PDA

Pogledaj punu verziju : Kukuruzna zmija - nagon za hibernacijom?



ikriss
09.12.08., 13:28
Da li je moguće da kukuruzna zmija od 6 meseci starosti ima prirodni nagon za hibernacijom, iako se uslovi (vlažnost i temperatura) u terarijumu nisu bitnije izmenili? Možda je odnos dužine dana / noći to što aktivira čudnije ponašanje?

Primetio sam u poslednje vreme da se češće skriva u hladnijem delu (oko 22-25 stepeni), nervoznija je nego inače, i skoro potpuno je izgubila momenat "istraživanja" okoline, što je do pre mesec dana bilo uobičajeno ponašanje kada ogladni?

Ako "želi" da ide u zimski san, šta je savet? Da je ostavim ili ?

nenad
09.12.08., 15:45
Nema potrebe da je stavljaš na spavanje. Čudno ponašanje će proći.

ikriss
09.12.08., 15:52
Nema potrebe da je stavljaš na spavanje. Čudno ponašanje će proći.

A šta može da bude uzrok? Jel takvo ponašanje uobičajeno ili se desi ponekad?

zarko
09.12.08., 15:57
brumacija je poput hibernacije, vreme kada metabolizam opada i nalik postu procisti da bi se spremio za mesece gojenaj i nakopn tog parenja

nenad
09.12.08., 16:00
Može da bude povezano sa padom temperature i promenom pritiska, i slično, ali i ne mora. Zmije se ne ponašaju uvek isto, i povremeno naiđu "čudni" periodi, koji su skroz normalni. Tako se desi da zmija na određeno vreme promeni životne navike, i ne treba se uzrujavati zbog toga.

ikriss
09.12.08., 16:55
Može da bude povezano sa padom temperature i promenom pritiska, i slično, ali i ne mora. Zmije se ne ponašaju uvek isto, i povremeno naiđu "čudni" periodi, koji su skroz normalni. Tako se desi da zmija na određeno vreme promeni životne navike, i ne treba se uzrujavati zbog toga.

Da ne ulazi u pubertet? ;)

Usput da pitam kad smo već dotakli temu - da li postoji neka posebna priprema za hibernaciju, ili je dovoljno da se zmija "pusti"? Negde sam (usput) pročitao da u periodu od 2-3 meseca koliko hibernacija traje (?), treba obezbediti samo vodu, a ne i hranu?

gava
09.12.08., 23:11
Zmije koje se uvode u hibernaciju su iskljucivo odrasle jedinke koje se spremaju za prolecno parenje. To su obicno zmije ne mladje od tri godine. Neki uzgajivaci hibernaciju zapocinju sredinom Decembra, i dve nedelje pre toga zmije prestaju da se hrane. Hibernacija je period kada se zmije ne hrane jer tada ne mogu da vare hranu, a dve nedelje se smatraju dovoljne da se svari sve sto je do tada pojedeno i da se creva isciste. Jedino sto mora da se zmiji u periodu hibernacije obezbedi je sveza voda. U zimskom periodu temperatura u terarijumu se spusta izmedju 7C i 18C. Nocu moze cak da padne i na 3C do 4C. I tako nekih 60 do 75 dana. Nakon toga (neka sredina Februara) temperatura se postepeno podize. Kada se dostigne odredjena toplota na kojoj zmije mogu da vare, probudjene jedinke se hrane sa manjim glodarima da bi im se aparati za varenje vratili u funkciju. Posle dva takva misica koja su data u razmaku od nedelju dana ili manje, zmije se mogu hraniti ponovo plenom koji idgovara njihovoj velicini, i tako nekoliko nedelja dok zmije ne povrate deo mase koji su izgubile u zimkom snu. Posle toga zenka i njen terarijum se prskaju vodom drzanom u sobnoj temperaturi, na taj nacin se povecava vlaga koja pomaze sirenju mirisa feromona. I tada pocinje zurka

Ni u jednoj literaturi ne postoji opisan fenomen nagona za hibernacijom. Zmijama u prirodi je to nametnuto hladnim vremenom koje u terarijumu moze da se izbegne. Zmije mladje od tri godine ne bi trebale da se uvode u stanje hibernacije

ikriss
09.12.08., 23:41
Ni u jednoj literaturi ne postoji opisan fenomen nagona za hibernacijom. Zmijama u prirodi je to nametnuto hladnim vremenom koje u terarijumu moze da se izbegne. Zmije mladje od tri godine ne bi trebale da se uvode u stanje hibernacije

Hvala za prethodni opis!

Pitao sam jer je ponašanje smuka postalo prilično čudno, nikad se nije toliko skrivao na hladnijem mestu, a nije u presvlačenju, ambijent poznat, temperatura ista ... pa sam pomislio da nema neki "nagon".

Nisam ni mislio da ga stavljam u hibernaciju, ali sam se uplašio da nije "krenuo" pa sam brže-bolje pitao šta ako jeste ...

Još jedno pitanje - da li zmijama smeta ako je iz bilo kog razloga period hibernacije kraći od uobičajenog?

zarko
10.12.08., 01:25
kako bre nije ? :)
za zmije nisma mnogo citao, ali posotje gusteri a ja sma imao jeddnog takvog koji ma koliko je temp on pada u hibernaciju....
pretpostavljam da je WC pa da je to razlog...
mada priroda i odgoj...jako su povezane i tsko je napraviti jasnu razliku.
mislim da je moguce naviknuti zivotinju da to ocekuje i da se sma organizam sam pripremi!

moje misljenje samo ..:)

kimo
10.12.08., 01:50
Upravo sam sada hteo da potvrdim da ako je jedinka iz divljine one imaju urođene navike i instikte i padaju u hibernaciju/brumaciju bukvalno istog meseca svake godine. Inače ima uticaj i promena pritiska i svih ostalih faktora, tako da je to sve normalno. Siguran sam da je tako i kod zmija kao i kod guštera.

zarko
10.12.08., 02:43
verovatno kod nekih vise kod nekih manje...
ja zmiji ne bih spustao na 18c ali bih dozvolio da oseti zimu tj zahladjenje malo...

ikriss
10.12.08., 10:13
Upravo sam sada hteo da potvrdim da ako je jedinka iz divljine one imaju urođene navike i instikte i padaju u hibernaciju/brumaciju bukvalno istog meseca svake godine. Inače ima uticaj i promena pritiska i svih ostalih faktora, tako da je to sve normalno. Siguran sam da je tako i kod zmija kao i kod guštera.

Meni se čini da je u pitanju odnos dan/noć, moguće i pritisak, sve ostalo je manje-više isto.

nenad
10.12.08., 11:22
Ljudi, samo poslušajte šta vam je Gava napisao u poslednjem postu.

Stufy
10.12.08., 12:23
@ ikriss
Da li ti zmija normalno jede?

spiderboy
10.12.08., 12:29
http://www.teraristika.org/forum/images/stari/icons/icon1.gif Odg: Kukuruzna zmija - nagon za hibernacijom?
verovatno kod nekih vise kod nekih manje...
ja zmiji ne bih spustao na 18c ali bih dozvolio da oseti zimu tj zahladjenje malo...
__________________
Žarko ja mojim kukuruznim smukovima svake godine spuštam do 8-10stepeni koliko se njima i preporučuje,nikad nisam imao problema,to se naravno odnosi na odrasle jedinke

ikriss
10.12.08., 12:57
@ ikriss
Da li ti zmija normalno jede?

Sve je uobičajeno:

- plen kao i inače, ne prelazi najdeblji deo zmije, uvek je zainteresovana da ga pojede što pre; feces uvek kompjuterski tačno - 3 dana nakon obroka :); ishrana jednom u 5-6 dana (jednom 5, drugi put 6)
- temperatura u toplijem delu, na donjem staklu (stakleni je terarijum) oko 32-34 stepena, odmah na tresetu iznad par stepeni manje, u hladnijem delu 23-26. Naravno, varijacije su zbog temperature ambijenta / sobe, ali se trudim da budu što manje uz pomoć dimera koji reguliše temperaturu kabl grejača. Greje se 1/3 terarijuma silikonskim kablom, koji se nalazi ispod terarijuma u obliku cik-cak spirale;
- ima mesto za skrivanje u oba kraja, posudica sa vodom na sredini, vodu menjam 1-2 nedeljno;
- terarijum je na istom mestu već mesecima, okrenut ka prozoru, ali ipak ne na direktnoj sunčevoj svetlosti

Sve je, dakle, uobičajeno, osim ponašanja :) koje traje već 3 nedelje, i koje se manifestuje konstatnim skrivanjem u hladnijem delu. Pre je znala uveče da se "prošeta" po okolini, pogotovo kad je gladna, ali sada - jok. Nešto je u poslednje vreme ne diram previše, odkad se skriva, pa se malkice odvikla od ruku, ali i dalje je mirna, brzo se "seti".

Ništa, čekamo da vidimo kako se razvija situacija ...

P.S. Moram da slikam terarijum, nikako ne stižem :(

spiderboy
10.12.08., 17:02
hladan deo ti je 23-26 stepeni to je po meni normalna temperatura za držanje kukuruznih smukova,kod mene se noću spusti do 20stepeni i opet ništa im ne fali

gava
10.12.08., 19:56
Sve sto sam napisao u prethodnom postu sam procitao u strucnoj literaturi vezanoj za uzgoj iskljucivo kukuruznih smukova.
Odgovorno tvrdim da ono sto vase zmije prozivljavaju nije "nagon" za hibernacijom vec samo bekstvo od vrucine.
A ako zaista verujete da vase zmije ulaze u hibernaciju zbog nagona i to dok im grejete terarijume... pa zaista ne znam sta bih vam rekao....

ikriss
10.12.08., 23:09
Odgovorno tvrdim da ono sto vase zmije prozivljavaju nije "nagon" za hibernacijom vec samo bekstvo od vrucine.


Temperatura se nije menjala mesecima, dok je letos na momente prelazila 38 stepeni u stanu, pa i u terarijumu, i ništa. Poslednjih par meseci, tačnije od septembra i onih par hladnih dana, temperatura u terarijumu se održava manje-više kontantnom, tj. u opsezima koje sam napisao. Otkud baš sada odjednom da beži od vrućine, a tri meseca - ne?

Evo i (loših) slika terarijuma:

http://img218.imageshack.us/img218/7573/ter2kw4.th.jpg (http://img218.imageshack.us/my.php?image=ter2kw4.jpg)
http://img152.imageshack.us/img152/2314/ter3mu1.th.jpg (http://img152.imageshack.us/my.php?image=ter3mu1.jpg)

i zmije:

http://img120.imageshack.us/img120/206/mambayu5.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=mambayu5.jpg)