PDA

Pogledaj punu verziju : Uzgoj miseva



npetrovic
18.12.08., 13:22
Zanima me koja je donja temperarura na kojoj se mogu razmnozavati misevi ostalo vezano za uzgoj mi je poznato ali me zanimaju neka vasa iskustva zbog planiranja njihovog smestaja. Desavalo mi se da usred zime pronadjem leglo poljskih miseva u garazi pa me cisto zanima kakvi su beli misevi po tom pitanju.
Unapred hvala.

zarko
18.12.08., 15:25
od 22 do 30 ...24-25 se preferira

dule87
18.12.08., 16:45
Neznam bas da je tako, negdje sam citao, da se najbolje mnoze kad im se mrzne voda u posudicama... A ja mislim da ti je najbolje da im pravis male kucice (od saksija ili od drveta), u kojima ce oni napraviti gnijezdo, i onda ti vanjska temperatura nije bitna.. Mislim da donja granica nije bitna, bitnija je gornja, meni su uginule dvije skotne zenke pacova ljetos, radi visoke temperature...

spiderboy
18.12.08., 17:17
evo ovako,kad se mrzne voda neće od svega biti ništa jer će polako da pocrkavaju smrznu se džaba i kućica ne mogu da ugreju kad su vanjske temperature niske,oni su daleko osetljiviji nego ovi naši divlji.na 15-16 stepeni ima još razmnožavanja ali već se tu primeti da je broj malih znatno manji a kad je još hladnije jednostavno ukinu parenje i nema pinkija.kod mene su trenutno na 18-20 i tu sad ima sexa u neograničenim količinama.ko misli da to nije tako nek proba da ih drži hladnome i sam će se uveriti,naravno to za letnje temperature važi i kod miševa,ne vole ono preko 30 i onda obavezno stalno da imaju vode,u protivnom nastradaće najslabije jedinke samo ih nadješ rasporenog trbuha i glave,valjda ostali odande nadoknadjuju potrebe za vodom ako je nemaju,mogu da garantujem da nije lep prizor

dule87
18.12.08., 18:05
Nije to jedino godno kod miseva..zato jedva cekam da ove manje zmije predju na pacove pa da ih totalno ukinem - stvarno su odvratne zivotinje...

spiderboy
18.12.08., 18:40
kako se uzme ako se ne obazirem na smrad meni su sasvim ok,ako nisu odgovarajuće veličine to je druga stvar...

npetrovic
18.12.08., 22:22
Ja sam planirao da ih smestim u podrum u kome je temperatura uvek u plusu, s tim sto bi bili smesteni u iverici koja je sa unutrasnje strane oblozena staklom da je nebi progrizli a grejanje bi resio sijalicom ako je to ok tako da im onda obezbedim tih 18-20 C pa cemo videti kako ce biti.
Sada bih imao jos jedno pitanje: Da li odvajati zenke od muzjaka nakon parenja i ako ne koji je optimalan odnos polova M:Z (npr. jedan muzjak na dve do tri zenke) tj dali se mogu drzati sve jedinke skupa stim sto bi mozda postavio saksijice - kucice

spiderboy
18.12.08., 22:53
18-20 stepeni su dosta,možeš ih držati 1:5

npetrovic
18.12.08., 23:22
Hvala na savetima ako bude jos pitanja nastavicemo sa temom, ali molim sve koji imaju neka pitanja vezana za ovu temu da ih ovde postave posto vidim da nema vise tema vezanih za tehnologiju uzgoja miseva tako da bi mogli da obradimo sve za miseve na jednom mestu

Chobi
21.01.09., 09:38
Na cemu ih je najbolje drzati zbog smrada?
By-the-way, jedna misica mi se okotila pre oko 7 dana.
Zanima me koliko dugo malci ostaju u gnezdu,tj kada pocinju a izlaze i hrane se sami? Tada bi ih odvojio od majke

dule87
21.01.09., 13:52
Kad se okoti, tada ti je najbitnije da je ne uznemiravas previse, tj. da me cackas nista po gnijezdu, jer ce mlade odbaciti ili cak pojesti...
Mladima treba oko 15-20 dana da postanu samostalni.
Nenad tvrdi da ih je najbolje cuvati na posipu za macke, jer tako najmanje smrde. Ja nisam probao sa posipom, al sto se mene tice, ako imas zasebnu prostoriju za glodare, npr. podrum, gdje ti miris nije toliko bitan, onda ih je najbolje cuvati na poljevini..

spiderboy
21.01.09., 17:30
ako ti smeta smrad onda bez posebne prostorije za njih nemoj ni pokušavati,bez obzira na kojoj su podlozi,naravno tu ne pričam o 1-2 miševa

homer
21.01.09., 18:35
Kakvu vrstu miseva uzgajate? Planiram da pocnem uzgoj ali ne znam sa kojom vrstom?

kimo
21.01.09., 20:13
Najobičniji beli miš, nema tu bog zna kakve filozofije, ako imaš prostora možep gajiti i pacove za veće zmije,jer su oni manje smrdljivi i brže se kote.

homer
21.01.09., 20:26
pokusacu ipak sa nekom africkom vrstom sto su mi predlozili madjari..kazu da me smrde ni blizu kao beli misevi,nesto su veci,i da znaju okotiti i preko 15 kom...

zarko
22.01.09., 03:45
koja je ta africka vrsta?

homer
22.01.09., 18:31
Nije znao latinski naziv samo mi je rekao da su sivo-bele boje..i da ga svi znaju kao "africki mis sa puno sisa" -bukvalan prevod..

homer
23.01.09., 23:15
evo nasao sam i latinski naziv.. Praomys mastomys natalensis
http://www.batwrangler.net/multimammate/

a uskoro stizu i prvi primerci..::D

spiderboy
24.01.09., 08:00
hehehe,i ja sam ih naručio da zapatim matičnu grupu,jedva čekam da mi stignu pa dalje ćemo da vidimo

StevaNS
24.01.09., 22:53
Pa evo da i ja kazem nesto pametno..
Nasao sam na netu info kako se resiti mirisa miseva,, bar kolko tolko...i neverovatno je jednostavno. U pijacu vodu im se stavi 2-3 kapi extrakta vanile i miris im se smanji do 50%!!! a nije stetno ni za zmije!
I, sto je najbolje, isprobao sam na desetak miseva koje drzim u terarijumu sa slabijom ventilacijom.. i stvarno deluje! Sad, dal je bas 50% ne znam ali znatno im se smanji i miris izmeta i urina.
Info potice od lika koji ima kolekciju zmija koje nedeljno jedu oko 100 miseva.. navodno..

StevaNS
25.01.09., 03:17
Evo posto me soulfly pitao, da postujem i ovde. Ja sam kupio malu bocicu tecnog ekstrakta vanile za 40din u prodavnici zdrave hrane. Isprobao sam na svim glodarima u radnji ali posto ih cesto cistim nisam bas siguran za ostale (imam kunica, feretku, hrckove..) dok sam za miseve potpuno soguran da ima efekta. Posto su mi misevi u ter. a ima ih 10 vec za 1 dan mi cela radnja vonjala. Kada sam stavio vanilu, sutradan sam morao bas da onjusim izbliza ter i onda sam tek osetio miris miseva. Dakle miris nije potpuno nestao ali se znatno smanjio intenzitet.
Mada, cini mi se i kod feretke da je miris slabiji.
Provericu ko je proizvodjac pa cu pokusati da nabavim vecu bocu.

aqua-zoo
25.01.09., 10:51
Verujem da nama miris vanile godi ali koliko je taj miris prihvatljiv zmijama? , možda bi im više odgovarao "AXE":D

StevaNS
25.01.09., 20:13
:o:o:o
Pa da se zenske zmije nalepe na ter!

Posle sam pomislio. Jel vanila ima nekog secera u sebi? Da li ce mozda smetati glodarima koji su skloni dijabetesu?
Sto se miseva tice, verujem da im ne smeta. Ipak deluje da lik ima iskustva, mada.. nikad se ne zna sa netom, tako da ako isprobavate cinite to na svoju odgovornost. Moji misevi su vec 3-4 dana "na" vanili i nista im ne fali..

Cak i feretka je napravila hrpu (ali stvarno hrpu!) govana u jednom cosku i ne smrdi ni blizu kao kad je stigla i iskenjala se jednom!

Uostalom, evo linka, pa ko zna engleski nek izvoli..

http://www.amazontreeboa.org/rodents.html

npetrovic
25.02.09., 13:27
Naisao sam na problem pri uzgoju miseva, naime desava se da citava legla budu podavljena sto sam u pocetku pripisao muzjaku koga sam izolovao ali je nastavilo da se ponavlja jos dva puta. Sve ostalo su zenke sigurno, a eto opet se desava, znaci da i zenke hoce da podave mlade.Sledece sto sam uradio je da sam izolovao gravidnu zenku koja bi trebala da se okoti za koji dan pa cemo videti sta ce biti.
PS. Samo kad bi locirao zlotvora lepo bi ga samo omamio da ne povredi zmiju pa bi ga zivog ubacio kog nje da vidi kako je.....................

LARYBG
25.02.09., 13:36
da da samo jednu zenku ostavi sa malima! najdominantnija zenka hoce da podavi malce ostalih zenki!

StevaNS
25.02.09., 18:59
Larry ne znam odakle ti to..?
Koliko ja znam drzi se 1 muzjak sa 3-4 zenke i ne odvajaju se. Mozda gresim..

I meni se desilo da mi ugine 6 od 8 miseva. Ne znam zasto, ginuli su 1 po 1. Prvo sam pomislio da je zbog vanile, ali evo preostala dva misa zive vec 2 nedelje na vanili i nista im ne fali. Jedan poznanik koji ih gaji vec duze vremena mi je rekao da je kod miseva metabolizam takav da moraju stalno nesto da jedu. Od onda gledam da stalno imaju hrane i sad je ok. Valjda...
I jos nesto. Delovali su mi cudno...oci su im bile sklopljene kao da zmire i bili su malo letargicni. Mozda je neka bolest ?

spiderboy
25.02.09., 20:33
mogu da se drže 1-5 mužjak-ženke ali najbolji rezultati se postižu odvajanjem gravidnih ženki,a i tako se desi da poneka pojede sopstvene male,to su obično mlade ženke koji prvi put imaju male,oni kod mene obično završavaju brzo kao obrok,postoje razne bolesti koje napadaju miševe ali tu nisam dovoljno upućen tako da ne bih ni pametovao

npetrovic
25.02.09., 22:48
Ma meni nisu uginuli vec su podavljeni jednodnevni misevi i naceti a sto se tice bolesti bitno je da im se svremena na vreme promeni piljevina jer se zbog intenzivnog smrada desi trovanje amonijakom

homer
26.02.09., 00:05
Kada smo kod smrada...
Danas je 16 dan kako sam dobio 2 zenke i 1 muzjaka africkih miseva o kojima sam postovao ranije,sada su stari oko 1,5 mesec...
15 dana su u akvarijumu dimenzija 30x40x30,jos nisam menjao podlogu a smrad je minimalan...
Bez vanile ili drugih aroma.. ::D

zarko
26.02.09., 00:20
molim te racunaj me medju prvima za jedan par!
molim teeeeee

StevaNS
26.02.09., 21:56
daj bre brate i meni jedan par, oci ti se pozlatile...:D

gordond
27.02.09., 23:23
Koliko cesto zenke mogu biti gravidne? Imam dve zmijice pa me zanima koliko mi zenki treba da bih redovno imao mlade za obe?

StevaNS
27.02.09., 23:44
Homere, sreco pobro.. Kakvi su ti misevi? Cuo sam da su ekstra agresivni.. da ne moz da ih uvatis ni za usi ni za rep...:)

homer
28.02.09., 11:27
@krme:misevi su sivi i sivo-beli ::D
a inace uopste nisu agresivni..vise bih rekao radoznali..
odakle ti ta dezinformacija?

zarko
28.02.09., 14:54
ja sma procitao da su malo agresivniji od obicnog misa ali to nista ne smeta ako su bolji roditelji i imaju obicno veci okot

spiderboy
28.02.09., 15:49
Koliko cesto zenke mogu biti gravidne? Imam dve zmijice pa me zanima koliko mi zenki treba da bih redovno imao mlade za obe?

miševi nakon 19-21 dan donesu male na svet ako je prisutan mužjak onda se ženka pari odmah nakon porodjaja,ako nema stalno prisutnog mužjaka ženke se pare na svakih 5-6 dana,ako imaš 2 zmije jedan par miševa će ti biti dosta u vrh glave,stim što ćeš ženku nakon 5-6 porodjaja da zameniš sa mladjom,jer kad su starije već im opada broj malih itd. bukvalno budu matori pa nema više ništa od njih sem hrane za zmije :D

npetrovic
28.02.09., 20:46
Odvojena zenka se okotila tako da sada imamo male misice, a uskoro ce ih biti jos .......

StevaNS
28.02.09., 22:04
@krme:misevi su sivi i sivo-beli ::D
a inace uopste nisu agresivni..vise bih rekao radoznali..
odakle ti ta dezinformacija?

Od proverenog lika. Covek gaji miseve, pacove, hrckove (nekoliko varijanti), kornjace, jezeve... nema sta nije gajio..
Ali, verovatno uvek postoje izuzeci.. A i ja nisam mogao da se setim latinskog imena, pa je mozda rec o nekoj drugoj vrsti..

zemunzakon
15.03.09., 13:54
I ja sam nabavio tu africku vrstu i stvarno su OK i ne smrde- barem meni u dnevnoj sobi. Vec 7 dana nisam menjao piljevinu i OK je. Videcemo sta ce biti sa malima kad se okote.

zemunzakon
08.04.09., 16:21
Pre dva dana mi se okotila zenka ali nisam uspeo da izbrojim male posto su u kucici.Ima ih oko 13-14.Nisam odvajao gravidnu zenku.Drzim ih 1-2 muzijak-zenka i svi se brinu o malima. Malo su agresivniji ako se to tako moze reci( tasti su raskrvarili prst ) ali inace su OK.Svima bih predlozio da predju na ovu vrstu ako nista onda zbog manje smrada.

StevaNS
08.04.09., 19:08
I ja imam leglo 1-3. vec oko mesec dana (malo posle Homera) i sto se smrada tice su OK ali jos nema okota. 2 zenke deluju vece od ove trece, ali ne trudno vece nego ugojeno. Cudi me da se ni 2 jos nije okotila...

Homere, kakva je kod tebe situacija?

Chobi
08.04.09., 19:31
Pa koja je to vrsta? Jel prodaje neko?

StevaNS
08.04.09., 23:11
nema ih trenutno. evo i ovi moji idu nazad momcilu... :mad:
Inace, to je tzv natalni pacov- natal rat. lat naziv je Praomys natalensis ili Mastomys natalensis.
Navodno vise pripada porodici pacova nego miseva.
Ako znas engleski, ovo je jako dobar sajt o njima- http://goto.glocalnet.net/natal/

zarko
08.04.09., 23:16
nemas muzijaka krme???

StevaNS
08.04.09., 23:53
imam.. jasno se vidi razlika, skoro je upola manji od najmanje zenke. Kontam da su mladi jos. Nisam video da se pare ali ne stignem bas da ih pratim.. Homerovi su tek nedavno poceli sa sexualnim aktivnostima, a mislim da su ovi kod mene jos mladji. Mada, tu su negde...

homer
09.04.09., 00:26
@krme: Strpljenje.potrebno im je vise vremena da odrastu nego misevima,sto se podrazumeva kada su mnogo veci od miseva.


Ovi moji su vec tek pre 4-5 dana poceli da se pare..

StevaNS
09.04.09., 00:33
jos nesto.. moji uopste nisu agresivni. vise su uplaseni. A kad lagano krenem rukom da ih mazim po ledjima samo se umire. al onda ako nesto shushne... zviiiiz u kutijicu... :o ko'brzi gonales..:D

Chobi
13.04.09., 17:50
Konacno da se ratosiljamo belih smrdonja :)
A da li ima i kakvih "manje-smrdecih" pacova?
Jos kad bi i brze napredovali do max velicine....

Soulfly
13.04.09., 18:08
Odgovor na Krmetovu poruku sa prethodne strane:

Ne znam da li si do sada pokusao ono sa vanilom.
Moja devojka ima dva hrcka i jednog belog misa (koji je trebao da postane papica za smithija :mad:) i stavila im je to u vodu.
Kaze da se mnogo manje oseca smrad (oseca se i dalje ali ne toliko jako) i da vanila pomaze. Jedino sto ne znam koju je kolicinu stavila.

StevaNS
14.04.09., 00:05
@ soulfly
probao sam vanilu. Jeste pomagala, cak i kod feretke!! Ali misevi su postali nekako tunjavi i pocrkali mi jedan po jedan, a sl. se desavalo i sa hrckovima. Po meni postoje 3 varijante: uzrok je ili vanila ili hrana za cincile(jefini koncentrat cime sam hranio sve zivuljke) ili je neka bolest u pitanju. Prekinuo sam i vanilu i tu hranu ali svi su crkli. Od onda nemam problema ali nisam vise isprobavao.

Chobi
14.04.09., 00:08
ZaaMalo da probam.......

StevaNS
14.04.09., 00:12
lik od koga sam to pokupio ima odgajivacnicu boa i drugih zmija i koristi to naveliko i tvrdi da je 100% neskodljivo. Imas link na ovoj temi, potrazi.. Opet kazem, mozda je neka bolest, a mozda i ta hrana za cincile..

vidis, toj devojci je sve OK. ne znam koliko dugo koristi?

Ja sam stavljao cetvrt one male bocice na 1l vode. mozda samo 2-3 kapi na pojilicu.

Soulfly
14.04.09., 00:24
Koliko sam je razumeo stavila je mnogo vise jer se inace ne bi ni osetilo. E sada sve zavisi od proizvodjaca itd...uzela je nako pakovanje u kome se dobiju tri bocice....ne'am pojma :)

Pa verovatno koristi neke 2-3 nedelje, javicu ako pocrkaju :)Z

StevaNS
14.04.09., 00:32
OK. Obrati paznju. moji su postali jako letargicni i zmirili su kao da ne mogu da otvore oci... pa onda sutra deluju bolje, i tako...

ExigE
14.04.09., 00:55
Probao sam vanilu i stavljao sam skroz malo na onu punu pojilicu vode. Misevi su poceli da dobijaju neko crvenilo oko ociju i po njusci. Cim sam im zamjenio vodu nakon 2 dana postali su opet oni stari. Poslije nekoliko dana opet sam probao sa vanilom da se uvjerim da je od nje i zaista opet se ponovilo. Prestao sam sa tim eksperimentisanjem.

Chobi
14.04.09., 01:14
Da probamo mi ipak sa ekstraktom jagode? :)

ExigE
14.04.09., 01:22
Ja ne bi nista probavao pa ni to sa jagodom ghahaa. Ipak i to su zivotinje isto kao i nasi ljubimci(zmije, gusteri, tarantule). Zasto ih trovati.... Stvoreni su da smrde haha nek smrde i dalje :D

Soulfly
04.06.09., 00:51
Da li je neko razmnozio ove natalne pacove?
Sada sam nasao neki tekst na netu koji kaze da najbolje uspevaju u grupama i da majke sa mladime uopste ne treba odvajati od ostatka grupe??
Da li je to istina?
Sto se tice miseva (pacova) totalni sam pocetnik pa me zanima kako se drze

homer
04.06.09., 01:16
ja sam do sada uspesno izveo 4-5 generacija(oko 50-60) malaca bez odvajanja,zanimljivo je kada se dve zenke okote u isto gnezdo i zajednicki odhranjuju mlade,neretko okote po 14-18 kom. a negativna strana im je da iz do sada nepoznatog razloga majke nekada pojedu mlade,ima kada samo par komada iz legla, a ima kada tokom noci bez traga nestane citavo leglo.. retko ali desava se

Soulfly
04.06.09., 01:23
Zanima me samo da li onda uopste da pravim zasebne prostorije?
Mozda samo nesto tipa "porodilista" pa cim mali pocnu da jedu da ih vratim zajedno kod ostalih? - Mozda bi se tako smanjio broj pojedenih miseva
Ako je nepotrebno, onda je to ekstra :)
Procitao sam i da odrasli muzjaci nece da se ujedaju (nakon sto uspostave hijerarhiju).

kimo
04.06.09., 01:38
Još su oni kratko kod nas(ljudi sa foruma) tako još ne može da se priča o svemu tome...i ja(tj. StevaNS) smo imali preko 70 komada, ali mnogo su socijalniji od ovih običnih miševa, meni je jedino bilo loše kada sam od 3 legla, prva dobio 27 mužjaka i samo 7 ženki...ne znam kako i zašto ali to se desilo :(

Soulfly
04.06.09., 02:09
Interesantna cifra (to sa M/Z).
Nista, onda cu da eksperimentisem i ucim o njima gde god stignem (kada ih dobijem).
Ne verujem da su oni uopste komplikovani za cuvanje, samo sam hteo da saznam par stvari prvenstveno zbog ideje kako da im konstruisem dom.

zarko
04.06.09., 04:20
koliko od zrlosti?
misevisu 6 nedleja a afrikanci?!

kimo
04.06.09., 12:09
Mnogo više, nekih 3 meseca, mada mislim da može sa recimo 2.5 da zatrudni prvi put, ali prva legla su mnogo manja, pa tek 3-4-5 leglo su velika i onda se opet smanjuje, navodno.

homer
04.06.09., 16:34
treba mu oko 3 meseca da odraste, ali sa razlogom,dvostruko je veci od obicnog misa ;)
ali sto je najbitnije nema tog smrada kao sto ima kod obicnog misa :p

kimo
04.06.09., 17:14
Aj mi sada recite kako im dajete vodu? Sve plastične pojilice pojedu i usvinje terarijum...da li bi mogli samo na povrću i voću bez izvora vode??

zarko
04.06.09., 19:55
ja imam cucle za glodare...
imace imma 7 odralsa misa u sobi i nije nista strasno...menjam neredovno podlogu na 5-10 dana ...sasvim je ok !
od toga su 2 muzijaka ...
i jedna zenka sa 7-8 malecka!
tkao da nije strasno

ako je smoa smrad onda i nije nesto posebno <za mene . jer imacu posebnu prostoriju!
ako daju veca legla tipa 15-25 komada to je druga prica...

Cold_Beer
04.06.09., 20:11
Aj mi sada recite kako im dajete vodu? Sve plastične pojilice pojedu i usvinje terarijum...da li bi mogli samo na povrću i voću bez izvora vode??

Ja sam imao belog misa kao kucnog ljubimca i davao sam mu vodu preko starog i suvog hleba koji natopim sa vodom.

Lady A.
08.06.09., 15:17
Ma samo svaku pojilicu zastiti parcetom lima i neces imati problem. Kod mene tako stoji kod svih glodara. ;)

kimo
08.06.09., 16:34
Ma ovi indijanci meni sruše pojilice i onda isprosipaju sve.

homer
08.06.09., 16:52
moje resenje je pojilica spolja, samo sisaljka upustena kroz rupu ;)

StevaNS
08.06.09., 17:08
Da. To je najprakticnije. Ali onda moras da obratis paznju pri izradi terarijuma ili da nadjes nekog da ti naknadno izbusi rupu u staklu, jer se to radi posebnom burgijom.

homer
08.06.09., 17:19
Da. To je najprakticnije. Ali onda moras da obratis paznju pri izradi terarijuma ili da nadjes nekog da ti naknadno izbusi rupu u staklu, jer se to radi posebnom burgijom.

ili kupis burgiju,malo vezbas na nekom starom staklu pa sam izbusis.

inace ja miseve drzim u PVC posudama pa je mnogo jednostavnije izbusiti.

StevaNS
08.06.09., 17:24
Da, ali cuo sam da je burgija dosta skupa, a neko ko nema nameru da se bavi tim a nema ni rezervnog stakla da vezba, komotnije je da mu to odradi neko sa iskustvom. Mislim da ovaj lik ovde naplacuje oko 50din po rupi..

Mala dopuna..

Sto se tice one agresivnosti koju sam bio nauco.. capili su me dva puta do sada (pa sam sada oprezniji). Jednom kada sam im spustao hranu ali kontam da su bili vec gladni pa mozda i nervozni, a drugi put naizgled bez razloga.. Dosta su plasljivi i beze cim nesto susne. Problem je mozda i u tome sto ne stizem bas da se bavim njima. Mozda da sam ih cesce drzao i mazio da bi bili manje plasljivi.

Dok su bili kod mene drzao sam 1 muzjaka i 3 zenke u vecem akvarijumu od oko 100 lit. Kao sto je Homer rekao 1. i 2. zenka su se okotile na isto mesto pa je to bila hrpa malih koje je bilo nemoguce prebrojati.. Naizmenicno su ih dojile sto je super.. Razmak izmedju okota je bio oko nekoliko dana. Posle nekih dvadesetak dana sam video da se jedna zenka jako udebljala i taman sto sam je prebacio u novi ter ona se sutradan okoti. Tako sam posle prebacio i drugu pa i trecu sa muzjakom. Posle sam odvojio male i tek onda cistio ter.

Dakle oko mesec dana su bili u istom ter-u. I tek onda su poceli da se smrde, ali to verovatno zato sto sam zbog malih davao vodu u cinijama koje su naravno prevrtali i prosipali vodu. Povremeno sam dodavao cistu piljevinu. Nisam hteo da ih cistim jer sam se bojao ako poremetim mirise da ce pojesti male.

Kako drugi ovo rade? Mislim da mi je ZemunZakon rekao da on svakih nedelju dana cisti?

Inace, iako sam citao na netu da ne jedu male, i meni se cini da su pojeli nekoliko. Siguran sam da je kod prve zenke bilo oko 17-18 malih a i kod druge otprilike isto tako (posle su ih prebacivali iz coska u cosak pa su napravili dva legla pa sam prebrojao). Ili je treca zenka gadno podbacila ili su pojeli dosta (ukupno je bilo 34)

nenad
08.06.09., 17:39
Homere, da li se dešavalo da ti progrizu plastične posude?

homer
08.06.09., 17:43
Homere, da li se dešavalo da ti progrizu plastične posude?
jos nisam imao slucaj da progrizu posudu.
ako nemaju gde da je zapocnu gristi onda nebi trebalo da je progrizu.

nenad
08.06.09., 17:52
To sam i ja mislio, i nadam se da će se ispostaviti da je tako :D
I mene je jedan od ovih miševa dva puta baš dobro ujeo. Uh. Baš boli.

zemunzakon
11.06.09., 17:21
i mene su jednom ujeli pa od tada koristim debele kozne rukavice!
Sto je sigurno-sigurno je!!!

Bogica1985
30.06.09., 19:10
Ne znam za vas, ali ja danas izbacujem ove afričke pacove iz sobe u podrum, počeli su gadno da se osećaju, posle tri nedelje držanja.

homer
30.06.09., 19:23
da li si im menjao podlogu za te tri nedelje?

Bogica1985
30.06.09., 19:52
Nisam, jer znam da kod običnih miševa kad im menjaš podlogu i sl. hoće da poubijaju posle mlade.

I još nešto, koja je minimalna temperatura na kojoj će se normalno razmnožavati, u podrumu mi je uvek 18-20C ,nadam se da je ok?

zarko
30.06.09., 20:15
hahha pa sta bi sa onim da ne smrde????????????

Bogica1985
30.06.09., 20:19
Neću da govorim u ime drugih, možda sam ipak trebao da menjam podlogu, ali s druge strane verovatno bi to izazvalo pokolj ,tako da nisam pametan, jedino rešenje mi je podrum, pored ostalih miševa.

dule87
30.06.09., 20:33
Pazi ima jedno rijesenje i za taj problem.., napravi drvenu kucicu sa rupom, u koju ce oni da okote mlade.. Mijenjas piljevinu okolo, samo u toj kucici nista ne diras, i nema frke... Kad odvojis mlade, promjenis piljevinu i u kucici, taman da za nove mlade bude cisto.

homer
30.06.09., 21:27
hahha pa sta bi sa onim da ne smrde????????????

veruj mi da ja nemam nikakvih problema sa smradom..
imam u jednoj prostoriji 30-tak miseva,tamo je temperatura oko 22-28stepeni,podlogu menjam svake 2 nedelje i sve je ok

Bogica1985
01.07.09., 01:50
Na dve nedelje kad bi se menjalo ne bi smrdeli, to je sigurno, jer tek kad su moji ušli u treću nedelju kako ih držim počeli su da smrde, ali opet tako mislim da i kad bi običnim miševima redovnije menjao podlogu ne bi toliko smrdeli, jer primetio sam da sigurno nedelju dana ako ne i više po menjanju podloge tek počinje smrad.

Flavy
04.07.09., 21:13
Nisam, jer znam da kod običnih miševa kad im menjaš podlogu i sl. hoće da poubijaju posle mlade.

Bitno je samo da ne dirash rukama mladunce, jer zenka kad oseti tvoj miris na njima odbija da ih hrani a ubija ih najcheshce ako dehidrira...mada...i kod njh je to individualno,neke zenske su dobre majke a neke lujke :) pa ih ubijaju i bez razloga:(
Minimalna temperatura je 15 za razmnozavanje

tori
18.07.09., 13:49
Da li misevi mogu da dostignu polnu zrelost pod vestackim svetlom?
Koliko znam da u mraku ne mogu?

dule87
18.07.09., 14:01
Hehe otkud ti to da ne mogu u mraku?

tori
18.07.09., 14:49
Ti ih tako drzis?
Ooo pa ona super!

Soulfly
18.07.09., 15:57
Hehe otkud ti to da ne mogu u mraku?

Ja sam mu rekao, tako smo ucili na faksu za domace zivotinje pa sam mislio da je tako za sve sisare

Dahaka
18.07.09., 16:02
Njalakse je ovako miseve spremati:
http://blog.makezine.com/mouse_trap35.jpg

Moja omiljena:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Mousetrap-wire.jpg

A jedan sala:
Moze i ovako:
http://www.mcortez.com/2003/mousetrap01.jpg

Soulfly
18.07.09., 22:05
The light-dark cycle has significant effects on mouse reproduction. Ensure that your mice are on the appropriate cycle (12 hours light, 12 hours dark). In some cases, extending the light period (14 hours light and 10 hours dark) can improve reproductive success.



http://ko.cwru.edu/services/musfrming.html

StevaNS
18.07.09., 23:09
hahha pa sta bi sa onim da ne smrde????????????

to se odnosilo na onaj "moshusni" miris koji imaju obicni misevi. toga nema kod ovih. a izmet i urin moraju da zasmrde posle odredjenog vremena.

@bogica
ja sam u par navrata drzao po 4-5 miseva u radnji i smrdeli su isti dan kada sam im promenio piljevinu. i to bas jako...

Soulfly
18.08.09., 20:16
Cini mi se da su mi se misevi prehladili a to mogu da zakljucim po vodnjikavoj stolici koju sam nasao na parcetu kartona. Verovatno se to desilo posto su nekako uspeli da prvog dana izbace vodu iz posude i pokvase piljevinu.
Nije to neka kolicina, dve zenke i muzjak ali ipak sam hteo da pitam sta da im stavim u vodu i koju kolicinu? I da, zenkice su najverovatnije trudne pa ne bi valjalo da sada budu bolesljive :/

spiderboy
18.08.09., 20:36
možeš uzeti fabričke pojilice za glodare,samo pazi,neki jeftiniji modeli nisu dobro odradjeni pa džaba miš hoće da pije,ne cure,najbolje da se proveri na licu mesta,zamoliš prodavca da ti napuni vodom,pa kad čačkaš kuglicu mora da poteče,bar kap po kap,ima ih obično u svim pet-shopovima

Soulfly
18.08.09., 21:17
Resio sam taj problem, samo me zanima sta da dam misevima ukoliko su se razboleli ;)
Sad mi rece devojka da im izbacim hleb iz ishrane jer su i njeni misevi tada imali proliv.
Ili je to ili je prehlada...

spiderboy
18.08.09., 22:50
nema šanse da od hleba dobiju proliv,moji već godinama redovno dobivaju hleb dodatno uz razno zrnevlje,nikad nisu imali proliv,ne znam da li je prehlada u pitanju

boky
13.12.09., 01:23
jel smeju da se drze u plasticnoj posudi.. ona kao valjda za hranu :D ? da ne progrizu?
u cemu vi drzite? a da je jeftino ili besplatno :P

dule87
13.12.09., 02:10
Cuo sam da je njihov urin "agresivan" pa moze posle nekog vremena da progrize plastiku., mozes pored plasticnih kutija da ih cuvas u akvarijumima i kavezima...

Chobi
13.12.09., 10:11
Ma moze i u plasticnoj, samo ne bas u nekoj tankoj koju bi vremenom i oni pregrizli. Najbolje je u akvarijumu, najdugovecnije a samim tim i najisplativije. Opet, moras redovno da cistis, to nista ne menja. I bitno je da imaju dobru ventilaciju, sto u slucaju s akvarijumom znaci,ne previse visok i da poklopac bude zican

spiderboy
13.12.09., 10:34
haha čovek hoće jeftino ili džaba,odgovor je yupolka,isečeš poklopac,staviš žičanu mrežu i to je to

Chobi
13.12.09., 14:44
haha čovek hoće jeftino ili džaba,odgovor je yupolka,isečeš poklopac,staviš žičanu mrežu i to je to

:) od toga ne moz` jeftinije

boky
13.12.09., 17:20
sta je yupolka :P ?

dule87
13.12.09., 17:31
Plasticna kanta od 25kg, u kojoj stoji jupol (boja za zidove)...

boky
22.12.09., 02:49
Evo ovako.. drzim miseve u yupolci :P 6 komada i ja sam poklopac samo malo otvorio.. vidim gore savetujete mrezicu ? koji ce im ? dovoljno je i ovako ili nije ?
i odvojio sam 4 misa.. 1m :3z u posebnu kutiju sa kucicom hranom i vodom
kad mogu da ocekujem da primetim da je zenka trudna :) ? Da vidim jel ima vajde od ovoga :D ?

spiderboy
22.12.09., 08:01
zato što mreža više provetrava,videćeš nakon par dana zašto je to bitno(štipaće ti oči kad otvoriš,hehe)
za ostalo pročitaj temu od početka što se tiče vreme trudnoće i sl.

boky
22.12.09., 12:00
pa vidim ja koliko ce ona biti trudna.. nego kad cu moci da provalim, da znam dal mogu dole da se kote..
procitao sam temu i jos dosta toga
nego jel zenka ima genitalije blize repu, a muzijak dalje?

StevaNS
22.12.09., 14:01
Da, zenci je polni otvor sasvim do anusa, a muzjaku je odvojen (cc pola cm do 1 cm).

Lizard_King
22.12.09., 18:30
ma videt ces , zenka kad je skotna, vidi se stomak i bradavice... onda je odvojis, barem ja tako radim,,,,,

StevaNS
22.12.09., 19:26
Bas me interesuje sta je ta ZENCA? :) pardon..

Lizard_King
22.12.09., 21:37
Bas me interesuje sta je ta ZENCA? :) pardon..

????????????????

StevaNS
22.12.09., 21:56
pogledaj moj prethodni post ;)

Lizard_King
22.12.09., 22:21
pa da ženci ...
i ja ne koristim te kvake..
pa to normalno citam ...

boky
11.01.10., 21:12
koliko mogu misevi bez vode ?

spiderboy
11.01.10., 22:33
ne mogu baš dugo,ako su temperature visoke,letnje,onda su dva dana već neki rekord,ali onda ćeš već imati nemili prizor,najslabiji ubijen i načet od strane ostalih miševa

boky
12.01.10., 15:43
koliko cesto ih vi obilazite?

Igor Velevski
12.01.10., 18:18
Mora svaki dan! Svaki dan idem kod pacove dajem im vodu i hranu i odlazim, sve ukupno traje 10-15 min, osim jednog dana u nedelji kada cistim pilevinu! Nisam gajio miseve, ali ne vidim razliku.....

spiderboy
12.01.10., 22:07
ja ih obilazim dva put na dan,a ako ne mogu zbog drugih obaveza barem dnevno treba da se pregleda sve

rajko
06.12.12., 22:55
Pozdrav svima...nedavno sam kupio zmiju kukuruznog smuka i vec mi je dosadio odlazak po pinkije na drugi kraj grada i mlacenje pa sam hteo da vas pitam oko uzgoja miseva,da mi neko pojasni sta i kako,koje miseve,gde bih leglo kupio,kako ih odrzavati itd...hvala unapred

Celav
07.12.12., 14:40
Spominje se i u ovoj temi a imas i mnoge druge. Kao sto gore pisu, jedan mali zicani transporter, akvarijum ili kanta sa mrezom na vrhu, 1 muzjak na 3/5 zenki, pojilica za hrcke, hrana, piljevinam malo vremena dok ne zatrudne i posle samo uzimas sta ti treba od malih. Tamo gde kupujes pinkije kupi i odrasle. Nekima deluje komplikovano dok ne dobiju prvo leglo. I ne zaboravi kantu da drzis na toplom posto se u ovo doba godine nece razmnozavati ako su u hladnoj prostoriji.

Nikhanter
11.03.13., 18:55
mozda da malo pogledate kako rade veste ruke...
http://www.youtube.com/watch?v=3XYYkhEjLag&amp;feature=youtube_gdata_player

marko_pa
13.03.13., 12:31
Bas bih voleo da vidim kako izgleda ta plasticna kutija posle par nedelja-meseci eksploatacije.
Svaka ta rupica je zanimljiva misevima da pokusaju da je prosire i izadju napolje.
Ako nekoga stvarno zanima koako se to radi na pravi nacin, covek je do detalja objasnio...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13549-Nova-farma-pacova-%28korak-po-korak%29-%29

Nikhanter
13.03.13., 19:33
Bas bih voleo da vidim kako izgleda ta plasticna kutija posle par nedelja-meseci eksploatacije.
Svaka ta rupica je zanimljiva misevima da pokusaju da je prosire i izadju napolje.
Ako nekoga stvarno zanima koako se to radi na pravi nacin, covek je do detalja objasnio...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13549-Nova-farma-pacova-%28korak-po-korak%29-%29 Da, to s rupicama je i meni bilo ne obicno ali znaju oni valjda sta rade? Rupice su na dnu a preko je sloj piljevine....Pogledao sam sta covek radi i svidelo mi se samo to nema veze sa budzenjem plasticne kutije za miseve on je pokazo kako je uredio objekat! A uradio je profi.

IamWhoIam
13.03.13., 21:33
http://www.youtube.com/watch?v=iETTADcWQLg

marko_pa
14.03.13., 20:14
Jeste Mare. To je profesionalizam.