PDA

Pogledaj punu verziju : Kako lečiti ujed tarantule



toncek
08.12.08., 18:52
Mene zanima kako si najbolje pomoči da ta bol od ugriza bilo koje T. bude što manja? ili šta napraviti kad te ugrize neka tarantula iz starog svijeta koja ima jak otrov?npr.ornata,regalis....

Malacrass
08.12.08., 18:59
Vjerojatno probat isisat/istiskat što više je moguće teg otrova.
Pošto je ugriz manje/više jačine uboda pčele. Pretjeranih problema ne bi trebo imati...

marko
08.12.08., 19:22
Toni izdvojio sam ovu diskusiju u novu temu.

Isisati otrov? Zar to nije zabluda?

Nema ovde nekog iskustva iz prve ruke, možemo samo da čitamo šta stranci kažu. Uglavnom uzimaju Brufen protiv bolova i nešto protiv alergije. Ljudi sa AB foruma protiv alergije uzimaju Benadryl (mada takvog leka nema registrovanog kod nas) ali kaže JecaDJ (koja ima iskustva sa lekovima) da je Claritine proglašen za lek godine protiv alergije. E sad kako je gde registrovan taj lek, Claritine, Loratadine... ko zna ima li još naziva...

Da se meni desi verovatno bih samo uzeo Brufen.

JecaDJ
08.12.08., 19:37
Ali to je samo u slucajevima da se pojavi alergiska reakcija!Nisam upoznata kako izgleda reakcija posle ujeda T,ali kada gricne neki pauk ovaj mali obicno razlicito odreaguje svaki organizam,ako se pojavi bilo kakva reakcija na kozi tipa crvenila,plihova,osipa tu bi sigurno bilo koji lek koji je antihistaminik,mogao da pomogne.
Npr Aerius,bronal,loratadin,claritine,pressing,flonida n...

toncek
08.12.08., 19:39
Brufen-da li toga ima u svim ljekarnama?

ja stvarno neznam šta bi napravio,jedino što mi na pamet pada da stavljam led ili neke hladne obloge po mjestu di me ugrizla i čekao da vidim oče proč.možda bi uzeo kakav ljek protiv bolova Neofen,Kafetin il nešto tako

Malacrass
08.12.08., 19:42
Kao što je moguće koliko toliko isisat otrov zmije prilikom ugriza vjerujem da možeš i od tarantule.
Mislim da ugriz nije tipa opekline na vatru ili ako se porežeš pa samo lječiš posljedice.
Ubrizgan otrov ne neproširi u sekundi kroz tjelo i mjesto ugriza.

toncek
08.12.08., 19:48
nije dobro sisati otrov zmije,tako sam barem učio za ispit u sportskom penjanju i gorskoj službi spašavanja jer i u ustima možeš imat ranicu ili otvoren zub preko kojeg se možeš otrovat(ako sišeš ustima)za pumpicu neznam...

JecaDJ
08.12.08., 19:52
Da,da taj neofen sto si rekao je potpuno istog sastava kao nas Brufen,slobodno ga popi ako je bol u pitanju.A kada te je gricnula?

toncek
08.12.08., 20:22
Ma ne nije me gricnula joj krivo si protumačio/la,samo me zanimalo šta je najbolje napraviti kad te ugrize.neznam pretražio sam forum i nisam nigdje vidio da je bilo nekoh diskusiao o tome šta najbolje napraviti pri ugrizu T. :D nadam se da me nikad ni neče gricnut

Bifrost
08.12.08., 20:40
Ma stavit malo leda na ujed i to ti je ako se javi alergija onda posedi dr... :)

zokis
08.12.08., 22:57
E pa ljudi ja sam procitao da kad dozivite ujed tih otrovnijih vrsta nece vam mnogo pomoci lekovi protiv bolova...tj. hoce ali malo. Bolovi su veoma jaki. Ako vas interesuje prevescu sa slovenackog na srpski ili procitajte na sajtu (ko razume) http://www.pajki.com/ugrizi_azijskih.html

Liman
08.12.08., 23:06
bilo bi idealno kad bi nam preveo :cool: meni tesko ide tumacenje slovenackog jezika a kontam i ostalima ... ajdee zoleee :D

Borko
08.12.08., 23:22
mislim da baš brufen i td nebi pomogli kod ujeda p.ornate.
čuo sam da se amputiraju mjesta ujeda u slučaju ornate...

ispravite me ako griješim:)

silwert
08.12.08., 23:43
http://www.arachnoboards.com/ab/forumdisplay.php?f=16
necu da vam prevodim :mad: snadji te se

JecaDJ
09.12.08., 00:18
e pa sad ja rekoh da nemam pojma kako to izgleda,ni koje probleme moze da napravi T,tako da sam samo nastavila ono sto je Marko napisao...No nije bitno,makar sad ljudi znaju koji lek je za alergiju,tako da toliko od mene...

zokis
09.12.08., 00:54
Evo prevoda. Malo je izmenjen da bi bio lakše razumljiv.

Opisacu primer ujeda Poecilotheria striata,kojeg je doziveo ne imenovani ljubitelj dok je cistio terarijum. Slucajno je dotakao paukovu nogu, tarantula je pocela da bezi prema vrhu terarijuma koji je bio otvoren. Pokusao je rukom da je spreci da izadje. Velikom brzinom mu se popela na ruku i ujela ga. Ujela ga je izmedju kaziprsta i sredjeg prsta sa gornje strane šake. Na ruci je pauk ostao nekih 15-20 sekundi pre nego sto mu je uspelo da je vrati u terarijum. Ugriz je s pocetka licio na ujed pčele ali 50 puta gori. U roku od 20 minuta ruka mu se dva puta uvecala a bol jos nije bio strašan. Nekih pola sata kasnije je počela ruka da ga peče u sredini šake. Oteklina je pocela da opada. Kako je vreme prolazilo bol se širio u prste i u rucni zglob. Bol i trnci su se širili po ruci do grudnog koša. Postajao je veoma umoran i jedva je odrzao svest. Pet sati po ugrizu je bol u ruci postao nesnosan. Covek je osecao kao da mu neko uzaren noz zabija u šaku a bol u prstima ko da mu ih je neko izlomio čekicem. Te noći je imao tako jake bolove da nije mogao da zaspi sve do 7 ujutro. U 13h se je probudio. Bol je bio podnošljiv i mislio je da je najgore prošlo. Nakon pet sati umerenih bolova u ruci,pocele su da ga bole noge. Postepeno je dobijao grceve u nogama tako da je jedva hodao. U 21h je otisao da spava. Malo posle toga je dobio bolne grčeve u nogama rukama i zglobovima. Cak su ga i kolena ne podnošljivo bolela. Ostali deo noći se je budio u grčevima koji su se redjali po celom telu,od stopala do vilice. Vilica mu se ukocila tako da desetak minuta nije mogao da je otvori. Svaki mišić mu se do jutra kočio. Oko 11 ujutro je bio ceo paralisan oko dva sata. Kad je malo popustilo pokusao je da se pomeri ali su odmah nastupili novi grčevi. Na svaki njegov pokret su nastajali novi grčevi. Tokom dana se sve smirivalo(bol i grčevi). Naredne dve nedelje je dobijao grceve u rukama nogama i zglobovima ali nisu bili tako česti i bolni. Posle te dve nedelje je poceo jako da ga boli rameni zglob nakon cega se odlucio da ode kod doktora. Dobio je lekove protiv bolova i odradio je pregled krvi. Utvrdjeno je da je u krvi jos uvek prisutan otrov.

Drugi zabelezen primer ugriza je ujed Poecilotheria ornata-e. Neki čeh je u pitanju. T nije bila hranjena nekoliko dana pa se predpostavlja da je imala dosta otrova. Do ugriza je doslo ne paznjom vlasnika. Ujela ga je za ruku koja je u roku od nekoliko sekundi otekla do lakta. Mesto ugriza je lagano krvarilo. U ruci je dobio veoma jak bol koji se dalje širio od pazduha prema vratu. Uzeo je dve tablete dithiaden koje deluju kao antialergen. Sledilo je sedam sati ne podnošljivih bolova u ruci koju je hladio pod hladnom vodom. Bolovi su se širili kroz butine do stopala. Usledila je temperatura i povracanje. Kad je počelo da ga zanosi u hodu zvali su hitnu pomoć. U toku prevoza je dobio adrenalin pod kozu a u bolnici je dobio antibiotik,sretstvo protiv bolova,kalcijum,infuziju glukoze i fiziološki rastvor kako bi razredili krv i lakse eliminisali otrov iz krvotoka. Do ublaživanja grceva je došlo tek nakon 26 sati i tek tada je bio sposoban da pravi manje korake. Grcevi su bili prisutni jos cele sledece nedelje a na mestu ujeda je jos uvek imao oteklinu.
Otrovi paukova su veoma stabilni jer imaju sitnu molekularnu gradju. Jako brzo prodiru kroz tkivo i unistavaju unutrasnju sluznicu vitalnih organa. Potrebno je čak 4-8 nedelja da nestanu iz organizma. Jako je opasan anafilaktički šok koji je nepredvidiv jer ne znamo kako ce naš imunoloski sistem da reaguje na ujed tj. Otrov.

Soulfly
09.12.08., 01:03
nije dobro sisati otrov zmije,tako sam barem učio za ispit u sportskom penjanju i gorskoj službi spašavanja jer i u ustima možeš imat ranicu ili otvoren zub preko kojeg se možeš otrovat(ako sišeš ustima)za pumpicu neznam...

...zar taj otrov nije vec U TEBI? :confused:
A ako mislis na rizik da se brze otrujes nego sto bi bilo kad nista ne bi preduzeo verovatno je vredno rizikovati.

Miroslav
09.12.08., 02:57
Ovo za ornatu nikako ne smem pokazati mojima

Pa možda bi onda, preventivno, pomoglo kada bi čovek u određenim vremenskim intervalima (mislim na dane), unosio jako male količine otrova i tako razvijao svoj imunološki sistem. no i to je mač sa dve oštrice, zato što već kod drugog unošenja može doći do preosetljivosti tj. alergije, pa i anafilaktičkog šoka.

A mogu se napraviti i vakcine slabljenjem toksina termičkim ili hemijskim putem. Mislim da je to poprilično skupo, s obzirom da ih treba veoma malo (totalno neisplativo za farmaceutsku industriju).

Dakle, najbolje je ne prćkati mnogo.

toncek
09.12.08., 08:12
...zar taj otrov nije vec U TEBI? :confused:
A ako mislis na rizik da se brze otrujes nego sto bi bilo kad nista ne bi preduzeo verovatno je vredno rizikovati.

neznam,evo ja bi napravio ovako kako su napravili dečki u prevedenom tekstu...a ako bi isisavao pokušao bi na neki drugi način ne zubima

zokis hvala na prevedenom tekstu.mislim da ce ovo mnogima pomoci...bilo bi ljepo da ako se nekome da i ima vremena,ili ako več ima preveden tekst od drugih ugriza tarantula pa da vidimo kakav je njihov učinak...silwert je dao ovaj link di ima mnogo primjera,ja osobno neznam tako dobro Eng.da sve točno prevedem pa ako bi se našla koja dobra dušica bio bih zahvalan:D...

marko
09.12.08., 11:09
Pa ne vredi prevoditi raznorazne primere ugriza zato što je svaka reakcija individualna, ne mora da znači da će isti pauk prouzrokovati potpuno iste simptome ako ujede dve različite osobe.

@Borko - ne amputiraju se mesta ujeda ornate.

Proka
09.12.08., 11:30
shto se tice ujeda ornate ja sam citao da je nekolicina ljudi imala jacu groznicu par
dana i to je to.. sad da amputiraju deo ujeda prvi put cujem ... ae ako neko za neshto o ovakom slucaju ili ti borko ako imash link da vidnemo .. jer mi je to cudno

Miroslav
09.12.08., 13:07
Ni ja ne vidim razlog za amputaciju. Otrov brzo uđe u kardiovaskularni sistem (krv), tako da amputacija mesta ujeda ne bi imala svrhe, osim možda ako se uradi sekundu kasnije. Svaka čast onome ko uspe tako brzo da odreaguje.
Možda si čitao tekst sa Žarkovog sajta, gde je napisano da su nekom čoveku amputirani rameni mišići. To se desilo zato što je nastao grč, pa nije bilo cirkulacije u tim mišićima, a kako je grč potrajao, tako su i mišići propali, izumrli, zbog nedostatka kiseonika, koji im je neophodan, a koga im krv obezbeđuje.

toncek
09.12.08., 14:44
ni ja nemislim da treba amputirat...mislim nema svrhe amputirat cijelu ruku,radije cu trpit bolove nego da mi prst odrežu a kamo li ruku

Miroslav
09.12.08., 15:12
Pogrešno si razumeo. Ne bi ti sekli celu ruku ili prst, već samo taj deo gde je ugriz. Npr. ako je na ruci (meko tkivo - mišići) onda bi isekli nekih 1cm okolo, a na prstu bi sekli do kosti, a to je svega par mm. Nije to neko strašno sečenje, samo mislim da je potpuno nepotrebno, zato što otrov jako brzo dođe u cirkulaciju, a mislim da se ne stvaraju depoi otrova na mestu ugriza.

toncek
09.12.08., 16:31
aha hehe...a to neznam je li potrebno ili ne....

Miroslav
09.12.08., 16:34
Koje da li je potrebno. Ono iz prevedenog teksta ili amputacija dela tkiva oko ujeda???

Borko
09.12.08., 17:38
e pa da...čitao sam kod žarka ono vezano za amputaciju...:)
znam da su t. iz starog svijeta dosta otrovne zato sam i mislio da je zbog otrova amputirano.

hvala za prevod...

toncek
09.12.08., 18:15
Koje da li je potrebno. Ono iz prevedenog teksta ili amputacija dela tkiva oko ujeda???


ne ne ja sam mislio na amputaciju...za to neznam da li je potrebno...ja neznam kaj bi meni starci rekli jer sam ja njima rekao da pauci nisu jako otrovni i da ti ruka samo malo pocrveni ko kad te pčela rokne:D hehe
da li je moguče da na mene otrov jače djeluje pošto imam 70 kila i visok sam 175cm.?nisam baš mršav,idem na sportsko penjanje pa sma jače tjelesno građen.nije da se sad hvalim al onako ima dosta mišiča ::D hehe

x3m.Marco
09.12.08., 18:59
Le... Nema veze koliko si tezak i te stvari... Ne znam kako ce odreagovati telo ako ti je imuni sistem slab a?

Malacrass
09.12.08., 19:09
Djelovanje otrova zavisi od organizma do organizma, tj kako će tvoje tjelo ragirati na njega.
Ugizi zmoje otrovnice ne mora nužno ubiti čovjeka, već ako nestručna osoba ili ti sam daš protuotrov može doči do burnije reakcije tijela nego što reagira na otrov.

Ja osobno bolujem od asme. U slučaju da me ugrize pčela imam potrebne ljekove koje si sam mogu ubrizgati jer su kupljeni za moju starost, visinu i težinu.
Srećom samo sam jednom ga moro upotrebit i nije mi baš bilo bajno. Taj protuotrov je inekcija kao kod šećeraša mala, samo je ovo mješavina male kolićine adrenalina, neke vrste atropina i nešta što na sebe veže plinove i kiseline koje ne bi trebale biti u krvi.

Ako te ugrize najbolje ti je popričat sa doktorom i vidit dal ima išta što pomaže naveliko. A već u ovoj temi imaš neke ljekove koje ublažuju simptome.

Umrijet nećeš [valjda] a i ako umreš dolazimo ti na verestovanje i baklavu =)

toncek
09.12.08., 19:28
kad smo kod tog moja mama radi odličnu baklavu heheh:D
bilo bi dobro kad bi mogli testirati koliko je jak naš imunitet.npr.mene kad ugrize osa ili pčela malo mi pocrveni i malo boli a kad mog frenda ugrize nateče mu to mjesto pun k...da li ga možemo kako ojačat(imunitet)
ja bi probao kako je to kad te ugrize poskok al da me rokne u bolnici:D

Miroslav
09.12.08., 19:34
Slažem se u potpunosti sa Malacross-om, samo bi dodao da i starost, veličina tj. težina, deluje na dejstvo otrova. Naravno da je ono kod krupnijih ljudi slabije, ali su te nijanse jedva ili gotovo nevidljive.
Takođe, i kod debljih ljudi je tako. Kod njih, zbog masnog tkiva, anestezija sporije nastupa, ali zato duže traje, zato što se anestetik deponuje u masnom tkivu i odatle se sporo izlučuje u krv. Najverovatnije je takav slučaj i sa otrovima, kod njih.

@Tonček : To za poskoka bi probao tada i nikad više.
Imunitet jačaš zdravim životom. Mada i tu ima individualnih karakteristika, kao i genetskih.

toncek
09.12.08., 19:47
heheh jesam lud,ajd bar vodim poprilično zdrav život cigare nepušim,a i ne nalijem se baš često svaki vikend hehe:)

Malacrass
09.12.08., 20:00
@toncek: mene je ugrizla osa jednom i ne bi volio ponovo i ne bi baš experimentiro sa ugrizom tarantule a kamoli neke zmije.
Zdravim životom jačaš imunitet. Osobno nisam neki da pazim da vodim što zdraviji život jer me već sutra može otepst auto i završit u komi ili nešta. Đabe mi onda zdrav život.

Ako me ikad tarantula ugrize, naravno javim kako će bit i kako će mi tjelo ragirat.

Miroslav
09.12.08., 23:36
Zdrav život podrazumeva i boravak napolju i u prirodi, a samim tim i kontakt sa mikrobima. Te submorbidne doze mikroba ne izazivaju oboljenja, ali su dovoljna da ti se aktivira imunološki sistem i održava ga aktivnim za tu vrstu uzročnika.
Ta vrsta imuniteta ti neće pomoći kod ujeda tarantule ili neke druge životinje. Dakle zdrav život i blagovremena terapija su najefikasniji. Najteže je ovo prvo ;)

D@nijel
10.12.08., 12:16
Popijes tablu kafetina i vise nista ne osecas,ni ruke,ni noge nista a kamoli bol od ujeda :)

toncek
10.12.08., 18:08
joj pardon još sam gore napisao da odoše mi u offi...ispšričavam se,evo nastavljamo o ujedu,ako možeš briši zadnjih par...

Da kafetin je jaka tableta glava me odmah prestane bolit kad je popijem,sigurno bi imala utjecaja na bol od ugriza...

x3m.Marco
10.12.08., 21:26
car za bolove kombinacija, provereno, vozim rollere pa sam preko leta non stop na lekovima protiv bolova :)
znaci
Brufen600 + Kombinovani400 :D