PDA

Pogledaj punu verziju : Nacrt zakona o dobrobiti životinja



ikriss
16.12.08., 16:04
Ja volim da budem dežurni kad su svađe u pitanju, pa ajmo, slobodno navalite:


Nacrt zakona o dobrobiti životinja


http://www.minpolj.sr.gov.yu/index.php?option=com_content&task=view&id=446&Itemid=72

http://www.minpolj.sr.gov.yu/download/nacrtzakonaodobrobitzivotinja.pdf

Ovo će, dragi teraristi bez udruženja, uskoro da uđe u skupštinsku proceduru, i onda je gotovo. Neću da citiram ni jedan član, svako neka čita za sebe, svi smo toliko pismeni. Ja sam samo užasno besan na neke ljude ovde (pozdrav, pozdrav) jer je moglo da se uradi NEŠTO, pre mesec, dva tri. Bar da se pokuša. Bilo šta. Da im se uputi dopis, pa neka ga odbiju, zvanično. Imali bi crno na belo da smo pokušali.

I dok su ti neki mene napadali kao sam ja ovo ili ono, kako smaram ili "bežim u PP", kako OZBILJNO bavljenje teraristikom ne podrazumeva mnogo toga, različite nevladine <cenzurisano do koske> organizacije će sad da kroje sudbinu i meni ... a i vama. Pa ćemo da se skupljamo po ilegali? Super!

A sad slobodno, svako ko oseća potrebu da se <cenzurisano>, neka krene po starom dobrom običaju da napada mene ... možda će baš to uticati da se zakon sam od sebe i promeni?

P.S. Puno pozdrava iz člana 60!

nenad
16.12.08., 16:34
Ne razumem zašto te to toliko potresa. Zas stvarno misliš da će neki inspektor sad tebi da pozvoni na vrata i oduzme ti kukuruznog smuka, koji nije sa CITES liste, zato što nisi tražio dozvolu za njegovo čuvanje? Meni se čini da to baš neće ići tako. I kakvo okupljanje u iliegali pominješ, mislim da je to baš preterivanje. Mi smo zadnja briga državnim institucijama, imaju oni preča posla od bavljanja nama...
Ja lično nikad nisam bio protiv udruženja, moj je stav bio samo da ja nemam vremena ni volje da se cimam oko osnivanja istog.

ikriss
16.12.08., 16:55
Ne razumem zašto te to toliko potresa. Zas stvarno misliš da će neki inspektor sad tebi da pozvoni na vrata i oduzme ti kukuruznog smuka, koji nije sa CITES liste, zato što nisi tražio dozvolu za njegovo čuvanje? Meni se čini da to baš neće ići tako. I kakvo okupljanje u iliegali pominješ, mislim da je to baš preterivanje. Mi smo zadnja briga državnim institucijama, imaju oni preča posla od bavljanja nama...
Ja lično nikad nisam bio protiv udruženja, moj je stav bio samo da ja nemam vremena ni volje da se cimam oko osnivanja istog.

Krivo mi je. Svako reaguje drugačije. Nikada ja nisam rekao da si ti bio protiv, naprotiv. Tvoj stav uvek sam cenio, nevezano sa (visoku) stručnost i iskustvo. Ka drugima je usmeren ton prve poruke.

Što se tiče isnpektora, ja tu imam drugačije mišljenje - to je ekipa koja NE SME da se bavi svojim poslom, pravim prioritetima, već glupostima, i imam opravdanu bojazan da će se upravo takve stvari dešavati, da bi se skrenula pažnja sa realnih problema. Po Savi i Dunavu brodovi mesecima izbacuju toksičan otpad, pored magistralnih puteva divlje deponije gušće nego broj stanovnika, ali je zato sasvim OK da se uhvati neko ko ima zmiju ili pauka pa na televiziju! Super je za vesti, udarni termin, "mi to sve po zakonu", jel. I kad ja onda nekim ljudima van ovog foruma kažem da je to bezobrazluk i sramota, a oni mi začepe usta sa tri večna pitanja:

- jel si dao neki bolji predlog?
- a koje si ti ono struke i koliko iskustva imaš?
- a koji ste to VI, ja vidim sato tebe?

i onda ja besan dođem na forum za najboljom željom da to ispravimo, međutim počnu ljudi da se bave mojim tonom u porukama. I ode sve dođavola. Ja se izvinjavam, ja tako pišem. Ako će moj ton da reši stvari, pionirska reč da se više nikada neću oglasiti! No, ne ide to tako ...

marko
16.12.08., 16:59
Stvarno si previše burno reagovao na celu priču i nije mi jasno zašto si sve shvatio previše lično? Pa ko te je to napadao i kada?

Elem, što se tiče člana 60, zar to nije ono što smo hteli? Da sve bude "legalno". To smo hteli? Ili ja nešto nisam dobro razumeo. A što se tiče životinja sa CITES liste, pa mislim da se za to nikada ne bi izborili? Slažeš se? Pored toga, ovo je tek nacrt zakona, kada se taj zakon usvoji (mislim da će ovo prilično da potraje) onda nam ostaje član 89 koji kaže da imamo godinu dana da uskladimo svoje "poslovanje" sa odredbama istog.

ikriss
16.12.08., 17:13
Stvarno si previše burno reagovao na celu priču i nije mi jasno zašto si sve shvatio previše lično? Pa ko te je to napadao i kada?

Pa ja burno reagujem, :) takav sam čovek, mediteranski tip. ;) Ne treba se fokusirati na moj burni ton, hajdemo na suštinu: :)


Elem, što se tiče člana 60, zar to nije ono što smo hteli? Da sve bude "legalno". To smo hteli? Ili ja nešto nisam dobro razumeo. A što se tiče životinja sa CITES liste, pa mislim da se za to nikada ne bi izborili? Slažeš se? Pored toga, ovo je tek nacrt zakona, kada se taj zakon usvoji (mislim da će ovo prilično da potraje) onda nam ostaje član 89 koji kaže da imamo godinu dana da uskladimo svoje "poslovanje" sa odredbama istog.

Nismo hteli. Tamo se kaže:

Дивље и егзотичне животиње као кућни љубимци

Члан 60.
Држање и репродукција дивљих и егзотичних животиња као кућних љубимаца, може се обављати само на основу дозволе за држање и репродукцију дивљих и егзотичних животиња као кућних љубимаца, коју решењем издаје министар.
Животињама из става 1. овог члана мора се обезбедити:
1) простор који задовољава њихове потребе у погледу кретања и
физичке активности;
2) простор који у зависности од врсте омогућава пењање, копање,
одмор и сакривање, односно купање и роњење;
3) контакт са животињама исте врсте, ако је то својствено врсти;
4) одговарајући климатски услови, у складу са потребама врсте;
5) други услови који одговарају врсти, раси, полу, старости,
физичким и биолошким особинама, особинама у понашању и здравственом стању животиња.

Решење из става 1. овог члана доноси се у року од 30 дана од дана
подношења захтева.

Решење из става 1. је коначно и против њега се може покренути
управни спор.

Министар прописује услове држања животиња из става 2. овог
члана.

A u članu 5 se kaže:

13) егзотична животиња јесте дивља животиња која није аутохтона
на територији Републике Србије;
14) животиња јесте сваки кичмењак који је у стању да осети бол,
патњу, страх и стрес;

Opa! Već problem? Naravno! Šta je tarantula? Po stavu 13 člana 5. ona je egzotična životinja, a po stavu 14 nije? Ako jeste, hajmo svi po dozvole kod ministra. A ako nije, šta onda? I ko će to da presudi? Inspektor na terenu? Ili tarantule ne osećaju bol?

"Poslovanje" treba da uskladimo sa ovakvim zakonom, znači lošim zakonom. Užas.

P.S. Ne mislim ja da će neko da dođe kod mene kući i da mi odnese smuka, ali osećam potrebu da podignem svest ljudi. Isto kao i skorašnji post o Zagrebu i čuvanju zmija > 1.5m. Stim što o tome možemo da iznosimo stavove, a ovaj zakon će da kači svakog od nas lično.

marko
16.12.08., 17:40
Pa vidi, svih 5 stavki iz stava 2 člana 60 nije teško ispuniti. To već svi treba da imamo ispunjeno. Što se tiče člana 5, biće jako diskutabilno za stav 14, precizno za strah i stres. Ne misle svi isto, veruj mi ako ih neko i ubedi da tarantule ne osećaju strah i stres lagano će napraviti izmenu/dopunu zakona i zakrpiće rupu. Pored toga, ne smemo razmišljati samo o tarantulama. A i ne treba da razmišljamo o njima jer će ih lagano svrstati u egzotične životinje.

Imamo sasvim dovoljno vremena da odreagujemo, dok se ovaj zakon usvoji, pa dok krene da se primenjuje......... imamo vremeda da uradimo sve i svašta.

nenad
16.12.08., 18:40
Čekaj malo. Papagaj nije domaća životinja, i nije vrsta prisutna u našoj zemlji. Jel tako? Znači, da bih ja čuvao papagaja tigricu, morao bih da odem kod ministra po dozvolu za njega, inače ćete mi svi vi donositi mandarine u zatvor? Ma, daj.

marko
16.12.08., 18:52
Tako je, možda ti donesemo i banane koji put :)

Kontam da je to što ti pričaš sarkazam i slažem se sa tobom potpuno, neće to skoro (verovatno nikada) zaživeti u tom ekstremnom smislu. Ma nema bojazni, kakav crni zakon.

Soulfly
16.12.08., 19:04
Ma ovo ce da sprovedu kao kad su hteli da legalizuju Windows ^^

nenad
16.12.08., 19:11
Da, i ja mislim tako. Prvo, samo sam letimično bacio pogled na predlog zakona, na kome su radili godinama, a već je par ogromnih grešaka upalo u oči. Tako da, čisto sumnjam da će od ovog nešto biti. Pa, koliko samo kod nas ima zakona koji se ne poštuju? Zabrana pušenja u javnim ustanovama, i slično. Iako u svakom autobusu piše da će vozač ostati bez posla ako bude pušio, vrlo često ćete ih videti da puše dok voze. Eto jedan primer. ;)

Bifrost
16.12.08., 21:41
Ihhh koce sve to citati... Ima neka sazeta verzija? :) Ja ne vidim problem zasto se ne bi sada napravilo udruzenje? naravno ako ima neko zainteresovan...

markozmaj
17.12.08., 00:02
I ja sam zainteresovan za udruzenje (mislim da bi to pomoglo dosta).
pomocicu kako mogu!

Rizzen
17.12.08., 01:14
Prepreke nema da bodrimo voljeni tim, i radost i tugu mi delimo s njim, u borbi za trofej u bitci za spas, prati vas nas gromki glas RACUNAJTE NA NAS!

Ovaj... htehod dakazem samo "+1" na posta Markazmaja, ali je trazio bar 10 karaktera pa da iskoristim...

StevaNS
18.12.08., 00:39
Pozdrav!
Evo moj prvi post ovde, pa i za najzanimljiviju temu. (ustvari jednom sam vec postovao kad sam probao da zezam kimo-a ali su mi odma izbrisali post:)
Zovem se Stevan i vlasnik sam pet shopa u NS(i to jedini pet shop gde mozete naci iole egzoticne zivotinje i opremu). Tek ulazim u teraristiku tako da tu necu puno da pametujem ali sto se inspekcija tice imam pomalo iskustva.
Dakle bio sam u inspekciji da vidim sta mogu da drzim u radnji a sta ne, i video sam da oni stvarno nemaju pojma. Spomenuli su zakon koji treba da se donese na prolece, i da (sad obrati paznju!) nakon 2-3 meseca pocinje implementacija i LEGALIZACIJA zivotinja. Tako da svi vi koji kuci sakrivate zivuljke sa CITESa strpite se jos malo. E sad oce cipovanje biti besplatno kao u Hrvatskoj ili cemo mi plaacati(sto je verovatnije) to nisu znali.
Sto se zakona tice nemojte ga shvatati doslovce. Morali su nekako pravno da formulisu sta je to zivotinja. Izlazak inspekcije ce sigurno biti samo rutina, a najgore je sto cemo mi morati to da platimo.
I pretpostavljam da ce se to odnositi na odgajivace a ne na one sto drze 1-2 tarantule ili sl.

Ko sto sam rekao kimo-u malo se smesite i podmitite inspektore sokom ili kafom, i resena stvar.. (verujte da to upali svaki put..)

Inace, i ja sam za Udruzenje, tako da ako treba potpis ili nesto, slobodno javite.

zarko
18.12.08., 04:07
kako se cipuju???
ne verujem da neko moze da cipuje P. latikaudu ???

ili goliat bubu ....larvu !! a na citesu su !
a da a kako se cipuju t?
hahah narano ja sam shvati implant !!!

kimo
18.12.08., 12:38
Ma kakvo čipovanje i gluposti. Biće isto kao i u Hrvatskoj, a ako neko upoznat sa tim odande želi da podeli njihova iskustva sa nama biće super. Mislim da neće biti nikakvih problema i oni sigurno neće ići po kućama i gledati svakoj životinji smeštaj i uslove, ali ako želih da ih razmnožavaš i posle prijaviš i prodaješ onda će doći i pregledati sve sitnice što je i interes samog odgajivača.

zarko
18.12.08., 15:28
pa tu moze da se razvije i ljubav izmedju osovine drzavnog aparata i nas odgaivaca-mucitelja :)
salim se ....meni to zvuci,ako bude tako , super!!!

StevaNS
18.12.08., 17:06
pa dobro, nisam znao da volite da cepidlacite :), pa se izvinjavam sto nisam napomenuo da se verovatno cipuju samo vece zivotinje a ne i bube, pauci itd.. Za gustere isto pojma nemam, ali posto imam pet shop meni su u igri i glodari i sve ostalo a to vec moze da se cipuje ili barem istetovira. E, ali da opet napomenem da su to samo spekulacije.
U svakom slucaju nema razloga za brigu. Ako i bude neko sranje od zakona i ne budu hteli da ga koriguju, vile u ruke i dignemo bunu ko ovi u Grckoj.. :)


Čekaj malo. Papagaj nije domaća životinja, i nije vrsta prisutna u našoj zemlji. Jel tako? Znači, da bih ja čuvao papagaja tigricu, morao bih da odem kod ministra po dozvolu za njega, inače ćete mi svi vi donositi mandarine u zatvor? Ma, daj.

Sto se papagaja tice, nisu domace zivotinje ali vec ih dugo ima na nasim prostorima i posto su se na neki nacin "odomacili" dozvoljava se drzanje ako imas poreklo. Znaci dodju kod mene u radnju, pitaju odakle ti, ja kazem od tog i tog odgajivaca, pokazem racun i resena stvar. Ako i ne racun, imam kupoprodajni ugovor (ko da sam auto kupio) i gotovo.
Nije to da oni nece dati da se drze te zivotinje vec samo hoce da imaju sve na papiru- a to je toliki posao da ce trebati armija birokrata i sledeca decenija da se zavrsi popis...
I uglavnom svi papagaji (osim tigrica ako se dobro secam) su na CITES-u. Prema tome radi se samo o tome da malo (ili mnogo) popularizujemo teraristiku i kada skontaju da je i to veoma zastupljeno, nece biti problema. A ne ko ovi inspektori da razgorace oci kada kazem da mi stalno traze iguane i tarantule u radnji.

I jos nesto, inspektori redovno prate ove forume, pa nemojte previse da se izlajavate.
I meni su rekli da ima tamo neki NS exotics koji prodaje sve i svasta, i sa CITESa i ne. I ja lepo kazem: aaaaa, pa znam ja njega. Kazem ljudima gde zivi i sve to.. pa da lepo odu na kaficu... :D:D:D:D:D:D

nenad
18.12.08., 17:45
Nije to da oni nece dati da se drze te zivotinje vec samo hoce da imaju sve na papiru- a to je toliki posao da ce trebati armija birokrata i sledeca decenija da se zavrsi popis...

E, baš tako. Ako uopšte i bude toga. Pa, ko će sad da ide od kuće do kuće, imaju oni i druga posla.

StevaNS
18.12.08., 18:15
E, baš tako. Ako uopšte i bude toga. Pa, ko će sad da ide od kuće do kuće, imaju oni i druga posla.

Cao. Ti si mi dao onu zmiju za Kimo-a, jel? Rece mi on da si se uplasio zbog gepeka. Ne brini nije bila u gepeku, a inace, u Aleku ne mogu da iskljucim grejanje pa je pakleno i tamo. :D

Zaboravio sam jos da kazem da su mi inspektori rekli da sto nije na CITES-u to ih ne interesuje.
Ali problem je sto vecina vas koji prodajete necete da date svoje podatke da vam ne bi slucajno pokucali na vrata...

nenad
18.12.08., 18:35
Haha, pa znam da nije bila u gepeku, video sam da si je stavio unutra. Nego nik ti ne ide uz lični opis, taj nik bi mnogo bolje pristajao nekim drugim članovima foruma, da ih ne pominjem sad :D

Znam da inspektore ne zanima ono što nije na CITESu. To me i ne brine, mene više brine njihov stav prema otrovnim životinjama. A i ako mi neko pokuca na vrata, pa ko kaže da moram da mu otvorim :D

zarko
18.12.08., 19:03
ja sma inspektora i veterinara sluzbenog iz nisa doveo kuci jos pre 3 godine ..i u kontkatu sam sa njima!
tako dan ije tacno da niko nece da ih dovede...jednostavno nema nista tu da se radi dok ne dodje neko resenje !!!

spiderboy
18.12.08., 19:35
a šta je sa životinjama koje ne spadaju pod CITES,npr.leo-gekon i kuk.smuk je već odavno prerastao uzimanje iz prirode,čakštaviše ovi ni ne verujem da bi opstali napolju

StevaNS
18.12.08., 20:22
Nego nik ti ne ide uz lični opis, taj nik bi mnogo bolje pristajao nekim drugim članovima foruma, da ih ne pominjem sad :D

:)
To mi je stari nik sa chopperaskih sajtova. nekada sam imao pretenzije da se bavim motorima, mada nikada se ne zna.. motori i zmije idu ruku pod ruku.. :)


a šta je sa životinjama koje ne spadaju pod CITES,npr.leo-gekon i kuk.smuk je već odavno prerastao uzimanje iz prirode,čakštaviše ovi ni ne verujem da bi opstali napolju

To sam ih i ja pitao. Iako nisu sa CITESa ipak poticu iz drugih zemalja sto znaci da su nekad uvezene, tj verovatno prosvercovane. Inspektorka se samo zamislila i rekla da ako nije na CITESU njih ne interesuje.
E sad u svetlu ove nakarade od novog zakona ne znam tacno sta to znaci. Cuce se...

spiderboy
18.12.08., 23:02
sve mi je tu nekako zamršeno,em hoće sve da imaju na papiru,kao što je rečeno,em ih ono drugo(što nije na CITES-u) ne interesuje,nije da cepidlačim,tu ne zna leva ruka šta radi desna...