PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje L. gekona



IGOR SD
04.12.08., 04:30
pozdrav za sve vas na forumu(ljubitelja egzoticnih zivotinja).ja sam ovde nov i tek sada provaljujem kako ovo radi.ako pogresim,nadam se da mi necete zameriti.poceo sam da se bavim teraristikom relativno skoro(prosle godine u oktobru).prva zivotinjica koju sam nabavio je leopard gekon,zvani Gedza(ali uopste nije tako,to mu je umetnicko ime)haha,mala sala.nabavio sam ga od ZARETA,koga ovom prilikom pozdravljam.pre 20-ak dana sam uzeo jos jednog malog gekona(zenkicu) i tarantulu CHROMATOPELMA CYANOPUBESCENS(sa kojom sam odmah imao peh.izasla je nekako iz terarijuma i nestala.15 dana nisam znao gde je,i posle 2 nedelje odsustva se pojavila na sred sobe skoro duplo veca.odlicno zivela je u kuci sa nama bez problema).ali to sad nije bitno,jer to nije ovde tema.resio sam veceras da se registrujem,gledajuci ovaj forum jer sam veceras doveo mog leoparda sa parenja.moj drugar ima 2 zenke.stavili smo ga u terarijum sa njima.reakcija je bila extra.odmah su poceli da se gurkaju i upoznaju.da ste videli samo GEDZU.kad sam ga odneo tamo bio je pred presvlacenje(sav beo i nikakav).posle 10 min. provedenih sa devojkama krenuo je da se presvlaci.da ste samo to videli.bilo je to presvlacenje na silu,samo da im se dopadne.pomogao sam mu u tome(imam i snimak).bilo je to predivno gledati,da ne poverujes.ostavio sam ga tamo 10-ak dana i veceras ga doneo jer su ga moji u kuci trazili(nedostajao im je).moj drugar ZLAJA nije uspeo da vidi sam cin parenja,ali se nadamo iskreno da je bilo nesto nocu kad se ugasi svetlo.zenka se mnogo raskrupnjala za 10 dana.ogromna je.da li je od toga ili ne ne znam.videcemo,cekamo,postavili smo im kutiju,pa sta bude.molio bih vas i za neki savet.ovo je bio uvod,zato je i ovoliki,jer sam imao potrebu da vam ovo ispisem.nece biti vise ovoliko teksta,obecavam.nadam se da vam ne smeta.VELIKI POZDRAV ZA SVE LJUBITELJE

zarko
04.12.08., 04:37
trebalo je da sacekate mart tad je pocetak mozda februar....
ne valja paritije sad kad pada temp, nije prosla brumacija, nije nagojena na izmaku je snage...nije mudro to !

ali srecno i slobodno otvori novu temu

hvala na pozdravima ! uzvracam duplo!!!

IGOR SD
04.12.08., 04:54
Pa sta sad da radimo,probali smo,gotovo je.videcemo sta ce biti.cujemo se sutra u vezi phobasa(pricali smo danas).a vi iskusni ste tu da nas nesto naucite.

Zasto nece da izadje slika koju sam postavio

Proka
04.12.08., 08:31
PA STA SAD DA RADIMO,PROBALI SMO,GOTOVO JE.VIDECEMO STA CE BITI.CUJEMO SE SUTRA U VEZI PHOBASA(pricali smo danas).A VI ISKUSNI STE TU DA NAS NESTO NAUCITE.
iskljuci caps jer neko ce misliti da se deresh .

za sliku pogledaj link koji korisitsh i ne moze da se stavlja sa [img]tagovima
neko sa opcijom iz UBACI SLIKU .

edit/ zakljucili smo da moze ;) .. mora da mi je bio link losh .kada sam probao jer mi je izbacivao error.

Geni
04.12.08., 09:03
Zasto nece da izadje slika koju sam postavio

Ni u jednom postu nema postavljene slike.



za sliku pogledaj link koji korisitsh i ne moze da se stavlja sa tagovima
neko sa opcijom iz UBACI SLIKU .

Može, opcija 'ubaci sliku' samo postavlja [img]link do slike Može i ručno.

I prepravio sam sva velika slova.

Proka
04.12.08., 10:23
samo jedno pitanje da li je zenkama dodavan calcijum tokom ishrane ?
i da li su dobro uhranjene ?

Stufy
04.12.08., 12:01
U svakom slucaju puno srece u parenju. Meni su i ove i prosle godine prestali da se pare u septembru i to tako traje do februara. Sto se debljanja zenke tice videces ako je okrenes ka svetlu ledjima i pogledas od baze repa na dore dva jajet sa leve i desne strane, mada sam se ja tako nekada tripovao da imaju jaja kad ono nista. Ne znam kako si sredio inkubator a to je nesto o cemu moras da razmisljas pre nego sto izbace jaja.

godspeed i srecno

kimo
04.12.08., 12:17
Ako pošalješ slike ženki reći ću ti da li nose jaja i da li su dovoljno debele da preguraju trudnoću. Ako ih uslikaš odozdo stomake, tj. blizu korena repa i zadnjih nogu mogu se videti i jaja već. Moraju biti debele ženke i imati velike rezere kalcijuma. AKo do sada nisu preterano natovljene i ako im nije davan Ca obavezno sada neka se pojača ishrana i neka se svaki insekt napraši čistim Ca i poneki sa Ca+D3 preparatom i onda ti ostaje da se nadaš da će biti sve ok. Inače ih tokom trudnoće hrani maksimalno puno sa suplementima Ca. Vlažan substrat u kutiji i biće jaja u roku od 3 nedelje od sada. Imaš tekstove i na mom i žarkovom sajtu o parenju.

Ne znam odakle vam ideja da ih sada parite kada trebaju da idu na zimski san, tako im se može poremetiti metabolizam, pa ih neće moći pariti sledeće godine možda, sem ako ne bude opet ovo neko vreme, mada ko zna, sada je gotovo, ali videćmo kako će sve proći.

zarko
04.12.08., 14:17
sasvim je moguce da se nisu paili..moji se ne bi parili sad i da su zajedno...
jednostavno je suvise nisaka temp 20C uvece..

IGOR SD
04.12.08., 22:14
nemam slike zenki,ali su bas ogromne,dobro uhranjene.dodaje im kalcijum i vitamine non stop,tako da sto se tice te suplementacije nije problem.inkubator ima jedan moj drugar,tako da je to reseno.videcu ako budem imao vremena da uslikam zenkice ovih dana,pa cu pustiti slike.

kimo
04.12.08., 22:51
Ok, nije to sve tako prosto, ali videćeš i sam. To što im stalno dodaje vitamine i minerale može isto biti problem, ako nije dovoljno dobro davano ekvivalentno je ne davanju uopšte skoro. Mora se paziti i davati Ca recimo češće, ali samo čist Ca bez ičega, minerali i vitamini recimo 2-3 puta mesečno po par naprašenih insekata. Kod guštera je bolje davati manje nego više, ali to ljudi ne shvataju ozbiljno...

zarko
05.12.08., 02:11
totalno si lepo reko...
balans je najbitniji

IGOR SD
05.12.08., 04:18
posipa hranu SERINIM dodatkom za reptile.to je fabricki izbalansirano(valjda).i ne daje im se svaki dan,tako da je moje misljenje da nije preterao.koliko puta treba posipati hranu dodacima?i da li je dobar taj serin dodatak?

zarko
05.12.08., 04:23
serin -onako nista posebno jer su preterali sa vit A i d3
na 15-20 dana za zdravu jedniku koja se ne pari

treba ti kalcijum mnogo bitnije

IGOR SD
06.12.08., 19:02
zare stigli su mi phobasi.u tom suplementu ima i kalcijuma.ja dajem cist kalcijum karbonat,kupljen u apoteci i pored njega ovaj serin

~LeLiCa~
06.12.08., 21:14
jao jadne male zenkice sta sve moraju da izdrze u zivotu heheh;)

zarko
06.12.08., 21:55
da obrati paznju da ne preteras sa suplementima pogot multivitamini

odlicno druze..

Proka
06.12.08., 23:42
### samo polako i strpljivo ..
i kako shto kaze zarko pazljivo sa dodacima u ishrani jer moze da stvori probleme
ako se pretera .

javljaj shta se deshava sa jajima i kako napreduje !

IGOR SD
08.12.08., 04:08
cao drugari.sta se radi?nadgledacemo i prenosicu vam sta se desava.a ovo sto kaze lelica za ove jadne male zenke sto moraju sve da trpe,pa sta da im radimo tako im je,zar ne?hehehe,mala sala

IGOR SD
22.12.08., 03:49
cao ljudi sta se radi?evo ja da se javim u vezi parenja ovih mojih gekona.proslo je oko 20-ak dana i mislim da je parenje bilo neuspesno.verovatno je tako i bolje kao sto ste i vi rekli.bolje je da sacekamo februar pa da ih onda pustimo.:confused:

kimo
22.12.08., 11:02
Ne februar, nego ih sada nahranite dobro i onda ohladite do febuara marta i tada ih opet nahranite dosbro i pustite. Pročitaj malo na www.nsexotics.net i na Žarkovom sajtu o parenju, imaš kod mene detaljno sve.

IGOR SD
24.12.08., 06:01
uradicu kao sto kazes,pa cemo videti rezultate onda.hvala za savete.a za 3 dana mi stize Bradata Agama.resio sam da kupim tog gustera. Jedva cekam da mi stigne.

zarko
24.12.08., 07:06
za aprenje gledaj da zenka ima minimum 50g ...bolje je 55g...

kimo
24.12.08., 10:55
Ljudi govore da je sigurica za njih čak i 40gr, ali ja ne bih ispod 45-50 gr nikako. Naravno kada se pare moraju se jako dobro hraniti ženke i pojačati Ca tada.

IV@N
24.12.08., 14:30
moja drtina ima 72,5 grama juce sam naterao jednu zenu u pekari da mi izmeri :)Z dobro da nije znala sta bilo u kesi :D

zarko
24.12.08., 17:12
..72 ...u to je jako veliko za zenku ...

kimo
24.12.08., 17:37
Da, to mi je sumnjivo, moguće je da je neki gen za gianta, mada su oni još veći od 72 gr...

IGOR SD
25.12.08., 06:18
nismo do sada merili ove zenke,ali ova jedna ima sigurno preko te kilaze,ogromna je.bas je krupna.i to cu uraditi kad nabavim takvu vagicu.

kimo
25.12.08., 10:50
Smatram da svako ko želi da pari svoje guštere treba da ima vagu, čisto da zna kako se kreću težine njegovih životinja, ta vaga ima da se kupi i za 1000 din. tako da nije neki problem. Naravno da odoka kada vidiš da je krupna ženka možeš bez problema pariti, ali ja više volim da znam težinu.

IV@N
25.12.08., 11:38
ja se malo zabrinuo za tih 72 pa sam je merio i u drugoj pekari :)Z ista tezina da li je to normalno,da li da je bacim na dijetu???

kimo
25.12.08., 12:54
Ne nikako, samo je normalno hrani, ajde pošalji sliku pa ćemo ti reći, mada sumnjam da je predebela :)