600 din na tu lampu, naravno iz pet centra, i oni naravno nisu imali, niti znali šta/gde je potrebno ili može da se nađe ono što mi treba ili nedostaje. Stvarno, koje peripetije bokte... jel mogu ja da uzmem duži taj bog plastični, samo da odgovara dimenzija (T8 valjda), i onda da je nekako skratim, zalepim, nešto uradim?

užas. a taman sam mislio da je sve u redu.

zarko
28.11.08., 19:23
pa sto nisi uzeo 60cm lampu ;)

i veca je i nije mnogo skuplja i veci atput uv zraka i bolja

Geni
28.11.08., 19:29
Ma čekaj bre, siguran sam da sam baš u merkuru video da imaju i zasebne nosače... Uzmeš 2 komada i ušrafiš ih na koju god razdaljinu želiš.

A naravno možeš i da skratiš bilo koju armaturu, to je samo limena šina koja drži nosače na krajevima u transformator i mesto za starter. Sve to može da se rastavi.

burmajam
28.11.08., 22:09
Masa armatura je elektronska bez startera. Ja sam se polomio da nadjem 60-ticu na starter jer ove elektronske riknjavaju naj strasnije!

Shooree
28.11.08., 22:56
aha. znači onda mi treba samo da nađem da je T8, to je valjda dijametar, i onda je rastavim... a njivari u merkuru, lepo ih pitam, jel mogu BILO KAKO da upalim ovu lampu, i kao ne, ne držimo mi to. ### kad ne znam oko struje. videću sautra na buvljaku dal ima po meri, ako nema, onda idem na manuelno.

off: ne verujem, smrdibuba! sletela pored terarijuma.... u ovo vreme. smrdi sad ceo stan ko noga kuvana. fuj.

markozmaj
29.11.08., 01:38
Evo jos jedna slika mog ludaka da ne otvaram drugu temu :D

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF2696.jpg

bubamara
29.11.08., 02:15
možeš bez problema da skratiš...ja nisam uspeo da nađem armaturu za 90 cm cev,kupim lepo od 120 i skratim je...uzmeš armaturu od 60....sečeš je na sredini...bonsek,precizna mera,pa polako.za 15 min ćeš odraditi...

Shooree
29.11.08., 13:50
hvala, tako će i biti... nego da pitam još nešto. ova lampa što je imam, ona je od 14W, i piše UVB 5.0 i UVA 30... jel to znači da mi ne treba i ova zasebna UVA sijalica koju imam, mislim da je Day Glo? ili mi trebaju obe? ili mi sad, kad stavim ovu lampu treba pre sijalica normalnog spektra jaka, da da toplotu i svetlo?

edit: upravo mi stiže armatura T8 ali 15W.... to nije problem, jel da? ako je lama 14, a ova 15, radiće, koliko ja kapiram... molim nek neko ko se razume potvrdi.

edit2: jao, mare, kako je lep! Prelep, i zdrav, i miran, i sav obojen, i u velikom lepom terarijumu...sve što moj nije i nema... :'(


i dalje neće sam da jede.... molim vas neko za ovo za lampu da mi odgovori

milosVTS
29.11.08., 18:40
sve je ok mislim da ti ne treba druga lampa ova obavlja sve sto treba

Shooree
03.12.08., 03:01
update: GLiša je večeras prvi put sam ulovio dubiju! Fantastičan osećaj. Toliko se dobro privikava. Promenio sam glupi rainforest substrat koji su uvalili mojima u PC, i stavio pesak. Pesak sam oprao jedno 10 puta, i zatim ga pekao u rerni na 200C jedno tri sata i ostavio da prenoći.

Gliša sada uredno silazi i vršlja po terarijumu, dosta je aktivniji i sve. Takođe 1og sam ga opet kupao, i jedan od onih izraštaja što ima na leđima je otpao u nekom trenutku. Ostala je koža - bez ranica, ali i bez krljušti. Mislim da će se isto desiti i sa ovim drugim izraštajem uskoro. Da li je to dobar znak?

Potpuno sam oduševljen što je pojeo sam, i što ne moram više da ga maltretiram. Samo još da nađem odogovarajuću posudicu iz koje fobasi i dubije ne mogu da izađu, a da je dovoljno mala tako da ih on vidi, i ne smeta mu u terarijumu... kačim slike mališana uskoro. Pozdrav svima, lep nam je novi forum!

Proka
03.12.08., 03:09
posudu mozesh da stavish malo dublju i onda je ugurash u supstrat.
tako da ce da je primeti .. mada kada se on navikne cim ti ubacish ili krenesh da ubacish hranu on ce znati i vec biti na mestu za klopu ;)

shto se tice odbacivanje stare koze sa tela da dobro je .. bolje da je spalo nego
da se inficira. ili nagomila pa bi mu samo smetala

nenad
20.12.08., 23:42
Evo još slika mwanze agame. Ovo je Acina agama, dok je bila kod mene...

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/20/f_mwanzae1m_c73b2ee.jpg

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/20/f_mwanzae2m_bb46ca7.jpg

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/20/f_mwanzae3m_9b59b24.jpg

http://img03.picoodle.com/img/img03/3/12/20/f_mwanzae4m_449476b.jpg

nenad
20.12.08., 23:49
A, ovo je još jedan mužjak slikan kod mog druga. Aco, postavi i ti neku sliku..

http://img26.picoodle.com/img/img26/3/12/20/f_mwanze5m_a4fe898.jpg

Shooree
22.12.08., 17:16
a jelte da vas pitam, Gliša na kraju repa ima kao neko zadebljanje, nešto. gledam sad ove slike i nigde se ne vidi kraj repa. Jel to normalno? zadnjih par cm se potpuno razlikuju od bodljikavosti ostalog dela... šta je to?

nenad
23.12.08., 12:36
Slikaj, pa da vidimo. Može da bude da je ostao samo bez vrha repa, ali može da bude i neko oboljenje.

ACO87
24.12.08., 01:49
1676


1677

Kakva je ovo maza...
1678

1679

Uziva da spava dok ga ceskas po glavi....
1680

Evo konacno i mog Caslava...:):):).....E Nenade...jesi li ga ti krstio? :D

nenad
24.12.08., 03:57
Vidim da je počeo da dobija intenzivnije boje, ili mi se to čini.

ACO87
24.12.08., 04:07
on ih menja...redovno...cas dobije intezivne boje,cas izbledi....mozda je utripovao da je kameleon :D ...inace lepo napreduje....super je....

Shooree
24.12.08., 13:28
Joj Časlav je prelep! Hehe, lepo ime. Moj je Gliša. I isto se tako ponaša, i menja boje. Verujem da to ima veze sa temperaturom tela - potamni kada mu treba više i/ili kada je pod stresom i krije se.

Glišin rep je definitivno drugačiji. postovaću slike večeras.

nenad
24.12.08., 21:49
Hehe, šta misliš ko mu je dao ime Časlav? ;) On dok je bio u prisustvu dominantnog mužjaka, nije često dobijao to šarenilo. Sad kad je sam, sve će više dobijati jarke boje. Bar ja tako mislim.

Shooree
30.12.08., 16:58
evo jedan update o Gliši... ranice na leđima su spale pre par dana. Uglavnom, poenta je bila da se kupanjem na svakih par dana (u kadi na 35C) ta mrtva koža smekša dovoljno da otpadne. Prvo je sam skinuo jednu, ili mu je otpala tokom kupanja, a za drugu sam mu malo pomogao. Vrlo je dobro podneo, čak me i radoznalo gledao dok sam mu prčkao po leđima. Zadnjih dan - dva nisam primetio nikakvih problema, sve je lepo zaraslo i nove krljušti se formiraju.

Doduše, slabije jede ovih dana, tek po jednog, jednog ipo fobasa. Možda to ima veze sa zimom ili nečim? Takođe, primetio sam da je naučen da pije vodu iz posudice, a ne samo da liže nafajtanu na zid ter.

Počeo sam malo da ga šetam po sobi. Zna da zapali, jer je brz ko munja, ali se polako privikava.

Uzeo sam mu veći ter, 2500 din u PCu stakleni, postovaću slike nekad. Sad sam u procesu traženja materijala za pozadinu i pravljenja poklopca koji će držati sijalice i to sve... ali to je druga tema. Eto tako... sve super. :)

ACO87
30.12.08., 23:30
evo opet mog Časlava





1690



1691




1692


na ove dve slike sam ga pustio u njegov ter koji je jos u izradi...posle ng bice slika

1693



1694

ACO87
15.01.09., 20:24
sa radoscu vas obavestavam da je Caslav preseljen u novi ter...slike uskoro..pozzzz

PlaFonka
18.01.09., 19:25
eto bash mi drago sto je dobio vechi dom...heh...xD

ACO87
20.01.09., 01:35
1728

1729

1730

Evo ga konacno i terarijum,gospodin Chaslav je spavao dok je ovo slikano..heheheh

markozmaj
20.01.09., 16:00
Neke nove slicke :D

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF3045.jpg

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF3046.jpg

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF3047.jpg

Lenstina :D

http://i109.photobucket.com/albums/n47/markozmaj/DSCF3048.jpg

ACO87
20.01.09., 22:21
1731

1732


Nadam se da je ova bolja....

ACO87
22.01.09., 01:49
http://img403.imageshack.us/img403/3962/img0637cf5.jpg
Evo ga gosn Chaslav..par minuta polse bega iz terarijuma... :D

ACO87
22.01.09., 12:39
Ali otkako sam ga prebacio u ovaj novi terarijum...potpuno je podivljao..nece u ruke..kad god pridjem terarijumu on pobegne:(:(:(

nenad
22.01.09., 13:02
Treba mu vremena da se navikne, samo strpljivo.

ACO87
24.01.09., 03:50
da li agame mwanzae jedu i voce ili samo insekte?:confused:

markozmaj
24.01.09., 03:58
Moje nece voce...

ACO87
24.01.09., 04:00
pitah samo..cuo sam da neke agame jedu voce..pa me zanimalo da li i ova spada u gupu obozavatelja voca???:D Jel mare a koje bi mi biljke preporucio da stavim u terarijum???

markozmaj
24.01.09., 04:53
pa koje podnose temperaturu i nemaju bodlje.
sanseverija npr

ACO87
24.01.09., 21:31
mislis kaktusi?

ACO87
04.02.09., 18:17
http://img201.imageshack.us/img201/1788/n1396631120300402924790xl0.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/4593/n139663112030040293299hb1.jpg



evo slika gugija kako se sunca..:)

markozmaj
04.02.09., 18:51
Aco ajde mu slikaj glavu iz profila, nesto me zanima :D

Duleslash
04.02.09., 23:00
svaka chast!!!

ACO87
05.02.09., 01:41
To ce biti malo teze..ali dacu sve od sebe...

ACO87
05.02.09., 18:09
E ljudi primetio sam da moja agama lize ili jede pesak..ne znam zasto....

IV@N
06.02.09., 14:01
najverovatnije nedostatak kalcijuma...

ACO87
12.02.09., 14:41
EEEE da se pohvalim Gugi je poceo da se ljusti intezivno...sav je smesan...:D

ACO87
13.02.09., 16:57
Da li bi smeo da mom Chaslavu dam malog pinkija da pojede?????

dule87
13.02.09., 17:15
Probaj, al nemoj prvise cesto da mu dajes pinkyje..

ACO87
13.02.09., 18:22
necu..samo pitah smem li..hvala ti..pozz

nenad
13.02.09., 23:34
Smeš, jednom mesečno, nemoj češće. Najbolje je da mu daješ odmrznutog pinkija, jer će zamrzivač pobiti mikroorganizme, koji bi možda mogli da smetaju gugiju. Pod uslovom da hoće da jede mrtav plen, naravno.

ACO87
14.02.09., 03:35
Hvala Nenade....Hvala Dule....Malo sam preuredio ter...bice slika cim se vratim iz BG..pozzz

markozmaj
22.02.09., 00:12
bdy-k7BFPWs

ACO87
22.02.09., 01:30
Jel ovo muzjak ili zenkica???

markozmaj
22.02.09., 02:04
Muzjak aco

ACO87
22.02.09., 02:05
hehhee.....extra je snimak...kako napreduje muzjak???

markozmaj
22.02.09., 07:36
super napreduje, samo jede i lencara :D
I onda bleji kod stakla i gleda kad ce opet da dobije da jede :D

PlaFonka
22.02.09., 14:52
bash je aktivan!!

ACO87
22.02.09., 17:03
ovaj moj ludija po terarijumu,skace na staklo......hehehhehe

ACO87
28.02.09., 13:34
Primetio sam da Chaslav stalno spava na mrezici ventilacionog otvora,to pre nije radio...:confused:

ACO87
02.03.09., 18:57
http://img165.imageshack.us/img165/3448/img031.jpg

http://img91.imageshack.us/img91/4935/img029.jpg

http://img239.imageshack.us/img239/9664/img032.jpg

http://http://img246.imageshack.us/img246/3514/img030.jpg

evo novijih slika Chaslava;)

ACO87
02.03.09., 19:07
http://img246.imageshack.us/img246/3514/img030.jpg

zarko
02.03.09., 19:58
lepo si je podgojio obrati paznju da ne bude gojazna ...to im vise skodi nego da su mrsave ...

ACO87
02.03.09., 20:20
Pa hranim je svaki drugi dan..jel to ok?

mare_lacerta
02.03.09., 20:22
Ok je to,samo neki dan preskoci,napravi mali post ;) guster,ne ti:D

ACO87
03.03.09., 03:13
Vazi Mare...preskocim ja nekad ..ne hranim ga non stop... :D

zarko
03.03.09., 12:54
2-3 puta nedeljno je ok ak osu obroci veliki..ako su manji onda 3-4 puta nedeljno

nenad
03.03.09., 13:48
Baš tako, proredi, stvarno si ga pregojio :D

markozmaj
03.03.09., 14:05
cuti bre ja mog hranim svaki 2 dan i to dobro :D

nenad
03.03.09., 14:12
Nije poenta u tome da gušter bude debeo. To je čest problem kod mnogih vrsta. Jedu mnogo, ugoje se, i slabo kreću. Na prvi pogled deluju zdravo, ali to ih polako ubija. Nije loše nagojiti ženku pred parenje, a inače skroz nepotrebno.

ACO87
03.03.09., 16:02
Ok...hvala ljudi na savetima..mada ovaj moj je veoma aktivan...:)

ACO87
04.03.09., 02:15
http://img23.imageshack.us/img23/2742/img018.jpg

ACO87
08.03.09., 03:51
Samo mi je krivo sto je skroz podivljao odkako je u novom terarijumu..ne ogu ni da mu pridjem.. :(

nenad
08.03.09., 11:30
To se dešava. Pusti ga da se navikne na prostor.

ACO87
16.03.09., 04:55
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wVRwMYl9x6Q&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/wVRwMYl9x6Q&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>




evo Chaslava kako jede... :)

ACO87
16.03.09., 05:55
http://img509.imageshack.us/img509/4945/img039.jpg
Pozer :D

GEKON
16.03.09., 23:58
Baš extra.....
zar je stalno tako brz?
kako ga hvataš u ruke?

ACO87
17.03.09., 02:24
Pa ne hvatam ga..pre je bio pitomiji,a sad je bas podivljao...###

metodija
17.03.09., 22:34
Me interesira okolu vidot.Gusterot na Aco je razlicen od mojot.Ajde nekoj neka mi opise na kratko nesto.Znam da ima poveke vidovi agama.Jas samo na internet imam videno nesto slicno kako na Aco.Se sto mi e videno vo zivo i na youtube e kako mojot vid.

pozdrav

markozmaj
17.03.09., 23:11
http://www.sheemcity.info/pets/pg005.html

ACO87
25.03.09., 14:34
Dao sam danas Chaslavu pinkya i smazao ga je samo tako....bice snimak danas...jel ok da mu dajem pinkije na svakih 2 meseca?

nenad
25.03.09., 14:51
Možeš na dva meseca, ili na mesec dana, ali bolje nemoj češće od toga.

markozmaj
27.03.09., 00:35
Danas me je ovaj moj ludak ujeo za prst, kao vampir da me je ujeo hahaha
alo sam se iscimao ali nije nista sva sreca pa je odma pustio, a dubiju zna da pokuda na pola sa pincete!

Futurist
07.05.09., 12:11
Da ne otvaram novu temu a tice se iste zverke; Kupio sam par mladih (M oko 20cm Z oko 15cm ). Divljaci. Neko je napisao da MOGU da se drze M i vise zenki a da se M i Z drze zajedno samo za parenje. Da li je izvodljivo i da li je ok drzati par u istom terarijumu(tj da li postoje momenti kad ih treba razdvajati-neko nekog hoce da ubije,postane agresivan itd isl idr) ?

markozmaj
07.05.09., 15:26
Mogu da se drze i zajedno stalno....

Futurist
08.05.09., 10:35
Hvala za info.
Jos tri pitanja(nigde nisam nasao podatak). Koliko brzo rastu (tj koliko treba vremena da sa sadasnjih 20/15cm doguraju do pune velicine-pitam jer me zanima koliko imam vremena za pravljenje veceg terarijuma).
Poceli su suncani dani a ter.je pored prozora i sunce bije pravo u gugije. Da li im to smeta ?
Od osvetljenja imam samo jednu grolux neonku(za akvarijume).Nisam pametan kako da nabudzim u ter osvetljenje. Videcu da nesto iskombinujem.Danas posle posla cu da uslikam ter (mnogi znaju kako izgleda fabricki ter proizveden u CRO koji prodaju u Pet centru).Nosac sa sve neonkom je na terarijumu.

markozmaj
08.05.09., 12:32
Odes u pet centar i kupis uva/uvb neonku! Sto pre jer im je jako potrebna pogotovo sto ce jos da rastu!

I spot lampu isto na basking spotu da bude 32-37 stepeni !!!

A sto se tice terarijuma jer imas 2 gustera 80x50x50 ce da odradi posao!
Ja bi ga napravio cak i 1m x 50cm x50cm

Futurist
08.05.09., 15:46
Ok,hvala .Koliko brzo rastu ? Sunce im smeta ?

markozmaj
09.05.09., 02:24
pa ne znam koliko vrzo ali sto pre to bolje :D

A sunce pa en znam
valjda ne smeta

mare_lacerta
09.05.09., 02:58
Moze da se desi da sunce pregreje terarijum , samo pazi na temperaturu ;)

Futurist
11.05.09., 20:13
Ja danas brzopleto pazario neonku od 60cm EXO-TERRA(Repti Glo 20W)2.0/24''(sta god to znacilo).Pravio Hirohito :th_bow:
Hoce li neko od ljudi sa iskustvom da kaze koliko sam omanuo pri kupovini ?

ToPa 12.02.
11.05.09., 20:53
exo-terra je oke marka jos + neonka
vidi koliko ima uvb??

Futurist
11.05.09., 21:01
Pise 2.0 UVB. Jel' to - to ili da menjam nik u ''Najglupshi'' ?

ToPa 12.02.
11.05.09., 22:21
pa 2.0 uvb je malo, treba uzimati bar 5.0 uvb

zarko
11.05.09., 22:33
2.0 je premalo to je za leopard gekone ...beskorisno je za ostale

Proka
11.05.09., 22:46
menjaj nick :D ..
heheh shala...
ako mozesh probaj da odnesesh tu nazad i da doplatish za 5.0.

Futurist
11.05.09., 22:52
Menjam Nik.

Futurist
12.05.09., 10:00
Ako Bog da i sreca junacka,danas idem da (probam)zamenim neonku za jacu. Poneo racun,cak i kesu ...

Futurist
12.05.09., 12:00
Pogledao me Bog . Zamenio za UVB 5.0(nisu imali 8.0). Posluzice svrsi koliko toliko ?

Proka
12.05.09., 12:01
ma 5.0 odlicno ...

Futurist
12.05.09., 12:09
Super. Hvala svima za informacije . Nego da znam za kasnije...mogu komotno da uzimam 8.0 ?

Proka
12.05.09., 12:39
moze shto da ne ali nema potrebe 5.0 ce da ti radi posao ...

zarko
12.05.09., 13:18
pustinjskim 08 odogovara ali kameleonima pogotovu planinskim i sl ne odgovara .tako da se zna kom sta treba ...naravno odprilike ;)

Futurist
12.05.09., 14:52
Mwanze spadaju u kategoriju pustinjskih (ako se nevaram )?

zarko
12.05.09., 23:16
ma bitno je njihova navika.... i tiliqua spada upustinjske pa im je skoro nepotrebna uvb .. ;)

bambyle
17.05.09., 17:36
Pošto vidim da se ovde već povela rasprava oko UV lampi, rekoh da postavim i ja ovde jedno potanjce, da ne bih otvarao novu temu! Molio bih vas da mi pomognete što je pre moguće ... ???

Naime, ovih dana mi stiže mala bradata agama, e sad, ja se pripremam za to i sve sam kupio a između ostalog i UV lampu, mene sad zanima da li sam uzeo dobru UV lampu u PET centru ili moram da je zamenim ... Uzeo sam lampu marke SERA 15W (45 cm), prema podacima koje sam video od ZOO Med ove 5.0 se razlikuje jer ima UVB 4% umesto 5% sve ostalo je isto kao ZOO-medova 5.0 .... Slikao sam sve što sam mislio da je bitno pa vas molim da pogledate i date mi savet da li je to dobra lampa za AGAMU ili ne... mada obzirom da jena njoj nacrtana Iguana kojoj je dobra UV lampa više nego neophodna i koja je zahtevnija od agame, ja sam pomislio da je ova lampa OK... Novac mi nije problem, dakle kada sam uzimao lampu nisam gledao da li je najjeftinija ili ne, već sam je uzimao zbog dužine a koliko znam SERA nije loša marka. Dakle, nije mi problem da je vratim i zamenim i doplatim ukoliko nije dobra za Agamu. Bolje sad to da uradim nego kad dodje gušter!

HVALA vam svima unapred!

bambyle
17.05.09., 17:38
Još jedna slika kutije UV lampe koju sam kupio!Kao što vidite ima nacrtanu iguanu i kornjaču ... zato sam i pomislio da je dovoljna i Agami ...

zarko
17.05.09., 18:58
dovoljno je 4%

Futurist
15.06.09., 16:08
Opet ja za pomoc....
Negde sam cuo da UV neonka nema funkciju ako''sija''kroz staklo.Ja na zalost imam kupovni ter.bez''haube''i neonka(akvarijumska)je polozena na gornje staklo celom duzinom. Da li ima vajde od takvog sporta ?

zarko
15.06.09., 17:23
http://www.gekkogecko.rs/uvauvb.html
tacno je procitaj i nauci nesto vise o uvb...spektru

markozmaj
15.06.09., 19:33
Kao prvo treba ti uvb neonka za reptile a ne ta za akvarijume ;)

Futurist
15.06.09., 19:46
Uzeo sam EXO-TERRA Repti Glo (objasnjenje na prethodnoj strani). Nosac tj hauba je od akvarijumske neonke.
Hvala Zarko

markozmaj
15.06.09., 23:16
Opet ja za pomoc....
Negde sam cuo da UV neonka nema funkciju ako''sija''kroz staklo.Ja na zalost imam kupovni ter.bez''haube''i neonka(akvarijumska)je polozena na gornje staklo celom duzinom. Da li ima vajde od takvog sporta ?

pa ### nisi napisao kako treba :D

IV@N
16.06.09., 17:21
uv i uvb zraci ne prolaze kroz staklo koliko ja znam...

zarko
16.06.09., 21:25
ne prolazi uvb, uva mozda...