PDA

Pogledaj punu verziju : Tarantule i mreze...



Petar
15.12.08., 16:02
Evo jednog zanimljivog pitanja, i mislim da bi ova tema svima bila od koristi (ako vec nije bila).
Moja mala boehmei se uvukla u pecinu u terarijumu i ne izlazi iz nje od kada se nasla u ovom terarijumu. Drago mi je da joj terarijum odgovara i da joj je u pecini dovoljno prostrano i vlazno. Cim se udomila u pecini, pocela je da gomila treset na ulazu i tako zatvara ulaz od pecine, nakon cega bi preko cele rupe koja je ostala na ulazu isplela mrezu.
Meni ocigledno izgleda da je prekrila sam ulaz mrezom, iz tog razloga da oseti vibracije plena koji bi mozda usao u pecinu. Takodje primecujem da vrlo brizno i cesto izlazi da popravi mrezu koju je odlicno postavila.
Moje pitanje se odnosi na svrhu ove mreze, i zanima me da li da probam i hranu joj postavim na samu mrezu na ulazu. Dugo nije jela, pa mi ovo deluje kao zelja za lovom.
Za razliku od nje, rosea takodje redovno pravi svoju mrezu, ali je ona cirkularna i nalazi se na tlu na otvorenom prostoru terarijuma. Primecujem da plete mrezu na delu terarijuma odmah nakon uhvacenog plena, jer misli da ce se sledeci plen naci na tom istom mestu sledeci put. Inace jede kao nezdrava, jeste da je velika ali jede fobase koliko god da joj dam (dva-tri odrasla dnevno).

Mozda bi bilo mudro da joj smanjim hranu malo?
Takodje me zanima, da li da probam i ubacim hranu u mrezu moje boehmei ili ne?

Kakva su vasa iskustva?

Bifrost
15.12.08., 16:24
To kod Boehmeia mi zvuci kao da hoce da se presvuce pa je zatvorila ulaz... probaj da joj das da jede pa ako nece pusti je onda je verovatno presvlacenje u pitanju.

A st ose tice rosee to i moja radi... ne verujem da je iz razloga sto je na tom mestu nasla plen.. nego kad sam je pre hranio pinkijem nije mogla celog valjda da ga drzi pa je odbacila jedan deo dole koji je posle pojela mislim da je to neka mereza za obelezavanje gde je jela da bi kasnije mogla da pocisti... posto je to jedan veoma pedantan pauk ona sve otklanja na jedan kraj.. :) cista pedanterija hehehe

toncek
15.12.08., 16:46
Slažem se sa Bifrost-om.tako i moja geniculata radi,jedino šta mi je malo čudno,možda zato što nekužim zašto to radi je kad uhvati pljen prvo ispod njega splete u krug pa onda na to spusti pljen i opet po pljenu radi mrežu i tek ga onda uzima i jede...

Petar
15.12.08., 17:15
To kod Boehmeia mi zvuci kao da hoce da se presvuce pa je zatvorila ulaz... probaj da joj das da jede pa ako nece pusti je onda je verovatno presvlacenje u pitanju...

Hajde videcemo, nadam se da je to. :D

boris89
15.12.08., 17:32
i meni se isto tako parahybana uvukla u kokos a kasnije je zatvorila otvor na kokosu sa mrezom,evo i slike

http://img508.imageshack.us/img508/7265/dsc01923kq8.jpg

sta mislite,to znaci da je vreme za presvlacenje ili da bolje oseti plen kao sto je Petar rekao?

Borko
15.12.08., 17:49
presvlačenje 100%
isplela je da bi se zaštitila...

Petar
15.12.08., 17:52
Evo bas sad zatrpava i sa tresetom, da moze, zabirikadirala bi ceo ulaz. :)
Znaci definitivno presvlacenje?

marko
15.12.08., 17:56
...jedino šta mi je malo čudno,možda zato što nekužim zašto to radi je kad uhvati pljen prvo ispod njega splete u krug pa onda na to spusti pljen i opet po pljenu radi mrežu i tek ga onda uzima i jede...Pakuje plen, ništa ne treba da te čudi, treba to dobro zapakovati i sve pojesti, da nešto ne promakne slučajno.

zarko
15.12.08., 19:02
parahibana bi se radije zkopala, supstrat ti je oskudan...

IV@N
15.12.08., 22:46
e to se i meni desilo sa P.cambridgei (ako sam dobro napisao uvek pogresim) samo sto je ovaj moj indijanac stavio toliko zemlje da se i nevidi da je mreza... znaci presvlacenje... ok.nego moja t je isplela tako mrezu da joj je mreza uska ali dugacka u obliku slova L sad ne znam kako ce uspeti posto se sad jedva okrene u toj mrezi!! sta da radim?

ToPa 12.02.
15.12.08., 23:22
nista ;) samo je ostavi, zna ona sta radi :D

Borko
15.12.08., 23:32
ma sama će ona sebi da proširi prostor.
nemoj da se cimaš:)

Malacrass
15.12.08., 23:48
Moja Psalmopoeus cambridgei oko ulaza u pećinu saplete nešto kao slovo U od paućine, i unutrašnjost također sebi prilagodi.

Kad stavim hranu\crva izvan pećine uopće ga ne registrira nikako. Tako da moram stavit unutra i kad nije gladana onda crve se zamota, obljepi oko te paućine i pol tog uništi.
Cambridgei saplete ponovo i sve bude ok.
A pletenje mreže ona sebi pravi posteljicu\krevetac na koji legne kada se presvlaći jel kada skine i dok ju skida jako je sjetljiva gotovo na sve. A taj krevetac je ujedino dovoljno mekan i sve da ne dođe do ozljeda.

toncek
16.12.08., 17:31
da to je normalno za večinu T.da tako rade...

Petar
20.12.08., 15:17
Moja parahybana je po ulasku u novi terarijum odmah napravila tunel.....hmmm.....rudnik tacnije receno, u podlozi. Zanima me da li je to ponasanje prethodnica presvlacenja ili se tarantula inace zakopava kada ima mogucnost za to?
Takodje i odbija hranu, kao i jos dve njene takodje "zakopane" drugarice.

Nadam se da mi ovi pauci nece konstantno ostati ukopani, vec da je koncidencija sto se svi mozda presvlace u isto vreme. :)

IV@N
20.12.08., 18:06
moja se jos nije presvukla