PDA

Pogledaj punu verziju : Crvenouha-problem???



x3m.Marco
12.12.08., 23:55
Moje zence pita: Imam 3 crvenouhe mesec dana, dve su porasle po pola centima a ova treca ni malo i stalno spava i malo jede. I kad ulazi u vodu zmuri cak i kad jede i pliva. Desava se da promasi hranu koja joj je ispred nosa. Stalno je pod sijalicom, skoro ceo dan. Bas se vidi razlika izmedju nje i drugih kornjaca, bas je malo aktivna. ove dve su ok, super jedu i sve, ali me je strah za ovu, da li ima neki prob? Da nije nesto sa ocima? Imam i minerale u vidu kapi za oklop i protiv ocnih oboljenja i ubacujem ih na nedelju dana ili kad menjam vodu. Bas se brinem sto ne napreduje :(

Bogica1985
13.12.08., 00:24
Preporučujem ti da odeš na ovaj sajt i tamo ćeš naći rešenje,ako ne, ljudi koji su stručniji po tom pitanju će ti pomoći, ja stvarno nisam imao taj problem.

http://www.kornjace.hr/

nenad
13.12.08., 01:20
To je konjuktivitis, pretpostavljam, čest problem kod crvenouhih. Može da nastane zbog nedovoljno čiste vode, ili nedostatka A vitamina. Kornjačama se pojavi kao neka bela skrama preko oka, ispod kapka. Ne mogu da se setim kako sam ja to lečio mojoj kornjači, stvarno je bilo davno. Mislim da sam joj mazao u tankom sloju hloramfenikol, ovaj koji je za ljudsku upotrebu, i da joj je od toga prošlo.

Miroslav
13.12.08., 01:50
Mislim da i vit A u vidu vodenih kapi u hrani i UVA/UVB lampa mogu rešiti problem.

nenad
13.12.08., 02:01
Da, i temperatura od 28 stepeni, treba ti grejač za vodu.

Bogica1985
13.12.08., 02:02
Da, moraš imati spomenutu lampu, poslušaj Nenadov savet , možeš i ispirati oči mlakom kamilicom.

nenad
13.12.08., 02:08
Skuvaj kamilicu, pa drži kornjaču par puta nedeljno u njoj.

x3m.Marco
13.12.08., 04:17
Grejaca ima, tako nesto je i temp... Tacno tako Nenade koliko sam ja video veceras kao da ima skramicu... Recicu devojci za kamilicu pa ce vimo sta ce bude...

nenad
13.12.08., 11:57
Leči je kako smo ti rekli, ali ako ima već skramu, mislim da ćeš morati da joj stavljaš i hloramfenikol. To treba da joj spadne.

x3m.Marco
13.12.08., 15:40
ok.... hvala puno.... probacemo pa ce da vidimo kako ide... koliko puta da stavljamo hloramfenikol?

nenad
13.12.08., 18:23
Jednom dnevno, u tankom sloju, štapićem za uši. Pa je pusti da se to osuši, pre vraćanja u vodu.

bubamara
16.12.08., 00:57
stavljaj i više puta dnevno..i obavezno da posle mazanja bude na suvom bar sat vremena...da voda ne ispere odmah mast..i higijena vode da bude extra..i kad menjaš vodu,bar dok traje lečenje,ubaci neuralizatore hlora (Sera aqutan...)..ili bar nek odstoji voda 1 dan...i,da znaš,da lečenje dugo traje..možda mesec i više dana..samo budi uporan..to je podledica nehigijenskih uslova terarijuma,mada svi vlasnici to negiraju...ta upala može da se proširi na srednje uho,i smrtni ishod je onda 100%...zato,odmah kreni sa mazanjem...bar 3 puta dnevno...bilo koja mast za oči,za humanu upotrebu sa što širim spektrom dejstva

pogledaj na linku Sera reptibioclear

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5215

zarko
16.12.08., 02:43
da li sera ima nesto za ektoparazite sorry za off

nenad
16.12.08., 02:47
Nisam znao da konjuktivitis može da se proširi i na upalu unutrašnjeg uha, ali znam da može da izazove slepilo kod kornjača ako se ne izleči na vreme. Ako kornjača par meseci nosi skramu preko očiju, velike su verovatnoće da, po uklanjanju skrame, više neće moći da vidi, što onda dovodi do otežanog hranjenja, izgladnjivanja i na kraju smrti životinje. Treba je lečiti na vreme.

bubamara
16.12.08., 04:03
Žarko,za koje životinje?...za ribe ima...za krnjače ima repticlean-to je za čišćenje oklopa

zarko
16.12.08., 04:10
ne mislio sam neasto za ektoparazite trazi mi ortak al ida bude "markirano" da bi drzao u prodavnici

hvala

reptile za reptile ,... nekoliko reic mora se iskuca :)

bubamara
16.12.08., 05:27
ha,ha...al te mrzi...ne znam za to..nisam video do sad serino...ma duneš neki pirometrin..(npr INTOX...)on nije otrovan za toplokrvne životinj,što znači,prvo podgreješ reptila,da mu krv bude topla,ii onda pospeš prašak:D.;);).....šalim se.nisam video do sad

x3m.Marco
16.12.08., 21:50
A koliko cesto da im cistim terarijum? Menjam im vodu jednom nedeljno. Kompletno ga cistim na 2 nedelje, ono perem ga skroz, operem ostatke hrane sa dna, filter pumpe... Sto se tice ociju, bolje je malo, otvara ih cesce tj. kad je stavim u kamilici i kad joj namazem mast. Hranim je rucno, pincetom, u posudici sa toliko vode da moze lako da izbaci nos da dise. Aktivnija je, vise ulazi u vodu i lepo jede sad. Vise i ne uvlaci glavu kad joj mazem mast, stoji mirno, opusteno :)

nenad
16.12.08., 22:36
Proće to za par dana, dobro je.

bubamara
16.12.08., 23:57
i vodi računa o T...vode 24-26...a,da ima i mesto za sunčanje-sušenje...to je najbolje pod običnom ili halogenom sijalicom,jer pored akumulacije toplote, isušivanje je bitno zbog higijene oklopa,--tra-la-la...itd

Calyptratus
06.07.09., 13:20
Pisem u ime druga koji ima 3 crvenouhe kornjace koje drzi zajedno u jednom terarijumu.
Jedna njegova kornjaca ima naduven deo kod usiju,koliko mi je objasnio kod crvene "fleke". Ima vec to 2 meseca,ali normalno jede i sve je ok. Da li moze da bude nesto opasno i da li da je izdvoji od ostalih,ako je neka bolest,da ne predje i na ostale. Hvala u napred!

Calyptratus
16.07.09., 11:43
Jel ima neko neku ideju sta bi moglo da bude i sta da radi?

Kali
16.07.09., 22:08
Kaliptratuse, jedna od mojih (dobro, sada ne više mojih :) ) kornjača ima izbočinu (apsces) nešto ispod crvene "fleke" već par godina i nema nikakvih smetnji. Nosila sam je kod veterinarke, koja proverila da li je oteklina puna tečnosti, što nije slučaj. Ovim je ustanovljeno da nije u pitanju neka vrsta parazita, što je u suštini bila najkritičnija stavka. Za dalje analize je preporučila rendgenski snimak, da se vidi šta je, ali nije mi se nešto išlo da je zračim bez potrebe - aktivna je, jede normalno, jednom rečju - potpuno je ok. Izbočina se u nekom trenutku bila smanjila, ali se onda opet povratila i već sigurno oko 2 godine je konstantne veličine. Jedini potencijalni problem je što glavu ne može da uvuče do kraja, ali druga kornjača nikada nije bila agresivna prema njoj, tako da nema od čega da se krije ;)

Zaključak je da i dan danas ne znam šta je, ali mogu da ti kažem da cenim da nije zarazno. Druga kornjača nikada nije pokazala bilo kakve znake razvijanja nečega sličnog.

Ipak, treba da pomno pratiš situaciju. Možda ne bi bilo loše da je odneseš kod (za reptile pouzdanog) veterinara, da se za svaki slučaj proveri... jer iako su simptomi isti, bolest može da bude druga... Bez pregleda ne možeš da budeš siguran.

Calyptratus
16.07.09., 22:37
Hvala Kali,znaci mi svaka informacija.Prenecu mu,pa cemo da vidimo sta cemo.

Dahaka
16.07.09., 22:52
To može da bude upala uha.
Ali nije da baš mora biti upala.

Povedi je kod veterinara ako smatraš da treba.

Kali
17.07.09., 01:12
Ne bih rekla da je po sredi nešto što uključuje upalni proces, jer mislim da bi se u tom slučaju kornjača ponašala drugačije - sigurno bi bila apatičnija, gubila apetit i sl.

Pronjuškah sad malo po netu, očigledno da je problem zvani "ear abscess" jedan od češćih zdravstvenih problema crvenouhih. Pa kaže:



Ear abscess: Swelling on the side of the head

Causes: poor water quality

Treatment: Veterinary attention, possible surgery




Ear Abscess: Usually, this is nothing more than a simple trip to the vet, though some have done it at home. The typical reason for this is water quality in aquatics and humidity and temperature conditions in terrestrial species. Most times, the vet will place the turtle under anesthesia and make a simple incision along the lump. Then he/she will remove the hard clump-like material and then flush with a Nolvasan solution. Follow up should be kept separate from other turtles and housed in a tank with clean water for a few days. After that, all should be back to normal.

Dakle, reakcija na preveliku količinu bakterija u vodi... očigledno zavisi od individualnog imuniteta svake jedinke, s obzirom da ostale kornjače nemaju sličnih problema.

Šta znam... Možda grešim, ali meni operacija kornjače pod totalnom anestezijom zvuči prilično rizično, pogotovo ako uzmemo u obzir verovatno omaleno iskustvo naših veterinara po pitanju operacija kornjača/reptila, čast izuzetcima... U svakom slučaju, ne bi bilo loše da ga pouzdan vet bar pogleda.

P.S. Čudno, razmišljam zašto ranije nisam pronašla rešenje zagonetke na www, a onda sam se setila da u doba kada je problem nastao (pre sigurno jače od 4 godine) net kod kuće nisam ni imala :D

gordond
16.09.09., 15:00
Da li je neko nekad nalazio male crve na filteru? Juce kad sam cistio akvaterarijum, na filter vati sam nasao gomilu malih crva. Kornjace mi se normalno ponasaju, jedu, zivahne su... Bojim se samo da nisu u pitanju neki crevni paraziti. Ako jesu, nije mi jasno odakle su se pojavili posto ih ranije nisam nalazio a dajem im kupovnu hranu.

shugi
16.09.09., 18:12
I sipaj joj AD kapi na bazi vode u akvarijum to joj je i za oklop i za oci,po jedno 5-6 kapi pri svakom menjanju vode ako ti je akvarijum . Mozes da im stavis po kap u oko i pustis ih u vodu To imas da kupis u svakoj apoteci i jako malo kosta. Zapamti na bazi vode ,a ne na bazi ulja.
A ovo ce ti verovatno biti od koristi:
http://www.pet-centar.rs/content/view/3768/70/