PDA

Pogledaj punu verziju : Lampropeltis pyromelana pyromelana



Stufy
11.12.08., 14:14
Jos jedan Lampropeltis je dodat mojoj kolekciji. :)
Duzina odraslih primeraka je od 50 do 100 cm, dok je ova moja jos uvek bebica. Cak nije dovoljno velika da pojede tek rodjenog pinkija. Naseljava jugoistocni deo Arizone i severni deo Meksika, i to uglavnom planne izmedju 900 i 2500 metara nadmorske visine mada je nadjena i na 2900 mnv. A da ne bih opisivao izgled evo i jedne slicice

http://img261.imageshack.us/img261/1753/pyromelana1ja1.jpg

Juce smo joj Nenad i ja gurnuli trecinu pinkija u usta. Samo da malkice poraste pa da moze cele pinkije.... Ove koje smo mi uzeli su bili samo jedan dan stari i bili su preveliki, ne znam koliki su kada se tek rode jer ih nikada nisam gajio, ali njoj treba duplo manji od ovog kojeg mi imamo, a ja sam uvek nabavljao takve. Pa boze moj hranicu je komadima dok malkice ne poraste...

nenad
11.12.08., 16:18
Kad se tek rode, pinkiji su dosta manji od onog kog smo joj dali. Možda bi mogla da pojede sama jednog. Uglavnom, drago mi je da je zmija dobro.

Stufy
11.12.08., 18:14
Ti si ih gajio, ja nisam nikada, tako da znam samo za one koje sam vidjao kod Mladena...
Sto se galerije tice hocu samo da nadjem malo vremena da napravim malo bolje fotke jer sam sve ove okacio na brzinu. Hvala Zarko. :)

nenad
11.12.08., 20:11
Evo par slika koje je napravio Bluie kod mene, čim je zmijica stigla.

http://img26.picoodle.com/img/img26/3/12/11/f_LAMPROPELTIm_8645920.jpg

http://img26.picoodle.com/img/img26/3/12/11/f_LAMPROPELTIm_f941e1d.jpg

nenad
12.12.08., 01:20
Sad sam pričao sa malo stručnijim čovekom. Kaže da će morati da ide na zimski san. Prirodno padaju u hibernaciju, i ako je ona već sama sebi usporila metabolizam, onda ne bi trebalo da je kljukamo. Tako da Stufi, nećemo je više hraniti, nego je pusti da isprazni creva, pa počni polako da je pripremaš za hibernaciju. Čovek mi je rekao da one često odmah po izleganju idu na spavanje.

gordond
12.12.08., 03:04
Da li to vazi samo za ovu vrstu ili za ceo rod Lampropeltisa?

nenad
12.12.08., 03:18
Ne, bez brige, ne važi za ceo rod. Drugim rečima, tvoj triangulum neće ići na zimski san.

Stufy
12.12.08., 11:18
Ja cu jos malo da procitam po netu, taman dok ona isprazni creva pa da imamo vise info. Kao sto smo vec pricali to za zimski san zvuci potpuno razumno posto ova vrsta naseljava vece nadmorske visine. Sa druge strane ne bih offtopic ali zar nije vec bilo postova gde se raspravljalo koliko je hibernacija instiktivan a koliko proces nametnut spoljnim uslovima kod zmija. I kako ona odsustvuje cesto kod CB zivotinja koje se ne spremaju za parenje. Mozemo da otvorimo novu temu ako ste za.

nenad
12.12.08., 11:55
Mislim da to ima veze sa uslovima držanja, najviše. Neka vrsta može da se rasprostire preko širokog areala, pa u severnijim krajevima da ide na pravu, višemesečnu hibernaciju, a u južnim krajevima da se zavuče negde i miruje tek par nedelja. Postoje i vrste koje u zarobljeništvu padaju u hibernaciju bez obzira na uslove u terarijumu. Ali, većina neće hibernirati ako im se ne obori temperatura.

Stufy
14.12.08., 01:10
Mada citao sam sada na akvarij.net kako dve zmije iz istog legla, jedna hoce da jede druga nece pre hibernacije. Takodje sam nasao podatak da pyromelana prezimljavaju sve male zajedno na okupu. Kao sve male iz jesenjeg legla na okupu i u prolece kud koji mili moji, ali to je u prirodi. U terarijumu preskacu hibernaciju kod mnogih odgajivaca.

nenad
03.01.09., 15:29
Na kraju ova zmija nije otišla na zimski san, ali je Stufi otišao na zimovanje, pa je ostavio nekoliko zmija kod mene :D Uglavnom, hranili smo je butovima pinkija, jer je toliko mala da celog pinkija ne može da pojede. Sama jede butove koji joj se ostave u terarijum, odnosno kutiju, što je veliki napredak.

spiderboy
03.01.09., 20:38
pa ako jede redovno onda će valjda da prebrodi ovo početno razdoblje u životu a posle je već upola lakše kad već malo stasa

Stufy
13.01.09., 17:45
Izgladnjivanje je urodilo na kraju plodom. Zmija je jela pre nego sto sam krenuo na put i jos jednom ju je nahranio Nenad. Ne znam da li je to do pozitivne aure Nenadovog stana ;) ili do specijalnih miseva Spiderboya :) ali ona jede i to je najbitnije.
Salu na stranu sada je pred presvlacenje tako da kada se presvuce postavicu neku novu sliku sa svezim bojama.