PDA

Pogledaj punu verziju : Iritirajuće dlake



Malacrass
07.12.08., 06:25
Svi znamo da tarantule kao vrstu obrane koriste iritirajuće dlake koje uzrokuju peckanje, svrabež,...

Dal itko zna koje su moguće posljedice udisanja ili ako uđe u oko ?

toncek
07.12.08., 11:28
ako udahneš jako če te peč,a za oči neznam

Malacrass
07.12.08., 13:25
To je logićno.
Samo me brine dal je moguće završit kod doktora ili ima protumjera da kad dođe to toga ne bude opasno pošto je to dišni sustav ili upad u oko...

kimo
07.12.08., 13:39
Meni su skoro upale u oči, a plus sam i alergičan na prašinu i grinje, pa možeš da zamisliš šta mi je bilo :) Jako peče, jako svrbi, iritira a ne smeš da pipneš uopšte jer će biti 100 puta gore. Sva sreća pa sam ja pod nekom terapijom za oči, stavljam neke kapi pa su mi one pomogle. Jedino što možeš da uradiš je da ispereš sa jako puno hladne vode oko.

Malacrass
07.12.08., 13:42
Razlog je taj što jedan recimo poznanik misli uzet tarantulu pa ga zanima, a dosad ni ja nisa se susreo sa tim pitanjem.
Dakle puno hladne vode bez diranja.
Dal znaš šta radit ako se udahne? popit puno hladne vode =) ?

I ja imam asmu pa pitam i iz tog razloga. grinje, prašina, pelud, i stale perverzije lol.

marko
07.12.08., 13:54
Pa vidi, nije to baš tako lako udahnuti tj. nije lako doći u situaciju da ti tarantula baš pored glave baci iritirajuće dlake. Ako pretpostavimo da će tarantula uvek biti u terarijumu i da je nećeš maltretirati onda ne treba da brineš za iritirajuće.

Ako ipak dođe do toga, mislim da bi udisanje proizvelo neki kašalj (možda), neko grebanje u grlu i kašljucanje par dana. Za oči ti je rekao Kimo, svrbeće naravno (kao što bi svrbeo bilo koji drugi deo tela) i verovatno crvenilo. Bila je tu negde na forumu slika tih krvavih očiju, ne mogu da se setim gde tačno.

toncek
07.12.08., 14:23
ako udahneš dlačice protrči ulicom vrištajuči na sav glas hehe :D ima nesto o tom na www.clankonosci.com (http://www.clankonosci.com)

newpain01
07.12.08., 20:03
a dali dlakice mogu ostetiti vid?

kimo
07.12.08., 20:20
Ne verujem da mogu trajno, jedino da ti se možda zamuti od suzenja, ali nije to toliko strašno, sem ako ne utrljaš dlake blondija sam sebi u oko :)

toncek
07.12.08., 21:18
a kaj blondi ima naj žešče dlačice?

Koby_88
07.12.08., 22:43
Pa zato sto je blondi najveca tarantula pa ima i najvece iritirajuce dlacice ;)

Malacrass
07.12.08., 23:16
ma to me smo zanimalo.
znam da ne bi bilo ugodno, a bome mi ne zvući bezazleno kao što kad sleti na ruku.

Geni
08.12.08., 08:51
Pa zato sto je blondi najveca tarantula pa ima i najvece iritirajuce dlacice ;)

Izvinjavam se na upadu ali ovo nije tačno. Čist primer - Lasidora parahybana je iste veličine ali ima mnogo slabije iritirajuće dlake.

Koliko se sećam, najgori je tip III koje blond ima.

Bitno je i koliko ih izbaci i koliko ih ima. Mada ni to ne govori mnogo jer najveći broj iritirajućih dlaka imaju Grammostole (mada drugi tip). Tip III u velikom broju imaju Lasiodora i Acanthoscurria ali one opet manje bacaju od blondi. Možda ima još neke razlike u samim dlakama ali ostaje to da je blondi jako nezgodna sa tim svojim dlakama. Najviše zato što ih ne štedi veoma rado ih baca::D

Koby_88
08.12.08., 13:37
Izvinjavam se na upadu ali ovo nije tačno. Čist primer - Lasidora parahybana je iste veličine ali ima mnogo slabije iritirajuće dlake.

Koliko se sećam, najgori je tip III koje blond ima.

Bitno je i koliko ih izbaci i koliko ih ima. Mada ni to ne govori mnogo jer najveći broj iritirajućih dlaka imaju Grammostole (mada drugi tip). Tip III u velikom broju imaju Lasiodora i Acanthoscurria ali one opet manje bacaju od blondi. Možda ima još neke razlike u samim dlakama ali ostaje to da je blondi jako nezgodna sa tim svojim dlakama. Najviše zato što ih ne štedi veoma rado ih baca::D

Onda se izvinjavam na dezinformacije, hvala Geni na ispravci :)

Geni
08.12.08., 13:39
Pa pogodilo se da si u pravu ali nije zbog veličine::D. Čak ako pogledaš uporedni prikaz vrsti iritirajućih dlačica, videćeš da su one manje gadnije:)

dule87
08.12.08., 14:55
Ja imam ceste probleme sa tim iritirajucim dlakama, al jos uvijek nisam otkrio jel u pitanju to, da dlake mogu tako dugo da ostanu u kozi, il je u pitanju samo autosugestija...Svaki put kad imam novi peh sa I.D., javljaju mi se simptomi i na starim mjestima gdje sam se "opekao", npr na dlanu..Jel moguce da je i alergijska reakcija u pitanju?

Geni
08.12.08., 14:57
Alergijska reakcija. I biće još gora. I meni je tako svaki put kada dođem u kontakt sa dlakama. Nedeljama posle toga me svrbi i na mestima gde sigurno nisu dospele taj put.

Najgore je što je svaki put sve gore.

Antihistamin mast je dobro rešenje.

dule87
08.12.08., 15:01
...o tome i pricam, nekad me mi se pojave plikovi, cak i kad ne dodem u dodir sa njima.., - dovoljno je samo da vidim specifini rad nogu, i gotovo je.. :)
Antihistamin mast, jel moze bez recepta da se uzme?

Geni
08.12.08., 15:04
SVE može da se uzme bez recepta;)

dule87
08.12.08., 15:07
SVE može da se uzme bez recepta;)
Hehehe ova poruka vec pocinje da me zabrinjava..
Jedina sreca, u svoj toj nesreci sa I.D., je ta sto je u pitanju lijevi dlan, a kad svrbi lijevi dlani, bice love, kazu.. :) pa se nesto predomisljam dal da to saniram.. :) heh

Geni
08.12.08., 15:09
Mene svrbe oba bez obzira kojim dođem u kontakt sa dlakama. Reakcija je globalna

toncek
08.12.08., 15:13
ja uopče nemam problema s tim dlačicama.dogodilo mi se dosta puta da sam bio izrešetan al mene to jako malo svrbi možda par minuta.pa vidiš kad se brani dlačicama i nikad nisi siguran je li te pogodila zato operi lice i ruke do lakta...tako barem ja i nikad nisam imao večih problema...kako sam napisao skroz mali svrab kaji traje najviše 5 minuta

Geni
08.12.08., 15:15
Daj mu vremena. Alergijska reakcija se pogoršava vremenom. Ja u početku nisam ni svrab osećao (inače imam neosetljivu kožu).

Malacrass
08.12.08., 16:42
Najbolje da navućeš rukavice i skafander pa ni briga ni pameti.
U svakom slučaju ne bi bilo ugodno da uđe u usta, da se udahne.

Miroslav
08.12.08., 17:17
Ne verujem da bi moglo izazvati neke jače reakcije, ako se ugahnu. Kao prva barijera, tu su dlake u nosu, pa onda sluz kojom je obložena sluzokoža. Iritirajuće dlake se prvo zalepe za sve to, pa tek onda ako neka prođe sve to, možda se i zabode. Mislim da bi reakcija bila u vidu kašlja zbog povećanog lučenja sluzi i težnje organizma da ju izbaci.
Moja genikulata je bacala par puta i ako odmah operem ruke, nema nikakvih posledica. Čak ni moja devojka, koja ima nežniju kožu, nije osetila nikakav svrab, a odmah je oprala ruke. Naravno, ne u panici.

toncek
08.12.08., 18:37
e pa o tome ja govorim.mislim oni koji su osjetljivi na to samo nek malo više pripaze kaj sad.i nebaci ona opet to tako brzo,možeš se ti i izmaknit od direktnog naleta dlačica,a sad one kaj polako lete hehe žali bože...neznam mene to uopče nebrine,mene samo brine da me ne ugrize...

ToPa 12.02.
08.12.08., 19:25
meni se desavalo da kad baci iritirajuce dlacice, i kad operem ruke, da me tada ne svrbi, ali posle izvesnog vremena pocinje da me svrbi i malo pocrveni...

newpain01
10.12.08., 02:10
evo bas sam sad naisao na ovu sliku:
http://www.birdspiders.com/gallery/p.php/139

toncek
10.12.08., 06:09
au gadno izgleda,znači dobro treba pazit oči pri otvaranju ter.di je T.

Malacrass
10.12.08., 07:23
evo bas sam sad naisao na ovu sliku:
http://www.birdspiders.com/gallery/p.php/139

Damn ovo izgleda nehumano =\ :eek:

Proka
10.12.08., 07:51
pa ima ovde u jednoj temi. (otvorio je LukaTDB sad ne mogu je naci )
kako su on i njegov drugar "cackali"T
i na kraju njegovom drugaru malo iritirajucih dlacica ushlo u oci .
pa je morao do doce .
cak ima i jedna fotka gde se vidi njegov drugar .
koji izgleda kao da je stavljao kiselinu u oci

Geni
10.12.08., 08:50
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3414

Petar
15.12.08., 11:28
Ako vam se vec desi da dlacice zavrse na vasoj ruci u nekom slucaju, potrebno je uzeti veci selotejp (idealno oni siroki za pakovanje kutija), i zalepiti ga na iritirano mesto. Malo protrljate da se lepo zalepi, pa ga uklonite. Trebalo bi da ovim procesom uklonite veci deo dlacica sa koze, pa zatim operete taj deo da uklonite i ostatak. Nikako ne cesati iritirani deo dok ima dlacica na njemu.
Nadam se da ovo malo pomaze... :)

toncek
15.12.08., 15:19
hehe ovo je pametno.a ako ih oces 1000% sve uklonit uzmi od djevojke vosak za depiliranje pa potegni;) hehehe

Petar
15.12.08., 15:51
hehe ovo je pametno.a ako ih oces 1000% sve uklonit uzmi od djevojke vosak za depiliranje pa potegni;) hehehe

Onda definitivno sve uklanjas. ;)

Malacrass
15.12.08., 23:25
De sad ste već postali nehumani. Od djevojke vosak lol.
A da se polijem benzinom i zapalim da bude maximalno siguran da nemam dlaka na sebi =\

Borko
15.12.08., 23:40
ispadoše dlačice gore od kaktusa... :)

Malacrass
15.12.08., 23:44
Al ajd da ne bude off topic.
Sumnjam da bi odraslijem čoeku štetile al nekom manjem djetetu bi naškodilo kad bi došlo do udisanja.

Miroslav
15.12.08., 23:47
To sa benzinom bi ti bilo idealno, zato što ćeš tako biti siguran da ti se iritirajuće dlačice neće više nikada zabosti u kožu, zato što je nećeš imati.
Meni pranje ruku deluje sasvim zadovoljavajuće. Svako ima svoj sistem.

Što se tiče udisanja, mislim da bi najviše štetilo asmatičarima. Kod ostalih bi izazvalo samo prolazni svrab.

marko
15.12.08., 23:48
Al ajd da ne bude off topic.
Sumnjam da bi odraslijem čoeku štetile al nekom manjem djetetu bi naškodilo kad bi došlo do udisanja.Nemoj da sumnjaš a nemoj ni da ispituješ :)
Čekaj da ti iskopam sliku, da vidiš šta radi T.blondi...

Borko
15.12.08., 23:56
ja sam vidio 100x da baca dlake al samo se sklonim i to je to... nikad ništa nisam osjetijo.

ajd marko stvarno ako imaš sliku daj da vidimo (nemoj da misliš da ti ne vjerujem :) zanima me kako izgleda)

Malacrass
16.12.08., 00:00
@Miroslav
Osobno i bolujem od asme zato me to i zanima )=
Vjerujem da mi ne bi bilo bajno ni sjajno.
Ako dođe do toga javim kako sam se proveo

Nemanja
16.12.08., 00:08
Ne verujem da bi astmaticari imali problema, makar ja nisam imao...
Pre ce imati problema neko sa polipima, ranicama u nosu ili necim slicnim, jer ce najveci broj dlacica ostati bas tu. Ako udahnete ustima, opet mislim da ce doci do nadrazaja zdrela ili slicno nego do problema sa plucima, jer suzenje alveola nema veze sa iritirajucim dlacicama. Jedino alergije mogu da pogorsaju tu situaciju sa iritirajucim dlacicama. To je moje misljenje, neka me neko ispravi ako gresim.

Malacrass
16.12.08., 00:12
@nemanja:
sad stvarno. polipe sam operiro prije 3 godine, imo neke šugave cijevi u nosu ovo-ono par mjeseci mi ubrizgavali neki ljek i nije niš pomoglo.
Najbolje bi bilo da ja ne dišem nekih 10-ak minuta kad pregledavam terarij =\
ili da se uopće ne zamaram više sa disanjem eheh

Miroslav
16.12.08., 00:22
Za polipe ne znam, ali mislim da kod onih što imaju rane ne bi imalo baš nekog iritirajućeg efekta. Pogotovo ne ako su ranice starije.
Na mestu ožiljka ne bi trebalo imati nikakvog efekta, zato što tu nema inervacije.

Nemanja
16.12.08., 00:29
@ Malacrass: Nalazimo se u potpuno istoj situaciji, takodje sam imao polipe. Do sada nisam imao nikakvih problema, iako sam bezbroj puta video tarantulu da se "cacka" i baca dlacice tj. mislim da sam video, posto dlacice naravno nisam mogao da vidim.
Do sada nisam imao nikakvih problema sto se tice toga i iskreno se nadam da ih i ti a i ostali koji cuvaju tarantule necete imati.
Ne mislim ja na stare rane i oziljke, nego na one koje ja cesto imam, a to su one koje cesto krvare od popucalih kapilara ili cega vec... Ne bih da mislite da nesto pametujem, cisto iznosim neke zakljucke...

marko
16.12.08., 00:34
Evo obećane slike, mislio sam da ću naći još koju, ako se dobro sećam bilo je još par sličnih ali sad ne mogu da ih nađem. Nema veze, sasvim je dovoljna i ova slika. E sad, obratite pažnju šta T.blondi može da uradi kad se malo potrudi:
http://i174.photobucket.com/albums/w100/talkenlate04/blondihair.jpg
Vlasnik slike je Talkenlate04 sa Arachnoboards foruma.

Na slici se vidi da je presvlačenje u toku ali obratite pažnju na "krevetac"... Ne znam za vas ali nikako ne bih želeo da osetim te iritirajuće dlake u grlu...

Malacrass
16.12.08., 00:35
Nisam do sad nikad ih udahnio, al mislim da nakn ovakih informacija koji ovi iskusniji znaju ću nosit onu jeftinu platnenu masku kao doktori, ili neku maramu oko usta, kad budem pipko oko terarija...

Borko
16.12.08., 00:39
kao bodlje kod kaktusa:)
to bi baš naškodilo.

marko
16.12.08., 00:56
Nisam do sad nikad ih udahnio, al mislim da nakn ovakih informacija koji ovi iskusniji znaju ću nosit onu jeftinu platnenu masku kao doktori, ili neku maramu oko usta, kad budem pipko oko terarija...Pa dobro nema baš potrebe za tolikim merama predostrožnosti, ne znam kakvi uslovi treba da se potrefe da bi dlake stigle do usta... Bolje čuvaj ruke, one su na udaru.

Miroslav
16.12.08., 02:11
Uh, nisam ni razmišljao da im se u toku presvlačenja te dlake zalepe za krevetac. Sva sreća nisam dirao krevetac moje genikulate. Sigurno ih onda i na njemu ima.

Borko
16.12.08., 08:09
ja ako već čačkam oko njih pazim da mi se zubi nenadju u prstima:) a što se tiče dalačica baš nešto i ne brinem.
vidijo sam par puta da baca al samo se sklonim i to je to...

Miroslav
16.12.08., 13:31
Juče sam sređivao nešto po terarijumu kod cyano i par puta je bacila dlačice. Kad sam završio sa sređivanjem, samo sam oprao ruke i nije bilo nikakvih posledica. Nisu te dlačice neka strašna stvar, ali ipak hvatati krevetac prstima, značilo bi barem 100 zabijenih dlačica po prstu. Zato mislim da je krevetac bolje vaditi pincetom nego prstima. Čisto da se izbegne nepotrebno zabadanje dlačica u prste.

marko
16.12.08., 13:59
Nije reakcija tako strašna ka kraće staze (opet zavisi od slučaja do slučaja) ali videćeš na duže staze. Iritirajuće dlake uopšte nisu naivna stvar, već su Goran i Žarko pisali na par mesta da uopšte nije prijatno kada te ruke svrbe s vremena na vreme a ti ne možeš ništa uraditi da taj osećaj prestane. Sećaš se tih priča, pa nisu to prazne priče. Možda nismo pisali dovoljan broj puta ali na duže staze su prilično neprijatne.

E sad, nailazio sam na tekstove u kojima se govori da reakcija iritirajućih dlačica nije samo fizička već i hemijska takođe. Moram još malo to da proučim, da vidim ima li nekih čvrstih podataka o ovome. U tom slučaju treba još ozbiljnije shvatiti zaštitu od dotičnih. Ne toliko ozbiljno da treba nositi skafander ali dovoljno ozbiljno da što manje puštate po rukama "new world" vrste i da ih što manje čačkate...

Miroslav
16.12.08., 14:05
Dešavalo se da me počnu svrbiti prsti ili neki drugi delovi ruku, ali tada se iskontrolišem, pa ne češem i onda samo prođe. Što sam više češao, više me je svrbelo, isto kao kod komaraca. Zato mislim da je bolje ne drapati se i brže će proći.
Meni je pomoglo.

Geni
16.12.08., 14:52
Nema tu šta da se proučava, dlake sardrže proteine koji izazivaju alergijsku reakciju. To je i ceo problem. To je detaljno proučeno i opisano. Ima ceo jedan odeljak u tarantula keepers guide (koji bi mogao najzad da uzmem od Žarka). Ima i na netu dosta o tome.

marko
16.12.08., 15:04
Nisam ni mislio naučno da proučavam (a znam da nisi ni ti to mislio :) ) već da pročitam na nekim mestima koje nisu grudvanja po stranim forumima (jer sam za sada samo tamo naleteo na te podatke). Mada, pročitao sam TKG pre nekih 6 meseci i ne znam kako mi je to promaklo?? Ili sam to jednostavno zaboravio? Ponavljanje je majka učenja, izgleda da ću morati opet da je čitam...

Geni
16.12.08., 15:06
Pa nemoj da me držiš za reč da ima tamo. Znam da ima dosta o iritirajućim dlakama ali sam to čitao na dosta mesta... U svakom slučaju pročitaj je ponovo, ne može da škodi :D

marko
16.12.08., 15:08
Neću te držati za reč što se tiče knjige ali držim te za reč da dlačice sadrže proteine koji izazivaju alergijsku reakciju. Zahvaljujem što si me poštedeo par sati surfovanja :)

Geni
16.12.08., 15:11
Ajde naćiću neki podrobniji tekst o tome. Mislim da imam nešto sačuvano pa ću postaviti.

Malacrass
16.12.08., 16:06
Protein?
Ja sam opet ćuo da je to neka "kemikalija" koja se nalazi na dlakam.

marko
17.12.08., 03:40
Evo obećane slike, mislio sam da ću naći još koju, ako se dobro sećam bilo je još par sličnih ali sad ne mogu da ih nađem....Ipak sam našao ono što sam tražio.

Ovo se zove: Prava moć Theraphose blondi (http://www.arachnoboards.com/ab/showpost.php?p=1154986&postcount=799) i njenih iritirajućih dlačica!

Ah ta blondi, moram je imati...

Malacrass
17.12.08., 07:27
Dobro pa se "nisam" naježio od silnih dlaka.
Zamisli gledaš u to iz neke radoznalosti ili nešta, i kihneš ili slučajno pirneš u to...
Užas...

Borko
17.12.08., 08:37
auuuu brate....
nije za šalu.kome se to nadje u oku il plućima baš će se lijepo provesti!!!

toncek
17.12.08., 15:23
ajme a oni zubi,kako to negdje zaboli kad ti ih zašije u ruku...a dlačice...vidio sam da ih T.baca po ter.pije presvlačenja,očito zbog zaštite od nekih protivnika,ali opet tako puno ajmee...

Borko
17.12.08., 22:05
koliko li su veliki,tu ne treba brinuti zbog otrova već fizičko oštećenje od zuba.

marko
25.12.08., 16:11
Ajde samo malo da nastavimo prču o iritirajćim dlakama jer vidim da ljude nije moguće odgovoriti od puštanja tarantula po rukama. Da ne zvuči sve tako crno i ozbiljno moram da napomenem da je anafilaktički šok ona najgora moguća varijanta uticaja iritirajućih dlaka. Znači to je najgori mogući ishod alergijske reakcije i ako se ne interveniše na vreme (a vremena ima jako malo) rezultat je smrt. Šanse za sve ovo jesu male ali ne vredi rizikovati. Ono što treba da vas brine je činjenica da ne mora alergijska reakcija postepeno da se pogoršava da bi na kraju došlo do šoka, alergijska reakcija MOŽE da počne sa anafilaktičkim šokom.

Eto sad kad znate neke stvari, ostaje nam samo da savetujemo ljude koje tarantule da pokušavaju da drže a koje da ne diraju. Najbolje bi bilo da poslušamo neke knjige koje govore da je prilično bezbedna za ruku Aphonopelma chalcodes. Navodno njene iritirajuće nisu toliko štetne za ljude koliko za glodare. Ono što još nisam našao je koji je tačno tip iritirajućih dlaka ova vrsta poseduje. Ne znam da li je tip I ili tip IV.

One vrste od čijih dlačica bi trebali da se čuvate su : Theraphosa, Brachypelma, Acanthoscurria tj. vrste koje poseduju iritirajuće dlačice tipa III.

Nemanja
25.12.08., 17:02
Opet ne znam zasto bi neko i uzimao tarantulu u ruku, jer to i nije nesto zanimljivo. Ne mozes da je mazis, da je vodis u setnju, da je potapses po stomaku kad te poslusa... ona cak i ne ume da te poslusa. Tarantule su apsolutno nezanimljivi ljubimci za motanje po rukama, bar po mojim standardima.
Sto se tice anafalaktickog soka, mnogi misle da je on ono poslednje sto se desi u toku alergijske reakcije i da do toga ima dosta vremena za reakciju...

Miroslav
25.12.08., 17:10
Ne nestaje anafilaktički šok samo posle nekoliko alergijskih reakcija, već uglavnom nastaje odmah, već kod prvog kontakta sa alergenom.
Vreme za koje bi se trebalo reagovati da ne dođe do smrti se meri u minutima, nekad i sekundama. Pa ko hoće, neka se kocka.

I da, to je veoma retka reakcija na iritirajuće dlačice, ali ipak...

Borko
25.12.08., 17:58
Opet ne znam zasto bi neko i uzimao tarantulu u ruku

nemam običaj da to radim...
dešavalo mi se da mi pobjegnu pa nisam vidio drugi način nego da namamim na ruku pa u terarijum.

Malacrass
25.12.08., 18:42
@marko
po ćem se određuje stupanj irt dlaka. Mislim na ono napiso si da su po nekim stupnjevima ?

marko
25.12.08., 20:35
Nije to stepen klasifikacije, to je tip iritirajućih dlaka. Postoji 6 tipova.
Npr. tipovi od I do IV se mogu naći kod vrsta iz pod-porodica (ne znam bolji naziv) Avicularinae i Theraphosinae. Tip V je karakterističan za rod Ephebopus i te dlake se nalaze na pedipalpama a tip VI za rod Hemirrhagus...

rassa
28.12.08., 02:11
Ovo je naravno nebitno početnicima jer još nisu razvili dovoljnu alergijsku reakciju na dlake.

da li to znaci da ako neko nije alergican i bude nekoliko puta 'pododjen' dlacicama da moze da postane alergican?

Geni
28.12.08., 02:15
Da, kao što smo se ubili pokušavajući da objasnimo u temi o iritirajućim dlakama ali su svi uporno tvdili da nisu alergični...

Marko, prebaci ova da posta ovde http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5178 kada stigneš.

x3m.Marco
12.01.09., 18:37
Evo da se i ja javim, danas video da je Chromatus prevrnuo posudicu za vodu,okrenuo ga i 100% nahvatao neku dlacicu... pipnuo se za nos i to je to.... Svrab, boc boc boc boc boc :) Prelepio sam jedno 20x selotejp i kao manje malo bocka... :)